Obnovit stránku

Recenze Canon EF 50mm f/1.8 STM

Levný univerzální objektiv

To, že firma Canon přepracuje svoji pevnou padesátku, se očekávalo dlouhé roky, vždyť je to jejich nejprodávanější objektiv. V mnoha ohledech byla totiž nová verze potřeba.

První variantou tohoto užitečného světelného objektivu byl Canon EF 50mm f/1.8, který se vyráběl v letech 1987-1990. Ten byl poté nahrazen legendární druhou variantou, Canon EF 50mm f/1.8 II, kterou v nějakém období své tvorby fotil snad každý fotograf. Tato verze neměla kovový bajonet, ale díky tomu se zase podařilo stlačit cenu. I tak však objektiv nabízel velmi dobrý poměr mezi váhou, cenou a především výkonem.

U nejnovější verze Canon EF 50mm f/1.8 STM se výrobce vrátil zpět ke kovovému bajonetu a navíc objektiv vybavil krokovým STM ostřením, které se hodí nejen při focení, ale především při nahrávání videa. Novější modely zrcadlovek Canon totiž s STM objektivy zlepšují průběžné ostření během natáčení videa a to je tak mnohem plynulejší a tišší.

Dalo by se tedy říci, že novinka je maximálně vyladěná, dokonalý objektiv za pár korun.
 

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 50 mm f/1.8 STM, Ohnisková vzdálenost: 50.00 mm, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 100, Blesk: Ne, Vytvořeno: 28. března 2016

Preciznější a bytelnější konstrukce

Když vezmete objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM do ruky, je hned patrné, že je konstrukce odolná. Zejména s ve srovnání s předchůdcem, objektivem Canon EF 50mm f/1,8 II, který měl pouze plastový bajonet. Novinka má bajonet kovový, který se rozhodně neodlomí.

Objektiv váží pouze 160 g. Možná se vám stane, že ho po návratu z fotografování zapomenete v kapse, a to i díky jeho malým rozměrům 70 x 40 mm. Snadno se vejde do fotobatohu k objektivům, které používáte běžně, nezabere příliš místa, dokonce přehlédnete, že jej nosíte s sebou (moje zkušenost).

Provedení má velmi čistý design. Z pěkného povrchu objektivu vystupuje pouze manuální ovládání AF / MF. Po prvním používání bych ocenil, kdyby byl ostřící kroužek širší, třeba i o 5 mm, místo by na objektivu pro to bylo. Ten stávající má jen 6 mm, což není úplně praktické.

Přední část objektivu se při ostření směrem k nekonečnu vysouvá (ale neotáčí) asi o 10 mm. Pokud ostříte blízký předmět, objektiv je zasunutý. Poměrně podivnou novinkou je to, že pokud ostříte ručně v režimu MF, objektiv “pracuje”, vrčí.

Přední závit pro fotografické filtry má pouze 49 mm, což je velmi praktické, ušetříte pár korun při nákupu dalšího příslušenství. Průměr filtru 52 mm, jaký měl předchůdce Canon EF 50mm f/1.8 STM, je trochu rozšířenější, ale to nevadí, při takto malých průměrech nejsou polarizační filtry ještě tolik drahé.
 

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 50 mm f/1.8 STM, Ohnisková vzdálenost: 50.00 mm, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 200, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2016

Opatrně s minimální clonou

Asi největší chybou, co můžete s objektivem Canon EF 50mm f/1.8 STM udělat, je že jej budete používat na tu minimální clonu f/1.8, mohli byste totiž být zklamaní. Ostrost není ideální a to ani ve středu, snad jen v tom absolutním, který zabírá 10-25 % plochy fotografie. Rohy snímku jsou už na tom vyloženě bídně. Z praxe, pokud chcete aby bylo alespoň něco ostré, doporučuji přiclonit alespoň na f/2.2. Nejostřejší je objektiv mi clonami f/5.6 a f/8, což bude sledovat především fotograf krajinář.

