Již zanedlouho oslaví společnost LEGO úctyhodných 90 let od doby, kdy z dílny dánského tesaře vznikla myšlenka vyrábět hračky pro děti. Za tuto dobu se stavebnice LEGO dostaly z dánského městečka Billund do domácností celého světa a již dlouhou dobu zaujímá společnost LEGO čestné místo vedle dalších nadnárodních společností. Málokdo však ví, jaké nesnáze musela společnost ve svých počátcích překonat a jaké byly v průběhu času její největší vzestupy a pády. Přečtěte si více o začátcích této ikonické stavebnice a vraťte se s námi do dob, kdy dětským snům vévodily stavebnice LEGO Castle, LEGO Piráti či LEGO Bionicles.
Kdo by to byl řekl, že za původem dnešních barevných LEGO kostiček stojí tesařská dílna, tedy místo, kde bychom se spíše setkali s vůní opracovaného dřeva než s plastovými kostičkami. Pokud bychom se však chtěli vypravit až na počátek historie celé společnosti, opravdu bychom museli zavítat až do roku 1932, kde v dánském městečku Billund provozoval svoji tesařskou dílnu Ole Kirk Christiansen. Ten je také považován za zakladatele a otce dnes již nadnárodní společnosti LEGO.
Tesařina však toho času příliš nevynášela, a tak, aby Ole Kirk využil přebývající materiál, začal vyrábět dřevěné hračky. Inspirací mu byli jeho čtyři synové, kteří jistě uvítali, že otec kromě nábytku vyrábí také dřevěná tahací autíčka, prasátka, miniaturní domky i nákladní vozy. Netrvalo dlouho a do výroby se zapojil i jeho syn Godtfred.
Zajímavé je, jak vlastně LEGO ke svému jménu přišlo. LEGO historie uvádí, že za jeho původem stojí údajně soutěž vyhlášená samotným Ole Kirkem, který nabídl láhev domácího vína tomu, kdo přijde s nápadem, jak společnost na výrobu hraček pojmenovat. V konečném výsledku se sešly dva názvy – Legio a Lego, mezi kterými zvolil Ole Kirk ten druhý. Líbilo se mu hlavně souznění slova s dánským „LEG GOT“, což v překladu znamená hezky si hrát. Později přišel na to, že latinský překlad „sestavuji“ je snad pro hlavní myšlenku celé společnosti ještě výstižnější.
Po druhé světové válce společnost LEGO mění styl své výroby a místo dřevěných hraček začíná vyrábět plastové. Ty se sice nejprve s valným úspěchem nesetkají, zlom však nastane ve chvíli, kdy dojde k vylepšení výrobní technologie i celkového designu, což si společnost z obavy před konkurencí nechává patentovat. Dnes jsou tyto základní stavebnice známé jako LEGO Classic a děti s nimi zažívají své první stavitelské úspěchy.
V roce 1958 zemřel Ole Kirk a vedení společnosti se naplno ujímá syn Godtfred. S jeho nástupem dochází v 60. letech k raketovému vzestupu společnosti hlavně poté, co započne výroba Lega ve Spojených státech a v Kanadě.
Godtfred tak prokázal velký obchodní talent, když přišel na myšlenku vytvořit z Lega provázaný systém, v podstatě takový unikátní LEGO svět. LEGO se brzy začíná prodávat ve více jak 40 zemích světa. Společnost si může dokonce dovolit své vlastní letiště a brzy se začíná realizovat i myšlenka zábavního parku Lega.
i
Legoland v Billundu poprvé otevřel své brány v červnu roku 1968 a hned první rok jej navštívilo přes 600 tisíc návštěvníků. V dnešní době jde o největší dánský zábavní park, ve kterém najdete kromě mnoha dalších atrakcí také LEGO Miniland, modelovou vesničku plnou zmenšenin památek a významných staveb z celého světa, která je vytvořena z milionů LEGO kostiček.
S rozšiřováním výroby souvisely i nové výrobní nápady, z nichž lze bezesporu počítat mezi ty nejúspěšnější zavedení řady LEGO Duplo v roce 1969. LEGO Duplo přišlo s nápadem, jak nabídnout kreativní stavebnici také nejmenším stavitelům od jednoho roku, kteří měli s původní velikostí LEGO kostek problémy.
Duplo kostky byly proto oproti tradičním LEGO kostkám zdvojnásobeny v délce, výšce i šířce tak, aby si s nimi mohly pohodlně a bezpečně hrát i nejmenší děti. Postupem času byly klasické Duplo kostičky doplněny o autíčka, vláčky i postavičky, vždy však s ohledem na bezpečnost a nízký věk dětí.
