Obnovit stránku

Bez vhodného pojištění na hory nejezděte

Ať už jezdíte lyžovat na víkend či týden, nezapomínejte si sjednat správné cestovní pojištění. Zejména v zahraničí vás může i menší úraz vyjít pěkně draho. Proto se v dnešním článku podíváme na to, jak si sjednat co nejvhodnější cestovní pojištění, případně na co dalšího se ještě zaměřit. 

Pojištění individuální či ke kartě

Po vstupu do Evropské unie má každý její občan nárok na zdravotní péči, avšak pouze ve státních zdravotních zařízeních na území EU a věci jako transport helikoptérou či výjezd horské služby toto pojištění nezahrnuje. Většina klinik v okolí sjezdovek navíc bývá soukromá, což je o důvod navíc, proč cestovnímu pojištění věnovat pozornost.

Nenechte si ujít další díly z cestovatelského seriálu Autem na lyže!

Existuje spousta balíčků k bankovním účtům a kreditním/debetním kartám, kde je zahrnuto i základní cestovní pojištění. Prozkoumejte si podmínky a výjimky, na které se pojištění (ne)vztahuje. „Cestování“ je terminus technicus – procházka po městě; hraní golfu; jízda na kole po parku; jízda ve snowparku; surfování ve vlnách či lezení po skalách. To vše můžete dělat během vašich cest.

Cítíte tam ten rozdíl? A ano, cestovní pojištění ke kartě bývá často osekané a lyžování či jízdy na snowboardu se kolikrát vůbec netýká. Pokud ano, pravděpodobně jen v omezeném rozsahu.

Speciální nosítka usnadňují práci horské službě

Individuální pojištění bývá komplexnější

Při individuálním cestovním připojištění si zpravidla můžete vybrat ze dvou typů. Pojišťovny se opět s výkladem tohoto dělení liší, proto si před podpisem ověřte, do jaké kategorie spadá vámi naplánovaný výlet.

  • Standardní pojištění se často vztahuje i na lyžování, ale ne vždy. V pojistných výlukách se také vyskytují zeměpisně odlehlé oblasti, jízda mimo sjezdovky či ve snowparku, vyšší nadmořská výška, místa s nedostatkem zdravotních zařízení atp.

  • Rizikové cestovní pojištění zpravidla kryje veškeré aktivity, co se běžného lyžování po vyznačených tratích týče. Pokud plánujete adrenalinové zážitky, opět si ověřte, zdali dané pojištění tyto aktivity zahrnuje.

Neblaze proslulý transport

I ten nejkratší pobyt ve vrtulníku, než vás ze svahu převezou do nejbližší nemocnice, vás může vyjít pekelně draho. Je tu řeč o tisících EUR. Stejně tak nezbytný transport zpět do vlasti se může vyšplhat do závratných cifer. Z těchto důvodů doporučujeme volit odpovídající výši pojistného limitu, a to nejenom za transport, ale i léčebné výlohy či pobyt v nemocnici.

Transport vrtulníkem stojí tisíce EUR

Na co všechno se vlastně pojistit?

Základní pojistné krytí často obsahuje veškeré léčebné výlohy, pobyt v nemocnici, nezbytný transport či asistenci po telefonu, která často pro kompletní pojistné plnění bývá klíčová. Výběr vhodného pojištění ale založte i na doplňkových okruzích, jež na horách při nehodě často využijete.

  • Úrazové pojištění se sjednává pro případ dlouhodobých či trvalých úrazů a smrti. Rozhodně to není úplné zadostiučinění, ale alespoň částečně to může pokrýt ušlý zisk při podnikání či na nemocenské.

  • Pojištění odpovědnosti hradí škodu na majetku či újmu na zdraví osobám, které například srazíte na svahu či polijete vařícím čajem. Díky malému příplatku se tak můžete vyhnout zaplacení poškozené profesionální bundy za 20 tisíc Kč či rozbité přilby.

  • Pojištění zavazadel oceníte v případě, že vám někdo odcizí majetek. Zpravidla se toto pojištění vztahuje na uzamčené apartmány, vykradené osobní automobily atd.

  • Pojistka na storno zájezdu vám vrátí částečné či kompletní dosud vynaložené náklady na dovolenou, kterou musíte zrušit. Je nutné odlišovat individuální výlet a skupinové zájezdy.

Úraz při lyžování

Pozor na výši limitu, asistenční služby a konkrétní aktivity

Rozhodující pro výběr správné pojistky je i výše limitu plnění, respektive limit pro pojistné krytí. Na hory se nevydávejte s pojistným limitem pod dva miliony Kč. Asistenční služby bývají ideálně zdarma, avšak neplatí to absolutně. Pokud nejste nadaný lingvista, poohlédněte se po garanci konzultace s českým operátorem a lékařem.


Přečtěte si také, jaké doklady potřebujete na cestu do Chorvatska autem.

Jak jsme již naznačovali – nabídek cestovního pojištění je celá řada a nelze v tomto ohledu generalizovat. Vždy si před pojistkou prohlédněte podrobné podmínky a ověřte si, jestli se pojištění vztahuje na vámi plánované aktivity, oblast či územní celky, nadmořskou výšku a podobně. Výhodné může být také pojistit celou rodinu zároveň.

Rodina na lyžích

Pojištění automobilu před zahraniční cestou

Vedle dalších dokladů mějte u sebe určitě zelenou kartu, což je zároveň doklad platného povinného ručení v zahraničí. Na zadní straně naleznete i seznam států, v nichž vám pojištění platí. V případě havarijního pojištění je dobré prostudovat smlouvu nebo se s dotazem obrátit na pojistitele, jestli je stávající pojištění dostatečné či nikoliv.

Autonehoda v zahraničí, co dělat?

V prvé řadě se vždy snažte přivolat policii. Existují výjimky, kdy není povinné policii kontaktovat, ale pro pojišťovny a další správnou evidenci je účast policie klíčová. Ta s vámi sepíše protokol a budete vyzváni jej podepsat – pozor! Nikdy nepodepisujte nic, čemu zcela nerozumíte. Ne vždy musíte ovládat daný jazyk.

Autonehoda při cestě na hory

Oboustrannou kopií zelené karty nikdy nic nezkazíte, ba naopak! Ulehčíte tím práci sobě, policii i dalším správním orgánům.

Při nehodě si vzájemně vyměňte jméno a kontaktní údaje řidičů, jméno a sídlo pojistitele, číslo pojistné smlouvy, SPZ vozidla a číslo zelené karty. Rovněž se doporučuje poznačit si údaje o svědcích nehody, vytvořit si plánek místa a relevantní fotografie. Pojišťovně neprodleně oznamte pojistnou událost a dodejte jí co nejvíce podrobností včetně fotografií.

Automobilové vybavení 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB22