Kladivo může kromě spojování materiálů hřebíky posloužit také například k deformaci a dělení jiných těles či předmětů. Jaké existují typy kladiv a na co se při výběru zaměřit?
Tesařské kladivo – je opatřeno čelistmi, kterými je možné tahat hřebíky, nebo je použít při stavebních činnostech, např. při trhání starých podlahových desek, dřevěných konstrukcí, sloupků atp.
Zámečnické kladivo – základní, univerzální kladivo. Nemělo by chybět v žádné domácnosti a dílně, a to nejlépe ve dvou hmotnostních provedeních 500 g a 1000 g.
Palice– slouží k vedení úderů do dalšího nástroje, např. na sekáč, majzlík, děrovačku, průbojník, k zatloukání kolíků, vytloukání čepů atp.
Tesařské kladivo
Zámečnické kladivo
Palice
Parametry důležité pro výběr kladiva
Hmotnost
Do 500 g – zatloukání hřebíků, skládání nábytku z obchodu.
Nad 500 g – demoliční práce, vedení úderu na majzlík či průbojník.
Materiál rukojeti
Dřevěné topůrko – většinou levnější, hrozí však případné rozštípnutí či zlomení.
Sklolaminátová nebo ocelová rukojeť – prakticky nezničitelná, často přímo spojena s hlavou kladiva.
Při dlouhotrvající práci s kladivem oceníte pryžovou antivibrační úpravu topůrka, která tlumí tlumící rázy a ulehčí tak ruce.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.