Obnovit stránku

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance (RECENZE) – Královna Zloba mydlí Mickey Mouse

• Autor: Jakub Němec

Mlátičky nabízející rubanici mezi charaktery různých světů jsou mezi hráči velmi populární, což se dá snadno dokázat například na Super Smash Bros, Brawlhalla, MultiVersus či hostujícími postavami v sérii Mortal Kombat. Ve světě deskovek se o podobný crossover pokouší Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance míchající dohromady různé charaktery ze světů Disney a Pixar. 

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; foto: obal

zdroj: vlastní

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance ve zkratce

  Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance

 • Žánr: Karetní soubojovka
 • Počet hráčů: 2 nebo 4
 • Autor: Sean Fletcher
 • Vydavatel: The Op Games
 • Distributor v ČR: ADC Blackfire
 • Herní doba: 35 minut
 • Doporučený věk: od 13 let
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2,45/5
 • Hodnocení BGG (k 10. 11. 2023): 7,7/10

Obsah recenze Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance

Aladin a Ariel školí kouzelníka Mickeyho


Licence ukryté pod hlavičkou Disney v sobě ukrývají nebývalý potenciál, který naznačuje dnes recenzovaná soubojovka Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance, v níž se objevují hrdinové kreslených filmů jako zlodějíček Aladin, mořská víla Ariel či myšák Mickey, kterým sekunduje pixarovská posila Sullivan z Příšerek s. r. o. společně se záporáckými charaktery jako Gaston z Krásky a zvíře, Popelčina královna Zloba či dr. Facilier z Princezny a žabáka. To nemluvím o dvou dostupných rozšířeních, kde se mihnou takové ikony jako Jack Skellington, chobotnicový pirát Davy Jones či matka Gothel z filmu Na vlásku. Zkrátka autoři Epických aliancí mají kde sáhnout a nebojí se toho využít. Možná bude jen otázkou času, kdy se do téhle deskovky podívají postavy z Marvelu či Star Wars.

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; foto: komponenty

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Pod víkem krabice Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance se ukrývá herní aréna, 8 akrylových figurek s podstavci, 8 kroužků na podstavce, 8 balíčků postav po 10 kartách, 4 přehledové karty, 8 destiček tahů postav, ukazatel tahu, 24 destiček efektů stavů, 15 žetonů stavu, 18 žetonů vítězných bodů a pravidla v češtině.

Takže poté, co si titul Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance získala vaši pozornost, se můžeme podívat pod víko téhle deskovky, abychom zjistili, jak se hraje. V principu si sestavíte svůj vlastní tým z dostupných charakterů, z nichž se snažíte vytěžit jejich maximální potenciál propojováním jejich vlastností a dovedností. Paradoxně tak zjistíte, že si ve vašem podání nejlépe notují Zloba a Ariel, které doplňuje Sulley. Díky rozšířením strmě roste křivka znovuhratelnosti a turnajového potenciálu, podobně třeba jako u povedené crossover soubojovky od Albi pojmenované Unmatched

Kouzelníkem ve čtyřech krocích


Podobně jako jmenovaný titul také Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance sází na vstřícná pravidla a svižnou herní dobu okolo půl hodinky. Navíc se s disneyovskými postavami sžijete o něco snadněji díky dobře koncipovanému manuálu, který vás naučí využívat pokročilé kouzelnické techniky postupně ve čtyřech kapitolách. Nejdříve si se dvěma dedikovanými postavami vyzkoušíte, jak pracovat s týmem, jak funguje promíchání balíčků karet, jak fungují mechanismy karet (pohyb a akce) a jak se odčítají životy. V druhé kapitole si už tvoříte své aliance sami ze třech postav, určujete pořadí tahů a vyzkoušíte více efektů stavů.

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; foto: herní prostor Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; foto: karty

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Ve čtvrté úrovni obtížnosti Disney Sorcerer's Arena: Epické Aliance již naplno využijete potenciál postav a jejich karet.

V třetí kapitole se přidá do hry karta s vlastnostmi postavy, které už mohou zásadně ovlivnit průběh partie. Zároveň se tím mění dříve jasně daný počet karet, jež můžete mít na ruce na začátku partie a konci tahu. Stejně tak se určuje u každé postavy zvlášť její základní pohyb a útok (pokud nevyužíváte efektů karet). Díky tomu už musíte více promýšlet, jak svou alianci složíte podle svého stylu hry. Pokud budete toužit po rychlém pohybu, dáte si do týmu Aladina, jestli prahnete po mlátičovi, Gaston je pro vás jasná volba. Každá postava má zkrátka v nabídce něco zajímavého. Poslední kapitola ještě rozšiřuje taktické možnosti o vylepšování karet postav, čímž se do partie dostávají nové vlastnosti charakterů, jež dokáží hodně zamotat dění na herní ploše.

Díky povedenému učení se tak přirozeně seznámíte s principy hry Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance. Pokud vám nový stupínek přijde složitý, tak zkrátka setrváte na tom, který vám svou náročností vyhovuje, a propracujete se k dalším mechanikám postupně. Už varianta první kapitoly funguje velmi pěkně na méně zkušené či mladší hráče, jež tak můžete zaujmout a připravit je na složitější úkony. I díky tomu bych se Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance nebál doporučit jako vhodný vstupní titul do světa deskovek. Na druhou stranu čtvrtá úroveň už nabízí dostatečné strategické vyžití a potrápí vaše taktické rozhodování (zde je doporučený věk 13+ už docela na místě).

