Obnovit stránku

Království Valerie: Karetní hra (RECENZE) – Kostky jsou vrženy

• Autor: Jakub Němec

Může házení kostkou rozhodnout o osudu celé země? Pokud žijete v Království Valerie, pak bezesporu ano, protože ve stejnojmenné kostkově-karetní hře tvoříte svou družinu, získáváte území a kosíte nepřátele na základě zdrojů, jež vám přiřknou právě (ne)oblíbené šestistěnné nesmysly. Pokud jste s kostkami přátelé, neváhejte vstoupit.

Království Valerie: karetní hra; foto: obal

zdroj: vlastní

Království Valerie: karetní hra ve zkratce

  Království Valerie: karetní hra

 • Žánr: Karetní, kostky, rodinná
 • Počet hráčů: 1–5
 • Autor: Isaias Vallejo
 • Vydavatel: Daily Magic Games
 • Distributor v ČR: REXhry
 • Herní doba: 30–45 minut
 • Doporučený věk: od 13 let (zkušenější i od 10)
 • Obtížnost dle BoardGameGeek: 2/5
 • Hodnocení BGG (k 6. 12. 2022): 7,5/10

Obsah recenze Království Valerie: karetní hra

 1. Družina základem úspěchu
 2. Kostka vládne všem
 3. Jak se hraje Království Valerie: Karetní hra – Pravidla
 4. Specifická grafika jako poznávací znak
 5. Kostkování pro každého
 6. Recenze Království Valerie: karetní hra: závěrečné hodnocení

Družina základem úspěchu


Osud země je ve vašich rukou, protože se na ni valí přívaly nemrtvé havěti, která ohrožuje její obyvatele. Současný panovník už dosáhl úctyhodného věku, a tak dal svůj trůn k dispozici tomu nejschopnějšímu šlechtici. O jeho nároku na vládu rozhodnou získaná území, pokosené příšery a vytvořená družina na základě jeho naturelu. Právě věrní následníci tvoří základ vašeho úspěchu, protože generují zdroje pro splnění ušlechtilých cílů. To je ve zkratce základní příběhový rámec deskovky Království Valerie: Karetní hra, k níž se budete velmi rádi vracet.

Království Valerie: karetní hra; foto: komponenty

Království Valerie: karetní hra (Obsah balení)

zdroj: vlastní

Království Valerie: Karetní hra obsahuje 226 karet, 35 oddělovačů, 2 šestistěnné kostky, 51 žetonů + 10, 20 dřevěných žetonů, 32 kartonových žetonů, 5 desek hráčů a pravidla.

V principu se snažíte vytvořit co nejsilnější družinu nákupem karet z nabídky a za nasbírané suroviny získávat panství či likvidovat příšery. Vše se nese v pohodovém a příjemně plynoucím duchu, navíc v podstatě bez prostojů, protože každý hráč hodem kostek aktivuje nejen své věrné bojovníky, ale také nohsledy ostatních u stolu (i když s menším efektem). Máte tedy pocit, že jste neustále ve středu dění a o čekání mezi tahy tedy nemůže být řeč. 

Kostka vládne všem


Autorovi deskovky Isaiasi Vallejovi se podařilo umně propojit mechanismy, na něž jste mohli narazit třeba v Catanu, Dominionu a hrách s mordováním příšer pomocí generovaných zdrojů, což dohromady skvěle funguje. Neumím pořádně vysvětlit, čím si mě Království Valerie získalo tak rychle na svou stranu, ale zatím jsem si užil každou partii, které jsem se účastnil. Možná je to tím, že jsem se ani jednou nezasekl při vysvětlování pravidel a mohli jsme se s přáteli pustit do „ostré“ hry po několika minutách, nebo faktem, že jsem víckrát prohrál, než zvítězil, ale přesto jsem si daný čas báječně užil.

Království Valerie: karetní hra; foto: plocha hráče

Království Valerie: karetní hra (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Hody kostkou ovlivňují, které obyvatele Království Valerie aktivujete, aby pro vás daný tah pracovali.

