Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Zahradní kalendář: Září na zahradě

Aktualizováno

V září je půda ještě vyhřátá po teplých letních měsících a má dostatečnou vlhkost, což představuje ideální podmínky pro vysazování i rozmnožování nejrůznějších druhů rostlin. Září je také časem sklizně, sušení, moštování i kompotování. Mnoho úrody můžete skladovat ve sklepě, proto tam nezapomeňte včas poklidit, vybílit i vysířit. Čekat na vás bude mimo jiné i pletí plevele, přihnojování, okopávání a likvidace škůdců. V našem článku vám připomeneme nejdůležitější zahradnické práce, na které byste v září rozhodně neměli zapomenout.

Září na zahradě

Zahradní kalendář: Září na zahradě – OBSAH

  1. Které rostliny kvetou v září?
  2. Pečujte o okrasnou zahradu
  3. Poctivě sekejte a ošetřujte trávník
  4. Sklízejte úrodu a vysazujte nové druhy v ovocné zahradě
  5. Udržujte a sklízejte zeleninové záhony
  6. Ostatní důležité úkony

Které rostliny kvetou v září?

  • Skalničky, trvalky i alpinky nejen na skalce– hvězdnice, rozchodníkovci, fyzostégie, hořce
  • Letničky, trvalky a byliny na záhonech– ozdobná kapusta, tabák, konkrétní druhy růží, plaménky, ibišky, hortenzie, mochny, tavolníky i třezalky
Září na zahradě
Okrasná kapusta vám v září rozsvítí zahradu.

Pečujte o okrasnou zahradu

V září vás svými pozdními květy potěší řada trvalek, bylin i okrasných dřevin. Je to také nejvhodnější měsíc pro sázení a přesazování. Chcete-li se na jaře dočkat rozkvetlých narcisů, krokusů, lilií, pestrobarevných hyacintů či tulipánů, začněte s výsadbou kvetoucích cibulovin právě v září. Než je však vysadíte, připravte si pro ně záhony. Půdu provzdušněte kypřením, vyryjte plevel a přihnojte kompostem. U cibulovin je důležité dodržovat správnou hloubku při sázení, malým cibulkám stačí asi 7 cm, větší zasaďte do hloubky 15 cm. Dodržujte také dostatečný rozestup mezi konkrétními druhy. Malé cibulky sázejte asi 5 cm od sebe, velké potřebují odstup alespoň 10 cm.

Září na zahradě
Výsadbu jarních květin, jako například tulipánů, narcisů či hyacintů, je třeba provést už v září.

V průběhu září se vysazují také jehličnany a stálezelené dřeviny, které je potřeba usadit do půdy i spolu s kořenovým balem. Plánujete-li v podzimním období zasadit opadavé listnáče, vyhlubte pro ně jámy již v tuto dobu. Samozřejmostí je v září i přihnojování okrasných dřevin, které chcete zabezpečit před příchodem mrazů. Jehličnany pečlivě zalévejte, aby poklidně přečkaly neduživé zimní měsíce.

Září na zahradě
Před příchodem prvních mrazíků je třeba zabezpečit také jehličnany a okrasné dřeviny.

Babí léto vyzývá také k přesazování a dělení svazků většiny druhů trvalek, čekat na vás bude vysazování nových rostlinek ze zakoupených kontejnerů do záhonů. Kromě sázení můžete sklidit např. ozdobné druhy tykví, které v tuto dobu dozrávají. Sbírejte semínka po již odkvetlých letničkách, které následně vysadíte příští sezónu. V září se pusťte do přípravy volných záhonů, aby byly nachystané na jaro. Půdu prokypřete a pečlivě zbavte veškerého plevele, čímž můžete omezit jeho výskyt v nové sezóně. Před příchodem ochlazení nezapomeňte stáhnout dovnitř všechny letněné pokojové rostliny.

Září na zahradě
Září je období sklizně okrasných tykví.

Poctivě sekejte a ošetřujte trávník

V září věnujte potřebný čas také vašemu trávníku. Vyšší porost bude chtít zkrátit sekačkou, posekanou trávu shrabávejte a holé oblasti doplňte novým osivem, abyste se na jaře dočkali hustého trávníku. V průběhu září ošetřete trávník postřikem proti plísni sněžné a pohnojte jej podzimním travním hnojivem. Zavlažování zmírněte a výrazně omezte oproti letním měsícům. Na konci září můžete oprášit vertikutátor a odvzdušnit trávník. Vertikutací jej zbavíte mechů i zbytků starých porostů a dodáte kořínkům před zimou dostatek kyslíku a vody.

Září na zahradě
Robotická sekačka vám při sekání trávníku ušetří spoustu práce a času.

Sklízejte úrodu a vysazujte nové druhy v ovocné zahradě

V září je sklizeň v plném proudu. Nastala doba kompotování, zavařování, moštování, kvašení. Sesbírané ovocné plody skladujte ve sklepeních a komorách v dostatečné vzdálenosti od výrazně vonících druhů zeleniny a bylin. V ovocné zahradě na vás bude čekat nejen bohatá sklizeň, ale také povinný sběr a důkladná likvidace shnilého a popadaného ovoce. Nezapomeňte nahnilé a potlučené plody pravidelně odklízet a následně zasypávat páleným vápnem ve vyhloubené asanční jámě v rohu zahrady.

