Obnovit stránku

Call of Duty: Warzone je stále zábavný battle royale... většinou (RECENZE)

• Autor: Alexandra Vaníková

Režim Warzone se v březnu tohoto roku stal plnohodnotnou součástí Call of Duty: Modern Warfare. Od té doby již tento free-to-play a zároveň cross-platform titul obohatilo několik pořádně tučných updatů a jednotlivé jeho módy Battle Royale a Plunder prošly několika změnami (některé z nich nebyly dvakrát vítáné). Warzone si už stihlo zahrát více než 60 milionů lidí – má však co nabídnout i dva měsíce od vydání, nebo se začíná utápět ve stereotypu? Dozvíte se v naší recenzi.

Recenze (PS4 Pro)Dojmy z hraní

Call of Duty: Warzone; screenshot: cover
Alza Magazín

Call of Duty: Warzone (hra) | Call of Duty (IP) | Call of Duty: Modern Warfare (IP)

Battle Royale Call of Duty: Warzone je součástí hry Call of Duty: Modern Warfare, ale nevyžaduje její pořízení. Titul vyvíjí studio Infinity Ward a Raven Software, vydává jej společnost Activision. Hra vychází 10. 3. 2020 na PC, PS4 a Xbox One, vyjít by měla i na PS5 a Xbox Series X. Hra vychází bez české lokalizace. Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | TipyRecenze

Části článku:


Call of Duty: Warzone (RECENZE PS4 Pro) – Obsah článku

 1. Milionový Plunder, aneb prachy jsou prachy
 2. Battle royale v podání Infinity Ward a Raven Software přináší do žánru svěží vítr, chyby ale stále má
 3. Všeho moc škodí
 4. Warzone hráčům často hází technické klacky pod nohy, za vyzkoušení však stojí
 5. Recenze Call of Duty: Warzone: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Call of Duty: Warzone PC

Milionový Plunder, aneb prachy jsou prachy

Pokud jste již měli možnost si Warzone vyzkoušet nebo jste obeznámeni s jeho fungováním, určitě víte, že kromě klasického, na přežití zaměřeného Battle Royale nabízí i režim Plunder, nesoucí se ve znamení textu známé písně od švédské skupiny Abba: „Money, money, money ...“. V tomto módu totiž vítězí tým, kterému se jako prvnímu podaří nasbírat jeden milion herní měny, a tak se po počátečním (pro žánr battle royale typickém) seskoku na bojové pole v Plunderu připravte na nefalšované (byť poněkud krvavé) křečkování.

Call of Duty: Warzone; gameplay: helipad Call of Duty: Warzone; gameplay: plunder, nepřítel
Helipady na mapě označené zelenou pokladničkou ve tvaru čuníka jsou spouštěčem nelítostného boje.

První minuty půlhodinového limitu jsem totiž většinou strávila poctivým prohledáváním budov a hlavně loot boxů, ve kterých se kromě vybavení ukrývaly i tašky s penězi. Plunder se v začátcích jednotlivých zápasů nepyšní velkou akcí, protože většina z tříčlenných týmů se většinou rozprchne po celé mapě a pustí se do hromadění herní měny. Dokonce se mi jednou stalo, že jsem se spoluhráči stanula na stupních vítězů bez jediného výstřelu. Ale uznejte, takové vítězství není ve světě Call of Duty to pravé ořechové a tu správnou příchuť má až 1. místo s několika killy na kontě.

Ale nebojte se, v Plunderu je v drtivé většině o akci postaráno. Stačí jen počkat, dokud se na mapce nezobrazí helipad umožňující prostřednictvím vrtulníku uskladnit své těžce nasbírané chechtáky, a skutečný boj o první místo začne. Zde je menší příklad: ...nůše plná peněz na mých zádech již byla narvaná k prasknutí (rozumějte, bála jsem se, že mě zabije nepřítel a odcupitá s polovinou mé nashromážděné sumy). Nejdříve jsem si tedy vyhlédla nějaký ten odlehlý helipad a naivně jsem si myslela, že pokud budu dostatečně rychlá, bez problémů uskladním peníze do tašky spuštěné z vrtulníku a ty se následně již nenávratně připíšou na účet mého týmu. Mýlila jsem se.

