Obnovit stránku

Jak vybrat RC loď

Dálkově ovládané lodě jsou skvělou hračkou, když si jdete zaplavat k rybníku nebo k řece. Existuje několik druhů RC lodí, například detailně propracované válečné lodě s děly, rybářské lodě, katamarány, plachetnice nebo třeba rychlé čluny či ponorky. Naprostá většina z nich má na údržbu nenáročný elektrický pohon.

Jak vybrat RC loď

RC lodě

 • Existuje několik druhů RC lodí, pomalé i rychlé
 • Osazují se elektrickým, nebo spalovacím motorem
 • Lodě s hlubším trupem jsou stabilnější
RC lodě

Na jaké parametry se při výběru RC lodí?

Provedení

Provedení

 • RC válečné lodě – dálkově řízené válečné lodě se vyznačují detailním zpracováním s věžemi, děly a dalšími prvky na palubě. Tyto RC lodě jsou nejpomalejší, proto pokud vám jde o rychlost, vybírejte mezi jinými typy dálkově ovládaných lodí.
 • RC plachetnice – plachetnice jsou nejméně náročné na údržbu, vyžadují však dovednosti v oblasti manipulace s loděmi. Neobsahují totiž motor a pohání je jen vítr, vy se tak budete muset naučit pracovat s plachtou.
 • RC jachty – obvykle detailně zpracovaná RC plavidla. Vhodné pro začátečníky i pokročilé jezdce.
 • RC rybářské lodě – po krásných rybářských lodích na dálkové ovládání touží mnoho dětí i tatínků. Obvykle jsou zpracovány do nejmenších detailů, což jim přidává na atraktivitě.
 • RC sportovní čluny – vhodné pro ty, co mají rádi rychlost a adrenalin. Běžně plují rychlostí 20 km/h a ty nejvýkonnější až 60 km/h.
 • RC katamarány – na rozdíl od plachetnic mají dva trupy, tedy dva plováky. Jsou proto širší a stabilnější.
 • RC vznášedla – jejich pohyb zajišťují vrtule a jezdí po vodě i po souši.
 • RC ponorky – plují po hladině i pod ní. Některé mají kameru a záznam ukládají na paměťovou kartu. Pod hladinou si pomáhají LED světly.
Válečná loďPlachetniceJachtaRybářská loď
Válečná loďPlachetniceJachtaRybářská loď
Sportovní člunKatamaránVznášedloPonorka
Sportovní člunKatamaránVznášedloPonorka
Typ pohonu

Typ pohonu RC lodí

 • RC lodě s elektrickým pohonem
  Pro elektrický pohon u dálkově ovládaných lodí hovoří mnohem snadnější údržba, proti zase nutnost dobíjení baterie. Delší výdrže dosáhnete použitím náhradního akumulátoru, zatímco ten vybitý se bude nabíjet. Elektrické motory dále rozlišujeme na:

Stejnosměrné – stejnosměrné motory jsou slabší a lodě s nimi vyvinou menší rychlost než s motory střídavými.

Střídavé – lodě se střídavým elektrickým motorem dokáží plout vyšší rychlostí než lodě s motorem stejnosměrným. Jsou také dražší, se stejně velkou baterií ale nabízí nižší spotřebu a delší výdrž.

 • RC lodě se spalovacím motorem
  Spalovací motory jsou výkonnější než ty elektrické, jsou však o něco složitější na údržbu. Jsou hlučnější, mírně zapáchají a vyžadují doplňování paliva. Loď je však ihned poté připravena k další jízdě. Před plavbou doporučujeme RC loď se spalovacím motorem zajet, tedy ze začátku plout pomaleji a nevytáčet motor na maximální otáčky.

Tip: Pokud chcete, aby loď zrychlovala flexibilně a neplula jen jednou rychlostí, vybírejte modely s proporcionálním ovládáním.

Stabilita

Stabilita lodě

Stabilita dálkově ovládaných lodí by měla hrát roli zejména u začátečníků, protože méně stabilní plavidla se snadněji převrátí. Čím hlubší trup dálkově ovládaná loď má, tím je stabilnější. Mezi takové patří například rybářské nebo bitevní lodě, které jsou vůbec nejpomalejší a tedy vhodné pro začátečníky.


Tip: Existují čluny s funkcí otočení na vodě v případě převrácení. Pokud takové plavidlo hodíte do vody, bude vždy připraveno k plavbě.

Typ vodní hladiny

Typ vodní hladiny

 • RC lodě do zahradního bazénu
  Bazénky na zahradách představují mnohem menší vodní plochu než například rybníky, a tak jsou pro ně vhodné spíše menší modely do 50 cm. Pokud začínáte s RC modely lodí, bazén je pro vás ideálním místem, protože zde nad ním budete mít kontrolu a nehrozí jeho ztráta. Pozor však na zničení lodi v důsledku nárazu na břeh. Výhodou je, pokud má loď gumové prvky, které ji při nárazech ochrání.
 • RC lodě na velkou vodní plochu
  Ačkoli je na rybníku, jezeře nebo řece za větrného počasí méně klidná hladina, lze na velké vodní ploše použít všechny RC lodě.
Frekvence ovládání

Frekvence ovládání

RC lodě jsou zpravidla ovládány na frekvenci 2,4 GHz, která na jednom místě umožňuje provozovat více lodí na dálkové ovládání najednou bez vzájemného rušení. Frekvencemi 27/40 MHh disponují RC lodě pro děti a začátečníky. Mají vysouvací teleskopickou anténu a nevýhodou je vzájemné rušení. Pokud se vás tedy například na rybníce sejde více kapitánů s touto frekvencí, vaše lodě se mohou navzájem rušit a jejich ovládání bude složitější.

Tip: Chcete si vyzkoušet i další hračky na ovládání? Inspirujte se v našem článku Jak vybrat RC model.

Slovník pojmů - RC lodě

Proporcionální ovládání

Systém řízení umožňující plynule zvyšovat či snižovat rychlost a volit „ostrost“ zatáčení. Dálkově ovládané modely bez tohoto systému ovládání zatáčí jen v určitém úhlu a nejsou schopné plynule zrychlovat či zpomalovat podle vašich pokynů.

Elektrický motor

Představují nejčastěji používaný pohon RC aut a dalších modelů. Jsou bezúdržbové a relativně tiché. Rozdělujeme je na stejnosměrné (u aut max. rychlost obvykle 10-30 km/h) a střídavé, nazývané také brushless.

Spalovací motor

Je určený především pro profesionální použití. Oproti motorům elektrickým je hlučnější a náročnější na provoz a údržbu. Poskytuje však autentičtější požitek z jízdy. Pokud vás láká vůně benzinu, RC auta a další modely se spalovacím motorem budou pro vás to pravé.

Další pojmy
P-DC1-WEB28