Jste spokojení, jen když máte vše v životě pod kontrolou? A že se to vždy nedaří podle vašich představ? Nabízíme vám poměrně dostupné řešení, kterým je GPS lokátor. S jeho pomocí snadno ohlídáte cenné předměty, domácího mazlíčka, automobil, traktor nebo babičku i s dětmi, které má na hlídání. S GPS lokátorem dokážete kdykoli zjistit jejich aktuální pohyb či pozici.
GPS lokátory jsou přenosná zařízení, která umožňují monitoring osob, zvířat, vozidel či předmětů.
Výrobci obvykle nabízejí aplikaci, díky níž můžete na mapě sledovat pohyb vašeho lokátoru, ale kupříkladu si nastavit i „elektronický plot“, tzv. GEO-Fence, a přizpůsobit si další parametry dle vlastních potřeb. Pro spuštění přístroje je třeba jej spárovat s telefonem a zpravidla také registrovat na webu výrobce.
U většiny přístrojů je pro přenos GPS souřadnic využívána SIM karta.
V případě, že je výrobcem integrovaná v lokátoru, buď je v ceně již zahrnut i paušál (nabízí např. obojek Mishiko), a vy žádné další poplatky nemusíte hradit, nebo si pro její užívání sami zvolíte vyhovující placený tarif s celosvětovým či lokálním dosahem, jako je tomu např. u trackeru Tractive pro domácí mazlíčky.
Pokud není SIM karta součástí přístroje, je třeba si ji pořídit u operátora, nejlépe s minimálními paušálními poplatky. Sledování pohybu či místa výskytu začne probíhat po aktivaci SIM karty. Chcete-li ale pro kontrolu svých potomků používat chytré hodinky pro děti, budete potřebovat tarif s objemem dat alespoň 500 MB, lépe však 1 GB. Hodinky totiž umožňují kromě telefonování, příjmu SMS nebo WiFi připojení i videohovory, což by mohlo vést k předčasnému vyčerpání nižšího datového objemu.
Některé GPS lokátory do auta jako např. Helmer LK 506 fungují v základním režimu tak, že na číslo příslušné SIM karty kdykoli jednoduše zavoláte, a přijde vám SMS zpráva o aktuální pozici sledovaného objektu. V rozšířeném režimu je možné přístroj také možné nastavit na pravidelné vysílání dat na speciální server, čímž budete mít k dispozici další funkci – on-line sledování polohy v reálném čase. Ta ovšem obnáší vyšší finanční náklady, nepřetržitě odesílaná data budou stát pochopitelně více než občasná SMS.
Samozřejmě je nutné, aby se lokátor nalézal v pásmu pokrytém GPS signálem. Pokud se stane, že se ocitne v oblasti bez pokrytí, zpravidla vám to automaticky ohlásí pomocí SMS a označí poslední zachycenou pozici.
GPS lokátorů je celá řada, a dle výrobce se liší i v nabízených funkcích. Zde je souhrn těch nejčastějších, se kterými se můžete u sledovacích zařízení setkat. Jejich přehled vám pomůže ke snazší orientaci při výběru přístroje vhodného právě pro vaše potřeby. Co vše vám tedy chytré GPS lokátory mohou nabídnout?
Užitečnou funkcí GPS lokátorů je možnost nastavení specifické vzdálenosti sledovaného objektu, na jejíž překročení budete okamžitě upozorněni prostřednictvím SMS nebo notifikace na displej zařízení (ne všechny lokátory totiž umí odesílat SMS). Tím získáte šanci rychle zareagovat na krádež svého majetku, ať už se jedná o automobil či jakékoli cennosti. Tato funkce, nazývaná také GEO-Fence, AlertArea či Safe Zone, je vysoce praktická v případě notorických psích útěkářů, nejvíce ji ale oceníte při kontrole bezpečí dětí pohybujících se v okolí bydliště.
Mnoho GPS lokátorů dokáže pracovat téměř po celém světě, budou tedy skvělé pro cestovatele, ať už je to jejich práce či koníček.
Pokud jde o technické parametry, rozhodně byste u GPS lokátorů určených pro sledování zvířat či vozidel měli požadovat vodotěsnost a vhodné rozmezí provozních teplot. Ty se mohou pohybovat od –20 °C po 70 °C.
Sledujte také požadovaný typ baterie a dobíjení. V originálním balení by pak neměla chybět příslušná nabíječka. Existují již také lokátory s bezdrátovým dobíjením. Poměrně zásadním parametrem je i výdrž přístroje na jedno nabití. Některé lokátory vydrží pracovat jen několik dní, jiné nabídnou až půl roku bez nabití.
