Virtuální realita (zkráceně VR) přináší na počítače, herní konzole či mobilní telefony unikátní 3D simulaci prostředí, která nachází využití nejen v herním průmyslu, ale stále více také ve školství nebo strojírenství. V našem článku vám představíme, co vše virtuální realita přináší, na jakých platformách je dostupná, jaké hry si ve VR můžete zahrát a také vám poradíme, na co se při výběru VR příslušenství zaměřit. Čtěte dále.
VR (virtuální realita) je postupem času stále dostupnější a dokonalejší. Moderní VR, to jsou pohodlné a skladné brýle s vysokým rozlišením, sluchátka a pár anatomických ovladačů. I díky tomu se dnes virtuální realita objevuje ve všech aspektech života – od soukromého v podobě her a 3D filmů až po ten studentský či profesionální. I nabídka VR příslušenství neustále roste, projděte si proto s námi pár klíčových skutečností a vyberte to nejlepší přesně podle vašich představ.
Ve světě her je virtuální realita zárukou pohlcujících zážitků z fiktivních světů, závodišť i bitevních polí.
Z hlediska vzdělávání nabízí VR 360° naučná videa, virtuální prohlídky či prostorové zkoumání anatomie.
Návrháři a konstruktéři pak VR ocení při modelování drobných součástek nebo sestavování složitých strojů.
Jak funguje virtuální realita?
Virtuální realita pro běžné použití s počítačem či herními konzolemi funguje tak, že uživatel nosí speciální VR brýle, které promítají stereoskopický obraz, čímž vytváří iluzi trojrozměrného prostředí. Pohyby hlavy a rukou snímají senzory, které je přenáší do virtuálního světa, což umožňuje interakci a pohyb v tomto prostředí. Tímto způsobem můžete ve VR hrát hry, procházet virtuální prohlídky nebo se účastnit simulací, které působí velmi realisticky.
VR brýle – základ každé virtuální reality
VR brýle budete potřebovat, ať už vás zajímá virtuální realita na počítači, mobilu nebo next-gen konzoli PlayStation 5. VR brýle zjednodušeně vytváří obraz umožňující prostorové vidění. Jsou dostupné v mnoha provedeních a kromě vzhledu a kompatibility se liší také podporovanými funkcemi a výbavou. Některé VR brýle mají zabudovaná sluchátka, jiné se chlubí i mikrofonem či gyroskopem.
i
Důležité parametry VR brýlí
Mezi nejdůležitější parametry VR brýlí patří jejich rozlišení (ty nejlepší modely disponují rozlišením 4K), obnovovací frekvence obrazu (60 až 120 Hz), klasická i bezdrátová konektivita a v neposlední řadě kompatibilita s operačními systémy osobních počítačů a herních konzolí.
Nejlepší virtuální realita? Vsaďte na osvědčené značky
Nejlepší virtuální realita bude taková, která bude kompatibilní s vašimi zařízeními a přinese vám ničím nerušené VR zážitky. Brýle Meta Quest, Oculus VR nebo HTC Vive jsou k tomu ideální. Široká kompatibilita zaručuje bezproblémové používání, vysoké rozlišení (až 8K) s rychlou obnovovací frekvencí, široká zorná pole, špičkové vestavěné reproduktory či výkonné procesory pak napovídají, že se jedná o prvotřídní příslušenství pro nejnáročnější uživatele.
Oculus VR a brýle jako Meta Quest Pro, Meta Quest 3 či Quest 2 jsou samostatně fungující, mají široké zorné pole (až 110°), vysoké rozlišení a skvělou výbavu.
HTC Vive jako HTC Vive Pro 2 nebo Vivo XR Elite bodují až 120Hz 4K obrazem, 120° zorným polem a zabudovanými sluchátky.
Virtuální realita pro PS4 či PS5
PlayStation VR, to je virtuální realita pro herní konzole PlayStation 4 a PlayStation 5. Pokud tedy patříte mezi herní nadšence a chcete si možnosti VR ve hrách užít opravdu naplno, s originálním příslušenstvím neuděláte chybu. PlayStation VR2 je nejnovějším zástupcem VR brýlí pro PlayStation 5 – přináší 4K rozlišení, 120Hz obnovovací frekvenci a celou řadu senzorů pro maximální ponoření do světa VR. Souprava PlayStation VR zahrnuje brýle, kameru a ovladače PlayStation Move.
i
Virtuální realita pro Xbox
Virtuální realita a Xbox? Bohužel, originální VR set k dispozici pro konzole Microsoft Xbox nové ani starší generace není, zatím chybí i podpora pro VR brýle jiných výrobců, jako jsou Meta Quest, Oculus VR nebo HTC Vive. Pokud vás tedy virtuální realita zajímá, musíte se spokojit s podporou počítačů, chytrých telefonů nebo herních konzolí PlayStation.
Virtuální realita pro PC nebo notebook? Nešetřete na výkonu
Virtuální realita má velmi vysoké nároky na výpočetní výkon. Pokud jste si tedy pořídili VR brýle s podporou OS Windows, myslete rovněž na to, že váš počítač nebo notebook musí mít pod kapotou pořádnou výbavu. A to jak z hlediska procesoru, tak z hlediska grafické karty či vyrovnávací paměti RAM. Pouze s dostatečně výkonným počítačem si počítačové hry na virtuální realitu užijete skutečně naplno.
Počítače pro VR
PC sestavy pro VR mohou být dostupné, ale i nekompromisní stroje se špičkovými procesory a výkonnými grafickými kartami, které nerozhází ani nejkomplexnější virtuální světy. V naší nabídce naleznete pouze počítače označené jako VR ready. Můžete si tak být jistí, že při výběru nesáhnete vedle.
VR ready notebooky
VR ready notebooky, to je ideální volba pro všemožné VR radovánky na cestách. Podobně jako u PC, i zde platí, že virtuální realita vyžaduje vysoký výkon. VR ready notebooky mají výkonné procesory i grafické karty, dostatek RAM, ale také kvalitní chlazení, které výkonné komponenty v kompaktním těle notebooku uchladí.
Virtuální realita na mobil? Žádný problém. Vlajkové lodě i smartphony střední třídy dnes mají více než dostatečný výkon. Virtuální realita pro mobily přináší spoustu zábavy – podívejte se na
brýle pro mobilní VR.
Virtuální realita a hry – nabídka je více než široká
Hry s podporou VR naplno využívají možnosti VR brýlí a snímačů pohybu. Podporou VR se chlubí i světově oblíbené tituly a ságy, mezi které se řadí Gran Turismo, Resident Evil, Five Nights at Freddys, The Sims, Tekken nebo třeba Minecraft. Některé hry kromě zábavy myslí také na zdraví, a tak se v nabídce setkáte i s tituly, které vyžadují pohyb. V takových případech virtuální realita může přispívat ke zdravému životnímu stylu.
i
Chcete o virtuální realitě vědět více? Podívejte se na článek Virtuální realita.
Virtuální vs. rozšířená realita
Virtuální realita vás komplexní simulací prostředí zcela pohltí. Během chvilky se z obývacího pokoje přesunete do bitvy a všechny vaše smysly zcela zapomenou na realitu. AR rozšířená realita (Augmented Reality) funguje trochu odlišně. Tato technologie přidává různé grafické prvky a objekty do skutečného prostředí. Produkty s podporou 3D/AR modelů si například pomocí aplikace Alza můžete v rozšířené realitě umístit do domácnosti ještě předtím, než si je pořídíte.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.