Obnovit stránku

Jak zabavit děti na zahradě

Aktualizováno

Pobyt na čerstvém vzduchu je zdraví prospěšný a posiluje imunitní systém, takže bychom měli dětem nabídnout hlavně takový druh zábavy, který je odvede od obrazovek mobilních telefonů a tabletů. Jak ale stylově vybavit zahradu pro malé rošťáky, aby pro ně byl pobyt venku atraktivnější než koukání na pohádky a hraní her?

Děti si hrají na zahradě.

Jak zabavit děti na zahradě – OBSAH

 1. Jak motivovat děti k venkovním aktivitám?
 2. Zahradní houpačka baví děti každého věku
 3. Pískoviště na zahradu ocení zejména ti nejmenší
 4. Dětské teepee je oázou klidu 
 5. Skákací hrad nabízí dětskou party ve velkém stylu
 6. Dětský domeček poskytne dětem zábavné útočiště
 7. Dětské hřiště na zahradu spolehlivě zažene nudu
 8. Bazén pro celodenní vodní radovánky
 9. Vzhůru za dobrodružstvím na elektrickém vozítku
 10. Nabídněte dětem pořádnou porci zábavných aktivit za pár korun

Jak motivovat děti k venkovním aktivitám?

Zařiďte dětem takové zázemí, ve kterém si budou samy vytvářet vlastní svět fantazie, hrát si, soutěžit i zvyšovat fyzickou kondici. Pokud máte vhodné prostorové možnosti, pořiďte dětem na zahradu kompletní dětské hřiště, jehož součástí může být i dětský zahradní domek, pískoviště či zahradní houpačka. Uvidíte, že rázem zapomenou na gaučové povalování a s chutí se vrhnou na venkovní dobrodružství. Využít však můžete i menší prostor, kam bez problému umístíte hračky na ven menších rozměrů. Samostatnou kapitolu pak tvoří bazénové radovánky a vodní zábava, která je lákavá pro děti každého věku.

Jak zabavit děti na zahradě
Pobyt na čerstvém vzduchu je nejen zdraví prospěšný, ale přináší dětem také mnoho radosti i zábavy.
i Stejně jako při zařizování dětského pokoje pečlivě plánujete styl a funkčnost veškerého vybavení, také při plánování venkovních aktivit dětí je důležité zohlednit jejich věk, schopnosti a zájmy. V první řadě je třeba se ujistit, že všechny herní prvky jsou pro děti bezpečné a přiměřeně náročné jejich schopnostem. Hlavním cílem je, aby se děti bavily, učily a rozvíjely své dovednosti v bezpečném a příjemném prostředí.

jak postavit dětské hřiště

Zahradní houpačka baví děti každého věku 

Houpačka na zahradu je zdrojem zábavy, který si rychle oblíbí i ti nejmenší. Houpání, jak známo, působí na děti uklidňujícím dojmem a podporuje smyslu pro rovnováhu již od útlého věku. Díky tomu, že se houpačky na zahradu vyrábí z různých materiálů a v různém provedení, můžete vybrat tu nejvhodnější pro dítka různého stáří.

Zahradní houpačka pro nejmenší

Venkovní houpačka pro nejmenší může být uzpůsobena jako závěsná houpačka nebo jako zahradní houpačka na zem neboli houpadlo, které funguje spíše jako kolébka. Velmi oblíbený je také houpací kruh, jehož dno je vypleteno odolným lanem. Houpací kruh umožňuje pohodlné houpání v sedu i v lehu pro děti od jednoho roku, využitelný je však i pro větší školáky, kteří se na něm mohou pokoušet o různé akrobatické kousky.

Zahradní houpačky pro starší dítka

Pokud již máte doma dítko navštěvující školku, vystačí si většinou při houpání samo a nutně nepotřebuje vaši asistenci. V takovém případě vsaďte na ověřenou klasiku, kterou představuje závěsná dřevěná houpačka. Oproti její plastové variantě určené spíše pro menší děti umožňuje dřevěná houpačka dítěti samostatný nástup i pohodlné a snadné rozhoupání. Jestliže nemáte možnost houpačku zavěsit na vhodnou větev, je možnou alternativou zahradní houpačka s konstrukcí, do které bývají upevněna dvě plastová houpací sedátka, nebo houpací kruh. 

