K čemu se hodí ponorné čerpadlo?
Ponorné čerpadlo sedí na rozdíl od povrchového čerpadla pod povrchem vody a vytlačuje ji pomocí trubic nad sebe. Disponuje menšími rozměry, ale zároveň vysokým výkonem. Díky tomu se hodí pro čerpání ze studen, vrtů i odpadních vod. Jaké typy ponorných čerpadel existují a co zvládnou přemisťovat?
Pro vypouštění bazénů zvolte ponorná čerpadla na čistou vodu
Ponorná čerpadla na čistou vodu jsou ideální pro odčerpávání vody bez nečistot a pevných částic. Nejčastěji je tak využijete při vypouštění zahradních jezírek, bazénů nebo zaplavených sklepů. Jejich hlavní výhodou je vysoký průtok a výkon, díky kterým snadno odčerpáte velké množství vody za krátký časový úsek.
- Nízkotlakové čerpadlo se hodí převážně pro přečerpání vody z jednoho místa do druhého (např. vypouštění bazénu). Pro tento účel stačí tlak 0,6 až 1 bar.
- Vysokotlakové čerpadlo využijete pro zalévání zahrady a dopravu vody do domu. Mívá mezi 2–5 bar, tlak však vybírejte úměrně velikosti zahrady.
Na zavlažovací systémy jedině ponorná tlaková čerpadla
Ponorná tlaková čerpadla disponují velkým výkonem, který se hodí především pro čerpání a dopravu vody na velké vzdálenosti nebo do vyšších poloh. Jejich vysoký tlak z nich dělá skvělý nástroj pro efektivní zavlažovací systém s mnoha vývody. Snadno načerpají vodu i z hluboké studny, kde je vyžadována velká sací síla.
Zahrádkáře potěší ponorná čerpadla do sudu
Sudová ponorná čerpadla na dešťovou vodu přijdou vhod každému zahrádkáři, který se nebojí využít sil přírody naplno. Stačí počkat na pořádný déšť a nahromaděnou vodu v sudu můžete využít k zalití i zakryté části zahrady. Sudová čerpadla jsou určena pro čerpání z hloubek do 5 m a nepotřebují moc vysoký výkon, průtok ani sací hloubku. S průtokem 2–4 l za hodinu zvládnete zalít hadicí celou zahradu, pro zavlažovací systém je ovšem třeba vyšší průtok a výkon.
i
Domácí vodárna – ponorné čerpadlo pro zásobení domácnosti
Domácí vodárny jsou speciální vysokotlaková ponorná čerpadla, která vám zvládnou dopravit vodu do celého domu. Jsou to větší zařízení s kolečky pro jednoduchý transport. Takové ponorné čerpadlo s tlakovým spínačem vám zajistí konstantní tlak pro nepřerušovaný tok vody v celé domácnosti.
Jaké další ponorné čerpadlo si můžete pořídit?
Ponorné čerpadlo se hodí pro řadu dalších účelů, proto se pojďme podívat na tři další alternativy. Patří mezi ně čerpadla do vrtu, studny a kalová pumpa. Každý model disponuje jinými vlastnostmi, například kalová čerpadla použijete při odstraňování velkých částic. Čerpadla do studny pak využijete ve velkých hloubkách.
Kalové čerpadlo na znečištěnou vodu
Kalová čerpadla vám pomůžou odstranit vodu s nečistotami z jímky, septiku či dokonce splašky. Hodí se ale také na odčerpání vody ze zatopeného sklepa či garáže. Ponorné kalové čerpadlo mívá mřížku, která zadrží nečistoty a některé modely dokonce disponují i řezacím nástrojem, jež dokáže rozbít velké kusy nečistot.
Ponorné čerpadlo do vrtu má speciální tvar podélné trubice, která má za úkol dosáhnout do velké hloubky. S průměrem okolo 15 cm se zasune do vyvrtaného otvoru a čerpá vodu. Často mívá místo hnací vrtulky membránový mechanismus, který vytváří podtlak umožňující čerpání citlivých kapalin.
Hloubkové čerpání zvládne ponorné čerpadlo do studny
Ponorné čerpadlo do studny vám umožní čerpat vodu i ze studen hlubokých několik metrů. Hodí se tedy převážně do více než 8 m hlubokých vrtaných, ale i do mělčích kopaných studen. Pokud vybíráte čerpadlo do studny, zvažte její vzdálenost od koncového výtoku, hloubku, kolik vody potřebujete a jak často.
Ponorné čerpadlo do vrtu