Vždy jsem musel přizpůsobit svou taktiku nalosované postavě vévody, spektru postav v nabídce a především příšerám, jež mají svá specifika. Nejde o žádný strategický hlavolam, do Království Valerie se mohou pustit všichni schopní sečíst hodnoty dvou kostek, ale přesto musíte skloubit dohromady nabízené postavy společně s podmínkami stavby panství a monstry, jež jsou o to silnější, když do hry přidáte modul nepřátelských událostí (doporučuju všemi deseti).

Kouzlo Království Valerie vás pohltí během několika kol, při nichž si uvědomíte, že neustále něco děláte. Přemýšlením nad optimální skladbou pomocníků, abyste co nejefektivněji využili hodů kostek (odměněny jsou nejen samotné hodnoty, ale také jejich součet) společně s vlastnostmi panství to jen začíná. Jakmile se bude partie blížit ke konci, s hojností získaných zdrojů najednou nebudete vědět, co udělat dřív, abyste nasbírali co nejvíce bodů. Navíc si musíte uvědomit, že odstraněním snadnější příšery otevíráte cestu k silnějším a hodnotnějším bossům, stejně tak nákupem panství můžete nabídnout soupeři lepší lokalitu. Přemýšlení je tak stále dost, ale taktická paralýza se nedostaví. 

Jak se hraje Království Valerie: Karetní hra – Pravidla


Z předcházejících řádků jste již určitě pochopili, že deskovka Království Valerie vás nijak nepotrápí pravidly. Česky přeložený manuál (stejně jako komponenty, za což vděčíme tuzemskému vydavateli REXhry) je dostatečně podrobný, aby vás nepřekvapil žádný detail, přesto se v něm deskoherní nováčci mohou trochu ztratit (může je vyděsit relativně hodně textu). Proto se mi osvědčilo vysvětlit základ a s pomocí funkční karet nápověd (lama karet) dotáhnout pochopení všech principů. Po několika tazích už i nehráči věděli, co je cílem partie a bez větších omezení začali budovat své vévodství. Přívětivost pravidel ostatně dává jasně najevo, že Království Valerie se řadí mezi rodinné deskovky (zvládnou je zkušení hráči od osmi, devíti let).

Království Valerie: karetní hra; foto: rozložení

Království Valerie: karetní hra (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Příprava partie Království Valerie není na dlouho, pokud využíváte chytře navržený insert krabice, která počítá i s komponenty z rozšíření.

Časová náročnost přípravy nové hry je odvozena od toho, jak pořádkumilovní jste byli při konci poslední seance ve společnosti Království Valerie. Jestli budete využívat funkčních pořadačů a jednotlivé karty si roztřídíte, tak se bavíme o několika minutách. V opačném případě se zapotíte, než všechny postavy, panství, příšery a další propriety rozčleníte do příslušných hromádek.

V rámci setupu musíte vybrat pětici skupin příšer, deset typů pomocníků tak, aby zastupovali všechny možné číselné kombinace (doporučuju náhodně promíchat stejné typy hodnot a nechat vstoupit náhodu na scénu, hned je partie zajímavější), a pětici hromádek panství. Poté se rozhodnete, jestli si vpustíte do hry nepřátelské události, dále rozlosujete vévody, rozdáte desky hráčů s žetony a základními kartami a můžete se pustit do hry.

Celá partie Království Valerie probíhá v kolech, při nichž se rozlišuje mezi aktivním a pasivním hráčem. Pozice aktivního hráče se předává po směru hodinových ručiček. Aktivní hráč v první fázi svého tahu hodí kostkami, aby určil hodnoty ovlivňující dané kolo (může je modifikovat pomocí svých panství). Následně probíhá fáze příjmů, kdy aktivní hráč využije levou stranu svých „trefených“ karet, zatímco ostatní pasivní hráči získají pravou hodnotu karet. Když máte smůlu a hod kostkou vám nesedí, využijete základní kartu Herolda, který vás odmění alespoň jednou surovinou dle výběru.

Království Valerie: karetní hra; foto: nabídka

Království Valerie: karetní hra (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Nákup vhodných karet a bojování s příšerami je alfou a omegou deskovky Království Valerie.

Poté přichází akční fáze aktivního hráče, který může provést dvě činnosti dle své volby, aby vzkvétalo jeho vévodství. Království Valerie vám umožňuje nakoupit kartu obyvatele (čím více stejného druhu máte, tím jsou dražší), zabít nestvůru, vybudovat panství či získat zdroj. Pokud splníte požadované nároky na kartách, přesunete je do své herní plochy a odpočtete si na hráčské desce suroviny. Vedle dlouhodobých efektů můžete obdržet také okamžitou odměnu.