Zahradní houpačka
Houpačky různých velikostí i stylů si užijí menší i větší dítka.

Pískoviště na zahradu ocení zejména ti nejmenší

Dětské pískoviště je dalším stanovištěm, ve kterém si děti dlouhou dobu vyhrají samostatně i společně s kamarády. S oblibou staví hrady z písku nebo vaří všelijaké dorty zdobené kopretinami. Kromě klasických hraček na písek, jako jsou bábovky, lopatičky a kyblíky, využijí děti pro hraní v písku také autíčka, pro která staví různé silnice, dráhy i mosty. Pískoviště pro děti by tedy rozhodně nemělo na zahradě chybět. Při jeho výběru je však vhodné přizpůsobit velikost, tvar i materiál prostředí, kde bude pískoviště umístěno.

Plastové pískoviště 

Dětské pískoviště plastové je levnější a skladnější možností a seženete je v různých barvách i stylech. Oblíbené bývá tzv. pískoviště želva nebo pískoviště mušle složené ze dvou částí, jež můžete v případě potřeby vrchním dílem zakrýt. Tento typ pískoviště s krytem lze také využít v horkých dnech jako osvěžující bazének pro nejmenší.

Dřevěné pískoviště

Pokud jste dětem pořídili na zahradu dětský domeček ze dřeva, rozhodně jej doplňte o dřevěné pískoviště. Pískoviště s domečkem tak budou skvěle ladit a vzájemně se stylově doplňovat. Při jeho realizaci je třeba myslet na to, že bude nutné pískoviště zapustit do země, oproti pískovišti z plastu tak bude napevno zakotveno a i písek se z něj tak snadno nedostane do okolí. Pro větší komfort i ochranu proti slunci můžete dodatečně k pískovišti přidělat zastínění, nebo rovnou pořídit dřevěné pískoviště se stříškou. K dostání je také dřevěné pískoviště s krytem s možností vytvořit z krycího víka pohodlné lavičky na sezení po obvodu pískoviště. 

Pískoviště
Pískoviště je skvělým místem pro zábavu dětí různého věku.

Dětské teepee je oázou klidu

Pro všechny malé indiány bude dětské teepee velkým překvapením a množností, jak zapojit svoji fantazii a vymýšlet nové příběhy a aktivity. Dětské teepee na zahradě by mělo být hlavně z pevnějšího, voděodolného a omyvatelného materiálu, aby ustálo nástrahy počasí i různé výmysly malých dobrodruhů. Co se velikosti týče, teepee stan pro děti umístěný venku na zahradě nemusí mít klasický čtvercový půdorys, raději proto zvolte pro indiánské teepee prostornější pětiúhelníkový půdorys.

Jak postavit teepee

Máte doma domácího kutila, který se rád pouští do vlastních projektů? Pak je pro něj stavba teepee pro děti skvělou výzvou a pro zkušeného řemeslníka to bude jistě hračka. Základem jsou opracované nosné tyče ošetřené lakem pro pobyt venku a plachta odpovídajících rozměrů s připravenými očky, kterými se nosné tyče protahují. Pro lepší představu doporučujeme zhlédnout některé z pomocných videí pro stavbu teepee na zahradu, kde naleznete přesný postup.

Skákací hrad nabízí dětskou party ve velkém stylu

Nafukovací skákací hrady znají děti především z různých dětských akcí, oslav či poutí. Proto budou naprosto nadšeny, pokud jim tuto kratochvíli postavíte na zahradě a umožníte jim provozovat tuto oblíbenou činnost kdykoliv se jim zlíbí. Kromě skákání a metání kotrmelců nabízí různě členité atrakce i jiné způsoby vyžití. Co třeba hra na schovávanou, na slepou bábu nebo na honěnou?

Skákací hrad
Skákací hrady představují skvělou pohybovou aktivitu i možnost k realizaci dalších her.