70. léta znamenala pro LEGO opět posun na další úroveň. Klasické kostičky se začínají postupně rozšiřovat o postavičky, rodinné domky s veškerou výbavou i plovoucí čluny. Do vedení společnosti přistupuje Godtfredův syn Kjeld Kirk Kristiansen, který zavádí nový výrobní směr.
LEGO sady určené pro starší a zkušenější stavitele obsahují pohyblivé části, jako jsou ozubená kola, nápravy, kolečka, diferenciály, páky a univerzální spoje, které umožňují konstrukci realistických modelů aut, letadel, stavebních strojů a dalších modelů. Řada je dnes známá jako LEGO Technic a její oblíbenost je jasným důkazem, že se Kjeld Kirk, působící jako prezident a generální ředitel společnosti LEGO až do roku 2004, vydal správným směrem.
Kjeld Kirk představuje nový obchodní model s tematicky zaměřenými edicemi, mezi kterými se velké oblibě těší následující řady:
Série LEGO Castle byla inspirována středověkem, je proto zaměřena na rytířské hrady a středověká opevnění, která střeží postavičky rytířů v brnění s koňmi. Těm nechybí klasická rytířská výbava, jako jsou rytířské štíty, helmice a různé druhy zbraní, se kterými brání svůj hrad a pod společným erbovním znamením bojují proti svému protivníkovi.
Po sérii LEGO Castle začíná výroba LEGO Space setů s minifigurkami astronautů, kosmickými raketami a dalšími vesmírnými tématy, na jejichž inovaci později zapracuje LEGO série inspirovaná legendárním seriálem s názvem LEGO Star Wars.
Další velký úspěch zaznamenává v roce 1989 série LEGO Piráti, která zahrnuje pirátské lodě, tropické ostrovy i skryté poklady. Své sny si tak díky stavebnici LEGO Piráti plní kluci i holky toužící po dobrodružných výpravách a milující četbu klasických verneovek.
S postupným zaváděním nových technologií začíná společnost LEGO inovovat svoji řadu Technic. Do té doby mechanicky přesné modely získávají i autentickou vizuální podobu. Reakcí na pokrok je také vytvoření nových řad, hlavně pak řady LEGO Mindstorms a LEGO Belville.
Inovativní řada, která propojuje stavění z LEGO kostek s následným programováním a ovládáním modelu. Děti se tak zábavnou formou učí programovat vlastní roboty i jiné mechanické systémy.
Aby si přišli na své i dívky, přichází na trh řada LEGO Belville s dominující růžovou pastelovou barvou, pro kterou jsou charakteristické dívčí figurky, zdobené domky a domácí mazlíčci, hlavně pak koně a psi.
Ač se společnost dostala v roce 1990 mezi 10 celosvětově nejlepších firem vyrábějících hračky, dva roky poté se její zisky začínají snižovat a v roce 1998 musí kvůli celosvětové krizi řešit propouštění více jak 1000 zaměstnanců. LEGO se však nevzdává a dál pokračuje ve výrobě. Vsadí na filmové akční hrdiny a pohádkové postavy, což se mu časem začne vyplácet. Vzniká tak nová série LEGO Bionicle, LEGO Star Wars a LEGO Harry Potter.
Řada LEGO Bionicle je inspirována světem počítačových her a akčních filmových hrdinů ze světa fantasy, kteří svádí boje mezi dobrem a zlem. S řadou LEGO Bionicle tak vzniká vlastní LEGO svět založený na příbězích z komiksů, on-line her, i seriálů plný robotických postav a zvláštních monster, v jejichž hlavním zájmu je zachovat a udržet mír v celém vesmíru.
LEGO Star Wars nadchlo všechny příznivce tohoto kultovního seriálu, takže si i oni mohou užívat společně s LEGO Star Wars vesmírná dobrodružství jako hrdinové Hvězdných válek Han Solo, Luke Skywalker nebo temný Darth Vader.
Kdo by neznal sympatického kouzelníka Harryho Pottera a jeho bradavická dobrodružství. Po knižním a filmovém zpracování ožívají malí kouzelníci a kouzelnice také v sérii Lego Harry Potter, se kterou si každý malý čaroděj může vytvořit vlastní říši čar a kouzel.
Inspirace ve filmovém a pohádkovém světě a následné vytvoření sérií LEGO Bionicle, LEGO Star Wars a LEGO Harry Potter pomohly společnosti LEGO překonat krizi z 90. let a dostaly ji znovu na výsluní.
Stavebnice LEGO rozvíjí kreativitu, podporuje zručnost a poskytuje skvělou zábavu. Je proto ideálním dárkem, který potěší každého nadšeného stavitele v jakémkoliv věku.