Obnovit stránku

Gigi – 21 lekcí aneb co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory

Aktualizováno • Autor: Sifrant

V pořadí pátou knihou od Braiins Publishing, kterou vám v našem e-shopu nabízíme a tímto také představujeme, je titul 21 lekcí aneb co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory od autora vystupujícího pod pseudonymem Gigi.

21 lekcí: recenze knihy

Saifedean Ammous: Bitcoinový standard – OBSAH

  1. O tajemném autorovi
  2. Proč se ten chlápek převléká za Alzáka?
  3. Následuj bílého králíka
  4. 1 tweet → 21 lekcí
  5. Co najdeme v Gigiho noře?
  6. Filozofie
  7. Ekonomie
  8. Technologie
  9. 21 možností
  10. Braiins Publishing

Jak o vzniku a počátcích Braiins Publishing vypráví duchovní otec tohoto projektu Kristian Csepcsar, marketingový ředitel Braiins, si můžete poslechnout v podcastu stackuj.cz jehož autorem je právě Josef a kde byl Kristian hostem v květnu 2022.

Logo Braiins Publishing

Knihy z dílny Braiins Publishing

Knihy z dílny Braiins Publishing

Bitcoinový standard
Kniha, která zásadním způsobem vysvětluje peněžní podstatu bitcoinu, vychází v českém vydání s předmluvou od Lukáše Kovandy.Nakladatelství Braiins
Více
515 Kč

O tajemném autorovi

Autorem knihy je německy mluvící bitcoiner, který si říká Gigi. Víme o něm, že ve svém předchozím životě – před Bitcoinem – byl softwarovým inženýrem. Programování se věnuje v řadě open source projektů i ve svém životě aktuálním. Vedle toho je jedním z nejznámějších bitcoinových filozofů, nejhlasitějších zastánců maximalismu a nejčastějších shitposterů na twitteru.

1 BTC = 100 million sats or I'll eat my dick on live TV

Potom také víme, kým Gigi není. Není spisovatelem. Přesněji řečeno, rozhodně jím nebyl v době psaní 21 lekcí. Od té doby se s tímto označením už musí smířit. Obzvlášť, když ve své publikační činnosti neustal, ale naopak pokračuje. Ačkoli knihu, stejně jako předchozí i následné články a další formáty napsal v angličtině, není ani rodilý mluvčí. Jak sám uvádí, nemůže si však pomoci – jak od psaní samotného, tak se skutečností, že jakmile se to týká něčeho technického, automaticky se mu mozek přepíná do anglického režimu.

Proč se ten chlápek převléká za Alzáka?

Pokud si Gigiho zkusíte vyhledat na internetu, pravděpodobně zjistíte, že v různých podcastech jsou z něj vidět pouze brýle a zbytek hlavy splývá s pozadím. Na živých přednáškách na různých konferencích potom vystupuje v přiléhavém zeleném oblečku, jakémsi neoprénu a oči mu znovu chrání brýle. Ano, částečně tak skutečně připomíná našeho Alzáka. Proč to ale vůbec dělá?

Gigi na BHB 2022

Alzák Gigi na konferenci Baltic Honey Badger 2022

Pomineme-li nějaké puzení k extravaganci, nabízí se jaksi samozřejmě otázka zachování si vlastního soukromí. Před samotným vystoupením i po něm se může pohybovat bez masky a jeho anonymita tak není narušena. Je tu ovšem ještě jeden podstatný důvod. Skrytím identity autora dáte větší důraz na samotný obsah. Čtenář si nemůže spojovat řádky knihy s obličejem konkrétního člověka a jeho irelevantními aférami, jako v případě známých autorů. Slovy samotného Gigiho:

„...celkově vzato na této knize, na tom, kdo jsem a co jsem udělal, vlastně vůbec nezáleží. Jsem jen uzel v síti – a to doslova i obrazně. Navíc byste stejně neměli věřit tomu, c otvrdím. Jak my bitcoineři rádi říkáme: udělejte si vlastní výzkum a hlavně: nevěřte, ale ověřujte”

Následuj bílého králíka

Další záležitostí říkající si o vysvětlení, je, co znamenají všechny ty evidentní narážky na Alenku v říši divů? Králičí nora je přímo v názvu, na titulce je bílý králík hlídající čas, na zadní obálce kočka Šklíba a ke všemu je každá kapitola uvozena citací z Alenčiných příhod, která se nějak vztahuje k tématu.

