Obnovit stránku

Didaktické hračky nabízí zábavnou cestu za poznáním

Slovník

Aktualizováno

Didaktické hračky jsou speciálně navržené hračky podle pedagogických a psychologických poznatků o vývoji dětí a jejich potřebách. Přirozeně a nenásilně podporují a rozvíjí dětskou intelektuální, motorickou či kreativní činnost. Děti všech věkových skupin tak mohou prostřednictvím zábavného hraní posilovat své schopnosti, upevňovat své znalosti i osvojit si nové dovednosti.

Kontrastní hračky

Didaktické hračky a jejich přínos

Didaktické hračky přináší dětem mnoho výhod. Jejich účelem je stimulovat myšlení, fantazii a tvořivost dětí. Pomáhají proto rozvíjet jemnou motoriku, koncentraci, paměť, logické myšlení a hledat problémové řešení. Děti se při hraní s didaktickými hračkami učí jak samostatnosti, tak i spolupráci s ostatními. Tato forma hraní jim pomáhá objevit a rozvinout vlastní potenciál i poznat radost z učení a získávání nových poznatků.

Pro koho jsou didaktické hračky vhodné?

Didaktické hračky jsou vhodné pro všechny věkové skupiny dětí, od batolat až po školní děti. Pro batolata volíme takové hračky, které podporují jejich motorický vývoj, rozvíjejí zrak a sluch, a učí je rozlišovat základní barvy a tvary. Pro starší děti pak didaktické hračky, které rozvíjejí řeč a komunikační dovednosti, matematické a vědecké schopnosti, kreativitu a fantazii. 

Didaktické hračky nachází své uplatnění jak v mateřských školkách, tak ve všech ročnících základních škol. Zvláštní kapitolu pak tvoří didaktické hračky pro děti se specifickými potřebami, jako jsou různé didaktické hračky pro autisty nebo didaktické pomůcky pro děti se zrakovým či sluchovým postižením.

Jaké didaktické hračky zvolit pro konkrétní věk dítěte?

Pro každý věk je důležité vybrat správnou didaktickou hračku, která odpovídá schopnostem a potřebám dítěte. Vybírat didaktické hračky můžete na základě 6 různých věkových kategorií.

Didaktické hračky pro nejmenší

Malá miminka nemají ještě zcela vyvinutý zrak, proto je zaujmou hlavně kontrastné didaktické hračky. Na výběr máte kontrastní obrázky, kartičky, chrastítka, kousátka a plyšové kostky, které podpoří přirozenou zvídavost i koncentraci malých objevitelů.

Didaktické hračky pro nejmenší
Didaktické hračky pro nejmenší podporují koncentraci a rozvíjejí motoriku.

Didaktické hračky od 1 roku

Pro batolata jsou vhodné didaktické hračky od 1 roku s většími součástmi, které jsou bezpečné a snadno manipulovatelné. Mohou zahrnovat vkládačky, krabičkové věže, velké didaktické stavebnice, hračky se zvukem, zatloukačky, zvířátka i první pastelky pro první abstraktní umělecká díla. Velmi oblíbené pro tento věk jsou hlavně dřevěné didaktické hračky.

Didaktické hračky pro předškoláky

Nejen didaktické hračky, ale také didaktické pomůcky pro předškoláky mohou dětem hravou formou usnadnit přípravu na školní vzdělávání. Široká nabídka zahrnuje různé didaktické stavebnice, hádanky, kuličkové dráhy, deskové hry, pexesa i montessori didaktické pomůcky pro přípravu na školní docházku nebo didaktické hry na rozvoj řeči.

Didaktické pomůcky pro předškoláky
Didaktické pomůcky pro předškoláky dětem pomohou upevnit základní znalosti a dovednosti.

Didaktické hračky pro mladší školáky

Dětem na prvním stupni mohou didaktické hračky pro školáky pomáhat s nácvikem čtení, psaní i počítání, a také rozvíjet slovní zásobu, komunikační schopnosti a logické myšlení.

Didaktické hračky pro starší školáky

Pro starší školáky se vyplatí zmínit hlavně didaktické hry, které rozvíjejí abstraktní myšlení a hry s komplexnějšími pravidly, jako jsou karetní hry, hádanky, hlavolamy a různé tvůrčí aktivity.

Didaktické hračky
Didaktické hračky děti využijí i při zkoumání a zjišťování pohybu planet.

Didaktické hračky pro středoškoláky

I pro starší děti a dospělé, kteří se rádi přiučí něčemu novému, nabízí didaktické hračky pořádnou porci zábavy. Vyzkoušet mohou například náročnější logické, stavební a strategické hry, aktivity z oblasti vesmíru, robotiky, historie nebo umění.

i Mohlo by vás zajímat

Didaktické hračky jsou skvělým způsobem, jak u dětí rozvíjet jejich dovednosti, schopnosti i jak je učit novým věcem. Kombinace kreativního hraní a vzdělávání děti nejen zabaví a zaujme, ale také přispěje k jejich zdravému rozvoji.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09