Obnovit stránku

Tlaková myčka umyje auto i zahradní nábytek

Aktualizováno

Tlakové myčky neboli vysokotlaké čističe či wapky jsou schopní pomocníci, kteří zvládnou řadu prací od mytí auta až po čištění betonových ploch. Jakmile se přesvědčíte o výkonu a užitečnosti wapek, pravděpodobně vás napadnou další způsoby jejich využití. Oproti běžné zahradní hadici vám přitom wapky ušetří nejen čas a námahu, ale i nezanedbatelné množství vody.

Tlaková myčka, člověk, auto

OBSAH ČLÁNKU

 1. Co vše dokáže vysokotlaký čistič?
 2. Srdcem vysokotlakého čističe je čerpadlo
 3. Na větší plochy zvolte větší průtok tlakové myčky
 4. Příslušenství rozšíří možnosti vysokotlakého čističe
 5. Jak o „wapku“ správně pečovat?
 6. Užitečné funkce, kterými by měla wapka disponovat
 7. Další tipy pro výběr a použití tlakových myček

Co vše dokáže vysokotlaký čistič?

 • Vyčistit dlažbu,
 • zbavit chodník plevele a nánosů zeminy,
 • umýt auto i se zablácenými koly,
 • vyčistit jízdní kolo,
 • omýt zahradní nábytek,
 • zbavit nečistot velké plochy různých povrchů.

Srdcem vysokotlakého čističe je čerpadlo

Základem každé tlakové myčky je čerpadlo, které stlačuje vodu na určitý tlak. Potřebujete-li jen čas od času vyčistit jízdní kolo nebo zbavit kola vašeho auta bláta a nečistot, vystačíte si s wapkou s tlakem do 120 barů. Pro čištění betonových a dalších hrubých ploch, střešních okapů či prostor kolem bazénů vybírejte mezi modely s tlakem kolem 130–140 barů.

i Stroj, který na své zahradě určitě oceníte, to je tlaková myčka Riwall. Je robustní a svými funkcemi vás určitě potěší.

Naopak vysokotlaký čistič profi kvality, tedy ten, který je určen k čištění hal a jiných velkých značně znečištěných ploch, disponuje tlakem nad 150 barů. Často se u nich setkáte s regulací tlaku, protože silný proud vody může v některých situacích poškodit ostřikovaný povrch.

Tlaková myčka, člověk, zahrada
Tlakové myčky neboli wapky poslouží jako skvělý nástroj k čištění různých druhů zahradní techniky.

I malé vysokotlaké čističe totiž stříkají silou, která je schopná poškodit fasády nebo dřevěné povrchy. Při čištění jízdního kola dejte pozor na barvu či samolepky, mohly by se lehce sloupnout. U auta buďte opatrní, aby nedošlo k poškození především laku, lamel chladiče, pootevřených oken a dalších částí. Zmíněným nepříjemnostem se můžete vyhnout jak použitím funkce regulace tlaku, tak svépomocí, tedy větší vzdáleností trysky od stříkaného povrchu nebo širším paprskem vody.

i Tlaková myčka Bosch najde využití u každého rodinného domu.

U čerpadla vysokotlakého čističe si všímejte také toho, na jakém pohonu funguje. Vybírat můžete z elektromotorů (indukčních nebo vysokootáčkových) a motorů spalovacích.Vysokootáčkový elektromotor se hodí do wapek, jež budete využívat jen jednou za čas. Najdeme jej v přístrojích, které jsou lehké, levné a snadno se používají. Indukční motor má podobné vlastnosti jako vysokootáčkový, má však proti němu o něco delší životnost a je robustnější. To jej opravňuje k použití v náročnějších podmínkách. U spalovacích motorů se obejdete bez zásuvky, na druhou stranu můžete hlukem a zápachem spalování trochu otravovat sousedy. Nicméně, jedná se o ty nejvýkonnější modely.

Na větší plochy zvolte větší průtok tlakové myčky

Rozhodující pro výběr wapky je průtok, tedy množství vody, které čerpadlem proteče za hodinu. Čím vyšší bude průtok, tím snadněji se vám budou čistit velké plochy. Pro čistění jízdního kola, zahradního nábytku či menší terasy vám postačí vysokotlaký model s průtokem 300–400 litrů za hodinu. Plánujete-li ostřikovat větší terasy, chodníky, velké plochy dlažby, fasády či haly, doporučujeme průtok 400–650 litrů za hodinu. Vyšší tlak vám také pomůže lépe dostat špínu ze špatně dostupných míst.

