Parametry důležité pro výběr videokamery
Maximální rozlišení
Udává, z kolika bodů ve vodorovném a svislém směru je obraz tvořen. Čím vyšší rozlišení kamera má, tím kvalitněji (detailněji) dokáže nahrávat.
- Full HD – rozlišení 1 920 × 1 080 obrazových bodů, dnes je považováno za standard.
- Ultra HD – rozlišení 3 840 × 2 160, dnešní trend, postupně nahrazující Full HD. V porovnání s ním obsahuje čtyřnásobek obrazových bodů, což se odrazí na kvalitě záznamu, ale i velikosti výsledného souboru – do paměti se vejde kratší video (poté je třeba přesunout ho do PC, případně úložiště rozšířit paměťovou kartou)
- 4K – Používáno je také rozlišení 4 096 × 2 160, oficiálně označované jako 4K. Ačkoliv obsahuje více pixelů, než Ultra HD, nemá poměr stran 16:9, a proto nevyužije celou plochu širokoúhlé televizní obrazovky při přehrávání – nad a pod obrazem zůstanou tenké černé pruhy.
Ultra HD a 4K rozlišení oceníte zejména, pokud vlastníte Ultra HD televizor. Ten zobrazí video v jeho plné kvalitě – každý jeho pixel. Vedle rozlišení hraje důležitou roli také snímková frekvence videa – vyšší počet fps znamená plynulejší obraz, který je přirozenější ke sledování.
Zoom
Zoom určuje, kolikrát lze snímanou scénu přiblížit. Rozlišujeme dva typy zoomu.
- Digitální zoom – přibližování je řešeno softwarově, výřezem snímané scény. To sebou nese určitou ztrátu kvality a ostrosti.
- Optický zoom – přibližuje přeskupováním čoček objektivu a změnou ohniskové vzdálenosti. Nedochází tak ke snížení rozlišení. Některé modely umí i více než 50×.
Typ a velikost snímače
Videokamery používají většinou snímače MOS a CMOS s úhlopříčkou 1/2,3". Čím větší má snímač rozměry, tím lepé kamera nahrává při slabém osvětlení. Udáváno je také rozlišení snímače, tedy rozlišení statických snímků – pohybuje se od 1 do 32 Mpx.
Na kvalitu obrazu v šeru má kromě velikosti snímače vliv také světelnost objektivu. Ta se u videokamer pohybuje v rozmezí F1.8 až F2.8 (bez přiblížení). Hodnotu F2.0 a nižší lze považovat za dostatečnou pro správné vykreslení detailů a nízkou úroveň šumu i při večerních záběrech.
Při výběru videokamery hleďte také na její hmotnost. Čím méně bude kamera vážit, tím snazší pro vás bude ji držet a natáčet několik minut v kuse. Některé modely váží jen o něco málo více než 200 g – jsou tedy jen o trochu těžší, než většina smartphonů.
Paměť / záznamové médium
Čím větší je úložný prostor, tím více videa můžete v kameře uchovat bez nutnosti importu do počítače. Některé videokamery mají interní paměť, mnohdy až 16 GB. Ta postačí pro základní využití. Většina kamer pak umožňuje vložit paměťovou kartu (nejčastěji typu Micro SDXC nebo SDXC), která může úložný prostor rozšířit až o 512 GB. V orientační tabulce
níže najdete, kolik se zhruba vejde videa do různě velikých pamětí.
Kapacita |
Full HD |
4K Ultra HD |
16 GB |
1,5 h |
40 min |
32 GB |
3 h |
1 h 20 min |
64 GB |
6 h |
2 h 40 min |
128 GB |
12 h |
4 h |
Výdrž baterie
Pohybuje se mezi 1 a 3,5 hodinami. Baterii bývá možné vyměnit. Dokoupením dalšího kusu tak získáte záložní zdroj energie.
Rozhraní a výstupy
Přenos dat do počítače probíhá nejčastěji přes USB. Přímý výstup videa i audia do televize je v režii HDMI nebo A/V konektoru.
Další užitečné vlastnosti videokamer
- Optická stabilizace obrazu – postará se o hladké video bez otřesů.
- Detekce tváří – zaručí, že tváře všech osob v záběru budou vždy zaostřené.
- GPS – přidá k videu souřadnice a vy si můžete připomenout, kde přesně jste video pořídili.
- Dotykový displej – zajistí snadné a intuitivní ovládání.
- Prostorový mikrofon – pokročilé snímání zvuku do více kanálů, ocení ho zejména majitelé domácích kin.
- Základní úpravy videa přímo v kameře – jednoduchá editace a střih, bez nutnosti stahovat videa do počítače.
- Barevné filtry a efekty – černobílá, sépie, solarizace apod. Ozvláštní záběry přímo při natáčení, bez nutnosti dalších úprav.
- WiFi a NFC – rychlé připojení ke smartphonu nebo tabletu, kterými lze kameru ovládat a použít jí pro streamování videa na internet.