Alice

Vkročíš do nory a není cesty zpět zdroj: Walt Disney, 1951

Králičí nora se zažila jako přirovnání k cestě, kterou vám bitcoin připraví, když ho začnete objevovat. Každého zaujme na počátku ten aspekt, který mu je nejbližší. Třeba jeho ekonomická stránka nebo technologie na pozadí. Také to může být starost o životní prostředí či nerovnost lidí v přístupu k finančním službám.

Ať už je počáteční motivace pozitivní – touha dozvědět se více, anebo negativní – snaha vyvrátit některé argumenty, člověk postupně zjistí, že se před ním objevují další chodby nových vrstev poznání, zpočátku často úplně nečekané, Stejně jako Alenka padající králičí norou netušíc, jaké další dobrodružství ji čeká.

Bitcoinová králičí nora

Bitcoinová králičí nora má nepřeberné množství zákoutí

A co nám prozradí ti, kdo už na konec té nory došli? Těžko říct, jediné zprávy, které zatím máme k dispozici říkají, že ta nora je bezedná. A jelikož ta nora je vlastně lidské poznání, není se v podstatě čemu divit.

1 tweet → 21 lekcí

Kniha vznikla na základě Gigiho snahy odpovědět na twitteru na jednoduchou otázku Arjuna Balajiho: “Co vás bitcoin naučil?” Možná nebude překvapující, že jeho snaha nebyla zcela úspěšná a pád do králičí nory začal…

„Na tuto otázku jsem se pokusil odpovědět v jediném tweetu. Pak se z tweetu stala tweetová bouře. Tweetstorm se změnil v článek. Z článku se staly tři články. Tři články se proměnily v 21 lekcí. A z 21 lekcí vznikla tato kniha.”

Na základě takového postupu, by se dalo očekávat, že se autor mohl dopátrat odpovědi na otázku: “Co je to Bitcoin?” Přesto je na ni těžké odpovědět. Bitcoin je počítačová síť, nová forma peněz, platební systém odolný proti cenzuře, finanční revoluce, mírová forma protestu a mnohem víc. Někteří by zacházejí ještě dál a tvrdí, že Bitcoin je nová forma života nebo elementární prvek a že nebyl vynalezen, ale objeven.

Evoluce člověka

Evoluce člověka a jeho objev bitcoinu zdroj: Bitcoinmagazine.com

Proto si tato kniha ani neklade za cíl odpovědět na otázku, co Bitcoin je. Snaží se zodpovědět jinou, osobnější otázku: “Co mě Bitcoin naučil?” Je to odraz Gigiho osobní cesty králičí norou a každý člověk se po vstupu do světa Bitcoinu naučí něco jiného.

„Ale já nechci mezi potrhlíky,” bránila se Alenka.
„Málo platné,” řekla kočka, „tady jsme všichni potrhlí.
Já jsem potrhlá, ty jsi taky potrhlá.
„Jak to víš, že jsem potrhlá?” zeptala se Alenka.
„To je jisté, jinak bys sem nechodila”

Co najdeme v Gigiho noře

Podobně jako Alenka z knihy Lewise Carrolla Alenka v říši divů se i autor 21 lekcí vydává prozkoumat, kam vede pomyslná králičí nora fascinujícího světa okolo Bitcoinu. Ve třech oddílech po sedmi lekcích postupně zkoumá filozofické základy, ekonomické souvislosti a technologické pozadí tohoto převratného vynálezu. Kniha zachycuje jeho vlastní učební proces a je inspirací pro všechny, kteří chtějí prohloubit své chápání Bitcoinu. Nabízí totiž poučený a nekonvenční pohled na mnohá ze složitých témat, která se Bitcoinu dotýkají.

