Obnovit stránku

Jak vybrat interaktivní a robotickou hračku

Robotické hračky jsou vhodné nejen pro děti, ale mnohdy i pro dospělé. Nabízí širokou škálu funkcí a mnoho hodin zábavy. Některé se chovají jako hmyz, jiné vzdělávají a další fotí... Jedno mají ale společné. Děti zábavnou formou vedou k poznávání a objevování zákonitostí světa techniky. Ve světě robotických a digitálních hraček si zkrátka vybere každý.

Proč si pořídit robotickou hračku?

 1. Spojují zábavu a vzdělávání v jednom
 2. Mají mnoho funkcí a některé lze i programovat
 3. Robotické hračky zabaví venku i doma
Jak vybrat robotickou hračku

Kapitoly průvodce robotickými hračkami

Elektronika pro děti

Elektronika pro děti

 • Příprava dětí na práci s elektronikou
 • Funkce jsou bezpečné, často i naučné
 • Dobu používání je vhodné regulovat

Elektronika pro děti, to jsou mobilní telefony, rádia, hodinky, ale i další elektronická zařízení upravená přímo pro potřeby dětí. Mají veselé barvy a funkce uzpůsobené věku dítěte. Zpravidla se jedná o první elektroniku, s níž se dítě setká.

Co je důležité u elektroniky pro děti?

Typ elektroniky

Existuje spousta druhů elektroniky pro děti a každý druh se hodí na něco jiného. Pro každou věkovou kategorii se hodí například sluchátka nebo mikrofon na karaoke. Některé děti nadchne fotoaparát, hodinky a jiné dětský smartphone. 

Design

Design je u dětské elektroniky velmi důležitý. Menší děti se jistě zhlédnou v motivech svých oblíbených populárních postav a v pestrobarevných modelech. Větší kluci a holky si zase s jednoduššími kousky budou připadat jako dospěláci.

Časté otázky při výběru elektroniky pro děti

Neuškodí elektronika dítěti?

Dětská elektronika je speciálně upravena tak, aby neměla žádné nebezpečné funkce. Slouží tedy k zábavě, ale také k výuce a rozvoji. Některé druhy elektroniky pomáhají dětem zpívat, jiné poznávat přírodu. Elektronika tedy může být prospěšná, ale čas, který u ní děti tráví, je na uvážení rodičů.

Jaký druh elektroniky vybrat pro školáka?

Pro školáka jsou vhodné například hodinky, přehrávač MP3 nebo třeba sluchátka. 


Robot

Roboti

 • Rozvíjí technické znalosti, logiku a kreativitu
 • Mají rozmanité vlastnosti a funkce
 • Jsou vhodné pro děti i dospívající

Univerzální hračka, která potěší i dospělé. Roboti mohou posloužit také jako výukový prostředek. U malých dětí rozvíjí logiku a kreativitu, starší děti díky nim lépe pochopí principy programování.

Co je důležité u robotů?

Ovládání

 • Dálkové ovládání může být bezdrátové, nebo spojené kabelem s ovladačem. Ovladače jsou zpravidla jednoduché a tedy vhodné i pro menší děti.
 • Ovládání tlačítky přímo na robotovi je velmi častý způsob ovládání. Je vhodný pro děti jakéhokoliv věku a tlačítka někdy bývají uzpůsobena pro učení tvarů, barev atd.
 • Ovládání hlasem představuje pokročilý a moderní způsob ovládání.
 • Ovládání mobilní aplikací se začíná v dnešní době čím dál více prosazovat. Tento způsob se hodí spíše pro starší děti.

Programování

 • Senzory umožňují hračce sledovat čáru, vzdálenost od objektů, rozpoznávat barvy nebo reagovat na dotek.
 • Aplikace slouží k seznámení s robotem, ovládání a zadávání příkazů.
 • Bezdrátová konektivita nabízí snadný způsob připojení k chytrým zařízením nebo příslušenství.
 • Zvukové a světelné efekty dělají programovatelné roboty atraktivnějšími a zábavnějšími.

Časté otázky při výběru robotů

V jakém věku koupit dítěti robota?

