USB Flash disk s šifrováním je speciální druh „flešky“, který je hardwarově zabezpečen proti neoprávněnému přístupu. Nejčastěji slouží k uchovávání a přenosu citlivých informací a v současnosti také pro úschovu kryptoměn. Jaké možnosti zabezpečení šifrované flash disky nabízí? Čtěte dále.
Flash disk s šifrováním – podle jakých parametrů vybírat?
Základní výběr by měl začínat u požadované kapacity disku, důležitá je ale také kompatibilita s požadovaným operačním systémem – nejčastěji Windows, macOS, Linux, Android. Dle zařízení, na kterém budete data číst, je také nutné zvolit šifrovaný flash disk se správným konektorem.
Šifrované flash disky s USB Typu A připojíte k téměř každému stolnímu počítači či notebooku.
USB–C flash disky mají moderní oboustranný USB–C konektor, který naleznete u počítačů, ale i mobilů nebo tabletů.
Lightning flash disky mají konektor Lightning pro připojení k zařízením Apple (iPhony, iPady).
OTG Flash disky podporují funkci USB OTG, díky které je připojíte k tabletu, telefonu nebo fotoaparátu (nejčastěji s OS Android).
Flash disk s šifrováním seženete hned ve 4 provedeních
Flash disk s šifrováním obsluhujete stejně jako jakýkoliv jiný nezašifrovaný USB disk, rozdíl je v přístupu k uloženým souborům – šifrované flash disky můžete „ odemknout” pomocí zadáni hesla v počítači, PINu přímo na zařízení nebo pomocí čtečky otisků prstů.
SW uzamykatelné šifrované flash disky
Šifrované flash disky se softwarovým uzamykáním odemknete až po připojení přímo v PC, notebooku, tabletu či mobilu. Někdy je potřeba instalace speciálního SW pro prvotní nastavení hesla, ale řada výrobců má tento SW dostupný přímo na flash disku, a nastavení je tak velmi intuitivní.
i
Při výběru toho typu šifrovaného disku dbejte zvýšené pozornosti kompatibilitě disku s různými zařízeními a operačními systémy.
HW uzamykatelné šifrované flash disky
Hardwarově uzamykatelné šifrované flash disky řeší zadávání hesla nebo PINu pomocí klávesnice přímo na těle zařízení. Kompatibilita s různými operačními systémy (Windows, macOS, Linux, nebo Android) je tak zaručena.
Hardwarové zabezpečení poskytuje uživateli maximální úroveň zabezpečení, jelikož na připojeném počítači, tabletu nebo telefonu nezůstane po vašem hesle ani stopa.
Šifrované flash disky se čtečkou otisků prstů
Šifrované flash disky se čtečkou otisků prstů využívají velmi populární přístup k datům bez nutnosti zadávat heslo. Pro prvotní nastavení je většinou nutná instalace speciálního software, který vám umožní spravovat otisky prstů i několika uživatelů.
i
Flash disk s šifrováním a čtečkou otisků prstů zpravidla vyžaduje prvotní zadání uživatelského jména a hesla, které ale v běžném používání nebudete potřebovat.
Hardwarová peněženka
Hardware peněženka, známá také jako „trezor“ nebo „bitcoinová peněženka“, je speciální typ šifrovaného flash disku, jenž uchovává soukromé klíče uživatele v bezpečném hardwarovém zařízení.
Zapomněl(a) jsem heslo k šifrovanému flash disku, co teď?
Nastavili jste na váš flash disk s šifrováním tak silné heslo, že jste ho sami zapomněli? V některých případech můžete využít obnovu hesla pomocí speciální aplikace výrobce. V jiných budete muset flash disk formátovat, čímž přijdete o veškerá data.
Pozor na počet neúspěšných pokusů o zadání hesla! Součástí ochrany dat proti zneužití bývá funkce, která po několika neúspěšných pokusech vymaže všechna data na flash disku.