Dětský domeček poskytne dětem zábavné útočiště 

Dětský domeček by měl být základem každé zahrady, která hostí menší i větší dítko. Domeček pro děti představuje skvělé zázemí pro hru i odpočinek a nabízí spoustu možností pro různé hry i příběhy, které si děti samy vymýšlí. Dětský zahradní domek může mít mnoho podob, proto při jeho výběru zvažte hlavně materiál, ze kterého je zahradní domek pro děti vyrobený, a také prostorové možnosti, které máte k dispozici.

Dětský plastový domeček

Domeček pro děti vyrobený z plastu přestavuje levnější variantu, která má své přednosti. Lehký, snadno přenosný i omyvatelný dětský zahradní domek seženete v různých barevných kombinacích, od neutrálních barev vhodných pro dívky i chlapce až po klasickou růžovou barvu pro malou princeznu. I když nepůsobí tak věrohodně jako dřevěný domeček pro děti, přesto je dětský plastový domeček oblíbený hlavně díky snadné údržbě a možnosti jej v případě špatného počasí přenést pod střechu nebo ho na zimu umístit do dětského pokoje.

Dřevěný domeček pro děti

Dětský dřevěný domeček skvěle zapadne do interiéru každé zahrady, kde působí jako malé letní sídlo pro zvídavé dobrodruhy. Přírodní materiály mají výborné větrací schopnosti i stabilitu, navíc je dřevěný domeček pro děti šetrnější k životnímu prostředí. Nutné je však počítat s jeho pravidelnou údržbou a domek chránit potřebným nátěrem, který zajistí odolnost proti nepříznivým vlivům počasí i proti plísním.

Domeček pro děti a jeho vybavení

V současné době naleznete na trhu velké množství domečků, z nichž některé disponují nadstandardní výbavou. Ještě větší porci zábavy přinese domeček pro děti se skluzavkou, pro malé kuchařinky je k dispozici dětský domeček s kuchyňkou a pro sportovní nadšence třeba dětský zahradní domek s basketbalovým košem nebo fotbalovou brankou. 

jak postavit dětský domeček
Domeček pro děti a pískoviště v dřevěném designu potěší malé dobrodruhy.

Dětské hřiště na zahradu spolehlivě zažene nudu

Jestliže vám to prostorové možnosti dovolí, pořiďte dětem rovnou kompletní dětské hřiště na zahradu, na kterém se vyřádí od rána do večera. Můžete zvolit buď kompletní sestavu, která většinou zahrnuje dětské hřiště se skluzavkou, domeček pro děti, pískoviště i různé prolézačky na zahradu, nebo zapojit vlastní kreativitu a dětské zahradní hřiště si sestavit sami z jednotlivých částí. Tento způsob realizace je samozřejmě časově a možná i finančně náročnější, zato se však můžete vyřádit a vykouzlit originální hřiště na zahradu, o kterém jste jako děti snili. Pokud nemáte na zahradě dostatek místa na hřiště, dá se pořídit aspoň samostatná skluzavka a jsou i takové, které mají připojení na vodu pro oblíbené letní radovánky.

dětské hřiště na zahradu svépomocí
Prolézačky, skluzavky i houpačky nabízejí dětem mnoho sportovního vyžití na zdravém vzduchu.

Bazén pro celodenní vodní radovánky

Dokážete si představit v horkém počasí lepší zábavu než řádění v bazénu? Dětské bazény seženete v mnoha podobách, záleží opět na věku dětí a vašich možnostech. V malých nafukovacích bazénech můžete máchat nožky čerstvě narozenému miminku, batolata už se ráda posadí a prolezou v osvěžující vodě sama a pro starší děti znamenají vodní radovánky celodenní zábavu, při které jim pořádně vyhládne.

Dětské bazény pro nejmenší

Pro miminka jsou k dostání malé nafukovací bazénky, které mohou disponovat i ochrannou stříškou proti slunečnímu svitu, takže poskytují potřebnou ochranu citlivé dětské pokožce. Bazény pro miminka jsou většinou skladné a snadno přenositelné, takže je můžete umístit nejen na zahradu, ale třeba i na terasu nebo bytový balkon.