Call of Duty: Warzone; gameplay: nepřátelské peníze Call of Duty: Warzone; gameplay: cash drop souboj Call of Duty: Warzone; gameplay: plunder, kontrakt
Kromě lootování jsou hlavním zdrojem herní měny mrtví nepřátelé, dále tzv. „Cash Drops“, tedy bedny plné peněz shazované na mapu, a také splněné kontrakty.

Už jak jsem se blížila na místo určení, mi kolem hlavy prosvištěla kulka od odstřelovače číhajícího na lehkou a hlavně bohatou kořist. Následoval menší souboj ostrostřelců, ze kterého jsem vyšla jako vítěz, ale mezitím se k helipadu přemístila skupinka hráčů, kteří svého nejmajetnějšího kolegu pokoušejícího se uložit herní menu bránili vlastním tělem.

Dva z nich se mi podařilo poslat na onen svět, ale zatím co jsem ze země sbírala batohy plné úspor nepřátel, poslední člen týmu využil mou nepozornost a zasadil mi smrtelnou ránu. Můj následný seskok z letadla sice směřoval na inkriminované místo a mého vraha se mi nakonec podařilo odpravit, polovina z mých peněz už ale byla dávno fuč, přičtena na konto nepřátelského týmu. To dokáže jednoho naštvat, co říkáte?

Call of Duty: Warzone – Plunder I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Sběr zelených papírků láká hráče k neustálému boji a lootování.

Navzdory těmto prekérním situacím se však do módu Plunder stále ráda vracím. Nabízí mnohem více akce než Battle Royale a zejména možností zvrácení výsledku zápasu, protože v něm záleží zejména na vašich sběračských schopnostech. V získávání hodnotných papírků vám navíc může pomoci plnění různých kontraktů. Hráč je zde také neustále motivován lootovat, protože v boxech rozmístěných na mapě nachází i nějakou tu hotovost zvyšující šance na výhru.

Právě v tomto směru Battle Royale mírně pokulhává, protože o loot boxy naplněné vybavením a smrtícími hračkami pravděpodobně ztratíte zájem v momentě, jakmile se dostanete k vlastnímu customizovatelnému loadoutu zbraní (k dispozici za 10 000 dolarů herní měny v nákupní stanici) a s ním spojenými perky. Netvrdím však, že Battle Royale je nevydařeným režimem.

Battle royale v podání Infinity Ward a Raven Software přináší do žánru svěží vítr, chyby ale stále má 

Battle royale se v průběhu posledních tří let stal fenoménem, a proto si myslím, že jeho princip netřeba blíže představovat. V Infinity Ward a Raven Software se rozhodli naskočit na vlak tohoto na přežití zaměřeného žánru ve smyslu hesla: „Copak na to taky nemáme?“. Musím říct, že režim pod taktovkou amerických studií na mě nepůsobí jako bohapustá kopie, tvůrci zachovali základní principy battle royale, dochutili je na realističnost zaměřenými prvky typickými už pro základní hru Call of Duty: Modern Warfare (2019) a co je nejpodstatnější, představili originální element v podobě Gulagu (více jsme se o něm rozepsali v našich březnových dojmech).

Call of Duty: Warzone; gameplay: lootbox Call of Duty: Warzone; gameplay: zbraň
Loot boxy nejsou v rámci Battle Royale tak žádaným artiklem. Prvořadé jsou pro hráče loadout dropy, díky kterým mohou do rukou vzít své vymazlené smrtící hračky.

