Odrezovače vás zbaví polétavé rzi na karoserii a fungují i jako antikorozní ochrana. Na automobil se nejčastěji používá tekutý odrezovač ve spreji nebo v lahvi. Jeho účinnou složku tvoří buď taniny (třísloviny), nebo kyselina fosforečná. Odrezovač je důležitou prevencí před hloubkovou rzí. Jaký vybrat?
Rzi na autě se nevyhnete. Vaše auto neohrožují jen posypové soli a odražené kamínky, ale i jeho vlastní brzdy. Při brzdění se totiž od disků odlupují miniaturní špony, které se zařezávají do podvozku. Polétavá rez naštěstí není nic tak hrozného a pokud na ni přijdete včas, dá se celkem snadno odstranit. Proto je dobré celou karoserii pravidelně kontrolovat a při sebemenším rezavém flíčku okamžitě použít odrezovač.
Jaký je nejlepší odrezovač na karoserie?
Na trhu je spoustu různě silných, různě toxických a různě účinných odrezovačů. Jak vypadá ideální odrezovač?
Snadno se aplikuje.
Je pokud možno zdravotně nezávadný.
Nepoškozuje lak a nemění jeho barvu (musí být neabrazivní).
Balení je dostatečně velké, aby vám stačilo na celé auto.
Kyselina fosforečná, nebo odrezovač s taninem? Recenze mluví jasně!
Dříve se k odrezení auta používaly hlavně odrezovače na bázi kyseliny fosforečné, která je ale toxická, naleptává kov a může způsobit další křehnutí materiálu. Pokud hledáte šetrnější a bezpečnější způsob ošetření karoserie, můžete použít odrezovač s taninem.
Odrezovač s taninem pro šetrnou práci
Odrezovač s taninem je oblíbeným prostředkem moderní doby. Kromě toho, že může být méně účinný na opravdu silnou korozi, nabízí oproti odrezování kyselinou fosforečnou mnoho výhod. Jaké to jsou?
Je šetrný ke kůži i k životnímu prostředí.
Nereaguje s lakem ani kovem (můžete na něj nanášet i nátěry, které se nesnesou s kyselinou).
Po aplikaci auto není potřeba omývat (proto se označuje za odrezovač bezoplachový).
Reakcí na povrchu vznikne ochranný film, který do jisté míry nahrazuje základovou barvu.
Jak funguje odrezovač
Moderní odrezovač je směs látek na bází kyseliny fosforečné nebo taninů (tříslovin) a dalších organických látek schopných na sebe vázat oxidy železa, tedy rez. Tu promění nejčastěji ve stabilní a neporézní fosfát, který na železném povrchu vytvoří tenkou ochrannou vrstvičku, jež zabraňuje další oxidaci (rezivění).
Jak velký odrezovač bude potřeba?
Odrezovač můžete vybírat podle objemu lahve. Balení volte podle rozsahu koroze. Přípravky s minerálním olejem se prodávají ve 100–400ml sprejích, odrezovač s taninem, či fosforem většinou seženete v 0,5–5l lahvích, ale dá se najít i menší v podobě rozprašovače.
Odrezovač ve spreji, vazelína nebo raději lahev?
Dalším důležitým kritériem výběru může být i forma balení, tedy to, zda je odrezovač ve spreji či jako rozprašovač, v tubě v podobě vazelíny nebo v lahvi či objemném kanystru. Každý se hodí pro jiné případy.
Odrezovač ve spreji dosáhne všude
Odrezovač ve spreji nebo rozprašovač je dobrý spíše na menší povrchová poškození. Lépe s ním dosáhnete do záhybů a vzdálenějších míst (dobře uvolní šrouby) a vrstvu s ním nanesete rovnoměrně. Hodí se proto jako nouzový odrezovač na podvozek, pokud nechcete vyhazovat tisíce za nástřik podvozku.
Odrezovač – vazelína v tubě na ložiska
Odrezovač v tubě ve formě vazelíny se používá na ložiska a namáhané spoje, kde působí jako antikorozní mazivo. Uplatnění má zejména ve stavebnictví a zemědělství. Většinou se míchá v určitém poměru s běžným mazivem.
Odrezovač v lahvi na lázeň a rozsáhlou rez
Odrezovač v lahvi (o objemu 1–5 l) využijete na vážnější opravy (třeba, když je nutno přebrousit celou rezivějící karoserii). Také jej můžete použít na odrezovací lázeň na drobné součástky.
i
Nástřik podvozku není vždy stoprocentně účinný. Záleží na jeho složení a zručnosti automechanika. Pozor, pojištění nového auta proti korozi se obvykle nevztahuje na vnější vlivy (škrábance od kamínků apod.) a při návštěvě neautorizovaného servisu zaniká.
Jak odstranit rez z auta?
Na rezavé auto vám žádná leštící pasta nepomůže. Strojové leštění akorát rezavé částečky roznese po laku a poškrábe jej. Nejdříve se musíte zbavit rzi. Čím dřív ji odstraníte, tím méně vás to bude stát, a tím spíš to zvládnete i sami. Budete k tomu potřebovat odrezovač. Ne každý odrezovač na kov se ale hodí na odrezení auta.
Nejprve odstraňte vnější volnou rez kartáčem a zbytky nečistot omyjte vodou nebo autošamponem.
Jakmile se dostanete na pevně zažranou rez aplikujte odrezovač.
Odrezovač nechejte působit podle doby, která je uvedena v jeho návodu.
Po odrezení ošetřovanou plochu řádně omyjte (tento krok lze vynechat u bezoplachového odrezovače).
Před dalším natíráním či lakováním karoserie je dobré její odrezené části rovněž odmastit.
Před nanesením odrezovače musíte povrch nejdříve dobře očistit (vodou s autošamponem, popř. acetonem). Na ztvrdlé usazeniny na podvozku bude potřeba pořídit odstraňovač asfaltu.
Nejlepší přírodní odrezovač je olej
Co je mastné, to nezrezne. Na miniaturní poškození a detailing můžete použít olejový přírodní odrezovač s nanotechnologií. Obsahuje minerální oleje a aktivní organická rozpouštědla, takže odstraní rez a lak zároveň naleští. Má neutrální pH a je tedy vhodný i na chrom a další povrchy.
Předcházejte zbytečnému rezivění. Chraňte karoserii voskem na auta.
Domácí odrezovač? Na auto raději ne
Každý správný kutil ví, jak si se rzí doma poradit. Domácí odrezovač z citronu, octa, soli a vody je jednoduchý přípravek na odrezení šroubů a dalších kovových součástek, se rzí na autě vám ale příliš nepomůže. Citronové a octové kyseliny povrchovou rez sice do jisté míry rozložit zvládnou, jejich účinnost je ale nedostatečná a povrch po odrezení zůstane zcela nechráněný, to znamená, že začne okamžitě znovu rezivět.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.