Elektrické či Aku frézky využijete při frézování dřeva, kovu a dalších materiálů. Umožňují opracování hran, zhotovení ozdobných prvků nebo třeba tvorbu přesných drážek. Jednotlivé frézy se liší především typem a způsobem použití. Chcete vědět více? Čtěte dále.
Frézka je obráběcí stroj, který se využívá pro frézování různých materiálů. Každá frézka má několik důležitých součástí a parametrů, které byste měli při výběru zvážit, a na které se společně podíváme.
i
Frézka vs. fréza
Zatímco pojmem frézka se označuje celý obráběcí stroj, fréza je samotný rotující nástroj, který dřevo, kov či jiný vybraný materiál frézuje.
Frézky a jejich druhy
Frézky můžeme podle způsobu jejich používání rozdělit do několika podkategorií. V čem se liší horní, lamelovací, ohraňovací, kombinovaná či drážkovací frézka (fréza)?
Horní frézky
Horní frézky zvládnou celou řadu úkonů – různě tvarované frézy si poradí s lištami, rámy, s přehledem vyfrézují drážky nebo ozdobné profily. Při výběru byste neměli opomenout příkon, počet otáček nebo šířku úchytu.
Pro horní frézky je typická tzv. stopková fréza. Těchto fréz existuje velké množství (od drážkovacích přes falcovací a dlabací až po čelní).
Lamelovací frézky
Lamelovací frézky nachází využití především v truhlářských dílnách. Speciální fréza lamelovací frézky zvládne vyfrézovat přesné spoje v různých dřevěných materiálech, a je tak nenahraditelným pomocníkem zejména při výrobě či opravě křesel, židlí, stolů a dalšího nábytku.
Ohraňovací frézky
Ohraňovací frézky a jejich frézy jsou určené pro frézování přesahujících hran a ploch dřevěných prken, desek a dalších materiálů. Mezi jejich nedůležitější parametry patří výkon.
i
Kombinované frézky
Kombinované frézky jsou multifunkční stroje, které umožňují různé typy a druhy frézování.
Drážkovací frézky
Drážkovací frézky nebo také drážkovačky mají velmi široké využití. Hodí se pro příčné i podélné frézování do různých druhů materiálů. Využijete je pro přípravu drážek pro elektrické rozvody, při tvorbě skříněk a mnoha dalších činnostech, při kterých se hodí přesná drážkovací fréza.
Součástí většiny výše uvedených frézek je fréza na dřevo, plast či podobně měkké materiály. Fréza na kov si musí poradit s tvrdším materiálem, a musí tak být odolnější, a tím i větší a dražší.
Frézky a důležité parametry
Při výběru frézky byste měli vzít v potaz několik klíčových parametrů. O jaké se jedná?
Příkon se udává ve wattech a napovídá sílu/výkon frézky.
Počet otáček frézy se pohybuje v desítkách tisíc za minutu. Vhod přijde možnost regulace.
Řezná hloubka zjednodušeně napovídá, do jaké hloubky může fréza materiál opracovávat.
i
Jak výkonnou frézku zvolit?
Nejjednodušší frézky mají příkon okolo 500 W, který stačí na občasné a nenáročné práce. Do dílny či truhlárny byste však měli volit frézky s výkonem nad 1000 W.
Nezapomeňte na kvalitní příslušenství
Příslušenství k frézkám je bohatá kategorie, ve které naleznete frézy všech druhů, řezné a dělicí kotouče, nástavce a další doplňky pro efektivní a pohodlnou práci.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.