Díky možnosti návratu do hry, ať už prostřednictvím Gulagu nebo Self-revive kitu (lze zakoupit v nákupních stanicích rozmístěných na mapě), na mě Battle Royale ve Warzone nepůsobil tak frustrujícím dojmem (jako to umí jiné hry tohoto žánru) a ušetřil mě opakovaného odpojování z prohraných zápasů a čekání na zaplnění lobby další hry. Gulag vám totiž umožňuje ve hře zůstat mnohem déle a častokrát poskytnout i další šanci na výhru.

Nicméně battle royale pod taktovkou Infinity Ward a Raven Software samozřejmě není bez chyb. Kromě výše zmíněné postupné nezajímavosti loot boxů je menší Achillovou patou tohoto režimu i obří rozloha mapy Verdansk, která na jedné straně nabízí mnoho různých oblastí, bodů zájmu a křivé slovo nemohu říci ani na péči, se kterou byly vytvořeny jednotlivé budovy a prostředí.

Call of Duty: Warzone – Battle Royale I Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Ukázka toho, jak může být Battle Royale kolotočem nudného sprintu po mapě a lootování, který překazí nepřítel číhající nad schodištěm.

Na druhé straně velikost mapy způsobuje, že se častokrát na začátku zápasu ocitnete ve městě duchů, což je nejlépe pozorovatelné v playlistu BR Solos, kde každý hráč kope sám za sebe a do střetu s jiným jedincem se příliš nehrne, pokud k tomu není donucen zužujícími se kruhy smrtelného plynu. A když už na nějakou akci dojde, užije si ji hlavně jeden specifický druh hráčů, čímž se dostávám k dalšímu nedostatku Battle Royale, který však spíše než s hrou souvisí s tím, že nežijeme v dokonalém světě.

Na režimu Battle Royale, který Warzone nabízí, mi totiž vadí zejména kempeři a nebudu asi jediná, když řeknu, že vícekrát mi adrenalinem prošpikovanou cestu za vítězstvím překazil hráč, který se rozhodl uvelebit v jednom z domů a tiše číhat na svou kořist na schodech. Jde však o běžný problém her žánru battle royale, se kterým se nedá než naučit žít, v tom lepším případě s ním bojovat.

Všeho moc škodí

Uznávám, je to trochu zvláštní název kapitoly, ale je třeba uznat, že toto rčení je vzhledem k množství updatů, které do Call of Duty: Modern Warfare a zejména Warzone doputovaly, celkem výstižné. Nechápejte mě špatně, v žádném případě si nestěžuji na to, že hra je pravidelně doplňována o nový obsah – právě naopak. Dokazuje to jen, že vývojáři mají stále zájem svůj titul obohacovat, vylepšovat, udržují ho tak „čerstvým“ a pro hráčskou komunitu přinášejí nové podněty k hraní. Mám ale pocit, že tvůrci zároveň množstvím updatů tak trochu házejí klacky pod nohy jak sobě, tak herní komunitě.

Zatímco v případě klasického multiplayeru může působit rotace playlistů a módů svěže, ve Warzone to je trochu jiné. I v tomto free-to-play módu totiž začalo vesele rotovat několik playlistů, což mohlo být pro lidi hrající v týmech dost nepříjemné. Představte si, že pravidelně hrajete s dalšími dvěma kamarády a stihli jste si vytvořit nějakou strategii. Po instalaci updatu však zjistíte, že se z Warzone vytratil režim Trios a tak musí jít jeden hráč z kola ven, případně musíte hledat dalšího.

Call of Duty: Warzone; gameplay: gulag Call of Duty: Warzone; gameplay: souboj v gulagu
Jeden z posledních updatů obral hráče v Battle Royale Solos o Gulag, čemuž osobně vůbec nerozumím, protože právě ten je jedním z nejoriginálnějších prvků celého Warzone.

