Obnovit stránku

Bazénová chemie: Pro čistou a kvalitní vodu

Kvalitní chemie je zárukou čisté a zdraví nezávadné vody ve vašem zahradním bazénu. Na první pohled se vám může zdát, že bude pravidelná úprava vody náročná a složitá. S vhodně zvoleným přípravkem a filtrací ovšem ušetříte spoustu času i námahy.

Ať už vlastníte zapuštěný nebo nadzemní bazén, počítejte s nejrůznějšími škodlivými faktory. Kvalitu vody mohou ohrozit mechanické nečistoty, které lze snadno odstranit pomocí účinné filtracevysavače, sítka apod. V úvahu je nutné vzít také přírodní mikroorganismy, jako jsou např. řasy, bakterie či drobní prvoci. Do vody proniká i velké množství organických látek (pyl, části rostlin, kosmetické přípravky, opalovací krémy aj.), které se do bazénu dostávají z okolí zahrady i z pokožky koupajících se osob. Tyto látky navíc dále podporují růst a šíření ostatní mikroorganismů ve vodě. Bez vhodně zvolené bazénové chemie by se váš bazén brzy proměnil v nečistou a nepříjemně zapáchající zahradní nádrž.

Jaké existují druhy bazénové chemie?

Každý majitel venkovního bazénu může volit mezi více druhy desinfekčních prostředků. Na výběr jsou přípravky na bázi aktivního chlóru, které vynikají poměrné nízkou pořizovací cenou, jednoduchým dávkovacím systémem i vysokým desinfekčním a oxidačním účinkem. Pokud se obáváte nepříznivých alergických reakcí či zvýšené citlivosti na chlór, můžete se rozhodnout pro bezchlórovou chemii, nebo chemii s aktivním kyslíkem. Komplexní péči zajišťují i speciální kombinované přípravky.

Řešíte-li konkrétní problém ohrožující kvalitu vody, sáhněte po specializovaném přípravku. Vybírat můžete z široké škály produktů, jako je např. regulátor pH vody, odstraňovač řas či likvidátor zákalu.

Bazénová chemie

Jak zajistit vysokou kvalitu vody v bazénu?

1. Napuštění vody do očištěného bazénu

Před napuštěním bazénu nezapomeňte stěny i dno důkladně očistit od všech usazenin pomocí speciálního přípravku. Po naplnění bazénu je nutné spustit filtrační zařízení a nechat jej pracovat po dobu asi 6 až 8 hodin, aby mohlo dojít k efektivnímu odstranění veškerých mechanických nečistot.

2. Kontrola tvrdosti vody

Kvalitu vody výrazně ovlivňuje také její tvrdost. Ta je obvykle zapříčeněná přítomností vyššího množství hořečnatých, vápenatých solí a dalších minerálů (železa, manganu, mědi). Dosahuje-li tvrdost vody vysokých hodnot (nad 25 °N), hrozí riziko vytvoření zákalu a usazenin. V tomto případě aplikujte ihned po napuštění bazénu přípravek pro stabilizaci tvrdosti vody. K měření tvrdosti je vhodné využít speciální testery (ideální hodnoty jsou v rozpětí od 7 do 12 °N). Než se pustíte do dalších chemických úprav, nechte vodu pár hodin volně cirkulovat. Při každém dalším dopuštění nezapomeňte bazén znovu chemicky ošetřit.

3. Stabilizace pH

Kontrolu pH vody je doporučeno provádět pomocí testerů alespoň jednou do týdne. Při využití chlórové i bezchlórové desinfekce by se mělo pH pohybovat v rozpětí od 7,2 do 7,6, při kyslíkové asi od 7,0 do 7,4. Pro udržení ideálních hodnot využívejte přípravky pro snižování či zvyšování pH. Udržením správného pH předejdete snížení účinnost bazénové desinfekce, vzniku zákalů, korozi kovových součástí i vyblednutí plastových a fóliových dílů.

4.  Filtrace

Důležitou roli při údržbě kvality vody hraje kvalitní filtrace a cirkulace. Voda v bazénu by měla projít celkovou filtrací každý den, aby došlo k potřebné obměně. Cirkulace (ať už v podobě vodopádu, či fontány) usnadňuje rozprostření chemických přípravků a udržuje vodu v pohybu. Filtr nezapomeňte propláchnout minimálně jednou do týdne.

5. Pravidelná kontrola a úprava vody

Vodu v bazénu během sezóny pravidelně kontrolujte, alespoň 1× až 2× týdně. Pomocí testerů zkontrolujte její tvrdost, pH a množství desinfekce. V případě potřeby nejprve doplňte desinfekci a následně aplikujte přípravek pro úpravu pH. Nečistoty z vodní hladiny můžete v případě potřeby snadno odstranit síťkou. Zaneřáděné dno jednoduše vyčistíte pomocí vysavače.

Plánujete-li v průběhu letní sezóny bazén delší dobu nevyužívat, nezapomeňte jej zakrýt plachtou, načasovat chod filtru, přidat potřebné množství desinfekce a pro prevenci aplikovat přípravek proti řasám. Před dalším koupáním v bazénu vodu opět otestujte, případně upravte její pH a tvrdost.

Bazénová voda

6. Odstranění zákalu

Průzračné vody dosáhnete díky speciálním přípravkům, které efektivně eliminují vznik zákalu. Využít můžete vločkovače, shlukovače, projasňovače i flokulační kartuše. Vločkovače jsou vhodné zejména pro seskupení velmi jemných nečistot, které se po využití přípravku spojí do vloček a usadí na dně, odkud je snadno odstraníte.

7. Příprava na konec sezóny

Při správném zazimování poskytnete bazénu během zimního období náležitou ochranu a snadno jej v nadcházející sezóně uvedete opět do provozu. Před zazimováním vyčkejte na ustálení teploty vody asi na 12 °C. Následně můžete odpustit vodu do požadované úrovně (asi 20 cm pod zpětné trysky), zpětně propláchnout filtr, odvodnit potrubí a vyčistit stěny bazény od usazenin. Využijte také konzervační přípravky na zimu a potřebné množství desinfekce. Na vodní hladinu rozmístěte plováky (případně plastové lahve s nemrznoucí směsí) do úhlopříčky, abyste ochránili stěny bazénu před rozpínajícím se ledem. Bazén zakryjte ohrannou krycí plachtou.

Důležité rady na závěr

Bazénovou chemii aplikujte do bazénu pouze během chodu filtračního zařízení. Tablety nezapomeňte umístit do dávkovače, rozhodně je nepřidávejte rovnou do bazénu. Přípravky pro úpravu pH a chlorovou desinfekci není možné mísit dohromady. Každý chemický produkt rozmíchejte ve vodě zvlášť. Nezapomeňte přípravky vpouštět do vody postupně a mezi každým krokem vyčkat, než dojde alespoň k jednomu přefiltrování. Samozřejmě si vždy pečlivě prostudujte informace na etiketě každého přípravku a dodržujte veškerá bezpečností opatření i uvedené dávkování.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB02