Jaké rozlišujeme stříkací pistole?
Stříkací pistole můžeme dle mechanismu dělit na tři základní typy. Patří mezi ně vzduchové neboli pneumatické pistole, které fungují na principu stlačeného vzduchu. Najdeme zde také nízkotlaké stříkací pistole a tlakové neboli bezvzduchové pistole.
Vzduchové (pneumatické) stříkací pistole na barvu se ovládají spouští
Vzduchová stříkací pistole na barvu pracuje na principu stlačeného vzduchu. Proud vzduchu je konstantní a množství barvy v něm je regulováno spouští. Výhodou je rovnoměrné pokrytí plochy barvou. Vhodná je zejména pro nástřik zdí, trámů či desek. Rozptyl barviva je však relativně velký (je třeba zakrýt ostatní plochy). Do vzduchových pistolí lze použít syntetické i vodou ředitelné barvy.
i
O vhodnosti barev k použití ve stříkací pistoli informuje piktogram pistole vyznačený na obalu barvy.
Nízkotlaké stříkací pistole HVLP mají různé nastavení rozptylu
Stříkací pistole HLVP (High Volume Low Pressure) je modifikací vzduchového stříkání. Pro rozprášení barvy je použit velký objem vzduchu o nízkém tlaku. HVLP pistole umožňují jak regulaci množství barvy, tak i tlaku a variabilní nastavení tvaru rozptylu. Výsledný nástřik je kvalitnější a je eliminován rozptyl barvy do okolí.
Stříkací pistole někdy vyžadují i příslušenství, jako je například váleček na malování pro důkladné rozetření barvy, nebo měřič tlaku.
Tlakové (bezvzduchové) stříkací pistole vyžadují pouze regulaci tlaku
Tlakové stříkací pistole využívají tlak čerpadla, takže odpadá seřizování poměru vzduch/barva. Navolíte pouze tlak, pod kterým barvivo vystřikuje. Pro vysokou kvalitu nástřiku je využívají hlavně profesionálové. Více než u ostatních typů je zde důležité důkladné vyčištění pistole po ukončení práce.
Potřebujete opravit škrábanec na autě a nevyplatí se stříkací pistole? Vyzkoušejte barvy ve spreji.
Na co zaměřit při výběru stříkací pistole?
Zvolili jste preferovaný typ stříkací pistole a nevíte co dál? Prozradíme vám ty nejdůležitější parametry. Vybrat byste si měli způsob napájení, tedy zda chcete ruční, aku nebo elektrickou stříkací pistoli. Dál se zaměřte na průtokovou rychlost, trysku i objem nádrže.
Ruční, aku nebo elektrické malířské stříkací pistole?
Stříkací pistole mohou být napájeny jedním ze tří způsobů. Jak se od sebe liší?
- Ruční stříkací pistole (rozprašovač) je nejlevnějším, ale také nejméně efektivním typem.
- Aku stříkací pistole disponuje baterií. Výhodou je svoboda pohybu, ale musí se před prací nabíjet.
- Elektrická stříkací pistole na barvu bývá vysoce výkonná, ale kabel může během práce překážet.
i
U elektrických a aku variant je důležitý i parametr příkonu, který určuje sílu kompresoru nebo čerpadla. Obecně platí, že stříkací pistole s odděleným pohonem mají vyšší příkon, tedy čím delší je hadice, tím vyšší je zpravidla i příkon.
Průtoková rychlost určuje výkonnost stříkací pistole na barvu
Průtoková rychlost stříkací pistole na barvu udává, jaký objem barviva je pistole schopná aplikovat během časového úseku. Pohybuje se v rozmezí 100 až 900 ml/min. Čím větší je průtok, tím rychleji můžete pracovat. S menším průtokem naopak dosáhnete přesnějších a lépe kontrolovatelných výsledků. Modely pro domácí využití se běžně dodávají v hodnotách od 140 do 350 ml/min, zatímco stříkací pistole profi mohou dosahovat i hodnot do 900 ml/min.
Užitečnou funkcí je plynulá regulace průtoku barviva, díky které můžete snadno měnit intenzitu nanášení barvy a v některých případech například zamezit nechtěnému rozptylu. Intenzitu nástřiku určuje míra stlačení spouště.
Tryska udává velikost rozptylu stříkací pistole na malování
Trysky stříkací pistole na malování bývají vyměnitelné a většina z nich umožňuje nastavení několika různých tvarů. Nejčastější je kulatý střik, ale narazíte i na horizontální a vertikální ploché střiky. Kromě tvaru se trysky liší také průměrem, obvykle od 0,6 do 2,6 mm. Čím širší je tryska, tím větší plochu dokážete nastříkat. Ale i mini stříkací pistole mají své využití a budou se hodit především pro práce, během kterých vyžadujete maximální přesnost.
i
Při výběru stříkací pistole může být důležitá i hlučnost. Ta se pohybuje v rozmezí od 70 dB do zhruba 115 dB. Už 100 dB je považování za nepříjemnou hlasitost a můžeme ji přirovnat například k řetězové motorové pile.
Objem nádrže stříkací pistole má vliv na mnoho aspektů
Objem nádrže stříkací pistole hraje zásadní roli v tom, jak často musíte doplňovat barvivo. Obvykle se pohybuje od 100 do 1 800 ml. S rostoucím objem se navyšují také parametry rozměrů a hmotnosti, které mohou ze dělat nepříjemnosti během práce či skladování. Proto je vhodná ta, kterou snadno unesete i delší dobu a máte ji kam schovat. Stříkací pistole na omítku se nejčastěji liší mnohem větší nádrží a dokážou vytvořit neobyčejné strukturované omítky.
Zaměřit se můžete i na hmotnost stříkací pistole, která může vážit až 7 kg. Takto těžká pistole se už může pronést, především při delší manipulaci.
Stříkací pistole na barvu, ale i omítku
Pistole můžete vybírat i podle účelu, tedy zda sháníte stříkací pistole na barvu, nebo omítku. Pistole na barvu mají obvykle jemnou trysku pro rovnoměrný nátěr a zároveň pracují s nižším tlakem. Stříkací pistole na omítku jsou pak vyrobeny z odolných materiálů, mají větší trysku a vyžadují vyšší tlak.
i
Kromě stříkací pistole na barvu a omítku rozlišujeme ještě pistole na malířské barvy, které jsou určené pro aplikaci hustých malířských barev a velké plochy. K dispozici je také lakýrnická stříkací pistole na laky a lazury, jež je ideální pro aplikaci tenkých a průhledných nátěrů.