Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

HDR filmy na YouTube

Po zavedení 4K a 360° videí přichází YouTube s další novinkou, a sice podporou HDR videa. V kombinaci s vhodným televizorem tak můžete sledovat více projasněné a lépe prokreslené záběry, které jsou zase o trochu blíže tomu, jak svět vnímá lidské oko. HDR videa jsou zatím v plenkách, ale už dnes jsou na YouTube dostupné ukázky demonstrující jejich kvalitu.

HDR videu patří budoucnost 

Technologie HDR zobrazení úspěšně proniká do stále většího množství televizorů a pozadu nezůstávají ani tvůrci a distributoři obsahu, kteří začínají nabízet videa natočená právě touto technologií. Zatím jich není mnoho, ale v nejbližších měsících se dá očekávat strmý nárůst jejich počtu a zanedlouho bude HDR video podobně běžné, jako je dnes 4K rozlišení.

HDR video, tedy video s vysokým dynamickým rozsahem (High Dynamic Range), přináší dosud nejdokonalejší zážitek ze sledování videa, a to zásluhou rozšířených barevných prostorů ST.2084 1000 nebo HLG-2020, jež se vyznačují větším barevným polem a také jasem. Technologii HDR videa a HDR televizím jsme věnovali samostatný článek.

YouTube podporuje HDR video

Jedním z průkopníků v šíření HDR obsahu se stal YouTube, který zavedl podporu videa s HDR metadaty. To znamená, že diváci  s patřičnou výbavou mohou videa s vysokým dynamickým rozsahem sledovat přímo v přehrávacím okně YouTube a tvůrci mohou své snímky v HDR na YouTube pomocí speciálního editoru nahrávat.

Aby bylo možné HDR videa na YouTube snadno dohledat, vytvořili vývojáři playlist, do něhož videa natočená v HDR přidávají. Cílem je podpořit tento začínající formát (podobně YouTube pomohl k rozšíření 4K a 360° videí) a poskytnout platformu k jeho otestování. Seznam v současnosti obsahuje čtyři ukázky, každým dnem zde ale můžeme očekávat další a další nová videa.

HDR televize je jedinou cestou

Pro využití potenciálu HDR videa a jeho správné zobrazení je nutné vlastnit televizor s podporou HDR technologie. Jedině tak uvidíte obsah tak, jak tvůrci zamýšleli, tedy s mnohem vyšším kontrastem, jasem a přesným vykreslením detailů obrazu v hlubokých stínech i jasných světlech. HDR videa můžete přehrávat také na počítači s grafickou kartou NVIDIA z rodiny Pascal, ale jako monitor musí být použit HDR televizor. Pokud nemáte zobrazovač podporující HDR, videa vám poběží také, ale ve své SDR verzi, takže rozdíl od ostatního obsahu téměř nepoznáte.
Více o HDR videu
P-DC1-WEB29