Dětské bazény pro větší dítka

Odrostlejší dítka už se v bazénku dokáží zabavit i samostatně, zvláště pak, jestliže jim pořídíte zábavné hračky do vody nebo rovnou bazének se skluzavkou. Perfektním tipem pro vodní hrátky jsou i vodní stoly, které nabízí kreativní hru a přispívají k motorickému rozvoji dítěte.

Vodní zábava pro školáky

Děti navštěvující školku či školu už asi zatouží po lepším vodním dobrodružství, než je cachtání v malém dětském bazénku. Také pro ně se nabízí nafukovací bazény větších rozměrů i vodní doplňky pro pořádnou letní koupačku, jako jsou vodní pistole nebo nafukovací hračky do vody.

Dětské bazény
V bazénu se vyřádí malí i velcí milovníci vodních radovánek.

Vzhůru za dobrodružstvím na elektrickém vozítku

Trendem poslední doby se stala stylová elektrovozítka, která využijte jak na zahradě, tak při procházce městem. Jsou uzpůsobena již dětem od útlého věku a mají podobu různých autíček, motorek, tříkolek, čtyřkolek, traktůrků i dalších pohybovadel. Dětem nabízí lákavé svezení a rodiče díky nim snáze dopraví dítko k požadovanému cíli bez neustálého přemlouvání a pobízení k chůzi.

Elektrovozítka
Dětské elektrovozítko je skvělou motivací k trávení času na čerstvém vzduchu.

Nabídněte dětem pořádnou porci zábavných aktivit za pár korun

Na zahradě můžete pro děti připravit řadu aktivit, které podporují jejich kreativitu, aktivitu i zájem o přírodu. Přinášíme několik nápadů na činnosti, které můžete realizovat na zahradě, a přitom vás budou stát jen trochu vašeho času:

 • Zahradničení: Malým zahradníkům pořiďte dětské zahradní nářadí a naučte je základům zahradničení. Umožněte jim vypěstovat vlastní květiny, zeleninu nebo bylinky. Můžete jim přidělit i vlastní záhonek nebo květináče, které budou mít na starost.
 • Tvořivé stavění: Poskytněte dětem materiály, jako jsou dřevěné klády, palety, krabice nebo stavební kostky pro stavění vlastních pevností, domečků nebo skrýší, do kterých se jim jistě bude hodit dětský zahradní nábytek.
 • Piknik: Nechejte děti uspořádat rodinný piknik na zahradě, kde si společně s nimi užijete jídlo a zábavu na čerstvém vzduchu. Větší kulináři mohou připravit opravdovou hostinu, menší kuchtíci vás rádi pohostí imaginární delikatesou z dětské kuchyňky.
 • Hledání pokladu: Zorganizujte oblíbené a napínavé hledání pokladu.
 • Lov hmyzu: Vydejte se na lov hmyzu, při kterém budou děti objevovat zahradu a učit se o rostlinách a zvířatech, která tam žijí.
 • Malování a kreslení: Vytvořte dětem umělecký koutek, kde si mohou malovat a kreslit nejen na papír, ale také třeba na různé přírodniny nebo vyzkoušet oblíbené malování kamínků.
 • Pozorování ptáků a zvířat: Pozorujte společně s dětmi místní ptáky a zvířata a naučte se jejich názvy. Můžete pro ně v dětské dílně postavit i ptačí budky nebo krmítka.
 • Hudební nástroje: Připravte dětem venkovní hudební koutek s různými hudebními nástroji, jako jsou bubny, xylofony nebo zvonkohry, aby mohli malí hudebníci naplno rozvíjet svůj talent.

Vytvořte dětem jejich vlastní svět, ve kterém se skvěle zabaví a zapomenou na virtuální lákadla v podobě počítačů či telefonů. Vždyť  s vhodnou výbavou a trochou fantazie se i obyčejná zahrada může proměnit v pirátskou loď, kouzelné království nebo třeba vesmírnou stanici.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18