Zadlabací zámky
Zadlabací zámek je zařízení, které je umístěné uvnitř dveří pomocí zadlabání, zafrézování a podobně. Jeho hlavní úlohou je zajištění dveřního křídla proti otevření. Zadlabací zámek se obvykle skládá ze střelky, závory a zamykacího mechanismu. Podle typu zamykání mohou být dozické, vložkové, elektrické a kombinované. Některé typy zadlabacích zámků nemusí být vybaveny střelkou, a některé naopak nemají závoru.
Cylindrické vložky
Cylindrické vložky slouží k ovládání zamykacího mechanismu u různých typů zámků dveří, nábytku, dopravních prostředků a podobně. Tyto vložky využívají řadu pružně uložených stavítek, různé délky. Po vložení klíče se stavítka posunou do správné polohy a tím umožní otočení části vložky, která ovládá zamykací mechanismus. Cylindrické vložky mohou být ovládány i elektricky a elektronicky.
Smart Lock
Označení Smart Lock se používá pro tzv. chytré zámky. Jsou to zámky ovládané pomocí chytrých telefonů, hodinek, počítačů, tabletů a ostatních zařízení, které se zámkem komunikují. Nejčastěji se pro komunikaci s nimi využívá Bluetooth spolu s určitou aplikací. Může se jednat o dveřní zámky, ale i o zámky visací, případně lankové.
Speciální zámky
Speciální zámky v sobě kombinují několik technologií ovládání nebo jsou určeny k zabezpečení speciálních zařízení a objektů. Jedná se například o elektrické zámky ovládané například elektromagnetem.
Přídavné zámky
Přídavné zámky se používají ke zvýšení zabezpečení dveří jako doplněk k hlavnímu zámku. Nejčastěji se jedná o zámek namontovaný na vnitřní straně dveří. Zámek je osazen vložkou, která se ovládá zevnitř knoflíkem a zvenčí klíčem. Mezi přídavné zámky se řadí i řetízky a dveřní zarážky.
Zabezpečení oken
K zabezpečení oken proti otevření se nejčastěji používají zamykací okenní kliky osazené cylindrickou vložkou. Okna lze zabezpečit i pomocí závorového mechanismu a elektronického alarmu.
Petlice a závory
Petlice a závory jsou určeny k zajištění dveří proti samovolnému i nedovolenému otevření. Hlavní částí petlic a závor je ocelový plochý profil, který se vysouvá nebo vyklápí, čímž zabraňuje dveřím v pohybu. Petlice a závory jsou většinou vybaveny otvory pro visací zámek. Některé petlice slouží jako ochrana před odvrtání a vylomením zámku, namontovaného ve dveřích.
Visací zámky
Visací zámky se používají k zabezpečení objektů a věcí v místech, kde není možné nebo vhodné použít pevně zabudovaný zámek. Visací zámek se skládá z těla, ve kterém je umístěn zamykací mechanismus a oka vyrobeného nejčastěji z kalené oceli. Zamykací mechanismus může být ovládán klíčem, mechanickým číselníkem, a také elektronicky.
Cestovní zámky
Cestovní zámky vypadají a fungují stejně jako zámky visací. Jsou určeny hlavně pro zabezpečení majetku a zavazadel při cestování. Dají se použít na kufry, skříňky, sportovní vybavení a podobně. Nejčastěji se ovládají pomocí mechanického číselníku nebo klíče. Cestovní zámky mohou být vybaveny i alarmem.
TSA zámky
Zkratka TSA znamená Transportation Security Administration, česky Přepravní bezpečnostní správa.
Bezpečnostní pracovníci na letištích jsou oprávněni otevřít jakékoliv zavazadlo, pokud mají podezření, že by mohlo obsahovat nebezpečné věci. Pokud je zavazadlo opatřeno běžným zámkem, mohou tento zámek přeštípnout.
Zámky TSA vypadají na první pohled jako běžné zámky ovládané mechanickým číselníkem nebo klíčem. Mohou být integrovány na zavazadle nebo mít podobu zámku visacího. Zámky TSA je však možné otevřít i speciálním klíčem, který mají pouze pracovníci TSA. Při kontrole zavazadla tak nedojde k poškození zámku. Zámky TSA na první pohled poznáte podle značky červeného diamantu – zároveň mají certifikát TSA.
Kování dveří
Kování dveří ve většině případů obsahuje kliku a dveřní štítky. U vstupních dveří může být klika nahrazena madlem nebo koulí. Dveřní kování s vyšším stupněm zabezpečení chrání vložku zámku před odvrtáním nebo rozlomením.
Dveřní kukátka
Dveřní kukátka jsou jedním z bezpečnostních prvků dveří. Kukátka slouží ke zrakové kontrole prostoru za dveřmi. Jednoduchá dveřní kukátka se vkládají do otvoru ve dveřích a jsou na vnější straně osazena čočkou, která zvětšuje pozorovací úhel na 180°. Elektronická dveřní kukátka se skládají z kamery a malého monitoru nebo displeje, který je namontován na dveřích nebo na jiném vhodném místě. Tato kukátka se mohou spouštět pohybovým čidlem a umožňují pořízení videozáznamu.
Zavírače dveří
Zavírače dveří zajišťují bezpečné uzavření dveří po průchodu osob a zabraňují jejich samovolnému otevření. Zavírač je sestaven z kovových ramen, pružiny a tlumiče, který zpomaluje chod dveří a brání jejich nárazu na zárubeň.
Poštovní schránky
Poštovní schránky jsou většinou vyrobeny z plechu, plastu nebo dřeva. Obvykle se montují na zeď, plot, dveře nebo jiné vhodné místo. Mohou být uloženy vertikálně nebo horizontálně. Schránky se otevírají zvenčí dvířky a klíčem. Některé schránky, zabudované ve dveřích, se mohou otevírat na vnitřní straně.
Schránky na klíče
Schránky na klíče slouží k umístění klíčů, které využívá více osob. V závislosti na typu mohou mít různou velikost a být volně přístupné nebo uzamykatelné. Schránky na klíče se nejčastěji uzamykají mechanickým číselníkem nebo klíčem. Bezpečnostní požární schránky na klíč mají na čelní straně sklo, které lze v nebezpečí rozbít a dostat se tak k potřebnému klíči.