Tvůrci střídání módů a playlistů vysvětlují tím, že ve hře nechtějí mít jejich vysoký počet, protože hráči by začali mít problém s matchmakingem a připojením. S tím jsem však měla problémy i přes nižší počet playlistů a objevovaly se hlavně krátce po instalaci updatu. Matchmaking se výrazně prodloužil a první minuty v zápase se nesly ve znamení bugů a otravně doskakujících textur. Nejde ale o problémy, které by byly na denním pořádku. Proč je tedy zmiňuji? Pro příležitostného hráče může tento kolotoč častých změn playlistů, stahování updatů a následných technických problémů s nimi spojenými působit neuvěřitelně otravně a je jen otázkou času, kdy dá přednost jinému titulu.

Call of Duty: Warzone; gameplay: helikoptéra Call of Duty: Warzone; gameplay: seskok z letadla
Vzhledem k nulové cenovce módu je tou hlavní otázkou to, zda si Warzone zaslouží obývat téměř 100 GB na vašem herním stroji.

Nedá mi nepozastavit se i nad gigantickými rozměry jednotlivých updatů, které jsou navíc vyžadovány pro hraní online. Tato poznámka se sice netýká výlučně režimu Warzone, ale uznejte, že 200 GB (Call of Duty: Modern Warfare společně s Warzone) pro hru je i dnes nehorázné číslo (pamatujete si, jak se měla podle slov vývojářů velikost Call of Duty: Modern Warfare po únorovém updatu scvrknout?). Je třeba také zdůraznit, že hráči, kteří se rozhodnou stáhnout si pouze free to play režim Warzone, budou muset na svých discích uvolnit 80– 00 GB (Fortnite pro porovnání vyžaduje 40 GB). Samozřejmě, Warzone nabízí propracovanější grafiku, ale pokud tvůrci skutečně plánují tento mód obohacovat o obsah v příštích letech a s letošním Call of Duty do Warzone doputuje i nová mapa, mohou vývojáři ke své hře rovnou přibalovat i externí disky.

Warzone hráčům často hází technické klacky pod nohy, za vyzkoušení však stojí

V Infinity Ward a Raven Software se ani při tvoření online free-to-play titulu Warzone nechtěli vzdát realističnosti. Zbraně tak na hráče promlouvají hlasem inspirovaným jejich skutečnými předlohami, přičemž podobná pozornost byla věnována i jejich hmotnosti a (ne)mrštnosti vaší postavy při práci s nimi. Na obrovské mapce Verdansk na vás čekají neméně propracované vozidla a budovy, které ukrývají množství boxů k vylootování a hlavně až 150 po virtuální krvi bažících hráčů. Uznávám, že předešlé věty by se krásně vyjímaly na promo plakátech Warzone, ale nemyslete si, že na něj chci pouze pět ódy.

Call of Duty: Warzone; gameplay: řízení Call of Duty: Warzone; gameplay: střecha
Ve Warzone si stále můžete užít spoustu zábavy, budete ale muset přeskákat pár překážek.

Výše zmíněné a mnou opěvované prvky si totiž vyžádaly svou daň a tou je množství místa na disku, které musíte pro Warzone na vašem stroji vyhradit – alespoň 90 GB. Není to navíc finální číslo. Zásluhou updatů se bude jen zvyšovat. Patche, které se již staly týdenním rituálem, navzdory určitému přínosu do hry v podobě čerstvých předmětů či playlistů jsou častokrát doprovázeny technickými problémy zahrnujícími zdlouhavý matchmaking či bugy.

Je třeba říci, že vývojáři se vždy snaží na problémy ve hře promptně reagovat a opravit je, nemohu se ale samozřejmě tvářit, že ve hře nejsou. Warzone však přesto dokáže zpříjemnit herní odpoledne či večer, a pokud pro vás Battle Royale nebude tím pravým režimem, stále se můžete vrhnout do módu Plunder. Warzone si navíc máte možnost zahrát zcela zdarma a pyšní se také přívlastkem cross-platform. S vašimi přáteli se tak můžete oddávat společnému hraní bez ohledu na to, jaké herní zařízení každý z vás vlastní.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Call of Duty: Warzone: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 83 % Alza Gaming
Verdikt:

