Robotické hračky jsou vhodné nejen pro děti, ale mnohdy i pro dospělé. Nabízí širokou škálu funkcí a mnoho hodin zábavy. Některé se chovají jako hmyz, jiné vzdělávají a další fotí... Jedno mají ale společné. Děti zábavnou formou vedou k poznávání a objevování zákonitostí světa techniky. Ve světě robotických a digitálních hraček si zkrátka vybere každý.
Proč si pořídit robotickou hračku?
Univerzální hračka, která potěší i dospělé. Roboti mohou posloužit také jako výukový prostředek. U malých dětí rozvíjí logiku a kreativitu, starší děti díky nim lépe pochopí principy programování.
Robotů je mnoho druhů. Existují roboti pro ty nejmenší už od dvou let, nebo i méně. Tito roboti často nemají moc významnou naučnou funkci a slouží pouze k zabavení a základnímu rozvoji dítěte. Roboti pro starší děti jsou značně komplexnější. Někteří umožňují například naprogramovat vlastní umělou inteligenci. To pomáhá větším dětem pochopit základy programování a rozvíjí jejich logické uvažování.
Některé druhy určitě ano, protože kromě dětí i mnozí dospěli se chtějí naučit programovat. A roboti jsou pro to velmi vhodným základem, zejména pro ty, co s výpočetní technikou nemají moc zkušeností.
Programování pro děti umožňuje dětem zábavnou, nenásilnou a kreativní formou porozumět jednoduchým principům programování a programovacích jazyků. Různorodé druhy hraček učí děti základy programování pomocí skládání bloků, kreslení či jednoduchých tlačítek pro nejmenší. Nenásilnou formou rozvíjí logické myšlení, představivost a přináší první zkušenosti s robotikou.
Vzhledem k tomu, že rozvíjejí logické myšlení, určitě stojí za to vyzkoušet, zda vašeho potomka pomyslně chytnou. Zároveň je dobré, pokud dítě k podobným hrám tíhne.
Pokud dáváte přednost klasickým zvířátkům a nikoliv vzhledu robotů budoucnosti, ale zároveň chcete svým dětem nabídnout jejich funkce, budou pro vás robotická zvířátka ideální. Jsou určená pro široké spektrum věkových skupin a mimo jiné i podle toho nabízejí různé funkce, jež odpovídají staří vašich potomků.
Nedoporučujeme to. Robotická zvířátka jsou typem hraček, které jsou určeny pro hraní v interiéru. Jsou poměrně citlivá na pád na tvrdou podložku a vadí jim i prach a podobně. Například při hraní na písku by mohlo dojít k jejich rychlému poškození.
Interaktivní plyšáci děti zaujmou zvuky, světly či jinými funkcemi. Mohou dětem pomoci s prvními slovy, učí je geometrické tvary nebo barvy. Interaktivní hračky mají schopnost hrát písničky, říkat říkanky, ukazovat obrázky apod. Některé interaktivní hračky umí i chodit, tančit nebo reagovat na určené povely. Jsou v podobě klasických plyšových hraček, pro děti se stávají milými kamarády.
V nabídce najdete spousty různých plyšových zvířátek s mnoha funkcemi. Zpívají často ukolébavky nebo říkanky, což je vhodné hlavně pro batolata a menší děti. Existují ale i zvířátka, která vaše děti mohou naučit tvary, počítání, apod. Zvířátka jsou tak vcelku univerzální, co se týče využití. Zaměřit se pak musíte hlavně na dítě, aby jej hry, písničky, atd. bavily.
Drony jsou létající RC modely vhodné k zábavě i pořizování fotek z výšky a netradičních úhlů. Děti si s nimi zlepší koordinaci rukou a očí a zažijí spoustu zábavy v interiérech i venku. Drony přitom nezajistí rozptýlení jen dětem, ale i jejich tatínkům a maminkám.
Dětské drony většinou rychlost neuvádí. V případě těch levnějších se většinou pohybuje okolo 10 km/h. Dražší jsou schopné vyvinout i vyšší rychlost.
Podobně jako u „dronů pro dospělé“ i u dronů pro děti mnohdy platí, že dražší drony mají delší dosah. Ten je u dětských dronů zpravidla několik stovek metrů.
Jednoznačně ano. Pokud ale dron kupujete pro dítě, sáhněte raději po levnějších modelech. Mají totiž často jednodušší ovládání než drony profesionální. Pokud chcete své dítě dostat ven, ale máte pocit, že drak vyšel z módy, dron je jistě velmi dobrou alternativou.
Ano. Modely s cenou zhruba nad 2 000 Kč často mívají vestavěnou kameru.