Ponorné kalové čerpadlo

Ponorné čerpadlo do sudu

Domácí vodárna
Aku nebo elektrika? Ponorné čerpadlo dle pohonu
Ponorné čerpadlo seženete ve třech různých pohonných skupinách: elektrické, aku a benzínové. Jednotlivé typy se od sebe odlišují výkonem, a tudíž rychlostí a efektivitou čerpání vody. Aku ponorná čerpadla umožňují pohon nezávislý na elektrické síti. Elektrická čerpadla jsou závislá na síti, ale mívají větší výkon.
- Elektrická ponorná čerpadla mají neomezenou výdrž, což z nich dělá perfektní nástroj pro odčerpávání velkého množství vody.
- Aku ponorná čerpadla lze využít v terénu, kde není přístup k síti. Jejich nevýhodou je však relativně krátká výdrž baterie.
- Benzínové ponorné čerpadlo oplývá vysokým výkonem a možností dlouhodobého použití (s dostatkem paliva). Hodí se, pokud odčerpáváte z různých zdrojů.
Jak vybrat ponorné čerpadlo?
Pokud se rozhodnete pořídit si ponorné čerpadlo, pak je třeba zvážit několik faktorů. Kupříkladu, jakým výkonem, příkonem a napětím disponuje, nebo jaké funkce a vychytávky budete potřebovat. Dále by vás měly zajímat technické parametry, které ovlivňují základní funkčnost a efektivitu. A výbava, která nabídne extra komfort.
Průtok, objem, materiál: Ponorné čerpadlo a jeho technické parametry
Na jaké technické specifikace se zaměřit, když vybíráte ponorné čerpadlo? V první řadě začněte zhodnocením potřebného výkonu, správný výkon totiž zaručí efektivní využití čerpadla. Následně se zaměřte na odčerpávanou látku. Odčerpáváte-li hutnější tekutinu, tak budete potřebovat čerpadlo s vyšší maximální velikostí částic.
- Plovák funguje u ponorného čerpadla stejně jako splávek u rybářské udice. Má tedy za úkol neustále držet čerpadlo ve vodorovné poloze.
- Plovákový spínač automaticky vypíná čerpadlo při malém objemu vody, čímž zabraňuje chodu na sucho, který by jej mohl nenávratně poškodit.
- Dopravní výška udává, jak vysoko zvládnete dopravit vodu. Sečtěte všechny výšky od zdroje k výtoku a přičtěte alespoň 1 m ztrátu za každých 10 m potrubí.
- Průtok určuje, jaký objem zvládne ponorné čerpadlo přečerpat za hodinu. Průtok vybírejte podle průměrné spotřeby vody, na zalévání vystačí 0,7–1,5 m³/hod.
- Materiál vybírejte podle předpokládané délky čerpání. Pro občasný provoz stačí plast, pro nepřetržité čerpání ovšem raději zvolte odolné nerezové čerpadlo.
- Maximální velikost částic udává, jak velké částice může čerpadlo bezpečně odsát, a jak velké částice neprojdou. Tento údaj je důležitý u kalových čerpadel.
- Objem tlakové nádoby domácí vodárny se odvíjí od množství čerpané vody a počtu výtoků. Všeobecně se doporučuje tlaková nádoba s objemem 80–100 l.
i
Elektrické specifikace: Ponorná čerpadla podle výkonu
Ponorná čerpadla mají určitý výkon udávaný v kW. Ten se pohybuje v rozmezí 25–1300 kW, přičemž méně výkonná čerpadla využijete na odčerpávání čisté vody a výkonnější modely na velké vzdálenosti. Příkon indikuje energetickou náročnost zařízení a napětí (nejčastěji 230 V) ovlivňuje efektivitu.
Vlastnosti, funkce a vybavení ponorného čerpadla – pohodlí na prvním místě
Odčerpávání vody není jedinou funkcí, kterou ponorná čerpadla zvládají. Mrkněte se na funkce a vlastnosti, které vám ulehčí jejich používání a zvýší váš komfort. Krom speciálních vlastností se zaměřte také na výbavu vašeho čerpadla. Extra stabilitu zaručí podstavec, manipulaci s čerpadlem vám ulehčí praktické madlo a zpětná klapka zabrání zpětnému toku vody. Užitečný je také regulační ventil, díky kterému můžete měnit výkon dle libosti, což dodává čerpadlu všestrannost.
- Chytrý systém kontroluje funkce čerpadla a umožňuje automatické ovládání.
- Ochrana proti přetížení automaticky vypne motor při nadměrném zatížení.
- Automatické spínání reaguje na hladinu vody, podle níž zapíná/vypíná čerpadlo.
- Časovač zvyšuje efektivitu a bezpečnost provozu ponorného čerpadla.
Potřebujete nový vodní čerpač, ale nechcete platit plnou částku? Levná ponorná čerpadla vás potěší svou vysokou dostupností.