Studia Infinity Ward a Raven Software přetvořily battle royale žánr k obrazu svému, což funguje skvěle i díky originálním prvkům, jakými jsou Gulag či mód Plunder. Pokud free-to-play titulu Warzone dokážete odpustit občasné technické nedostatky či Battle Royale s chybičkami na kráse, rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

Call of Duty: Warzone; recenze

Klady

 • Grafické zpracování
 • Gulag je v rámci battle royale žánru originálním prvkem
 • Režim Plunder
 • Kontrakty obohacující gameplay
 • Propracované prostředí mapy Verdansk

Zápory

 • Objemné aktualizace a patche, Warzone si momentálně dělá nárok na minimálně 90 GB disku
 • Technické problémy objevující se zejména po vydání patchů a updatů
 • Loot boxy v Battle Royale ztrácejí postupem času v zápasech smysl
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

Call of Duty: Warzone (DOJMY Z HRANÍ) – Obsah článku

 1. V Battle Royale vyhráva posledný prežívší, Plunder však ovládne ten najbohatší
 2. Obrie ihrisko pre 150 hráčov, to je mapa Verdansk
 3. Warzone ako rovnocenný súper veľkých zvierat v žánri
 4. Stálice Apex Legends a Fortnite vs. Warzone
 5. HW nároky pro Call of Duty: Warzone PC

V Battle Royale vyhráva posledný prežívší, Plunder však ovládne ten najbohatší

Prvou z noviniek, ktorú si všimnete už v hlavnom menu, je, že Warzone definujú hneď dva módy. Okrem tradičného Battle Royale sa s ostatnými hráčmi môžete utkať aj v režime Plunder. V prvom spomínanom ide hlavne o prežitie jednotlivca alebo tímu. Navyše rovnako ako v iných tituloch definujúcich tento žáner (Fortnite, PUBG, Apex Legends) tu nefungujú respawny ako také a na bojové pole zoskakujete z lietadla. A napriek tomu, že k battle royale neodmysliteľne patrí iba jeden život, v Infinity Ward sa rozhodli mód okoreniť zaujímavým prvkom v podobe Gulagu.

Ak totiž v Battle Royale zomriete, nemusíte sa hneď s bojovým poľom a svojím tímom rozlúčiť. Po smrti sa z vás stane väzeň bojujúci 1 na 1 z ďalším hráčom, ktorého postihol podobný osud ako vás, práve v Gulagu. V prípade, že zápas vyhráte, vás čaká návrat do hry. Ak ale vyjdete z Gulagu ako porazený, zostáva vám spoliehať sa na členov vášho tímu – tí vás môžu oživiť, prípadne si ešte počas hry zaobstarajte self-revive kit. Sólo hráči sa po porážke v Gulagu vrátia do hlavného menu ako definitívne porazení.

Call of Duty: Warzone – Plunder | Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Warzone priniesol novinku v podobe módu Plunder, kde si za účelom nazbierania cieľovej sumy každý zvolí jemu vyhovujúcu stratégiu. Stane sa z vás lovec „najbohatších“ hráčov, alebo sa vydáte cestou lootovania?

Do Battle Royale sa môžete pustiť v tíme (dvojčlennom či trojčlennom) alebo ako vlk samotár v rámci včera spusteného sólo módu. V novo predstavenom režime Plunder vám víťazstvo zabezpečí nazbieranie 1 miliónu hernej meny, pričom cieľovú sumu možno dosiahnuť lootovaním či plnením kontraktov (spočívajú v obsadzovaní oblastí či hľadaní špeciálnych loot boxov), za ktorých splnenie vás čaká tučná peňažná odmena. Najefektívnejšou cestou (ale zároveň najnebezpečnejšou) je napríklad aj zabíjanie najlepších a zároveň najbohatších hráčov a kradnutím ich peňazí. Na nazbieranie 7-cifernej sumy však máte iba 30 minút.

