Bezzrcadlovky, také označované jako kompakty s výměnnými objektivy či systémové kompakty, spojují vlastnosti digitálních zrcadlovek a kompaktních fotoaparátů. Vhodný výběr bezzrcadlovky závisí na mnoha parametrech. Poradíme vám, na jaké z nich se zaměřit.
Pokračovat
Zrcadlovka vs. bezzrcadlovka
Základním rozdílem mezi těmito typy fotoaparátů je u bezzrcadlovky absence optického hledáčku a zrcátka. Díky tomu mají bezzrcadlovky kompaktnější rozměry a nižší hmotnost. Kvalitou snímků však digitálním zrcadlovkám zcela jistě konkurují.
Hlavní výhody a nevýhody bezzrcadlovek
Menší rozměry.
Snadnější zaostřování snímků.
Hlavní snímač má zabudovaný Autofokus.
Elektronický hledáček je spolehlivý i v horších světelných podmínkách.
Umožňují fotografovat bez charakteristického zvuku spouště.
Větší energetická náročnost.
Menší výběr originálního příslušenství.
Vyšší riziko znečištění snímače.
Důležité parametry při výběru bezzrcadlovky
Rozměry snímače ovlivňují kvalitu fotografie
Velikost snímače bezzrcadlovky má zásadní vliv na kvalitu obrazové informace. Čím větší má snímač rozměry, tím lepší výsledky fotoaparát podá při slabém osvětlení – jednotlivé pixely totiž zachytí více světla, díky čemuž klesá úroveň šumu a roste kvalita v detailech. Od velikosti snímače se odvíjí také tzv. Crop faktor.
Full Frame senzor o velikosti rámečku 35mm kinofilmu je výsadou bezzrcadlovek nejvyšší kategorie.
APS-C je poloviční velikosti oproti Full Frame senzorům. Je využíván u středně pokročilých modelů.
4/3″ je v přibližně čtvrtinové velikosti v porovnání s Full Frame senzory. Je standardem pro kompakty s výměnným objektivem Olympus a Panasonic.
Vizualizace Crop Faktoru – první obrázek zobrazuje rozdíl mezi velikostí pole Full Frame a APS–C. Na druhém obrázku lze vidět rozdíl mezi záběrem a zorným úhlem při použití různých Crop Faktorů.
Rozlišení snímače
Obecně platí, že čím vyšší je rozlišení, tím je obraz detailnější. Rozlišení snímače zejména určuje, jakou můžeme zvolit velikost tištěné fotografie, aby byla zachována její kvalita. V současnosti nabízí bezzrcadlovky rozlišení snímačů cca od 10 do 47 Mpx. Vyšší rozlišení umožňuje tisknout fotografie ve větším formátu.
Standard video formátu
Používání bezzrcadlovek také pro natáčení videa je stále častějším fenoménem. Fotoaparáty umožňují nahrávat v různé kvalitě vykreslování detailů. V nynější době již umí bezzrcadlovka na video zpracovat obraz až ve 4K rozlišení.
Full HD (1 920 × 1 080) rozlišení je dnes považováno za standard. Podporuje jej většina bezzrcadlovek.
Ultra HD (3 840 × 2 160) rozlišení má v porovnáním s Full HD rozlišením čtyřnásobek obrazových bodů, tedy 4× více detailů.
4K (4 096 × 2 160) rozlišení obsahuje více pixelů než Ultra HD, nemá však poměr stran 16:9, a proto nevyužije celou plochu širokoúhlé televizní obrazovky – nad a pod obrazem zůstanou tenké černé pruhy.
i
Důležitým parametrem je rovněž snímková frekvence videa. Ta určuje, s jakou plynulostí bezzrcadlovka video zaznamená. Mějte na paměti, že vyšší rozlišení i hustější snímkování se odráží na velikosti souborů. Na paměťovou kartu se tak vejde kratší stopáž videa.
Bajonet k uchycení objektivu
Bajonet propojuje objektiv fotoaparátu s jeho tělem. Pomocí této součástky dokáže fotoaparát efektivně komunikovat s objektivem, a přenášet tak informace o zaostření, vzdálenosti, stabilizaci obrazu a mnoho dalšího.
