K čemu je cirkulárka?
Pokud chcete řezat větší kusy dřeva či jiné materiály s minimálním úsilím a vysokou přesností, cirkulárka je správnou volbou. Díky tomu, že je samotný kotouč usazen přímo ve stole, máte zároveň více prostoru na manipulaci a také potřebnou stabilitu. Cirkulárka vám usnadní práci, i co se týče přesnosti a řezání pod různými úhly. Některé modely mají totiž zabudovaná vodítka a kolejnice, které vše zjednoduší.
i
Použít se dá cirkulárka na dřevo i další materiály
Mysleli jste, že existuje pouze cirkulárka na dřevo? Cirkulárky se sice využívají nejčastěji při řezání dříví, jisté modely jsou ale mnohem univerzálnější a zvládnou i kovy, plasty či jiné materiály. Stačí jen nasadit správný kotouč podle materiálu, který budete řezat. Proto je můžete využívat nejen při práci se dřevem, ale také při všech možných úpravách a třeba v zámečnických dílnách.
Existuje bezpečnější cirkulárka? Kolébková jí je
Mnozí ji považují za nebezpečnou, proto je tu cirkulárka kolébková. Je to speciální model, který vám umožní řezat zejména palivové dřevo rychle a bezpečně. Má robustní rám a kolébku, do které vložíte dřevo, které je vedeno směrem k řeznému kotouči, aniž byste se o něj mohli rukama poranit. Kolébková cirkulárka má krom toho také dostatečný výkon dostačující i k řezání objemných kusů dřeva, na zimu tak budete připraveni beze strachu z poranění.
Na kov
Klasická
Kolébková
Stolní
Podle čeho se vybírá stolní kotoučová pila?
Stolní kotoučová pila má několik hlavních parametrů, podle kterých ji vybíráme a které ovlivňují její výkon a pohodlí při práci. Za prvé jde o výkon motoru, který udává, jak silné a pevné materiály cirkulárka zvládne zpracovat. Svou roli hraje také typ kotouče, který byste měli volit podle řezaného materiálu, a jeho velikost (průměr). Zohlednit byste měli i velikost stolu a možnosti jeho nastavení a samozřejmě bezpečnostní prvky.
Zajímají-li vás názory a zkušenosti našich zákazníků, přečtěte si, co říkají na stolní pily recenze.
Důležitý je průměr kotouče, kterým cirkulárka řeže
Průměr kotouče, tedy jeho velikost, určuje, jak hluboké řezy budete moct provádět. Hloubka se poté uvádí při 90° nebo 45° řezání. Velikost kotouče je nejběžnější od 250 do 500 mm na běžné dřevěné desky, najdete ale i menší kolem 200 mm a naopak větší, až 700 mm. Menší velikosti využijete na jemnější a detailnější práci například s překližkou, ty větší se hodí na objemné materiály včetně silných trámů či kovových desek.
i
Stolní cirkulárka řeže jako o závod
Otáčky jsou úzce spojeny s velikostí kotouče. Stolní cirkulárka může dosahovat rychlosti až 5 500 ot/min. Při nižších otáčkách můžete řezat ve chvíli, kdy potřebujete být více přesní, například u plastů nebo měkkého dřeva. Vysoké otáčky se hodí na tvrdé materiály, kdy potřebujete řez provést rychle a efektivně. Volte tedy vždy v závislosti na materiálu a požadovaném typu řezu.
Co všechno cirkulárka zvládne? Výkon napoví
Výkon, jaký má cirkulárka, je důležité nepodcenit. Pokud byste totiž méně výkonnou pilu přetěžovali, výrazně snížíte její životnost. Malé cirkulárky mají výkon kolem 800 W a využijete je spíše na lehčí práci, například řezání menších kusů dřeva nebo plastu. Silnější modely se naopak pohybují i v řádech 5 000 W, můžete je s klidem použít i na řezání kovů či profesionální využití. Výběr proto podřiďte druhu práce a materiálu.
Kde se dá sehnat levná cirkulárka? Bazar je odpovědí na vaši otázku.
Kolik stojí cirkulárka? Cena se výrazně odlišuje
Pokud vás zajímá, kolik stojí cirkulárka, cena se bude značně lišit. Závisí totiž na jejím výkonu i funkcích každého modelu. Základní cirkulárka pro domácí použití se dá pořídit od pár tisíc korun, výkonnější a větší stroje pak mohou stát i několik desítek tisíc. Cenu ovlivňuje velikost kotouče, výkon motoru, použité bezpečnostní prvky, ale také například možnost nastavení úhlu při řezání nebo hloubka řezu.