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; foto: souboj Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; foto: odloupnutí

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Figurky vypadají na ploše arény velmi dobře, tedy poté, co hrdiny Epických aliancí osvobodíte z ochranného obalu.

Jak se hraje Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance – Pravidla


Z předchozích řádků už je asi jasné, že pravidlově je projekt Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance velmi vstřícný a nabízí dostatek prostoru pro naučení se mechanismů zábavným a účinným způsobem. Za to se musí autor Sean Fletcher pochválit. Naskočit do bojů o největšího kouzelníka tak není nic složitého. Asi jako největší překážku hodnotím velké množství efektů a stavů, které přikládáte k postavám, protože na žetonech nejsou nijak popsané (ani symbolicky), takže je musíte umět nebo mít po ruce zadní stranu manuálu.

Jinak je průběh partie relativně svižný a bezproblémový. Jakmile si zvolíte své trio postav (pokud máte dvě krabice základního setu, tak mohou být i stejné) a určíte svého velitele, porovnají se jejich hodnoty iniciativy a ten s tou nižší v partii začne. Pak se střídají čtyři fáze tahů (bavíme se o čtvrté nejvyšší úrovni hry) – úvodní, během níž se řeší především efekty u postav, a pak trojice možností prováděných v libovolném pořadí – pohyb, akce a dovednost postavy. V nabídce jsou univerzální akce jako obecný útok a pohyb, ale nahradit je lze silnější kartou s dodatečnými efekty. Tak se jednotlivé strany střídají, dokud některá nezíská dedikovaný počet bodů (20) nebo jedné alianci nedojdou karty.

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; foto: rozložení

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava partie Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance spočívá v promíchání karet postav, přípravy herní plochy a určení prvního hráče pomocí iniciativy vůdce vašeho tria. Nic složitého vás tedy nečeká.

Jak sami vidíte, tak Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance se snaží být pravidlově co nejvstřícnější a obtížnost plyne spíše z kombinování efektů a dovedností postav. Vedle soupeření jeden na jednoho se ještě můžete účastnit boje dvou na dva, kdy každý z členů týmu ovládá dvě postavy. Objevují se tak nové taktické možnosti, ale také chaotická nedorozumění. Za sebe bych doporučoval hrát spíše 1v1. 

Grafika skvělá, ale…


Jako tradičně si na konec recenze nechávám grafickou stránku titulu Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance. Na vizuálu téhle deskovky jasně poznáte, že za sebou má jednu z nejpopulárnějších licencí na trhu. Postavy na průhledných akrylových sklíčkách (musíte sloupnout ochrannou vrstvu) vypadají nádherně, stejně jako zpracování karet akcí a vlastností. Ikonografie sedí k tématu a je přehledná (na rozdíl od zmíněných žetonů efektů). Doprovodný text v češtině (překládal vydavatel ADC Blackfire) taky funguje velmi dobře.

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; foto: efekty

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Vyhodnocování efektů v Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance bude ze začátku vyžadovat pomoc manuálu, než se jejich vlastnosti naučíte.

Bohužel se to nedá říct o samotné produkční kvalitě komponent. Karty bych okamžitě vrazil do obalu (a to už jen kvůli tomu, že se vám budou v ruce točit o sto šest) a kolečka na počítání životů bych někomu rád omlátil o hlavu, stejně jako insert, kam dostanete figurky jen s poctivým potřepáním krabicí (leda byste je vždy rozkládali). Je to trochu škoda, protože Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance se hrají velmi dobře a kvůli těmto snadno řešitelným drobnostem vám zůstane trošku trpkosti vzadu na patře. 

Soubojovka pro všechny? Sem s ní!


Z letos vydaných soubojovek bych jen těžko vybíral lepší než Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance, a to z jednoduchého důvodu – můžu ji doporučit téměř každému, kdo mi zkříží cestu. Začátečníci se v pozvolném tempu naučí základy a bude je bavit objevování nových mechanik. Středně pokročilí hráči se ponoří do studování vlastností a harcovníci budou přemýšlet nad ideální kombinací postav. Vydavatel Blackfire navíc vydal se základní verzí s osmi postavami další dvě rozšíření obsahující dalších šest charakterů (nezkoušel jsem), přičemž v zahraničí jsou k dispozici další dvě krabičky. Každá z postav je úplně jiná a je zábava objevovat jejich způsob boje a kombinační potenciál. Na stole navíc vypadá tahle deskovka velmi pěkně díky licenci, což ovšem trochu navyšuje výslednou cenu.

Za poskytnutí recenzní kopie Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance děkujeme českému distributorovi hry, společnosti Blackfire.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance: závěrečné hodnocení


Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance; recenze

Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance

Deskové hry

Titul Disney Sorcerer's Arena: Epické aliance bude lákat nejen slavnou licencí a pěkným vizuálem, ale také zábavnou hratelností především pro dva kouzelníky, kteří si vytvoří své vlastní aliance. Díky zdařilé mechanice učení se do ní můžou pustit i úplní začátečníci, ale v nejvyšší variantě najdou vyžití i zkušenější stratégové.

Klady

 • Postupné učení mechanik
 • Zábavné kombinování postav
 • Zásadní odlišnost jednotlivých charakterů
 • Potenciál v rozšiřování
 • Svižná a pohodová hratelnost
 • Grafická stránka

Zápory

 • Mírná nedomyšlenost některých komponent
 • Žetony efektů bez vysvětlení
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03