Potřebujete zchladit svůj notebook, ale nevíte jak?
Chladiče pro notebooky jsou jednoznačně odpovědí na vaše trable. Jednoduché podložky, které dokáží vaše zařízení ochladit i o několik stupňů a vy tak zbytečně neztrácíte výkon a nedochází k přehřátí. Pojďme se podívat, co je u chladiče pro notebook důležité, abyste si vybrali ten ideální podle vašich představ.
Chladicí podložka funguje na jednom ze dvou typů chlazení
Každá chladicí podložka pod notebook funguje na jednom ze dvou principů. Jde buď o chlazení aktivní, či pasivní.
- Aktivní chlazení pracuje s ventilátory, které se otáčejí a tím notebook ochlazují. Ve srovnání s pasivními jsou efektivnější, ale za cenu větší váhy a ceny. Níže si popíšeme, co je u ventilátorů důležité.
- Pasivní chladiče pro notebooky jsou v zásadě levnější a váží méně. Bohužel nedokáží zařízení příliš ochladit, protože se chovají spíše jako podložka pod notebook.
i
Většina notebooků má na spodní straně zabudované ventilátory, které zajišťují ochlazování. Pasivní chladič notebook nadzvedne a zajistí tak lepší proudění vzduchu a nižší teplotu.
Pasivní chlazení
Aktivní chlazení
Kvalitní chladič pro notebook se pozná podle ventilátorů
Každý z ventilátorů chladiče pro notebook je charakterizovaný svým počtem, průměrem, hlučností a maximální frekvencí otáček za minutu. Popíšeme si, jak tyto vlastnosti ovlivňují chlazení.
- Počet ventilátorů určí, jak silné chlazení bude. Pohybuje se od 1 až k 6 větrákům.
- Průměr ventilátoru hraje také svou důležitou roli, ale automaticky to neznamená, že chlazení bude účinnější. Dva nebo tři menší větráčky dokáží odvést stejnou práci jako 6 méně kvalitních.
- RPM neboli počet otáček za minutu napoví, jak moc bude podložka ve skutečnosti chladit. Počítejte s tím, že vyšší počet otáček může znamenat větší hluk. Běžné rozpětí je od 650 až do 3 800 RPM.
- Nakonec se můžete rozhodovat i podle hlučnosti. Ty nejtišší začínají na 15 dB, ale můžete se dostat až na 56 dB, což odpovídá tiché konverzaci nebo kanceláři.
Chladič pro notebook může být vyroben z různých materiálů
Pokud se podíváme na materiály, ze kterých je chladič pro notebook vyroben, tak zjistíme, že se jedná o kov, plast nebo bambus. S každým z těchto materiálů se pojí různé výhody a nevýhody, ale je spíše na vás, pro který se rozhodnete. Na funkčnost mají malý dopad a spíše se jedná o estetický prvek.
Plastové chladiče bývají levnější a lehčí než kovové, ale mohou působit méně prémiově. Bambus je hezkým kompromisem, který vypadá dobře, není těžký a nabízí i vyšší odolnost.
Externí chlazení pro notebook nabízí celou řadu zajímavých funkcí
Pokud stále nevíte, jaký chladič pro notebook pořídit, podívejte se i na jeho další funkce. Řadíme mezi ně polohovatelnost, podsvícení a regulaci otáček. Pokud například víte, že pracujete hodně v noci, nebo jen máte rádi hezká světýlka, pak je pro vás podsvícená podložka jasnou volbou. Vhod přijde i USB port. Díky přidanému USB portu může chladicí podložka sloužit i jako malý USB rozbočovač.
i
Díky regulaci otáček ovlivníte, jak silné chlazení bude. Ne vždy potřebujete plný výkon.
Rozměry chladiče pro notebook vybírejte podle svého zařízení
Nezapomeňte, že chladiče pro notebooky jsou různě velké a některé nemusí odpovídat rozměrům vašeho notebooku. Vždy si zkontrolujte, že vámi zvolená podložka bude dostatečně velká pod vaše zařízení.
Je libo chladicí podložka do postele?
Mnoho lidí pracuje nebo jinak používá svůj notebook z postele. Všichni víme, že v posteli se zařízení může snadno přehřát. Vyvarujte se těmto situacím a pořiďte si třeba bambusovou podložku, která notebook mírně nadzdvihne a zajistí volný průchod vzduchu. V takovém případě ani nepotřebujete chladič s ventilátory.
Hledáte nejlepší chladicí podložku pod notebook? Podívejte se, co o různých podložkách říkají naši zákazníci a zvolte tu nejlepší variantu pro vlastní použití.