Didaktické hračky mají pozitivní vliv na vývoj dětí, protože je nenásilnou formou učí poznávat své okolí, rozvíjet myšlení, uvažování a fantazii, rozlišovat základní tvary, barvy, čísla a písmena a spoustu dalšího. Aby didaktické pomůcky plnily svou funkci, vybírejte je především podle věku dítěte. Jak vybrat ty správné?
Didaktické pomůcky pro děti se těší čím dál větší oblibě, neboť mají velmi pozitivní vliv na vývoj dítěte.
Učí děti nenásilnou formou poznávat okolí.
Rozvíjí jejich logické myšlení, fantazii a cítění.
Učí děti rozlišovat tvary, barvy, čísla či písmena.
Dochází k tréninku logického uvažování a představivosti.
Učí děti přiřazovat předmětům jejich význam.
Didaktické hudební hračky učí děti citu pro melodii.
A co je vlastně didaktika? Jedná se o teorii vyučování, která se soustřeďuje především na metody, formy, postupy a cíle výuky ve škole.
Kam se hodí didaktické pomůcky? Do školy i školky
Výuková hračka mívá různá provedení, a tak se hodí didaktické pomůcky do školy i školky. Rozlišujeme:
didaktické hračky pro nejmenší,
didaktické hračky do MŠ (pro menší dítka i didaktické pomůcky pro předškoláky),
didaktické pomůcky pro první stupeň ZŠ,
didaktické pomůcky pro druhý stupeň ZŠ,
didaktické pomůcky pro střední školy.
i
Speciální didaktické pomůcky
Existují také speciální didaktické pomůcky, které přispívají k rozvoji osob s různým druhem postižení. K dostání jsou například:
didaktické pomůcky pro mentálně postižené,
didaktické pomůcky pro sluchově postižené,
didaktické pomůcky pro zrakově postižené,
didaktické pomůcky pro autisty.
Kolik je dítěti let? Vybírejte didaktické hračky podle 6 různých věkových kategorií
Aby didaktické hračky rozvíjely ty správné dovednosti, je potřeba nabízet dětem vhodné pomůcky.
Didaktické hračky od narození (novorozenci a kojenci) představují kontrastní obrázky, kartičky, chrastítka, plyšové kostky či kousátka, které malé objevitele nejvíce zaujmou.
Didaktické hračky od 1 roku do 2 let (batolata) nabídnou například vkládačky, krabičkové věže, různé velké stavebnice, hračky se zvukem, zatloukačky, zvířátka či první pastelky.
Didaktické hračky pro děti od 2 do 6 let (předškoláci) zahrnují především různé stavebnice, hádanky, kuličkové dráhy, společenské deskové hry, pexesa a hry pro přípravu na nástup do školy.
Didaktické hračky od 6 do 11 let (mladší školáci) obsahují zejména pomůcky, které procvičují čtení, psaní a počítání a rozvíjí slovní zásobu, komunikační schopnosti a logické myšlení.
Didaktické hračky od 12 do 15 let (starší školáci) představují hračky rozvíjející abstraktní myšlení a hry s komplikovanějšími pravidly, karetní hry, hádanky a hlavolamy či různá tvoření.
Didaktické hračky od 15 let (středoškoláci a dospělí) zabaví náročnějšími logickými, budovatelskými či strategickými hrami, hračkami z oblasti vesmíru, robotiky, historie či například umění.
Oblíbené jsou didaktické hračky na zeď, které slouží rovněž jako dekorace. Jedná se většinou o dřevěné hry, které v pokoji vytváří originální a podnětné prostředí.
Rozvoj smyslů, nebo motoriky? Didaktické hračky mají různé podoby
Didaktické hračky mají různé podoby, které se vždy soustřeďují na jiný druh rozvoje. Který si zvolíte jako první?
Motorické hračky jsou ideální pomocníci pro rozvoj dětské zručnosti, jelikož přispívají ke zdokonalení jemné i hrubé motoriky. Jedná se různé vhazovací hračky, zatloukačky, labyrinty, stohování či navlékání.
Dřevěné hračky jsou perfektní pro rozvoj logického uvažování, představivosti a všech smyslů. Díky kvalitním přírodním materiálům jsou vhodné již pro nejmenší děti, a navíc vám vydrží několik let.
Hračky pro rozvoj smyslů pomáhají dětem objevovat svět, protože nejlépe nasávají informace pomocí smyslů. Děti se naučí rozpoznat chutě v různých kombinacích, celou škálu zvuků či rozpoznat řadu tvarů.
Montessori pomůcky jsou velmi jednoduché, ovšem velmi účinné pro rozvoj všech smyslů a objevování světa. Děti pomocí nich poznávají přírodu, osvojují si různé dovednosti či začínají pracovat s emocemi.
Stolní a deskové hry nejsou jen zábavou pro děti, ale pobaví se u nich celá rodina. Dochází díky nim k rozvoji dovedností – například se děti naučí prohrávat či si jít za svým cílem.
Knížky prokazatelně přispívají k rozvoji osobnosti dítěte, rozvíjí jeho fantazii i jazykové cítění, navíc přirozeně rozšiřují slovní zásobu. Dítě začne rozlišovat dobré a zlé a chápat morální hodnoty.
Motorická hračka
Montessori hračka
Smyslová hračka
Desková hra
Získávání nových informací zábavnou formou? To je Kouzelné čtení
Kouzelné čtení představuje řadu obrázkových knížek, kterými děti provádí elektronická tužka. Díky tomu si děti mohou sami přečíst pohádku, poznávat zvířátka, učit se písmena, tvary i barvy, poslouchat různé zvuky a písničky, a tak získávat nové informace a poznávat svět kolem sebe. Dítě se tedy snadno zabaví i bez vás.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.