Herní procesory a nejdůležitější parametry
Herní procesory mají (podobně jako všechny ostatní procesory) několik klíčových parametrů, které byste při výběru měli zvážit. Jedná se především o počet fyzických jader, pracovní frekvenci nebo možnosti taktování.
Herní procesory – počet jader
Počet fyzických jader napovídá, kolik současně běžících úloh je procesor schopen zpracovat. V současnosti se běžně setkáme s deseti a vícejádrovými herními procesory, samotný počet jader ovšem není pro herní výkon rozhodující. Při výběru proto zvažte, jak budete počítač využívat.
- Čtyřjádrové procesory si poradí se staršími a méně náročnými hrami.
- Šesti až osmijádrové procesory zvládnou i výpočetně náročnější herní tituly.
- Vícejádrové procesory jsou vhodné pro hraní a streamování nejnáročnějších her.
Co je Hyper Threading/Multi Threading?
Hyper Threading/Multi Threading je technologie, díky které je procesor schopen zpracovat dvojnásobný počet vláken, než má jader. V podstatě se každé jádro chová tak, jako by se jednalo o dvě na sobě nezávislá jádra.
i
Více jader přichází vhod ve chvílích, kdy kromě hraní potřebujete od počítače rozložit výkon do dalších úkonů. Klasickým příkladem je streamování nebo nahrávání.
Frekvence herních procesorů
Frekvence je asi ta nejznámější vlastnost procesoru, podle které se orientují i ti méně zkušení uživatelé. Fakticky se jedná o rychlost procesoru, která se udává v GHz. Čím vyšší je tato hodnota, tím výkonnější procesor je.
Špičkové herní procesory se chlubí pracovní frekvencí od 4,5 GHz, ty skutečně nejvýkonnější jako Intel Core i9 13. generace pak atakují hranici 6 GHz.
Funkce automatického přetaktování
Funkcí automatického přetaktování je dnes již vybavena většina procesorů. U nich se udává tzv. základní pracovní frekvence, například 3,5 GHz a OC frekvence, například 5,1 GHz. Procesor je při vysokém zatížení schopen dynamicky zvýšit svoji základní pracovní frekvenci na vyšší.
i
Některé herní procesory mají odemčený násobič, čímž umožňují manuální přetaktování. U Intelu je poznáte označením písmeny „K“ nebo „X“. AMD je označuje přívlastkem Black Edition. Odemčený násobič mají dále všechny procesory z řady AMD Ryzen.
Pozor dejte rovněž na socket procesoru
Socket neboli patice označuje typ konektoru na základní desce. S novými generacemi herních procesorů přichází i nové sockety podporující novější a modernější funkce. Při výběru procesoru si proto ověřte, jakým socketem oplývá vaše základní deska, abyste předešli problémům s kompatibilitou.
S kompatibilitou souvisí kromě socketu také chipset základní desky. Chipset je integrovaný obvod řídící mnoho kritických počítačových funkcí. Oběma údajům proto věnujte dostatečnou pozornost.
Další důležité funkce a vlastnosti herních CPU
Jaké další důležité funkce a vlastnosti herních procesorů byste při výběru měli zvážit?
- Integrovaná grafická karta v procesoru si poradí s každodenními činnostmi a nenáročnými hrami.
- Podpora moderního typu paměti DDR5 zaručuje kompatibilitu s nejnovější generací operační paměti.
- TDP udává nejvyšší možný tepelný výkon, tedy kolik tepla musí chladicí systém odvést od procesoru.
- L2 a L3 Cache jsou vyrovnávací pamětí procesoru sloužící ke zvýšení propustnosti a výkonu.
Intel vs. AMD – jakou značku procesoru vybrat?
Intel a AMD patří mezi největší výrobce procesorů. Modely Intel Core či AMD Ryzen jsou dnes dostupné v mnoha provedeních, s různými počty jader a s odlišnými výkony.
Herní procesory AMD Ryzen
Herní procesory AMD prezentují generace Ryzen 3, Ryzen a Ryzen 7. Ty mají od čtyř do osmi fyzických jader a základní pracovní frekvenci až 3,9 GHz (4,7 GHz s Boostem).
Herní procesory Intel Core
Společnost Intel na trhu herních procesorů prezentují modely Core i3, Core i5, Core i7 nebo Core i9. Základní procesory Intel Core i3 mají čtyři fyzická jádra, nejvýkonnější varianty Core i9 jich pak mají dvacet čtyři.
Chcete se o procesorech dozvědět více? Podívejte se na článek Co je procesor?.