Robotů je mnoho druhů. Existují roboti pro ty nejmenší už od dvou let, nebo i méně. Tito roboti často nemají moc významnou naučnou funkci a slouží pouze k zabavení a základnímu rozvoji dítěte. Roboti pro starší děti jsou značně komplexnější. Někteří umožňují například naprogramovat vlastní umělou inteligenci. To pomáhá větším dětem pochopit základy programování a rozvíjí jejich logické uvažování.

Jsou roboti vhodní i pro dospělé?

Některé druhy určitě ano, protože kromě dětí i mnozí dospěli se chtějí naučit programovat. A roboti jsou pro to velmi vhodným základem, zejména pro ty, co s výpočetní technikou nemají moc zkušeností.

Roboticka zvirata

Robotická zvířátka

 • Vybrat lze podle věku dítěte a funkcí hračky
 • Jedná se o hračky na doma
 • Často vydávají zvuky, některé mají i světelné efekty

Pokud dáváte přednost klasickým zvířátkům a nikoliv vzhledu robotů budoucnosti, ale zároveň chcete svým dětem nabídnout jejich funkce, budou pro vás robotická zvířátka ideální. Jsou určená pro široké spektrum věkových skupin a mimo jiné i podle toho nabízejí různé funkce, jež odpovídají staří vašich potomků.

Co je důležité u robotických zvířátek?

Věková kategorie

 • Funkce robotických zvířátek se často odvíjí od věku dítěte, pro který jsou určené. Pro menší děti je důležité, že vydávají zvuky a mají nejrůznější světelné efekty. Ty starší pak ocení, když hračky reagují na dotek nebo se dokonce dají jednoduchým způsobem programovat.

Časté otázky při výběru robotických zvířátek

Může si mé dítě hrát s robotickým zvířátkem i na procházce?

Nedoporučujeme to. Robotická zvířátka jsou typem hraček, které jsou určeny pro hraní v interiéru. Jsou poměrně citlivá na pád na tvrdou podložku a vadí jim i prach a podobně. Například při hraní na písku by mohlo dojít k jejich rychlému poškození.

Programovani

Programování pro děti

 • Umožňuje dětem pochopit principy programování
 • Nenásilné osvojování potřebných dovedností
 • Rozvoj logického myšlení a představivosti

Programování pro děti umožňuje dětem zábavnou, nenásilnou a kreativní formou porozumět jednoduchým principům programování a programovacích jazyků. Různorodé druhy hraček učí děti základy programování pomocí skládání bloků, kreslení či jednoduchých tlačítek pro nejmenší. Nenásilnou formou rozvíjí logické myšlení, představivost a přináší první zkušenosti s robotikou.

Co je důležité u programování pro děti

Jaké jsou typy programování pro děti a v čem se liší?

 • Kreslení je jednoduchý způsob, jak říci hračce, kam má jet. Využijete k tomu papír i chytré zařízení.
 • Blokové programování využívá místo psaní kódu skládání bloků s přehlednou grafickou podobou.
 • Pokročilé programování je určené pro děti, které již mají zkušenosti s blokovým programováním.

Funkce hraček určených pro výuku programování

 • Senzory umožňují hračce sledovat čáru, vzdálenost od objektů, rozpoznávat barvy nebo reagovat na dotek.
 • Aplikace slouží k seznámení s hračkou, ovládání a zadávání příkazů.
 • Bezdrátová konektivita nabízí snadný způsob připojení k chytrým zařízením nebo příslušenství.
 • Zvukové a světelné efekty dělají programovatelné hračky atraktivnějšími a zábavnějšími.

Časté otázky o hračkách na výuku programování

Jsou tyto hračky vhodné pro všechny děti?

Vzhledem k tomu, že rozvíjejí logické myšlení, určitě stojí za to vyzkoušet, zda vašeho potomka pomyslně chytnou. Zároveň je dobré, pokud dítě k podobným hrám tíhne.

Elektronické stavebnice

Elektronické stavebnice

 • Rozvíjí technické myšlení a představivost
 • Umožňují stavbu vlastních projektů podle fantazie dítěte
 • Jednoduché a hned připravené k použití

Elektronické stavebnice přinášejí dětem skvělou zábavu i nové vědomosti z oblasti elektroniky. Jsou vhodné pro začátečníky od 6 let i zkušenější stavitele. Základní elektronické stavebnice umožňují dětem sestavit podle jednoduchých návodů desítky elektronických modelů bez pájení, s barevnými světélky a tónovým bzučákem. Jejich použití je jednoduché a naprosto intuitivní.

