Mezi dalekohledy patří klasické kapesní triedry, stejně jako pozorovací spektivy či hvězdářské teleskopy. Liší se od sebe nejen svou velikostí, ale zejména určením a schopností přiblížení. Vybrat mezi nimi ten správný dalekohled může být obtížné, přečtěte si proto našeho průvodce světem pozorovací techniky.
Dalekohled můžete vybírat podle různých parametrů. Nejprve se ale zamyslete nad tím, pro jaké účely si jej pořizujete. Každý přístroj můžeme zařadit do jedné ze třech obecných kategorií: binokulární, monokulární a teleskopy. Dalekohledy dále vybírejte podle přiblížení a velikosti. Důležitá je také kvalitní optika.
Monokulární dalekohledy
Monokulární dalekohledy neboli spektivy jsou jednooké přístroje s jednoduchou konstrukcí, díky níž nevyžadují žádné složité nastavení dioptrické korekce. Další nespornou výhodou je jejich kompaktnost.
Kompaktnost.
Jednoduchá konstrukce a ovládání.
Zpravidla mají větší přiblížení.
Menší světelnost.
i
Pozorovací dalekohledy jsou spektivy s velkým přiblížením (12×, ale i 120×). Je nutné je připevnit na stativ, protože jsou docela těžké, a hlavně s narůstajícím přiblížením vzrůstá i třes obrazu. Hodí se pro pozorování vzdálených objektů i oblohy.
Binokulární dalekohledy
Binokulární dalekohledy neboli triedry jsou všem známé přístroje s dvouokou konstrukcí. Díky tomu, že při pozorování používáte obě oči, dostanete mnohem plastičtější obraz s větší hloubkou. Mají menší přiblížení než spektivy, ale za to větší zorné pole. Proto se skvěle hodí jako outdoorové či lovecké dalekohledy.
Větší hloubka obrazu.
Větší světelnost.
Hodí se pro pozorování přírody.
Menší přiblížení.
i
Světelnost udává, kolik světla čočky dalekohledu propouští. Závisí především na průměru přední čočky (a také na ohnisku a kvalitě optiky). Od světelnosti se odvíjí možnosti použití dalekohledu ve zhoršených světelných podmínkách.
Teleskopy neboli hvězdářské dalekohledy
Teleskopy neboli hvězdářské dalekohledy jsou určené pro sledování oblohy. Na pozorování souhvězdí vám postačí klasický triedr. Pokud ale chcete proniknout do hlubin vesmíru a zjistit, jak vypadá hvězda či planeta zblízka, pořiďte si teleskop. Obecně rozlišujeme dva typy: čočkový, který vynalezl Galileo Galilei, a zrcadlový, kterým je třeba i Hubbelův vesmírný dalekohled. Čím se tyto dalekohledy od sebe liší?
Čočkový dalekohled (refraktor) má ostřejší obraz, ale víc váží. Hodí se na pozorování Měsíce a planet.
Zrcadlový dalekohled (reflektor) má dobrou světelnost. Je skvělý na pozorování méně jasných objektů.
Binokulární dalekohled
Monokulární dalekohled
Čočkový teleskop
Zrcadlový teleskop
Pro pozorování (a fotografování) Slunce si na dalekohled musíte pořídit speciální filtr. Bez něj se na něj nedívejte, nebo si nezvratně poškodíte zrak (a případně i fotoaparát).
Vybíráme dalekohled podle přiblížení
Dalekohled se podle přiblížení, tedy schopnosti opticky zvětšit obraz, vybírá nejčastěji. Každý přístroj má v parametrech uvedena dvě čísla. První udává zvětšení (v násobcích), druhé průměr přední čočky, s čímž souvisí i jeho světelnost a zorný úhel. Vůbec neplatí, že větší přiblížení znamená lepší dalekohled.
Dalekohled 8×56 má větší zorné pole a stabilnější obraz. Je dobrý pro pozorování pohybujících se předmětů.
Dalekohled 10×50 má větší přiblížení a menší zorné pole. Je lepší pro pozorování statických objektů.
Dalekohled 20×50 a více je vhodný například na lov, ale i k pozorování noční oblohy.
Hvězdářské dalekohledy mají zvětšení v řádu stovek, ale jinak pro ně platí to samé.
Dalekohledy se zoomem
Dalekohledy se zoomem umožňují měnit přiblížení, díky čemuž jsou více variabilní. Využijete je na sledování ptáků, stejně jako pro pozorování vzdálených objektů. Zoom dalekohledy bývají až na výjimky monokulární.
i
Počítejte s tím, že se s větším přiblížením zmenšuje zorný úhel a klesá světelnost. Udržet v ruce takový dalekohled (16×50 a více), aby se obraz netřásl, je těžké. Proto u takových modelů zpravidla nechybí možnost připevnění na stativ.
Vybíráme dalekohled podle velikosti
Velikost dalekohledu je jistě dalším důležitým kritériem, stejně tak kvalita jeho zpracování. Jak už bylo řečeno, větší přístroj nemusí být vždy na škodu. Nezapomínejte, že větší průměr objektivu znamená lepší světelnost.
Kapesní dalekohledy s hmotností do 500 g patří do výbavy každého outdoorového nadšence.
Dětské dalekohledy
Dětské dalekohledy jsou malé, lehké, snadno přenosné, s jednoduchým ovládáním. Mají menší přiblížení, slouží spíš k pozorování přírody, ale najdete mezi nimi i nejeden dobrý hvězdářský dalekohled pro děti. Jsou také levnější než profi dalekohledy, ale rozhodně nejde o pouhou hračku.
Jaké funkce dalekohledy nabízí?
Propracovanější dalekohledy nabízí také funkce navíc. O které se jedná?
Voděodolnost,
ochrana proti UV záření,
asférické čočky,
dioptrická korekce.
i
Nechce se vám utrácet za nový dalekohled? Bazar nabízí použité, zánovní i pouze rozbalené kousky za sníženou cenu.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.