Výkonný vysokotlaký čistič
Klíčovým parametrem při výběru tlakové myčky je průtok. Při čistění větší plochy, jako například venkovní terasy, oceníte průtok přesahující 400 litrů za hodinu.

Při pořizování vysokotlaké myčky nejprve vyzkoušejte průtok svého domácího rozvodu. Pokud z kohoutku dostanete například jen 5 litrů za minutu, je zbytečné kupovat čistič s průtokem 10 litrů za minutu. Hodnotu zjistíte jednoduše tak, že do kbelíku budete minutu napouštět vodu.

Příslušenství rozšíří možnosti vysokotlakého čističe

Vysokotlaký čistič vybírejte také dle množství příslušenství, kterým si jej lze rozšířit. Může se stát, že si pořídíte levnou tlakovou myčku, ale časem zjistíte, že k ní nepřipojíte například prodlužovací hadici a další doplňky tak, aby zvládla více než jen základní funkce. Některé modely se naopak dají koupit již se sadou univerzálního příslušenství.

A jaké příslušenství lze k vysokotlakému čističi pořídit? Kupříkladu různé druhy trysek, kartáčů, čističů teras, prodlužovacích hadic či vodních filtrů. Rotační tryska vám pomůže s odstraněním i vysoce odolných skvrn a usazenin, naopak 90° tryska se postará o odstranění špíny ze špatně dostupných míst, jako jsou okapy či blatníky. Při mytí auta dosáhnete lepšího výsledku s čističem ploch, který s vysokotlakou myčkou jednoduše propojíte. K mytí vašeho čtyřkolového miláčka dobře poslouží také rotační kartáč. Ten lze použít i pro čištění přívěsů, člunů a zahradního nábytku.

automobil; tlakové myčky
Příslušenství k tlakovým myčkám vám usnadní práci při odstraňovaní usazených nečistot a čištění špatně dostupných míst.

Existují také speciální nástavce pro čištění zahradních teras a dalších podobných ploch s pevným povrchem. Potřebné délky při náročném čištění dosáhnete s prodlužovací hadicí. K dispozici jsou vám i vodní filtry, které mimo jiné prodlužují životnost vysokotlakého čističe.

i Tlaková myčka Kärcher si poradí i s těmi nejnáročnějšími úkoly.

Jak o „wapku“ správně pečovat?

Před spuštěním tlakové myčky ji zcela zavodněte. Provedete to tak, že připojíte vodu, zmáčknete pistoli a veškerý vzduch vytlačíte ze soustavy tak, aby voda začala sama vytékat. Poté můžete zařízení zapnout. Před nástupem zimního období je naopak důležité celou soustavu tlakového čističe zbavit vody. Předejdete tím poškození mrazem.

Užitečné funkce, kterými by měla wapka disponovat

 • Délka hadice bývá v rozmezí 3 až 15 metrů.
 • Naviják na hadici usnadňuje práci a uskladnění wapky. Vybírejte mezi manuálním a poloautomatickým.
 • Regulace tlaku během mytí.
 • Funkce nasávání vody (tzv. tlaková myčka samonasávací) se hodí v dosahu vodní hladiny, třeba nádrže. Není potřeba mít myčku připojenou na klasický zdroj vody.
 • Funkce čištění teplou vodou zvyšuje účinnost wapky.
 • Autostop/start je funkce, která automaticky vypne či zapne čerpadlo při přestávce v práci.
 • Nádrž na saponát umožní použití čisticí chemie.

Další tipy pro výběr a použití tlakových myček

 • Vybavenější vysokotlaké čističe mohou mýt i teplou vodou.
 • Těžší tlakové myčky jsou posazeny na kolečka.
 • Wapku vybírejte i podle průtoku vašeho domácího rozvodu.
 • Chlazení motoru vodou prodlouží jeho životnost.
 • Dražší vysokotlaké myčky jsou vybaveny integrovanou nádobkou pro saponát, který využijete například pro mytí auta.
 • Větší hmotnost wapky je znakem odolnosti. Součástí takové wapky je kovové čerpadlo nebo indukční motor.

Jakmile jednou okusíte práci s tlakovou myčkou, pravděpodobně se jí už nikdy nebudete chtít vzdát. Jedná se totiž o výjimečného pomocníka, který při správném používání dokáže vyčistit opravdu téměř cokoliv. Samotný výběr wapky by se měl řídit především tím, co a jak často budete čistit.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09