Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

EU možná nařídí vyměnitelné baterie v mobilech (NOVINKA)

Aktualizováno

Uniklý návrh z Bruselu nedávno ukázal, že by mohla opět nastat doba vyměnitelných baterií. Hlavním důvodem je ekologie, a dokonce by uživatelé mohli ušetřit nemalou sumu za opravy svých zařízení. Nevyjmutelné baterie ovšem měly svůj dobrý důvod, a tak se jistě po návrhu zvedne vlna nevole ze strany výrobců.

EU Vyměnitelné baterie – nařízení

Evropská unie chce minimalizovat produkci elektroodpadu

Návrh vyměnitelných baterií má mnoho ekologických cílů. Baterie je totiž často prvním komponentem, který v chytrém telefonu, tabletu a další elektronice vypoví funkci. Jejich opravy nejsou nejlevnější a spousta uživatelů se raději rozhodne pro úplně nový mobil. A přesně tomu chce návrh zabránit. Cílem je delší využívání zařízení za účelem snížení produkce elektronického odpadu.

Návrh dále tlačí na výrobce a vybízí je k lepšímu zacházení se zastaralými produkty. V budoucnu bychom se tak mohli setkat s mnohem více materiály, které prošly recyklací. Společnosti ovšem jistě budou oponovat hlavním důvodem, proč se od vyměnitelných baterií odstoupilo, a to odolností vůči prachu. V současnosti je totiž v telefonu mnohem více jemné elektroniky, která se navíc musí vejít do co nejmenšího prostoru, a i malé množství prachu (které by proniklo např. odnímatelným krytem) by se mohlo zásadně podepsat na životnosti zařízení.

Dle předběžných informací by se návrh měl začít projednávat někdy v březnu tohoto roku. Ve své stávající podobě se dotýká hlavně smartphonů, tabletů a bezdrátových sluchátek, ale není vyloučeno, že se v budoucnu nařízení rozšíří i na další zařízení. Tak jako tak, pokud návrh projde, můžeme počítat s novými designovými řešeními.

i Mohlo by vás zajímat

Zdroj: xda-developers.com

WEB8