K samotnému tělu bezzrcadlovky je nutné pořídit především objektiv či více objektivů. Nezapomeňte při výběru dobře zvážit i ten fakt, že s bezzrcadlovkou si pořizujete i další příslušenství, jako jsou externí blesky a fotopříslušenství. Každý výrobce nabízí příslušenství, které je kompatibilní pouze s jeho fotoaparáty.
Velikost snímače má zásadní vliv na výslednou kvalitu fotografie. Obecně platí, že čím větší má snímač rozměry, tím lepší
výsledky podá zejména při slabém osvětlení – dokáže zachytit více světla, díky čemuž klesá úroveň šumu a roste kvalita v
detailech.
Kvalita výsledné fotografie se odvíjí od velikosti snímače a od velikosti jednotlivých pixelů
Full Frame – senzor o stejné velikosti jako rámeček 35mm kinofilmu, většinou ho najdeme v nejvyšší kategorii bezzrcadlovek.
APS-C – poloviční velikost oproti Full Frame senzorům. Využíván je většinou u středně pokročilých modelů.
4/3″ – přibližně čtvrtinová velikost v porovnání s Full Frame senzory, je standardem pro systémové fotoaparáty Olympus a Panasonic.
Sony Alpha 7
Olympus E-M10 Mark III
Panasonic LUMIX DC-GH5
Fujifilm X-T20
Jestliže uvažujete o vylepšení vašeho stávajícího modelu a veškeré příslušenství již máte, je koupě samostatného těla správnou volbou.
Rozlišení snímače
Tento parametr udává, z kolika bodů ve vodorovném a svislém směru je obraz tvořen. I zde platí, že čím vyšší je rozlišení, tím je obraz detailnější – což využijete zejména při velkoformátovém tisku a při natáčení videa v rozlišení až 4K.
Ultra HD(3840 × 2160) – obsahuje čtyřnásobek obrazových bodů Full HD rozlišení, což se odrazí na velikosti výsledného souboru
4K(4096 × 2160) – obsahuje více pixelů než Ultra HD, nemá poměr stran 16:9, a proto nevyužije celou plochu širokoúhlé televizní obrazovky
Pamatujte, že s rostoucím rozlišením roste velikost výsledných souborů
Bezzrcadlovky nabízejí rozlišení fotografií od 12 až do 36 megapixelů
Displej
Bezzrcadlovky jsou osazeny displejem s úhlopříčkou kolem 3 palců. Některé typy disponují displejem s dotykovou vrstvou, což celkově usnadní ovládání. Displeje se také liší svojí konstrukcí – někdy jsou výklopné pouze nahoru/dolu, většinu však můžete přetáčet a překlápět do mnoha dalších pozic.
Baterie
Baterie a její výdrž závisí na její celkové kapacitě. Kapacita baterie se pohybuje mezi 680 a 1 860 mAh. V praxi to znamená výdrž na 210 až 750 snímků na jedno nabití akumulátoru. Ideálním řešením pro prodloužení intervalu focení je dokoupení další originální nebo alternativní baterie/akumulátoru.
Další užitečné vlastnosti bezzrcadlovek
WiFi, Bluetooth a NFC – rychlé připojení ke smartphonu nebo tabletu, kterými lze kameru ovládat a použít jí pro streamování videa na internet.
Optická stabilizace – užitečná především u videí, postará se o hladké záběry bez otřesů.
Optický hledáček – velmi přesné zobrazení snímané scény.
Voděodolnost – dovolí fotit a natáčet i za nepříznivého a vlhkého počasí.
GPS – přidá ke snímkům souřadnice a vy si můžete připomenout, kde přesně jste video/fotografii pořídili.
Co je třeba dokoupit k tělu bezzrcadlovky
Objektiv, resp. objektivy, které jsou kompatibilní s tělem digitální zrcadlovky