Parametry důležité pro výběr benzínové motorové pily
Délka lišty
Je rozhodující pro průměr řeziva, se kterým si pila poradí. Vybírat lze v rozmezí 25–51 cm. Platí, že čím je lišta delší, tím více výkonu odebírá motoru. Delší lišty jsou vhodné pro těžbu dřeva, ale pro klasickou přípravu palivového dřeva postačí i délka 35 cm.
- Do 40 cm – pila vhodná pro občasné využití a přípravu palivového dřeva.
- Nad 40 cm – pila vhodná pro těžbu v lese či údržbu sadů.
Výkon
Pro řezání palivového dřeva je postačující výkon v rozmezí 1,4–2,5 kW. Pokud plánujete těžbu v lese či dlouhodobou práci, je vhodné vybírat pilu s výkonem vyšším než 2,5 kW.
Zdvihový objem
Je dalším ukazatelem výkonosti pily. Používá se k porovnávání velikostí pístových strojů a je udáván v centimetrech krychlových (ccm popř. cm3).
Hmotnost
Pohybuje se mezi 4 a 8 kg. Obecně platí, že výkonnější pily jsou těžší a robustnější. Pokud plánujete řezat celý den, je každá váha navíc pořádně znát.
Další užitečné vlastnosti benzínových pil
- Palivová pumpička – startování bude o poznání snazší.
- Beznástrojové upínání řetězu – K upínání či výměně řetězu není potřeba dalšího nářadí. Slouží k tomu systém, který výrazně urychlí práci.
- Odpružení – základní modely používají pro tlumení gumové silentbloky (antivibrační prvek), ty pokročilejší pak pružiny, které pomáhají lépe minimalizovat vibrace.
- Elektrodynamická brzda – Při práci je důležitá ochrana, proto jsou pily vybaveny rychlobrzdou, která dokáže zastavit řetěz ve zlomku vteřiny.
Běžnou výbavou při používání motorové pily by měly být ochranné pracovní pomůcky, jako je ochranný štít, ochranné brýle nebo pracovní rukavice. Ačkoliv elektrické pily nejsou tak hlučné, jako ty benzínové, mohla by se vám hodit také ochranná sluchátka.