Call of Duty: Warzone; gameplay: seskok Call of Duty: Warzone; gameplay: loot, zbraň
Obrázek 1: Vo Warzone nechýbajú ani zoskoky z lietadla – či už na začiatku zápasu alebo v rámci respawnu, čo vám dáva možnosť vyhnúť sa ostatným hráčom alebo ich prekvapiť zoskokom z nebies. Obrázek 2: V Battle Royale sa musíte priebežne uisťovať, že sa nachádzate v bezpečnej zóne.

Pozitívom módu Plunder ale je, že na rozdiel od Battle Royale si nemusíte vystačiť iba s jedným (max. 2) životom, a po tom, čo vás nepriateľ zrazí na zem, sa vrátite opäť do hry bez ohľadu na to, koľkokrát ste boli zabití. Počítajte ale s tým, že prídete o polovicu nazbieraných peňazí a preto je vhodné si ich v priebehu zápasu ukladať – či už prostredníctvom depozitného balóna, ktorý si privoláte v jednej z nákupných staníc, alebo na to určených helipadoch.

Plunder som v porovnaní s Battle Royale vnímala ako rýchlejší a napriek tomu, že sa mi ani raz nepodarilo zvíťaziť, som sa s chuťou púšťala do ďalších zápasov. Tá pravá akcia začala vždy, keď sa strhol neľútostný boj a privilégium privolať si helikoptéru, prostredníctvom ktorej si môžete uskladniť svoje tvrdo „vydreté“ (teda skôr nazbierané a nakradnuté) peniaze. Som preto zvedavá ako (a či) sa tento, v rámci dvoch ponúkaných režimov môj obľúbenejší mód, bude vyvíjať počas budúcich sezón multiplayera.

Obrie ihrisko pre 150 hráčov, to je mapa Verdansk

Obrovská mapka Verdansk, ktorá vznikla spojením niekoľkých oblastí z multiplayera či spec-ops misií, ponúka priestor až pre 150 bojachtivých hráčov, ja som sa však stretávala skôr s lobby so stovkou jedincov, keďže priemerne 30 z nich sa hneď na začiatku hry odpojilo a skúšalo šťastie inde. Verdansk síce pôsobí miestami až príliš giganticky, no mne osobne jej veľkosť neprekáža. Vo väčšine prípadov mi totiž vďaka svojej rozľahlosti a množstvu budov poskytla možnosť vyhnúť sa ostatným hráčom, vylootovať si nejaké to vybavenie a peniaze a pripraviť sa tak na boj.

Call of Duty: Warzone; gameplay: mapa Call of Duty: Warzone; gameplay: vozidlo
Obrázek 1: Na mapke Verdansk nájdete množstvo rozličných oblastí, z ktorých každá pôsobí jedinečne aj vďaka ručne vymodelovaným stavbám a budovám. Obrázek 2: Vozidlá sú skvelým prostriedkom na skrátenie si cesty (a samozrejme aj likvidáciu nepriateľa).

Miestami sa ale stalo, že som nepretržite šprintovala aj 5 minút, kým som sa dostala na miesto určenia, preto vám odporúčam mať nejaké to vozidlo po ruke, prípadne si hneď na začiatku zápasu pozrieť mapku a zistiť, kde v oblasti sa nachádza nejaká helikoptéra či SUV, keby ste sa rýchlo potrebovali vypariť alebo si len skrátiť cestu.

Warzone ako rovnocenný súper veľkých zvierat v žánri

Dobre. Koniec suchým opisom. Stojí Warzone za vašu pozornosť? Je mi jasné, že žiadny hráč nie je rovnaký a aj v prípade herných titulov platí staré známe „Sto ľudí, sto chutí.“ A zatiaľ čo pre niektorých bude Warzone darom z nebies, pre iných sa stane nudnou jednorazovou záležitosťou. Zhrniem teda všetky aspekty, ktoré ma na ňom (ne)zaujali a finálne rozhodnutie nechám na vás.

