Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Zahradní kalendář: Listopad na zahradě

Aktualizováno

V listopadu se na zahradě pomalu rozloučíme s většinou okrasných květin, ačkoliv se ještě můžeme setkat s posledními květy chryzantém, jiřinek a příležitostně také s vřesy či šafrány. Nastává čas posledních větších prací na zahradě, kdy je potřeba celou zahradu kvalitně zazimovat, abyste se na jaře opět mohli těšit z krásné zahrady bez ztrát a škod. Listopad také vyzývá ke spotřebě přebytečné zeleně, kterou ideálně zužitkujete k přípravě kompostu. V našem článku jsme se zaměřili na všechny důležité úkony, které si žádá péče o zahradu v listopadu.

Listopad na zahradě

Zahradní kalendář: Listopad na zahradě – OBSAH

 1. Péče o okrasnou zahradu
 2. Péče o trávník
 3. Péče o ovocnou zahradu
 4. Péče o zeleninovou zahradu
 5. Další důležité úkony

Péče o okrasnou zahradu

Pokud milujete barvy, v listopadu vám zahradu ozdobí načervenalé javory, jeřáby, třešně i do žluta zbarvené lípy, habry a modříny. Na květinových záhoncích najdeme poslední květy chryzantém či jiřinek, které však již brzy odkvetou, a proto je třeba je zazimovat. Chryzantémy zastřihněte nízko nad zemí, oschlé hlízy jiřinek uložte v chladné tmavé místnosti na příští rok. Již je také nutné začít s ochranou záhonků s trvalkami, cibulovinami, hajními bylinami a dřevinami proti prvním mrazíkům. Chraňte je chvojím nebo listím a nezapomeňte také na zakrytí vaší skalky.

První mráz
Všechny rostliny nejsou stavěné na mráz, proto je třeba je ochránit.

Péče o růže

V listopadu věnujte růžím speciální péči. Je potřeba je zastřihnout a ochránit je před nastávajícími mrazy. Keřové růže nejprve obryjte a poté přihrňte zeminu k jejich krčku. Stromkovým růžím zkraťte korunu a obalte je netkanou textilií, k ochraně krčků použijte slámu nebo je zahrňte zeminou. Pokud vám to ještě počasí dovolí, je možné ještě zhruba do poloviny listopadu růže vysazovat.

i Kromě růží můžete ještě do poloviny listopadu sázet rychle kořenící cibuloviny i některé okrasné listnáče. 

Vápnění zahrady

Pokud potřebujete vápnit zahradu, listopad je ideálním měsícem. Dostatek vápníku zkontrolujete jednoduchým testem. Přineste si kus hlíny ze zahrady, vysušte ji a potom na hlínu kápněte ocet. Pokud alespoň trošku zašumí, vápníku je na zahradě dost, pokud nikoliv, je třeba vápnit.

iNezapomeňte odstranit letničky v truhlících a květináčích, které zdobily vaše balkóny či terasy.

Jak pečovat o okrasnou zahradu v listopadu – rady a tipy:

 • K zakrytí dvouletek na záhonech vám poslouží netkaná textilie.
 • Trvalky a okrasné dřeviny je třeba před zimou okopat a pohnojit.
 • Některé skalničky bývají náchylné na zimní vlhko, proto je zakryjte skleněnou či plastovou stříškou.
 • Nepodceňte přípravu květinových záhonků a trávníku na příští rok. Půdu zryjte, pohnojte a povápněte, ať máte na jaře ideální podmínky pro výsev a výsadbu.
 • Můžete si také nachystat na příští sezónu zeminu pro květinové sazenice.

Péče o trávník

Zvláštní pozornost věnujte v listopadu vašemu trávníku. Samozřejmostí je pravidelné odstraňování spadaného listí, to by na trávníku rozhodně nemělo dlouho ležet. Vezměte proto do ruky hrábě určené pro údržbu trávníku a pusťte se do práce. Po důkladném shrabání spadaného listí váš trávník ještě naposledy před zimou posekejte, vhodné je nesekat příliš nízko a ponechat výšku trávy okolo čtyř centimetrů, aby došlo k vytvoření přirozené ochrany před mrazem.

Hrabání listí
Spadané listí je třeba pravidelně odklízet.

Nezapomeňte ani na provzdušnění trávníku. Pokud máte menší travnatou plochu, postačí vám speciální vertikutační hrábě, na větší plochu je vhodnější motorový vertikutátor. Po provzdušnění ošetřete váš trávník vhodným hnojivem, které by mělo být před zimou obsahovat více draslíku. Díky němu bude váš travní porost odolnější proti mrazu i chorobám a na jaře zhoustne a zesílí. Následovat by měla vydatná zálivka, aby se hnojivo správně rozpustilo a dostalo se až ke kořenům.

i Vše o vhodném zavlažování trávníku zjistíte v našem článku: Správné zavlažování vám zajistí krásnou zahradu.

Péče o ovocnou zahradu

Většina ovocných stromů a keřů již čeká na ošetření před zimním obdobím, z plodů najdeme na stromech maximálně pozůstatky pozdních jablek.

Jak se starat o ovocné stromy v listopadu?