Na druhou stranu “umělečtěji” založený fotograf, který chce dělat kouzla se zobrazením mimo hloubku ostrosti bude třeba ostrost výsledného snímku sledovat minimálně. Konstrukce objektivu je jednoduší, při minimálních clonách není ostrost ideální.

Clona objektivu Canon EF 50mm f/1.8 STM má sedm lamel, což vytváří poměrně pěkně zobrazení oblastí mimo hloubku ostrosti, kolečka okolo světlejších nebo lesklých ploch, kruhový bokeh. Předchůdce měl lamel pět. Draží objektivy mají obvykle lamel devět, pozadí a popředí fotografovaného objektu je ještě více “krémovější”. Poměrně málo náchylný je objektiv na protisvětlo a to včetně záběrů přímo do protisvětla, i když tam už doporučuji dělat nad kompozicí kompromisy - lehce upravit kde světelný zdroj v obraze bude, aby nesebral příliš kontrastu.
 

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 50 mm f/1.8 STM, Ohnisková vzdálenost: 50.00 mm, Clona: 2, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 200, Blesk: Ne, Vytvořeno: 29. března 2016

Nové ostření se STM, Stepping Motor

U digitálních zrcadlovek je čím dál populárnější možnost, že je lze plnohodnotně používat při natáčení videa. Včetně toho, že se u části z nich v brzké době dočkáme i rozlišení videa 4K. Prvních asi šest let bylo natáčení videa zrcadlovkou limitováno tím, že jedinou schůdnou možností bylo používat manuální ostření na objektivu. To už neplatí a připadá mi, že až ostření s STM dovedlo natáčení videa zrcadlovkou k dokonalosti.

U nového ostření pracuje více elektronika než mechanika a objektiv v plné šíři uplatní své přednosti ve spolupráci s hybridními CMOS snímači. Výrobce uvádí, že STM je rychlejší nejen než běžné krokové motory, ale i než vyspělejší USM systém. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že ano, ale asi pouze u toho videa. Co mi připadá vyloženě nepravdivé, je tvrzení, že je ostření tišší, zaostřování na Canon EF 50mm f/1.8 STM slyším, na mnoha mých dalších objektivech neslyším nic.

Další výhodou použitého ostření je i taková drobnost, že není tolik náročné na energii, baterie déle vydrží, což se fotografům, kteří hodně cestují, hodí. Šikovná je i možnost ručního ostření bez nutnosti přepínání AF/MF. Odhaduji, že díky konstrukci bez tolika mechanických dílů objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM v terénu i déle vydrží. Technologie STM ostření je fajn, ale využije ji zejména ten, kdo natáčí videa digitální zrcadlovkou. Že popsaná technologie není jen pokus, ukazuje to, že firma Canon vyvíjí stále nové objektivy s STM ostřením dalších ohnisek.
 

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 50 mm f/1.8 STM, Ohnisková vzdálenost: 50.00 mm, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Blesk: Ne, Vytvořeno: 30. března 2016

Drobná padesátka makroobjektiovem

Kdo chce ušetřit za plnohodnotný makroobjektiv nebo chce nosit třeba jen dva univerzální objektivy, tomu Canon EF 50mm f/1.8 STM poslouží dobře jako provizorní makroobjektiv pro fotografování rostlin, plazů, obojživelníků, motýlů, vážek a dalšího většího hmyzu.

Oproti předchůdci se výrazně zlepšil poměr zvětšení z 1:6.8 na 1:4.8, tzn., že se o deset centimetrů zkrátila zaostřovací vzdálenost na 35 cm. Z toho důvodu vzrostlo také zvětšení objektivu z 0,15× na 0,21×. K drobnému fotografovanému objektu se můžete dostat blíže, což se při fotografování detailů opravdu hodí.

