Obnovit stránku

Jak vybrat RC auto

Auta na dálkové ovládání jsou skvělé hračky pro děti i dospělé. Vybírejte je zejména podle terénu, v němž budou převážně jezdit. Na doma se hodí menší a pomalejší RC auta, na ven zase větší a rychlejší. Naprostá většina aut má elektrický pohon, který je nenáročný na údržbu.

Jak vybrat RC auto

RC auta

 • Vyrábí se v několika měřítkách
 • Mají elektrický nebo spalovací motor
 • Auta s proporcionálním ovládáním jsou zábavnější
RC auta

Na jaké parametry se při výběru RC aut zaměřit?

Typ auta

Typ auta na dálkové ovládání

Typ RC aut se do jisté míry odvíjí od toho, pro jaký terén jsou určena. Před koupí si tedy rozmyslete, kde s nimi budete převážně jezdit. Bude to chodník či silnice, nebo jej budete prohánět na trávníku po zahradě?

 • Dětské – v této kategorii naleznete RC modely s různými technickými vychytávkami, jako je např. jeřáb. Patří se rovněž auta z oblíbených filmů či seriálů včetně slavného filmu Cars. RC auta si zde vyberou i nejmenší závodníci.
 • Terénní – nejrozšířenější kategorie RC aut, k dispozici tedy máte největší výběr. Terénní RC auta dále dělíme na:

Buggy – tvarem vychází ze závodních bugin. Zadní kola tedy mají větší než přední. Charakteristické jsou nízko umístěným podvozkem. Buggy volte, pokud budete jezdit na lehčím terénu, tedy polních či lesních cestách, parcích apod.

Monster trucky – snadno je poznáte podle vysoko umístěného podvozku. Díky němu projedou i náročným kamenitým terénem, lesní cestou s kořeny stromů, neposekaným trávníkem apod.

Truggy – tvarem i schopnostmi na pomezí buggy a monster trucků. Zvládnou lehčí až středně těžký terén.

Short course – vzhledem se do značné míry podobají opravdovým off road závodním vozidlům. Například kola tedy mají schovaná pod blatníky.

Crawlery neboli trialová auta – obvykle trochu pomalejší než ostatní auta, za to projedou i tím nejnáročnějším terénem. Vhodné tedy pro ty, kdo místo rychlé jízdy po chodníku upřednostňuje zdolávání náročných výzev v terénu.

 • Silniční – vyvinou vysokou rychlost a jsou přizpůsobená k jízdě na asfaltu, hladších cestičkách v parcích, dětských hřištích apod. 
RC modely pro děti Pro děti
Auto na dálkové ovládání, bugína Buggy
RC model, monster truck Monster truck
RC model, truggy Truggy

RC model, short course Short course
Auto na dálkové ovládání, crawler Crawler
Silniční auto na dálkové ovládání Silniční
Typ

Budete RC auto používat doma, nebo venku?

Velké a rychlé RC modely potřebují více prostoru, proto se hodí pro jízdu venku. Skvěle motivují malé i starší závodníky k pobytu na čerstvém vzduchu a představují výbornou „hračku“ na procházky či výlety. Některá RC auta, silniční i terénní, jsou ale vzhledem ke své nižší rychlosti nebo nastavitelnému omezovači rychlosti vhodná také pro jízdu v interiéru.

 • RC auta na domácí ježdění – auta o měřítku do 1:32, případně 1:24, pokud s ním budete jezdit opatrně. Zároveň by měla vyvinout rychlost maximálně 15 km/h, případně vyšší, pokud mají omezovač rychlosti.
 • RC auta na venkovní ježdění – auta s měřítkem 1:32 a větším. Auta o velikosti 1:24 jsou s opatrností vhodná nejen do interiéru, ale i na lehčí terén jako polní cesta nebo posekaný trávník na zahradě. Nejlépe se vám ale pojede s auty s měřítkem 1:14 a větším, ideálně 1:10 či 1:8.
Měřítko

Měřítko RC auta

Měřítko značí, kolikrát je model zmenšený oproti opravdovému autu. Čím větší auto na dálkové ovládání, tím si lépe poradí s terénem. Velká RC auta pojedou lehce terénem, ale vyžadují více prostoru na skladování a hůře se přenáší nebo převáží. U dětských nebo obojživelných RC modelů se měřítko obvykle neuvádí.

 • 1:32 (délka asi 10–12 cm) – malá auta pro domácí ježdění. Na venkovní ježdění se nehodí, měla by problémy kdekoli mimo pevný povrch.
 • 1:24 (délka asi 15–20 cm) – s opatrností jsou vhodná i do interiéru, ale zároveň projedou i asfaltem, posekaným trávníkem nebo polní cestou. Jsou dostatečně malá na to, aby se pohodlně vešla do batohu, tudíž si je snadno s sebou vezmete na výlet.
 • 1:18 (délka asi 20–30 cm) – ideální na výlety a také se vejdou do batohu. Poradí si s běžným terénem, jako je trávník nebo polní či lesní cesta.
 • 1:10 (délka asi 40–50 cm) – oblíbené měřítko aut na dálkové ovládání. Velmi vhodné pro jízdu venku.
 • 1:8 (délka asi 60–70 cm) – hledáte dálkově ovládané auto, se kterým si užijete zábavu i na nerovné louce, lesní cestě a dalších površích? Pak měřítko 1:8 bude pro vás to pravé. V tomto měřítku se často vyrábí RC auta Buggy a Monster trucky.
 • 1:6 a 1:5 (délka asi 80 cm a více) – RC aut v tomto měřítku jsou velmi velká a mají spalovací motor, který vydává zvuk jako motorová pila. Jsou určená pro zkušené a náročné uživatele, kteří vyžadují vysokou rychlost a nebojí se náročnější obsluhy spalovacího motoru. Pro svou rychlost a hlučnost se hodí na ježdění mimo obytnou zónu, kde byste mohli rušit sousedy.