Co je důležité u elektronických stavebnic?

Základní typy elektronických stavebnic

 • Boffin – elektronická stavebnice založená na desce, na kterou se snadno nacvakávají jednotlivé součástky. Vaše dítě sestaví dle podrobného manuálu obvody z baterií a rozmanitých dílů (motorky, LED diody, žárovky…). Díky tomu pak pochopí základní principy elektrosoučástek a elektroniky. Zhotovit může stovky předpřipravených projektů, nebo může zapojit svou kreativitu a vytvářet projekty vlastní.
 • Voltík – elektronické stavebnice I., II. a III. určené pro modeláře a techniky od 6, 10 a 12 let. Na základě jednoduchých návodů umožňují dětem sestavit desítky elektronických modelů bez pájení, s barevnými světélky a tónovým bzučákem. I malé dítě vytvoří vysílač a přijímač Morseovy abecedy, elektronický klavír či telegraf.

Časté otázky při výběru elektronických stavebnic

Jedná se o hru s elektronickými součástkami, je to bezpečné?

Ano. Vzhledem k tomu, že se jedná o hračky, všechny stavebnice procházejí náročným testováním co do bezpečnosti. Můžete se tak ně za všech okolností spolehnout.

Dron pro děti

Drony pro děti

 • Ideální zábava do venkovního prostředí
 • Pro všechny věkové kategorie
 • Široké možnosti využití

Drony pro děti jsou létající RC modely vhodné k zábavě i pořizování fotek z výšky a netradičních úhlů. Děti si s nimi zlepší koordinaci rukou a očí a zažijí spoustu zábavy v interiérech i venku. Drony přitom nezajistí rozptýlení jen dětem, ale i jejich tatínkům a maminkám.

Co je důležité u dronů pro děti?

Délka letu

 • Drony pro děti do 2 000 Kč jsou určené především pro mladší a méně zkušené děti. Nabízí dolet okolo 7 minut.
 • Drony pro děti nad 2 000 Kč vydrží až 30 minut a možností je i nákup náhradních baterií, které lze snadno vyměnit.

Rychlost

Dětské drony většinou rychlost neuvádí. V případě těch levnějších se většinou pohybuje okolo 10 km/h. Dražší jsou schopné vyvinout i vyšší rychlost.

Dosah dálkového ovládání

Podobně jako u „dronů pro dospělé“ i u dronů pro děti mnohdy platí, že dražší drony mají delší dosah. Ten je u dětských dronů zpravidla několik stovek metrů.

Časté otázky při výběru dronů

Je dron vhodnou hračkou pro dítě?

Jednoznačně ano. Pokud ale dron kupujete pro dítě, sáhněte raději po levnějších modelech. Mají totiž často jednodušší ovládání než drony profesionální. Pokud chcete své dítě dostat ven, ale máte pocit, že drak vyšel z módy, dron je jistě velmi dobrou alternativou.

Můžu natáčet i s dětským dronem?

Ano. Modely s cenou zhruba nad 2 000 Kč často mívají vestavěnou kameru.

Pravidla pro létání s drony

Dětské drony jsou obecně méně výkonnější, přesto i na ně se vztahují základní pravidla. Základní poučkou je létat s dronem na dohled vlastních očí. Více informací v našem článku: Pravidla pro drony (Legislativa).

Interaktivní plyšové hračky

Interaktivní plyšáci

 • Reagují na povely či dotyk
 • Hýbají se, disponují zvukovými efekty nebo zpívají, některé mají i vlastní povahu
 • Vhodné pro mladší děti a nadšence do plyšáků
 • Kombinují roztomilost plyšáků s pokročilými technickými funkcemi

Interaktivní plyšáci děti zaujmou zvuky, světly či jinými funkcemi. Mohou dětem pomoci s prvními slovy, učí je geometrické tvary nebo barvy. Interaktivní hračky mají schopnost hrát písničky, říkat říkanky, ukazovat obrázky apod. Některé interaktivní hračky umí i chodit, tančit nebo reagovat na určené povely. Jsou v podobě klasických plyšových hraček, pro děti se stávají milými kamarády.