V prvom rade spomeniem negatíva. Medzi tie okrem patrí zakomponovanie custom zbraní majiteľov pôvodnej hry. Ak ste totiž zaplatili približne 60 eur za plnú hru, počas zápasov budete mať prístup k svojim vylepšeným loadoutom na rozdiel od hráčov, ktorí Call of Duty: Modern Warfare nevlastnia a stiahli si iba free to play mód Warzone (customizované loadouty sú dostupné v obchodnej stanici za poplatok 6 000 dolárov hernej meny).

Call of Duty: Warzone; gameplay: plyn Call of Duty: Warzone; gameplay: scope
Obrázek 1: Zužujúci sa kruh jedovatého plynu je v Battle Royale neustálym nebezpečenstvom. Obrázek 2: Pri ukladaní peňazí v režime Plunder si musíte dávať pozor na hráčov striehnucich na strechách.

Pre tých z vás, ktorí si budú Battle royale či Plunder užívať s vlastnými vylepšenými zbraňami a perkami sa trochu zbytočným stane aj lootovanie a hľadanie vhodného vybavenia, na ktoré sú zase hráči bez tohto privilégia odkázaní. Akčné FPS tak opäť lavíruje na hranici pay to win politiky, kedy jednotlivcom platiacim za plnú hru dáva menšiu výhodu. V porovnaní s Call of Duty: Black Ops 4 však nejde o nič drastické – mikrotransakcie v hre nenájdete (uvidíme, či to tak zostane aj v budúcnosti).

Niektoré zo zápasov boli tiež definované pretlakom killstreakov, ktorým sa niekedy nedalo vyhnúť. Problém bol najfrekventovanejší najmä v režime Plunder, kedy body záujmu pravidelne zaplavovali vlny náletov. Nedostatok by mohlo vyriešiť zvýšenie ceny jednotlivých killstreakov ku ktorým sa nahromadením poriadnej sumy dá dostať až príliš jednoducho (niektoré nájdete dokonca aj v loot boxoch celkom zadarmo) a množstvo hráčov sa spolieha primárne na ne.

Call of Duty: Warzone – Battle royale | Alza Magazín Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

Battle Royale podarene kombinuje prvky fungujúce v najväčších tituloch žánru a oblieka ich do kabátika značky Call of Duty.

Warzone má samozrejme aj svetlé stránky. Vývojári sa rozhodli prekopať ako lootovací systém tak inventár, za čo im odo mňa putuje veľký palec hore. Po otvorení boxu totiž jeho obsah vidíte rozložený na zemi a môžete si vybrať, ktorej zbrani či vybaveniu dáte prednosť bez toho, aby ste následne vyhadzovali nepotrebné kusy a strávili desiatky minút prehrabovaním sa v inventári, ktorý je tentokrát vyriešený veľmi minimalisticky a osobne som ho otvárala len málokedy. Využijú ho najmä hráči, ktorí svoje vybavenie poskytujú tímovým spoluhráčom.

Používanie „brnenia“ v podobe menších opancierovaných doštičiek je jednoduché a efektívne, unesiete ich maximálne 5 a kedykoľvek počas zápasu si môžete jednu, prípadne tri z nich vsunúť pod nepriestrelnú vestu. To vám zabezpečí dočasnú ochranu pred streľbou nepriateľa, nie však nesmrteľnosť. Skvelé tiež je, že peniaze či náboje nemusíte zbierať ručne a vaša postava ich pritiahne zázračnou magnetickou silou, čo prispieva k rýchlejšiemu tempu hry a zároveň máte vždy „voľne ruky“ keby ste sa rýchlo potrebovali ubrániť nepriateľovi.