Takto se hráči střídají v tazích, dokud nejsou zabity všechny nestvůry, nejsou postavena všechna panství, nebo není počet vyčerpaných balíčků v nabídce roven dvojnásobku počtu hráčů. Poté se dohraje tolik kol, aby byli všichni u stolu stejněkrát aktivními hráči, a jde se na počítání vítězných bodů. Ty obdržíte za zabité nestvůry, postavená panství, hodnotu na hráčské desce a specifické vlastnosti vašeho vévody. Asi po hodině hraní tedy prostým součtem určíte, kdo ovládl Království Valerie, a můžete se chystat na odvetu.

Království Valerie: karetní hra; foto: parite

Království Valerie: karetní hra (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Rozložené karty spolknou ke konci hry Království Valerie pořádný kus plochy stolu.

Deskovka Království Valerie nabízí mimo základní variantu také řadu modulů (navíc existuje také rozšíření), díky nimž si můžete partii zjednodušit/okořenit. Již jsem zmínil, že pravidla umožňují obyvatele stejného hodnoty, dále rozšířit balíček vyčerpání o nepřátelské události či hrát bez vévodů. Existují také pravidla pro jednoho a pět hráčů, ale nejlépe se nám hrálo ve třech až čtyřech u stolu. 

Specifická grafika jako poznávací znak


Podle mě se Království Valerie nejen dobře hraje, ale také velmi dobře vypadá. Jenže v tomto případě jde o otázku vkusu. Já mám slabost pro velmi specifickou ilustrátorskou práci Mihajlo Dimitrievskiho už od prvních minut ve společnosti Nájezdníků ze severu (dnes téměř nesehnatelný worker-placement), na nějž navazuje řada titulů ze „Západního království“. Často se mi ovšem stává, že unikátní komiksový styl budí v mém okolí rozpaky (ač nechápu proč, vždyť to vypadá skvěle!). Pomineme-li grafiku, tak lze bez emocí říct, že karty jsou maximálně přehledné, ikonografie pochopitelná, texty přeloženy a nic vám tedy nebrání užít si Království Valerie naplno.

Království Valerie: karetní hra; foto: grafika

Království Valerie: karetní hra (Stolní hra)

zdroj: vlastní

Nezaměnitelný styl Mihajlo Dimitrievskiho zdobí komponenty Království Valerie.

Kostkování pro každého


Musím se přiznat, že tituly vycházející v posledním měsíci mi v hlavě udělaly pořádný chaos. Už jsem měl pomalu rozvržené tipy na nejlepší deskovky pro rok 2022, ale ten musí projít nutnou revizí. Nejenže se do něj vklínil roztomilý worker-placement Draci v práci a škodolibý Ostrov, ale putuje tam také dnes recenzovaná deskovka, na níž marně hledám zásadnější vadu. Přívětivá pravidla, variabilita, neustálé zapojení do partie a parádní vizuál za mě dělají z Království Valerie ideální titul, který jsem kolem sebe už začal doporučovat, což samozřejmě činím i v rámci tohoto textu.

Za poskytnutí recenzní kopie Království Valerie: karetní hra děkujeme českému distributorovi hry, společnosti REXhry.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Království Valerie: karetní hra: závěrečné hodnocení


Království Valerie: karetní hra; recenze

Království Valerie: karetní hra

Deskové hry

Titul Království Valerie: karetní hra propojuje několik deskoherních principů, aby ve výsledku nabídl hratelnost, která zabaví jak méně zkušené hráče, tak veterány. Výhodou jsou snadno pochopitelná pravidla, variabilita a kontinuální zapojení do hry. Grafika nemusí sednout každému, za nás ale získává pochvalu. 

Klady

 • Vstřícná pravidla
 • Propojení mechanismů
 • Slušná variabilita
 • Téměř žádné prostoje mezi tahy
 • Mnoho způsobů, jak získat body
 • Grafická stránka

Zápory

 • Někdo prostě nemá rád kostky
 • Ilustrace nesednou každému
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13