Ač je autor původem programátor, sestup do bitcoinové králičí nory mu udělil lekce z ekonomie, filozofie i techniky a on nám tak své vědomosti může nyní v této knize předávat. Český překlad se zařazuje po bok více než dvou desítek dalších jazyků, do kterých byla tato kniha od svého prvního vydání přeložena.

Filozofie

V první části publikace věnované filozofii Bitcoinu se dozvíme o konceptech, na nichž je Bitcoin postaven, předpokladech, které v autorovi zbořil a závěrech, k nimž na základě těchto úvah došel. Úvodní lekce se věnuje otázce neměnnosti a změny – jak je těžké změnit samotný Bitcoin a jak překvapivě dokáže Bitcoin změnit nás. Následují lekce zaměřené na témata vzácnosti, lokality a identity.

Bitcoinoví mniši

Slepí mniši zkoumající bitcoinového býka

Pátá lekce zkoumá fascinující příběh vzniku Bitcoinu a jak je právě tento narativ pro systém bez centrální autority naprosto klíčovým. Následuje lekce o svobodě slova, ukazující, že vše v Bitcoinu je text, a tedy informace. Filozofická část potom končí lekcí o hranicích lidského poznání, které se odráží v překvapivé hloubce bitcoinové králičí nory.

Filozofické lekce v úvodní části jsou nejkratší co do rozsahu – každá zabírá pouhé dvě nebo tři stránky. Podstatnou část času však zabere přemítání nad jejich obsahem a neotřelým pohledem na věc, způsobený zkoumáním této technologie z různých úhlů pohledu. Jak Gigi uzavírá první kapitolu:

„Pokud vám to všechno zní šíleně, jste v dobré společnosti. Všechno je to šílené, a přesto se to děje.”

Ekonomie

Druhá, ekonomickým souvislostem věnovaná, část je o poznání rozsáhlejší, než filozofický úvod. Autor bez okolků přiznává, že v tomto ohledu mělo jeho vzdělání zásadní trhliny nebo dokonce nebylo vůbec žádné. Jako mnoho jiných autorů dospívá k prozření, že pro pochopení podstaty Bitcoinu je nejprve nutné porozumět tomu jak se vyvíjely a jak fungují peníze obecně a proč jsou tak podstatné pro interakci jednotlivých subjektů při lidském jednání.

V první kapitole tohoto oddílu, celkově v osmé lekci, se Gigi věnuje finanční negramotnosti. Rozebírá, jak fascinující je skutečnost, že o penězích, které všichni denně používáme, víme tak málo. V deváté lekci rozebírá inflaci, termín více než aktuální v dnešní době. Následuje zamyšlení nad podstatou hodnoty a v jedenácté lekci se zaměříme na to, co to tedy vlastně jsou ty peníze.

Bitcoin guy

Janet Yellenová ostře vystupuje proti auditu Fedu, jemuž v té době předsedala, zatímco muž s transparentem v pozadí důrazně v přímém přenosu doporučuje koupit bitcoin.

Lekce dvanáctá nám dá nahlédnout do historie peněz a jejich (opakovaného) úpadku. Zjistíme, jakými rozličnými způsoby docházelo v dějinách ke znehodnocování peněz a potvrdíme si okřídlené rčení, že pokud se nistorie neopakuje, rozhodně se tedy rýmuje. V třinácté lekci, nazvané příhodně Šílenství frakčních rezerv, se potom autor zaměří na současný systém. Ekonomická část končí esejí o zdravých penězích. Jak se k nim vrátit, jakých vlastností je k tomu zapotřebí a jak do toho zapadá bitcoin.

Technologie

Technologickou část Gigi otevírá přirovnáním bitcoinu k Alenčině Kraji divů a nelze mu odporovat. Podivné hodiny, které se jako hodiny vůbec netváří, závod v řešení hádanky nebo lidé bez tváří a jmen opravdu působí jako pohádkové koncepty a bytosti. Se všemi se však v bitcoinové králičí noře může každý setkat.