Stálice Apex Legends a Fortnite vs. Warzone

Warzone navyše určitými aspektami prekonáva aj svojich priamych konkurentov (opäť však záleží na uhle pohľadu). Že vás okamžite po tom, ako ste si konečne postavili svoj tábor a vytunovali svoje vybavenie zabil nepriateľ? Vo Warzone prvok stavby chýba, čo mu ale dodáva na vyššom tempe a zároveň vás po každom nevydarenom pokuse nezaplaví pocit frustrácie ako napríklad v prípade Fortnitu, kde okrem zbraní musíte hľadať aj materiály potrebné na vybudovanie vašej základne.

Warzone aj Fortnite ponúkajú možnosť opätovného návratu do hry, akčné FPS od Infinity Ward to však robí originálnejšie a o ďalšiu šancu vrátiť sa do zápasu hráč bojuje sám – v Gulagu. Oproti tomu, vo výtvore od Epic Games sú účastníci boja často nútení pasívne čakať na to, kým ich člen tímu neoživí prostredníctvom Reboot karty.

Call of Duty: Warzone; gameplay: trios Call of Duty: Warzone; gameplay: solo mode
Vaše šance na víťazstvo sa v tíme zvýšia, ak si chcete ale vybojovať víťazstvo sami, je tu sólo režim.

Hráči Apex Legends zase môžu oceniť oveľa väčšie bojové pole, s vyšším počtom hráčov, ktoré Warzone ponúka, spoločne s možnosťou plnenia kontraktov – tie totiž v Apex Legends v pravej podobe nie sú. Battle royale v podaní Call of Duty ponúka tiež jednoduchšie lootovanie či prácu v inventári. Zatiaľ čo napríklad v Apex Legends je potrebné dbať na náboje kompatibilné s vašimi zbraňami, prípadne na ne pridávať attachmenty, vo Warzone beriete všetko čo vám príde pod ruku a smrtiace hračky prichádzajú s attachmentami automaticky (rozlíšené podľa farby loot boxov – od bežných po vzácne) vy sa tak môžete sústrediť na samotný boj a nie nadmernú prácu s inventárom.

Moje prvé dojmy z Warzone sú tak zatiaľ skôr pozitívne a som zvedavá, aké novinky budú doň postupne zakomponované. Zaujíma ma napríklad, či sa tvorcovia vydajú v stopách PUBG a v zimných mesiacoch mapu zasype sneh alebo časom do hry pribudnú nové vozidlá. Myslím si, že šancu by tomuto režimu mali dať ako úplni nováčikovia tak fanúšikovia žánru hľadajúci menej komplikované, efektívnejšie a realistickejšie poňatie battle royale. Veľkým pozitívom tiež je, že tento free to play titul si môžete zahrať naprieč platformami PC, PS4 aj Xboxe One. Majitelia konzol PlayStation dokonca na hranie nepotrebujú ani PS Plus, hráči na Xboxoch však už musia vlastniť službu Xbox Live Gold.

• Zdroje: Vlastní

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Volám sa Alexandra Vaníková a hrám sa venujem od svojich dvanástich rokov. Ako herný zelenáč som utopila hodiny v stratégiách Cossacks a Age of Empires. Nasledovala Mafia a niekoľko dielov Call of Duty, po ktorých som si začala rozširovať obzory naplno. Môj osobný výber top hier? Nájdete v ňom oba diely The Last of Us, Cyberpunk 2077, GTA V, japonské RPG Persona 5 Royal, Uncharted či God of War. Nepohrdnem ale ani kvalitnou indieovkou alebo titulom so zombie tematikou.

HW nároky pro Call of Duty: Warzone PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4340 3.6GHz / AMD FX-6300 Intel Core i5-2500K 3.3GHz / AMD Ryzen R5 1600X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 670 / Radeon HD 7950 NVIDIA GeForce GTX 1660 / Radeon RX 580 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 12 GB
Pevný disk 90 GB 90 GB

• Zdroj: systemrequirementslab.com/ (11. 5. 2020)

S jakým herním PC na Call of Duty: Warzone?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1650

Alza GameBox Core RTX3070

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3070

Alza BattleBox Core RTX3080 Helios

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3080 Helios

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

P-DC1-WEB24