Každý výrobce má většinou vlastní typ bajonetu, proto nejsou navzájem kompatibilní.
Pro nekompatibilní objektivy a těla bezzrcadlovek existují redukce a adaptéry, ty ale omezují některé funkce jako například autofokus.
Díky kratší vzdálenosti mezi objektivem a snímačem jsou objektivy pro bezzrcadlovky konstrukčně odlišné od objektivů pro zrcadlovky. To má za následek i menší výběr oproti digitálním zrcadlovkám.
Ideální volbou nejen pro začátečníky jsou Starter Kity, tedy cenově výhodná balení obsahující praktické příslušenství do začátku. Starter Kit můžete pořídit buď samostatně, nebo společně s fotoaparátem, a nakoupit tedy ještě výhodněji.
Konstrukce displeje
Většina bezzrcadlovek má na své zadní straně displej s úhlopříčkou přibližně 3". Některé modely mají displej dotykový, což celkově usnadní ovládání. Displeje se také liší svojí konstrukcí, kdy jsou buď výklopné pouze jedním směrem, či umožňují přetáčení do mnoha dalších pozic.
Na kapacitě baterie také záleží
Kapacita baterie u aktuálně nabízených bezzrcadlovek pohybuje mezi 680 a 1 860 mAh. V praxi to znamená výdrž na 210 až 750 snímků na jedno nabití akumulátoru. Některé bezzrcadlovky lze nabíjet přes USB konektor, tedy i například z powerbanky na cesty.
Paměť fotoaparátu
Čím větší je úložný prostor, tím více záběrů můžete v kameře uchovat bez nutnosti importu do počítače. Bezzrcadlovky pro ukládání snímků a videí používají paměťové karty (nejčastěji typu SDHC nebo SDXC), které pojmou až 512 GB dat. Interní paměť zabudovaná ve fotoaparátu bývá většinou pouze symbolické velikosti.
Co dalšího by měla bezzrcadlovka umět?
Stabilizace obrazu je užitečná především u videí, kde se postará o hladké záběry bez otřesů.
Zabudovaný hledáček velmi přesné zobrazí scénu, kterou bezzrcadlovka snímá.
GPS funkce přidá ke snímkům souřadnice a vy si můžete připomenout, kde přesně jste fotografii pořídili.
Voděodolnost vám dovolí s kompaktem, který disponuje výměnným objektivem, fotit a natáčet i za nepříznivého počasí.
WiFi, Bluetooth a NFC zajistí bezdrátové připojení ke smartphonu či tabletu s možností dálkového ovládání.
i
Další výhody a nevýhody bezzrcadlovek najdete ve videu AlzaTech.
Digitální fotoaparát s výměnným objektivem kombinuje výhody kompaktů a digitálních zrcadlovek. Oproti zrcadlovkám má nižší hmotnost a rozměry, zachovává si však výhodu v podobě výměnných objektivů, které lze k tělu fotoaparátu dokoupit. Kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy jsou velmi dobře skladné během cestování a jejich výsledné fotografie jsou na solidní kvalitativní úrovni.
Kompakt s výměnným objektivem nabízí automatické režimy i manuální nastavení, jedná se tedy o poloprofesionální foťák vhodný pro mírně pokročilé i zkušenější fotografy. Ve výbavě u nich najdeme autofokus, tedy automatické zaostřování nebo třeba dotykovou obrazovku, někdy s možností vyklápění. Standardně nabízí kompakt s výměnným objektivem i možnost natáčení videa.
Kvalitní kompakty s výměnnými objektivy
Kvalita výsledných snímků je vyšší než u jednoduchých kapesních kompaktů. Fotoaparáty s výměnným objektivem lze zakoupit samostatně nebo ve výhodném setu s objektivem. Vysoce kvalitní kompakty s výměnným objektivem můžete v naší nabídce najít od výrobců Olympus nebo Panasonic, u nichž je záruka precizního zpracování.