Ovocným keřům a stromům v listopadu řádně prokypřete případně zryjte půdu kolem kořenů, kterou následně prohnojte a po hnojení vydatně zalijte. Nejvíce hnojiva si žádají angrešty, rybízy, jahodníky i vinná réva, méně pak malinové a ostružinové keře. Pokud není vaše zahrada oplocena, poskytněte ovocným stromům a keřům dostatečnou ochranu před okusem lesní zvěře. Kmeny stromů obalte pletivem, případně je ošetřete vhodnými chemickými přípravky.

Zemina
Půdu okolo ovocných stromů ošetřete kvalitním hnojivem.
iNezapomeňte na pravidelnou kontrolu uskladněného ovoce. Jakmile zjistíte první náznaky kazících se plodů, ovoce hned vyhoďte.

Jak správně uskladnit jablka v listopadu?

Někdy ještě v listopadu zůstává ve větvích jabloní pozdní úroda jablek. Jestliže se již venku ochladilo a přišly první mrazy, počkejte s jejich otrháním, až dojde k v průběhu dne k oteplení. Po otrhání umístěte pozdní jablka na suché a chladné místo, kde je nechejte přibližně dva dny oschnout a odležet. Teprve poté je uložte do sklepa k ostatním plodům.

Jak pečovat o ovocnou zahradu v listopadu – rady a tipy:

 • Jakmile opadají broskvoně, ošetřete je přípravkem proti kadeřavosti.     
 • Při pěkném počasí lze ještě první dva listopadové týdny vysazovat ovocné dřeviny.  
 • Nezapomeňte odstranit ze stromů zaschlé plody.
 • Spadané listí pravidelně shrabujte a kompostujte.
Jablka v zahradě
Jablka v bedýnkách skladujte na suchém a chladném místě.

Péče o zeleninovou zahradu

Zeleninová zahrada v listopadu má stále co nabídnout, a tak je ještě možné sklízet pórek, kadeřávek nebo růžičkovou kapustu. Na záhonech s klidem ponechejte čínské zelí, tomu totiž teploty pod nulou nevadí, česnek, cibuli a špenát však raději chraňte a zakryjte je netkanou textilií proti nízkým teplotám. Pokud ještě nemáte zasetou mrkev, cibuli nebo petržel, na nic nečekejte, ať máte hned zjara čerstvou zeleninu. Nastává také nejvhodnější období pro tvorbu kompostu.

i

Pařeniště na zahradě můžete využít jako místo pro přezimování choulostivých trvalek a hlíznatých rostlin.

Jak na správné a efektivní kompostování?

Biologický odpad ze zahrad je pro zahrádkáře cenným materiálem, který je potřeba správně zužitkovat tak, aby vzniklo kvalitní zahradní hnojivo. Posekaná tráva, zbytky rostlin, ovoce i zeleniny společně se spadaným listím vytváří ideální kombinaci pro zahradní hnojivo, které je dobré nechat zrát od listopadu do jarních měsíců. Výborné je také doplnit kompost o prořezané větvičky, které zajišťují přívod vzduchu. Ty menší lze do kompostu vložit celé, na větší větve použijte raději štěpkovačku.

i

Jaká jsou základní pravidla úspěšného kompostování? Dozvíte se v našem článku: Vyrobte si kvalitní hnojivo pomocí kompostéru 

Spadané listí
Shrabané listí skvěle využijete jako součást zahradního kompostu.

Jak pečovat o zeleninovou zahradu v listopadu – rady a tipy:

 • Záhony provzdušňujte kypřením i rytím a ošetřujte vhodným hnojivem.
 • Nachystejte si směs zemin pro výsadbu v jarní sezóně.
 • Kontrolujte stav uložené zeleniny, kterou při prvním náznaku kazivosti vyhoďte.
i Zajímají vás další rady a tipy na následující měsíce? Nenechte si ujít nové díly z našeho seriálu Zahradní kalendář!

Další důležité úkony:

 • Zastřihněte letos naposledy živé ploty.
 • Svažte okrasné trávy, aby dole nevymrzly, ideálně je zastelte listím či slámou. Okrasnou trávu na zimu nestříhejte.
 • Vyprázdněte všechny nádoby na zachycování dešťové vody a otočte je dnem vzhůru nebo přiklopte. Mrznoucí voda se roztahuje a mohla by nádoby poškodit.
 • Zazimujte také zahradní hadici.
 • Připravte si posypový materiál v podobě písku a štěrku na námrazy a náledí. Zapomeňte na sůl, škodí zahradě.
 • Záhony zryjte a nechte je v tzv. hrubé hroudě, aby dobře přijímala zimní srážky.
 • Přes zahradní jezírko natáhněte síť, ať do něj nepadá listí. Pokud nemá jezírko hloubku více než metr, může zamrznout, proto přesuňte ryby do prostorného akvária s chladnější vodou. Nezapomeňte také na tropické vodní rostliny, jako je vodní hyacint.
 • Ukliďte zahradní nábytek a všechno nářadí, aby mráz a sníh věci nepoškodily.
 • Napadené plody ze stromu sesbírejte, zamezíte šíření chorob a škůdců.

Ani v listopadu nebudete na zahradě zahálet. Užívejte si poslední měsíc aktivních zahradnických prací a nepodceňte zimní přípravu zahrady, ať je správně nachystaná na novou zahradnickou sezónu.

P-DC1-WEB08