Pokud by ani toto nestačilo, nebo byste chtěli fotografovat mravence, lze dále použít mezikroužek, který minimální zaostřitelnou vzdálenost ještě více zkrátí. Vhodné jsou mezikroužky Canon EF-12 II. nebo Canon EF-25 II, šikovné jsou ale i sady několika velikostí od dalších alternativních výrobců. Nemusíte ale kupovat hned celou sadu, postačí jeden z bazaru. Pokud zvolit jen jeden, postačí ten v tloušťce 20 nebo 30 mm. Mezikroužky pochopitelně lze mezi sebou dále kombinovat pro ještě větší zvětšení, ale kvůli malé hloubce ostrosti je toto vhodné zejména při fotografování drobných statických objektů. Navíc se sníží světelnost, na ostření je obtížně vidět, nutností jsou delší časy expozice, hrozí rozhýbání snímku.
 

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM

Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 50 mm f/1.8 STM, Ohnisková vzdálenost: 50.00 mm, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 200, Blesk: Ne, Vytvořeno: 30. března 2016

Tradiční portrétní objektiv

Pevné padesátky vždy bývaly častými základními objektivy kinofilmových zrcadlovek. Každý výrobce objektivů musel mít v nabídce alespoň jeden, ti větší pak hned několik s různou světelností (tradičně f/1.2, f/1.4, f/1.8 a další). Není divu, ohnisko 50 mm je člověku nejbližší, zabírá stejný úhel jako lidské oko, 46 stupňů úhlopříčně.

Asi nejvíce se objektiv využije při portrétování, ať už lidí, nebo třeba domácích mazlíčků. V profesionální praxi dobře poslouží v produktové fotografii a to především díky zkrácené minimální ohniskové vzdálenosti. Díky své světelnosti bude nadšen reportážní fotograf, ostrosti na vyšších clonách využije fotograf krajinář, zejména ten, který za fotografiemi vyráží do vysokých hor, protože objektiv zabere málo místa a je lehký. V neposlední řadě lze objektiv použít pro výše popsané makro fotografování. S portrétováním souvisí skutečnost, že pro výsledný obraz záležím na tom, jakou digitální zrcadlovku použijete. Při fotografování s full frame fotoaparáty se jedná svým ohniskem opravdu o padesátku, avšak pokud používáte fotoaparát se senzorem velikosti APS-C (krop faktor 1,6x), ohnisko bude méně široké - odpovídá ohnisku 80 mm. Místo portrétování celých postav tak bude vhodný spíše na portréty hlavy a obličeje.

Jak z poslední části textu vyplývá, asi nenajdete univerzálnější objektiv.
 

Fotografie pořízena objektivem Canon EF 50 mm f/1.8 STM
Autor: Ondřej Prosický NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 50 mm f/1.8 STM, Ohnisková vzdálenost: 50.00 mm, Clona: 2.5, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Blesk: Ne, Vytvořeno: 30. března 2016

Alternativy s různou cenou a hmotností.

Pokud o objektivu uvažujete, pro porovnání zmíním další možnosti v nabídce pevných padesátek. Tím nejbližším je předchůdce Canon EF 50mm f/1,8 II, který se stále prodává, je levnější, ale má pouze plastový bajonet, který se může snadno poškodit. Dražší je světelnější Canon EF 50mm f/1,4 USM. Jestli fotografujete z ruky ve ztížených světelných podmínkách, určitě bude vhodnější. Pokud nebude světelností stačit ani ten, je tu ten nejdražší Canon EF 50mm f/1,2 L USM, který už ale váží skoro 600 g. Poměrně šikovnou variantou je ale objektiv Sigma 50mm f/1,4 DG HSM Art pro Canon, který je opticky téměř dokonalý a cena je poměrně příznivá.

Tím výběr padesátek zdaleka nekončí. Osobně si myslím, že objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM je, co se týče poměru výkon / cena / hmotnost / univerzálnost, zdaleka nejlepší a vyzkoušet by jej měli i ti, které ani nepadlo, že podobný objektiv potřebují.

Šok z výrazně koukatelnějších fotografií to bude zejména pro ty, kteří používají pouze setový objektiv, který dostali se zrcadlovkou. Jak jsem ve svém okolí již mnohokrát viděl, objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM je vždy prvním pevným objektivem, který si fotograf po používání běžnějších zoom objektivů pořídí. Nijak pak nepřekvapuje, že si jej ve výbavě nechá dlouhé roky.

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.

P-DC1-WEB14