Co je důležité při výběru interaktivních plyšáků

Věkové kategorie

 • Interaktivní hračky pro miminka do 12 měsíců – často hračky, které zpívají ukolébavky nebo vydávají příjemnou a pro děti uklidňující melodii.
 • Interaktivní hračky pro děti od 1–3 let věku – většinou se jedná o barevné plyšáky, které děti učí první slova, barvy, zvířátka apod.
 • Interaktivní hračky pro předškoláky a starší děti – tyto hračky mohou mít všechny již vyjmenované funkce, ale mohou dětem pomoct naučit se také abecedu, základní počty, apod.

Časté otázky při výběru interaktivních plyšových zvířátek

Co nabídnou zvířátka různým věkovým kategoriím?

V nabídce najdete spousty různých plyšových zvířátek s mnoha funkcemi. Zpívají často ukolébavky nebo říkanky, což je vhodné hlavně pro batolata a menší děti. Existují ale i zvířátka, která vaše děti mohou naučit tvary, počítání, apod. Zvířátka jsou tak vcelku univerzální, co se týče využití. Zaměřit se pak musíte hlavně na dítě, aby jej hry, písničky, atd. bavily.

Chytré hračky

Chytré hračky

 • Všechny hračky ovládané pomocí telefonu nebo tabletu
 • Pro všechny věkové kategorie
 • Spousta možností zábavy

Do kategorie chytrých hraček, někdy také smarttoys, řadíme veškeré hračky, které lze ovládat prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Naleznete zde dálkově ovládané drony, inteligentní roboty nebo různá programovatelná vozítka.

Co je důležité u chytrých hraček?

Věková kategorie

Smarttoys jsou určené pro různé věkové kategorie, mnohé udělají radost i dospělým. Při výběru je proto třeba pečlivě hlídat, pro jakou věkovou kategorii je daná hračka určena. Navzájem se totiž liší škálou toho, co všechno lze telefonem ovládat. Pro menší děti jsou určeny jednodušší droidy, ty větší nadchnou propracovaní roboti a pro nejstarší kategorii vybírejte z různě pokročilých dronů.

Časté otázky při výběru dronů

Je propojení s telefonem zabezpečené

Určitě si kladete otázku, jestli je propojení mezi hračkou a telefonem zabezpečené a jestli jej nemůže nabourat někdo cizí. Jakkoliv v minulosti byly případy, kdy se hračkou a např. tím, co dítěti říká, dalo na dálku manipulovat, nyní už je vše bezpečné a hračky využívají šifrované komunikace. Můžete proto být bez starostí. O kvalitě navíc hodně vypovídají i uživatelské recenze.

Jakým způsobem probíhá komunikace mezi hračkou a mobilním telefonem?

Hračky se s mobilním telefonem nejčastěji propojují prostřednictvím Bluetooth nebo WiFi připojení.

Kouzelné čtení

Kouzelné čtení

 • Hlasový průvodce schovaný v kouzelné tužce provádí děti knížkou
 • Je třeba si pořídit kouzelnou tužku a poté už jen dokupovat knížky dle zájmu dítěte
 • Děti zábavnou formou získávají nové znalosti

Již děti od 3 let mohou s Kouzelným čtením objevovat kouzlo psaného slova. Jeho součástí je elektronická mluvící tužka Albi, interaktivní knihy, puzzle nebo hry. Děti si tak mohou samy „přečíst“ pohádku, poznávat zvířata, učit se tvary, čísla, písmena a mnoho dalšího. Nenásilnou a zábavnou formou tím získávají nové informace, prohlubují své znalosti a učí se poznávat svět kolem sebe.

Na co se zaměřit při nákupu Kouzelného čtení?

Elektronická tužka

 • Elektronická tužka Albi je nezbytnou součástí Kouzelného čtení. Dovede přečíst vytištěné i ukryté informace z interaktivní knihy. Stačí ji lehce přiložit k obrázku, kvízu nebo textu a ozve se mluvené slovo, zvuk nebo hudba.

Věková kategorie

 • Kouzelné čtení pro předškoláky
 • Kouzelné čtení pro děti
 • Kouzelné pohádky pro všechny
 • Kouzelné puzzle a hry pro celou rodinu
 • Kouzelné čtení zaměřené na výuku cizích jazyků

Časté otázky ke Kouzelnému čtení

Je elektronická tužka nezbytná?