Tip: U některých RC aut se v balení nachází skokánky pro maximální požitek z jízdy.

Typ motoru

Typ motoru

 • Dálkově ovládaná auta s elektrickým pohonem – vhodná nejen pro začátečníky, ale i pokročilé jezdce. Jejich předností je nenáročná údržba a nízká hlučnost. Jelikož energii jim dodává baterie, nemusí se dokupovat palivo. Baterii je však nutné dobíjet, a pokud nemáte s sebou náhradní, je potřeba čekat delší dobu, než se dobije a budete moci pokračovat. Proto doporučujeme pořídit si náhradní akumulátor. Elektrické motory se dále dělí na:

Stejnosměrné – auta se stejnosměrným motorem zpravidla vyvinou rychlost 10 až 50 km/h v závislosti na síle motoru.

Střídavé – auta se střídavým elektrickým motorem jedou i rychlostí 50 a více km/h. Jsou dražší než stejnosměrné motory, při stejně velké baterii ale nabízí nižší spotřebu a delší výdrž.

 • Dálkově ovládaná auta se spalovacím motorem – tato auta doporučujeme zkušeným jezdcům. Jezdí rychlostí i 100 a více km/h a vydávají autentický zvuk. Spalovací motor je sice náročný na údržbu, zapáchá a je nutné do něj dokupovat palivo. Po dolití ale bude opět pokračovat v jízdě a nemusí se čekat na dobití akumulátoru. Před jízdou by se dálkově ovládané auto se spalovacím motorem mělo zaběhnout, tudíž s ním ze začátku raději jezděte pomaleji.
Maximální rychlost

Maximální rychlost auta

RC auta se mohou pohybovat i rychlostí v řádu mnoha desítek km/h. Schopnost řídit model je vysoce individuální, proto nelze přesně říci, jak starý musí být „řidič“ na určitou rychlost. Vždy však platí, že rychlejší auto potřebuje více prostoru.

 • Do 15 km/h – RC auta s touto rychlostí jsou vhodná pro předškoláky a malé školáky. Nejlépe si s nimi osvojí ovládání. Později mohou přejít na rychlejší auta. Rychlost do 15 km/h doporučujeme nejen pro jízdu doma, ale i venku.
 • Kolem 20–30 km/h – zábavu s dálkově ovládanými auty s touto rychlostí si užijí zejména děti kolem 10 let, ale i dospělí. Doporučujeme jízdu venku.
 • Kolem 50 km/h a více – vhodná jsou pro starší děti a dospělé. Auta o rychlosti kolem 50 km/h volte pro ježdění venku.
Proporcionální ovládání

Proporcionální ovládání

Proporcionální ovládání je systém řízení, které umožňuje u dálkově ovládaného auta volit „ostrost“ zatáčení a plynule zrychlovat či zpomalovat. Tímto systémem vybavená RC auta poskytnou autentičtější pocit z řízení. Jsou jednoznačně hravější, ovladatelnější a zábavnější. Pokud chcete dálkově ovládané auto s proporcionálním řízením, vybírejte v cenové hladině zhruba od 1 000 Kč a výše. Modely bez tohoto systému zatáčejí jen v určitém úhlu a neumí plynule zpomalit či zrychlit.

Frekvence ovládání

Frekvence ovládání

RC auta se standardně ovládají na frekvenci 2,4 GHz, která dovoluje na jednom místě provozovat více dálkově ovládaných aut najednou, aniž by se navzájem rušila. S frekvencí 27/40 MHh se setkáme u RC aut pro děti a začátečníky. Mají vysouvací teleskopickou anténu a mohou trpět vzájemným rušením. Pokud se tedy na parkovišti nachází více RC aut s touto frekvencí, mohou se navzájem rušit a ovládat je bude složitější.

Tip: Rádi byste vyzkoušeli i jiné hračky na ovládání? Inspiraci najdete v našem článku Jak vybrat RC model.

Slovník pojmů - auta na dálkové ovládání

RTR

RTR (Ready To Ride, připraven k jízdě) znamená, že dálkově ovládaný model je již při vyndání z krabice připraven k použití. Není tedy nutné dokupovat žádné prvky, součástky apod.

Proporcionální ovládání

Systém řízení umožňující plynule zvyšovat či snižovat rychlost a volit „ostrost“ zatáčení. Dálkově ovládané modely bez tohoto systému ovládání zatáčí jen v určitém úhlu a nejsou schopné plynule zrychlovat či zpomalovat podle vašich pokynů.

Diferenciál

Stejně jako u klasických automobilů umožňuje rozdílné otáčky u kol jedné nápravy. Model díky diferenciálu lépe projíždí zatáčky a méně přechází do smyku.

Další pojmy

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB17