Drony jsou u dětí velmi oblíbené. Již od věku zhruba 4–5 let s nimi objevují okolí a učí se ovládat létající objekt. Pro děti jsou vhodné zejména drony do 2 tisíc. Vyzkouší si na nich, zda je létání bude bavit a jejich případné zničení vás nebude mrzet tak jako u multikoptéry za 30 tisíc. Děti mají totiž bujnou fantazii a rády zkouší triky, které by dospělé ani nenapadly. Zejména drony pro menší děti by měly být snadné na ovládání a co nejvíce odolné vůči nárazům a pádům.
U mnohých dětských dronů nenajdete údaje o maximální rychlosti, ty nejlevnější dosahují 5 km/h a více. Výkonné profi drony létají rychlostí kolem 60 km/h a některé překonávají až 100km/h. Rychlost, stejně jako výdrž baterie, snižuje veškeré vybavení, např. přídavná kamera, kryty apod.
Dětské drony do 2 tisíc korun na jedno nabití létají kolem 7 minut. Dražší vydrží ve vzduchu i 30 minut. Pokud si chcete užívat více legrace, pořiďte si i několik náhradních baterií. Doma si je všechny nabijete a v terénu během chvilky přehodíte.
Zejména ty nejlevnější dětské drony jsou z plastu, který má příznivý vliv na cenu, rychlost i výdrž na baterii. Pokud nemáte hluboko do kapsy, existují také drony z karbonu nebo hořčíku. Tyto materiály jsou pevné a lehké a využívají se k vystužení ramen.
Drony s kamerou jsou vhodné pro děti, které chtějí natáčet nebo fotit z výšky a nevšedních úhlů. Startují zhruba na 2 000 Kč a můžete si zvolit buď model s vestavěnou kamerou, nebo s držákem pro připevnění přídavné kamery. Druhá možnost je vhodná pro vlastníky akční kamery, nebo pokud si ji plánujete pořídit. Před koupí si ověřte, zda je držák kompatibilní s vaší kamerou.
Multikoptéry pro děti se ovládají vysílači s joysticky a dalšími tlačítky. Dražší drony využívají vysílače s dotykovým displejem. Řadu dálkových ovládačů připojít k chytrým telefonům nebo tabletům pomocí WiFi nebo digitálního video přenosového systému.
Drony zpravidla umožňují přepínat mezi několika letovými režimy - automatickým, režimem vznášení se a manuálním režimem. Automatické režimy jsou předprogramované módy a fungují s pomocí GPS. Můžeme se setkat s těmito módy:
Follow me - dron vás bude následovat
Return home - koptéra se vrátí na svou počáteční pozici
Hover mode - dron se vznáší na místě, vy můžete pustit joysticky
Course lock - přímý let po stanoveném kurzu, nezáleží na poloze kamery nebo letounu, funguje i bez GPS
Home lock - kvadrokoptéra se vrací na místo vzletu, funguje pouze při zapnutém GPS
Drony pro děti a začátečníky se jednoduše ovládají a mají speciální režimy pro nováčky, kteří se teprve s kvadrokoptérou seznamují. Po jejich aktivaci se omezí rychlost, vzdálenost a výška tak, aby se minimalizovalo riziko ztráty kontroly nad modelem.
Protože je drony baví a dokáží si s nimi vyhrát celé hodiny. Děti rády zkouší všemožné triky a už jen samotný pocit, že něco ovládají, je fascinuje. Drony pro děti představují také skvělou „učební“ pomůcku. Naučí se koordinaci zraku a rukou a orientaci v prostoru.
Zejména dětské drony do 2 až 5 tisíc jsou uživatelsky přívětivé, a tak malým objevitelům nečiní žádné potíže osvojit si principy ovládání. Pokud je však bude létání s drony bavit, nebude jim činit problémy létat i s drahými kvadrokoptérami náročnějšími na ovládání.
Ano, drony s kamerou dětem velmi doporučujeme. Ukáží vám například, jak vypadáte vy nebo váš dům z výšky. Připravte se ale na vyšší počáteční výdaje, protože dětské drony s kamerou se prodávají až nad 2–3 tisíci korun. Pokud vám jde o cenu, vybírejte mezi drony bez kamery. Ty jsou k dispozici již zhruba od 1 000 Kč.
Nejmenší drony pro děti měří už 4 × 4 cm. Jsou lehké a doslova se vejdou do kapsy, takže si je děti mohou brát ven s kamarády. Dražší multikoptéry jsou už větší, pro děti ale pořád nemusí představovat problém je přenášet.
Gimbal je speciální stabilizační zařízení, které při focení a natáčení videa eliminuje otřesy a náklony. Kamerku udržuje ve stabilizované poloze ve třech osách, takže výsledná nahrávka není rozstřesená a s pohupujícím se horizontem.
Pojem Ready to Fly znamená Připraven k letu a drony s tímto označením mají v balení vše potřebné k letu, takže není nutné dokupovat žádné příslušenství. Pouze u některých modelů je třeba dokoupit baterie do ovládání. Tyto kvadrokoptéry jsou určeny pro začátečníky i pokročilé.
Zkratkou BNF (Bind to Fly) se označují drony, které se dodávají bez vysílače (ovladače), jímžse letoun ovládá ze země. Vhodné jsou pro piloty, kteří již vlastní dálkové ovládání nebo chtějí létat s více modely. V případě, že žádný ovladač doma nemáte, bude nutné jej dokoupit. Důležité je, aby kupovaný ovladač byl s vašim modelem kompatibilní.
Další pojmy
Dosah dálkového ovládání
Dosah dálkového ovládání znamená maximální vzdálenost, na kterou lze multikoptéru dálkově ovládat. Nejlevnější dětské drony mají dosah několik málo desítek metrů, ty nejdražší i několik kilometrů. Drony ovládané skrz Bluetooth pomocí smartphonu nebo tabletu mají dosah kolem 20 m, drony s rádiovým ovladačem i 5 km.