Chytré vypínače dokáží mnohem víc, než jen zapnout a vypnout osvětlení. Můžete si u nich přednastavit různou teplotu a barvu světla podle denní doby či je spárovat s dalšími zařízeními svojí domácnosti. Vše funguje přes telefon, takže při tom nemusíte ani vstát z gauče. Co dál umí a podle čeho je vybírat?
Chytré vypínače vám umožní praktické ovládání světel v domácnosti. Co to přesně znamená? V prvé řadě to, že na ně nebudete muset vůbec sahat, protože se dokáží propojit s vaším smartphonem nebo tabletem. Světla tak můžete regulovat prakticky odkudkoliv. A co ještě?
S mobilní aplikací máte ovládání světel vždy po ruce.
Dokáží vypnout a zapnout všechny zářivky v domě.
Podle denních rozvrhů budou měnit barvu a teplotu světla.
Navodíte s nimi tu správnou domácí atmosféru.
i
Vypínače s pohybovým čidlem vám pomohou ochránit dům před krádeží. Nastavte si je tak, aby reagovaly na nezvané hosty. Když zaregistrují pohyb, rozsvítí v domě světla a budou předstírat, že jste doma, i když budete zrovna na dovolené.
Jak chytré vypínače fungují?
Některé chytré vypínače fungují samostatně, jiné ke svému chodu potřebují centrální jednotku.
Centrální jednotka propojí WiFi vypínač světla se všemi ostatními prvky chytré domácnosti.
Samostatný chytrý vypínač jednoduše namontujete na zeď a připojíte přes mobilní aplikaci.
Chytré vypínače můžete vybírat podle toho, jestli se zapojují do sítě, nebo zda jim stačí baterie.
Chytré vypínače ze sítě sice vyžadují složitější napojení, ale pak se o ně už nemusíte starat.
Chytrý vypínač na baterie snadno přišroubujete na zeď. Časem se ale vybije.
Jednotlačítkový WiFi vypínač je nejjednodušší možná varianta.
Chytrý vypínač vybírejte i podle typu připojení
Jak s vámi bude váš chytrý vypínač komunikovat? Nejčastěji přes WiFi či Bluetooth. Některé modely rovněž využívají rádiové vlny. Další je ZiGBee nebo Z-Wave – tyto chytré spínače se ale bez centrální jednotky neobejdou.
i
Abyste mohli využít všechny funkce, jimiž WiFi vypínač světel disponuje, budete si k němu zpravidla muset pořídit ještě bridge (můstek). Ten se připojí k routeru a spáruje s vaším telefonem. Najdete jej v příslušenství k jednotlivým produktům. Na vypínač můžete napojit jakoukoliv žárovku. Smart žárovky ale nabízí mnohem více možností.
WiFi vypínač osvětlení a konektivita
Ujistěte se, že aplikace pro WiFi vypínač podporuje operační systém vašeho smartphonu (Android, iOS či Windows). Mobilní telefon ale není jediný způsob, jak jej lze na dálku ovládat. S Apple HomeKit (Siri), Amazon Alexa a Google Assistant můžete světla řídit hlasem.
Smart vypínač může být jedno, dvou i vícekanálový. Počet kanálů vám napoví, kolik zářivek na něj lze připojit.
Hlasové povely pro chytrý vypínač: Apple HomeKit (Siri), Amazon Alexa či Google Assistant vám osvětlení umožní regulovat i bez telefonu.
Pořiďte si chytré vypínače světla s funkcí IFTTT
Co všechno mohou chytré vypínače zařídit za vás? Za zkratkou IFTTT (If This Then That) se skrývá jednoduché programování jednotlivých prvků chytré domácnosti, kdy vás WiFi vypínač například světly upozorní na příchozí e-mail nebo přes něj rychlovarné konvici přikážete: „Až ráno rozsvítím v ložnici, uvař vodu na čaj.”
WiFi vypínač rolety většinou zatáhnout neumí. K ovládání všech prvků inteligentní domácnosti slouží chytré ovladače a spínače.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.