Dětské drony jsou obecně méně výkonnější, přesto i na ně se vztahují základní pravidla. Základní poučkou je létat s dronem na dohled vlastních očí. Více informací v našem článku: Pravidla pro drony (Legislativa).
Již děti od 3 let mohou s Kouzelným čtením objevovat kouzlo psaného slova. Jeho součástí je elektronická mluvící tužka Albi, interaktivní knihy, puzzle nebo hry. Děti si tak mohou samy „přečíst“ pohádku, poznávat zvířata, učit se tvary, čísla, písmena a mnoho dalšího. Nenásilnou a zábavnou formou tím získávají nové informace, prohlubují své znalosti a učí se poznávat svět kolem sebe.
Ano je. Knihami sice můžete listovat i klasickým způsobem, kouzelná elektronická tužka ale přidává čtení nový rozměr a rozšiřuje interaktivitu.
Kromě čtení toho umí mnohem více. Díky vestavěné paměti poslouží kouzelná tužka Albi i jako MP3 přehrávač nebo USB paměť. Vybavena je také systémem pro záznam zvuku a za pomoci speciálních samolepících štítků si děti mohou namluvit své vlastní audioknihy.
Elektronika pro děti, to jsou mobilní telefony, rádia, hodinky, ale i další elektronická zařízení upravená přímo pro potřeby dětí. Mají veselé barvy a funkce uzpůsobené věku dítěte. Zpravidla se jedná o první elektroniku, s níž se dítě setká.
Existuje spousta druhů elektroniky pro děti a každý druh se hodí na něco jiného. Pro každou věkovou kategorii se hodí například sluchátka nebo mikrofon na karaoke. Některé děti nadchne fotoaparát, hodinky a jiné dětský smartphone.
Design je u dětské elektroniky velmi důležitý. Menší děti se jistě zhlédnou v motivech svých oblíbených populárních postav a v pestrobarevných modelech. Větší kluci a holky si zase s jednoduššími kousky budou připadat jako dospěláci.
Dětská elektronika je speciálně upravena tak, aby neměla žádné nebezpečné funkce. Slouží tedy k zábavě, ale také k výuce a rozvoji. Některé druhy elektroniky pomáhají dětem zpívat, jiné poznávat přírodu. Elektronika tedy může být prospěšná, ale čas, který u ní děti tráví, je na uvážení rodičů.
Pro školáka jsou vhodné například hodinky, přehrávač MP3 nebo třeba sluchátka.
Elektronické stavebnice přinášejí dětem skvělou zábavu i nové vědomosti z oblasti elektroniky. Jsou vhodné pro začátečníky od 6 let i zkušenější stavitele. Základní elektronické stavebnice umožňují dětem sestavit podle jednoduchých návodů desítky elektronických modelů bez pájení, s barevnými světélky a tónovým bzučákem. Jejich použití je jednoduché a naprosto intuitivní.
Ano. Vzhledem k tomu, že se jedná o hračky, všechny stavebnice procházejí náročným testováním co do bezpečnosti. Můžete se tak ně za všech okolností spolehnout.
Máte umělecky nadané dítě a malování a kreslení není to pravé? Zkuste sáhnout po fotoaparátu nebo kameře. Na trhu je široký výběr přístrojů, od těch nejjednodušších, s nimiž si snadno poradí i menší děti, až ke složitým, které se téměř neliší od profesionálních přístrojů. Menší děti a mladé slečny zaujme řada barevných modelů s dětskými postavičkami a snadným použitím.
Zohledňujte zejména věk potomka a množství funkcí, které přístroj nabízí. Mladší děti ocení jednodušší ovládání, starší umělci si zase vyhrají s nastavením, kompozicí a zaostřením.
Určitě se vyplatí investice do brašny či nějakého ochranného pouzdra. Děti jsou v ledasčem neopatrné a když bude tahle poměrně drahá „hračka“ chráněná, budete určitě klidnější.
Jde o malé roboty v podobě brouků, kteří reagují jako živí na prostředí, ve kterém se pohybují. Vytváří nekonečnou zábavu a současně podporují děti ve vzdělání v robotice. Lze jim vytvářet labyrinty a překážky pro sledování jejich reakcí. V nabídce jsou i aquaboti, kteří fungují ve vodě.
Umělá inteligence v různorodé podobě. Nabízejí nekonečné možnosti použití a především možnost ovládání a programování z robotů činí univerzální hračku, která potěší i dospělé. Lze využít i jako výukový prostředek. Lze ovládat hlasem, gesty i dálkově přes telefon. Rozvíjí logiku a kreativitu, pomáhají chápat principy programování.