Před zhruba jedním bilionem vteřin. zdroj: xkcd #1225

Nejprve se zaměříme na sílu kryptografie chránící bitcoinový svět. Velikost a síla čísel je pro lidský mozek neuchopitelná a snad jen některá přirovnání nám mohou pomoci si něco tak ohromného alespoň částečně představit. Sedmnáctá lekce se věnuje jednomu z nejklíčovějších aspektů bitcoinu – určování času. Pokud vedete účetní knihu, a bitcoinový blockchain není ničím jiným, potřebujete nezbytně vědět, kdy se která transakce uskutečnila. Co nám může ve fyzickém světě připadat triviální, je v decentralizovaném prostředí neskutečně složité a Satoshi dokázal tento problém vyřešit pomocí blockchainu založeného na systému proof-of-work. Pokud nechápete, proč je tento koncept tak zásadní a nelze jej zaměnit za jiný, je to právě jeho provázanost do fyzického světa a způsob, jakým nezfalšovatelně určuje posloupnost dějů v digitální sféře.

Bitcoin Whitepaper

Výňatky z whitepaperu. Říkal někdo timechain?

V závěrečných lekcích se podíváme na důvody, proč je důležité, aby vývoj bitcoinového protokolu nebyl překotný, ale uvážený, na důležitost soukromí, kterou sám Satoshi personifikoval ve své tajemné entitě a dozvíme se, proč cypherpunkeři píší kód a co to znamená. Poslední, jednadvacátá kapitola potom pojednává o metaforách budoucnosti bitcoinu v souvislosti s vývojem jiných exponenciálních technologií.

21 možností

21 lekcí: Co mě naučil pád do bitcoinové králičí nory je kniha popisující výpravu jednoho bitcoinera za vlastním poznáním. Poznáním, které inicioval bitcoin, a které se ukázalo a dále ukazuje být mnohem hlubší, než se na počátku mohlo zdát. Mezi vydáním první originální verze a českým překladem uplynulo přes tři roky. Během té doby se Gigi vypracoval v předního myslitele bitcoinového světa.

Bitcoinová nora může nabývat různých tvarů

Do mnohem hlubších rovin jeho poznání nás zcela určitě zavede jeho další kniha, na niž pracuje. S (prozatím pracovním) titulem 21 Ways nastíní jednadvacet způsobů, jakými lze na bitcoin nahlížet. Pro každého jedince totiž bitcoin znamená něco jiného. Na to, co znamená konkrétně pro vás, si budete muset přijít sami, během vlastní cesty svou králičí norou. Jak uzavírá John Vanhara svou předmluvu českého vydání:

„Gigiho kniha vám bude dobrým průvodcem…”

Braiins Publishing

Firma Braiins, která se soustředí na vývoj miningového softwaru a komplexních řešení v oblasti těžby Bitcoinu, zároveň provozuje lokální iniciativu Braiins Publishing, v rámci které nejen překládá kvalitní zahraniční knihy o Bitcoinu do češtiny ale podporuje i vydání knih původních českých autorů, jako zrovna v tomto případě. Kromě toho také realizovali český překlad Bitcoinového whitepaperu, který je volně k přečtení zde.

Pilotním titulem české provenience byl Bitcoin: Odluka peněz od státu od ekonoma Josefa Tětka. Braiins také stojí za revidovaným českým překladem základního dokumentu této technologie, tedy Bitcoinového whitepaperu, jenž najdete volně k přečtení na assets.website-files nebo bitcoin.org. Přehled doposud vydaných knih najdete v úvodu tohoto článku nebo na naší produktové stránce Braiins Publishing.

Bitcoinový standard je čtvrtá kniha vydaná nakladatelstvím Braiins Publishing. A pokud hledáte nějakou knihu, která vám pomůže pochopit svět kryptoměn, zejména Bitcoinu, pak jste právě našli tu pravou.

Sifrant

Sifrant

Zastánce laissez-faire a open source řešení, toxický ignorant shitcoinismu, Vysočíňan. Těžím ze šumu bitcoinový signál a konvertuji jej do češtiny.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13