Září na zahradě
Září je ideálním obdobím pro zpracování sklizně. Úrodu můžete třeba zavařit do sklenic.

V průběhu měsíce opatrně očešte jabloně a hrušně, nejlépe směrem do středu a nahoru. Při očesávání si dejte pozor, aby se plody vzájemně nepotloukly, protože by začaly rychle nahnívat. Skvělým pomocníkem je kvalitní česač ovoce s vysokou teleskopickou rukojetí, pevným pytlíkem a nastavitelným úhlem trhání, díky němuž vám půjde práce od ruky i bez žebříku.

i O ovocné stromy je třeba pečovat po celý rok. Podívejte se, jak správně prořezávat ovocné stromy a keře.

Očešte také zralé švestky a pološvestky, které můžete následně využít do pečení, marmelád, kompotů i domácí pálenky. Při sklizni plodů kontrolujte, jestli netrpí šarkou. U slivoní ji snadno odhalíte podle světlých skvrn na listech a podobně skvrnitých plodů i tzv. neštovičnému povrchu. Pokud objevíte napadený strom, budete jej muset vykopat a spálit, protože se jedná o neléčitelnou chorobu. Na jeho místo však můžete nově vysadit bobulovitého nebo jádrovitého následovníka.

Září na zahradě
V září dozrávají také švestky. Jsou skvělé do buchet, na povidla nebo na pálenku.

V září je také poslední možnost naočkovat broskvoně. Sklízet můžete i drobnější ovocné plody, jako jsou kanadské borůvky, ostružiny i maliny. Dozrávají také hrozny vinné révy, které po sklizni zakraťte vrcholy letorostů. Očesat můžete ořešáky, vlašské ořechy setřeste na zem a následně je nechte dobře usušit na světlém a suchém místě po dobu asi jednoho měsíce. U rybízu a angreštu odstřihněte staré větvě. Vysaďte nové jahodníky a ty stávající okopejte a přihnojte kompostem nebo hnojivem bohatým na draslík.

Září na zahradě
Podzim je obdobím sklizně vinné révy. Po sklizni nezapomeňte zakrátit vrcholy letorostů.

Udržujte a sklízejte zeleninové záhony

V září úroda dozrává i na zeleninových záhonech, které po sklizni okopejte, zryjte, zbavte plevele a pohnojte, aby byly dobře připravené na další pěstování. Nejen, že na vás bude čekat spousta zeleniny na zpracování, ale v září můžete ještě zasadit nové rostliny. Zasaďte si novou várku ředkviček, zimního salátu, květáku, kopru nebo česneku, který můžete intenzivně vysazovat až do poloviny října. Nesaďte jej ovšem do zeminy po cibuli, bramborách, póru a jiném česneku.

Září na zahradě
Před zimou věnujte pozornost také údržbě zeleninových záhonů, aby byly připravené na jaro.

Na podzim a s blížící se zimou mohou vaše záhony ohrožovat přízemní mrazíky, přebytečná vlhkost a s ní i nebezpeční škůdci a plísně. Z tohoto důvodu některé choulostivé druhy včas zabezpečte. Pod plody dýní a tykví umístěte dřevěná prkna nebo dlaždice, aby od země zbytečně nechytaly hnilobu. Zvláštní pozornost si zaslouží také rajčata, která před vlhkostí ochraňte proti bramborové plísni, před příchodem mrazíků je všechny včas otrhejte a nechte dozrát doma na světlém místě. Košťálové odrůdy zeleniny chraňte před škůdci a jejich vajíčka i housenky pravidelně likvidujte. Mrkve a póry můžete přikrýt netkanou textilií proti škůdcům.

Na podzim se daří také bylinkám a léčivkám, které je vhodné přesadit do čerstvé půdy bohaté na živiny. Většinu můžete před příchodem nočních mrazíků zateplit vrstvou mulčovací kůry. Teplomilné druhy, jako je např. bazalka a oregano, přesaďte ještě před zimou do květináčů a umístěte dovnitř na teplé a suché místo.

Září na zahradě
Teplomilné bylinky přesuňte před zimou dovnitř na teplé a suché místo.
i Zajímají vás další rady a tipy na následující měsíce? Nenechte si ujít nové díly z našeho seriálu Zahradní kalendář!

Ostatní důležité úkony

  • V září je ideální čas pro založení okrasné skalky a také pro její případné rozšíření. Před příchodem prvních mrazíků zakryjte trvalky alespoň vrstvou listí. 
  • Vaši péči bude potřebovat také zahradní jezírko. Pravidelně jej čistěte, nebo si ušetřete čas a práci a nainstalujte nad něj ochrannou síť, která zachytí spadané listí a jiné nečistoty. Protrhávejte okysličující druhy rostlin a vysaďte bažinaté rostliny. Nezapomínejte udržovat okolí jezírka, které zbavujte plevele. V září se můžete pustit také do vylepšování jezírka a instalace nových vodních prvků.

Babí léto je jedním z nejkrásnějších období na zahradě. Ačkoliv teplé počasí svádí k lenošení, v září je potřeba sklidit zbytky úrody a připravit zahradu na zimu. Nezapomeňte také zasadit jarní cibuloviny, aby vám zahrada na jaře barevně rozkvetla.

WEB7