Díky GPS lokátorům, které disponují přidruženou mobilní aplikací získáte uživatelsky přívětivý přehled o mnoha údajích, jako je historie pohybu, poloha v mapě či poslední zaznamenaná pozice. Dále si zajistíte i možnost nastavení klíčových funkcí, například provozních režimů, rychlých příkazů a dalších.
Sledování má samozřejmě svá určitá pravidla. U dětí starších 15 let musí mít rodiče jejich informovaný souhlas. Dospělé osoby je pak pomocí GPS lokátoru možné sledovat jen s jejich souhlasem.
GPS lokátory můžeme rozdělit na univerzální, jimiž můžete sledovat v podstatě kohokoli či cokoli, a speciální, které jsou zaměřeny výhradně na lokalizaci a sledování určitého objektu – lidí, zvířat, dopravních prostředků či cenností. Specializované lokátory vám pak nabídnou širší možnosti specificky zaměřené na konkrétní sledovaný objekt.
K GPS lokátorům si také můžete pořídit i další šikovné příslušenství. K maximálnímu využití jejich funkcí vám pomůže například redukce na autobaterii, digitální anténa pro zesílení signálu či senzor otřesů.
Monitoring automobilů je často využíván zaměstnavateli ke sledování pohybu osobních vozů svěřených k užívání zaměstnancům. GPS sledovací zařízení mohou být napojena na elektronické knihy jízd pro okamžitou kontrolu a možnost zlepšení logistických postupů. Lokátory jsou užitečné také pro sledování odesílaných či přijímaných nákladních vozů.
GPS lokátory do auta jsou samozřejmě využívány i v menších firmách. Pro soukromé účely si je pak pořizujeme zejména k ochraně automobilů nebo motocyklů před krádeží.
GPS lokátory je třeba kvůli jejich napájení zapojit do elektroinstalace vozidla, ale celá procedura je poměrně jednoduchá a poradí si s ní každý zručnější majitel vozu.
Velmi praktické GPS lokátory pro sledování dětí volíme zejména kvůli jejich bezpečnosti, například po cestě ze školy domů.
Tyto lokátory mají podobu chytrých dětských hodinek v líbivém designu. SIM karta se pak vkládá do příslušného slotu v hodinkách a po její aktivaci je možné zadat do nich několik kontaktů a používat je i jako telefon nebo k videohovorům. Mimoto vás dokáží upozornit i na sejmutí z ruky a vybíjející se baterii.
K dispozici je také tlačítko SOS volání, po jehož stisknutí hodinky obvykle odešlou poslední známou polohu na předdefinovaná čísla, případně spustí odposlech okolí.
V této souvislosti také nelze opomenout velmi užitečné samostatné SOS tlačítko ve formě přívěsku. Slouží primárně pro akutní přivolání pomoci, pokud dojde ke zranění či jinému ohrožení. Disponuje funkcemi, jako je spuštění poplachu po stisknutí tlačítka nebo při zaznamenání pádu, dokáže odesílat SMS na zadaná telefonní čísla a poskytuje možnost zpětného volání. SOS tlačítka naleznou praktické využití zejména u starších osob, které žijí samy.
Jedná se zpravidla o obojky s možností sledování psů nebo koček, zvláště pokud se často bez našeho vědomí vzdalují z domova. To je rozhodně příjemné řešení pro chovatele, kteří už ztrácejí trpělivost s věčným hledáním svých mazlíčků. Díky integrované technologii GPS je pak možné sledovat aktuální pohyb zvířete, GPS tracker vám ale poskytne i záznam trasy. Snadno tedy zjistíte, kam to vašeho tuláka nejčastěji táhne.
Lokátory pro psy a kočky dokáží fungovat i v zahraničí, takže můžete vzít svého miláčka bez obav i na dovolenou.
Obojek je uzpůsoben zvířatům tak, aby nikde nevyčníval a byl pro ně při nošení pohodlný. Popřípadě jsou na trhu i samostatné lokátory, které se jednoduše připevní na obojek nebo na jeho poutko.
Lokátory, které pomáhají ohlídat cenné předměty, pracují obdobně jako výše zmíněné typy lokátorů a mohou disponovat i praktickými doplňkovými funkcemi. Kupříkladu GPS lokátor pro sledování cenností Helmer LK 510 můžete využívat i jako power banku nebo svítilnu.
Využijí ho například fotografové k ohlídání svého cenného aparátu a příslušenství. GPS lokátor nevelkých rozměrů stačí umístit na dno fotobrašny, a vše je rázem pod kontrolou. I na cestách pro vás bude dobrým pomocníkem, pokud již máte zkušenosti se zatoulanými zavazadly.