Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Bitmain vydává Equihash ASIC

Krypto bleskovky

Aktualizováno

Krypto Bleskovky

Ve čtvrtek 3. 5. oznámil Bitmain, největší výrobce ASIC zařízení na světě, že začíná prodávat Antminer Z9 mini, specializovaný na těžbu kryptoměn s algoritmem Equihash. Konkrétně se jedná např. o kryptoměny Zcash a ZenCash. V praxi to může znamenat, že těžba coinů s tímto algoritmem se již nadále nebude vyplácet na grafických kartách, jelikož ASIC zařízení bývají na těžbu konkrétního algoritmu specializovaná a nabízejí větší efektivitu na jednotku spotřebované elektřiny.

Případní zájemci o koupi ASICu by však měli pamatovat na dvě věci:

  1. Aktuální výpočty profitability ASICu počítají s aktuální obtížností. Ta se však poté, co se ASICy dostanou ve velkém na trh, velmi rychle zvýší a profitabilita se adekvátně sníží. Nasazení ASICů do produkce tak bývá závod s časem, ve kterém jde doslova o hodiny.
  2. Coiny, které jsou těžitelné na daném algoritmu, mohou provést hard fork na jiný těžební algoritmus. Záleží na tom, zda se komunita na tomto kroku chce a dokáže dohodnout a developeři fork včas připravit. To se v minulosti stalo např. u Monera, které krátce po oznámení ASIC X3 provedlo hard fork a toto zařízení pak bylo pro těžbu Monera nepoužitelné, ačkoli pro něj bylo navržené.

Debata o případném hard forku kryptoměny ZenCash již běží na repozitáři GitHub. Vrchní overclocker Alzy a zároveň i těžař Michal Mikle se v této debatě vyjádřil následovně: „Jsem po fork, dokud nebude výroba ASICů více decentralizovaná. V budoucnu se výrobě ASICů začne pravděpodobně věnovat i firma Samsung, a jakmile se situace s výrobci zlepší, můžeme forknout zpět na ASIC-kompatibilní algoritmus, pro zvýšení bezpečnosti a udržitelnosti sítě.“

Těžařům algoritmu Equihash doporučujeme debatu sledovat, případně se zapojit.

i Mohlo by vás zajímat
P-DC1-WEB13