Ano je. Knihami sice můžete listovat i klasickým způsobem, kouzelná elektronická tužka ale přidává čtení nový rozměr a rozšiřuje interaktivitu. 

Co všechno elektronická tužka umí?

Kromě čtení toho umí mnohem více. Díky vestavěné paměti poslouží kouzelná tužka Albi i jako MP3 přehrávač nebo USB paměť. Vybavena je také systémem pro záznam zvuku a za pomoci speciálních samolepících štítků si děti mohou namluvit své vlastní audioknihy.

Interaktivní stolky

Interaktivní stolky

 • Stolky, při kterých děti mohou stát i sedět
 • Hravou formou vzdělávají a stimulují motorku a smysly 
 • Určeno pro menší děti

Interaktivní stolky jsou určeny pro nejmenší děti. Těm formou hry a nejrůznějších zábavných úkolů stimulují manuální zručnost, zrak i sluch. Jsou ideální pro výuku tvarů, čísel, barev a písmen a pomáhají i rozvíjet fantazii. Děti u interaktivních stolků mohou stát i sedět.

Co je důležité u interaktivních stolků?

Počet funkcí

Interaktivní stolek vybírejte podle toho, jaké dovednosti chcete u svého potomka rozvíjet. Ty nejpokročilejší využívají i zvukových a světelných efektů.

Časté otázky při výběru interaktivních stolků

Z jakých materiálů jsou interaktivní stolky vyrobeny?

Z pohledu materiálu rozlišujeme dva druhy interativních stolků. Plastové obvykle nabízejí více funkcí, jsou lehké, odolné a snadno se přenáší. Naproti tomu dřevěné bývají obvykle jednodušší a bez světelných a zvukových efektů, což může některým rodičům vyhovovat. Tyhle stolky toho vydrží opravdu hodně.

Interaktivní hračky pro nejmenší

Interaktivní hračky pro nejmenší

 • Zhruba do tří let věku
 • Široká skála hraček
 • Zaručeně zaujmou a zabaví

Pro děti do tří let jsou interaktivní hračky výborným způsobem, jak rozvíjet jemnou motoriku, poznávat tvary a barvy a přirozeně rozvíjet všechny smysly. Svými funkcemi jsou odstupňovány podle věku a v podobě hrazdiček a interaktivních dek jsou určeny už pro děti od šesti měsíců.

Na co se zaměřit při nákupu interaktivních hraček pro nejmenší

Věk dítěte

Interaktivní hračky pro nejmenší se liší svými funkcemi, které jsou odstupňované podle věku.

 • Pro děti od šesti měsíců jsou ideální nejrůznější interaktivní deky a hrazdičky.
 • Děti kolem jednoho roku zaujmou hračky se zvuky a světelnými efekty, pomohou jim nadále vylepšovat motorické schopnosti.
 • Dvouleté děti nadchnou interaktivní knížky, puzzle, naučné tablety apod.
 • Tříleté děti zabaví roboti, dětský tablet, ale i nejrůznější hudební hračky.

Časté otázky k interaktivním hračkám pro nejmenší

Na co si dát při výběru interaktivních hraček pozor?

Při nákupu interaktivních hraček pro nejmenší dbejte zejména na jejich zpracování. Zejména dejte pozor, aby hračky pro děti do jednoho roku neobsahovaly malé díly, k nimž by se mohlo dítě dostat. Hračky by rovněž neměly jít snadno rozebrat, děti by se například neměly dostat k bateriím a podobně.

Slovník pojmů - robotické hračky

Hexbug

Jde o malé roboty v podobě brouků, kteří reagují jako živí na prostředí, ve kterém se pohybují. Vytváří nekonečnou zábavu a současně podporují děti ve vzdělání v robotice. Lze jim vytvářet labyrinty a překážky pro sledování jejich reakcí. V nabídce jsou i aquaboti, kteří fungují ve vodě.

Robot

Umělá inteligence v různorodé podobě. Nabízejí nekonečné možnosti použití a především možnost ovládání a programování z robotů činí univerzální hračku, která potěší i dospělé. Lze využít i jako výukový prostředek. Lze ovládat hlasem, gesty i dálkově přes telefon. Rozvíjí logiku a kreativitu, pomáhají chápat principy programování.


Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09