Základní parametry herních procesorů
Frekvence herních procesorů
Frekvence je asi ta nejznámější vlastnost procesoru, podle které se orientují i ti méně zkušení uživatelé. Fakticky se jedná o rychlost procesoru, která se udává v GHz. Čím vyšší je tato hodnota, tím výkonnější procesor je, nicméně důležitým faktorem je v této souvislosti i počet jader.
Jaký počet jader u progamingových CPU
Počet jader vyjadřuje, kolik současně běžících úloh je procesor schopen zpracovat. Čím více jader, tím více úloh. Záleží na tom, jaké hry chcete na gamingové sestavě provozovat.
- Pro méně náročné nebo oldschoolové hry postačí dvoujádrový procesor.
- Zlatou střední cestou je čtyřjádrový procesor, například z řady Intel Core i5 nebo AMD FX – rozhýbete tak většinou i náročnější herní tituly, ne vždy si je ale zahrajete na maximální detaily.
- Pokud chcete mít rezervu i do budoucna a užít si hraní počítačových her na maximum, doporučujeme pořídit 6 a více jádrový procesor řady Intel Core i7 nebo AMD Ryzen.
Funkce automatického přetaktování
Funkcí automatického přetaktování je dnes již vybavena většina procesorů. U nich se udává tzv. základní pracovní frekvence, například 3 GHz a OC frekvence, například 3,6 GHz. Procesor je při vysokém zatížení schopen dynamicky zvýšit svoji základní pracovní frekvenci na vyšší. U procesorů Intel jde o technologii Turbo Boost, u CPU od AMD potom o Turbo Core.
Další vlastnosti herních procesorů
- Hyper Threading/Multi Threading – jedná se o vlastnost, díky které je procesor schopen zpracovat dvojnásobný počet vláken, než má jader. V podstatě se každé jádro chová tak, jako byly dvě na sobě nezávislá jádra. Touto funkcí bývají vybaveny výkonnější a zároveň dražší procesory.
- Box – některé procesory jsou dodávány společně s chladičem.
- Integrované GPU – výkonnější procesory v sobě také mívají integrované grafické jádro, které je schopné vygenerovat dostatek výkonu pro každodenní používání počítače, nicméně pro hraní her je výkon nedostatečný a využijete zde samostatnou grafickou kartu.
- Možnost manuálního přetaktování – pro herní nadšence jsou zde procesory s odemčeným násobičem, které lze manuálně přetaktovat. U Intelu je poznáte označením písmeny „K“ nebo „X“ (například Intel Core i7-7700K). AMD je označuje přívlastkem Black Edition. Odemčený násobič mají dále všechny procesory z řady AMD Ryzen.
Na co si ještě dát pozor při výběru gaming procesoru
Při výběru procesoru pro gaming je potřeba mít na paměti výkon ostatních komponent počítače, především herní grafické karty, která je při hraní her absolutním základem. Tyto dvě součásti by měly být vyvážené, tedy procesor by měl svým výkonem odpovídat výkonu grafické karty, aby ji „nebrzdil“. Pro inspiraci můžete nahlédnout na náš článek jak zkombinovat základní desku, CPU a GPU, kde najdete i příkladové kombinace.