V čem jsou logické hry dobré?
Logické hry trénují soustředění, strategické myšlení, plánovaní, nutí hráče přemýšlet o několika kritériích zároveň a vydedukovat ideální řešení. Slouží také samozřejmě k zábavě a oproštění se od každodenního světa. V moderním světě, kde není času nazbyt pomáhají zpomalit naše přehlcené mozky a opravdu přemýšlet nad konkrétním problémem. Logické hry jsou nástrojem na procvičení mozku nejen pro děti, ale také pro dospělé.
Logická hra – dle čeho vybírat
Před výběrem logické hry byste se měli zamyslet nad tím, kolik hráčů bude pravděpodobně hrát, jak staří hráči budou a jak dlouho u jedné hry vydrží.
Pro kolik hráčů je logická hra určena?
Logické hry se odlišují minimálním a maximálním počtem hráčů, proto vybírejte pečlivě na základě plánovaného počtu hráčů. Při vyšším počtu hráčů, než je stanoveno hrozí, že na každého nevyjde dostatek karet nebo figurek. Naopak při nižším riskujete, že hra nikdy nebude mít konce. Obecně rozlišujeme logické hry na tři druhy:
- Logické stolní hry pro jednoho hráče nevyžadují protihráče a řešíte v nich zadaný problém sami.
- Logické hry pro dva až šest hráčů potrápí celou rodinu nebo vytvoří dynamické duely.
- Logické hry pro více než šest hráčů jsou vhodné pro větší rodiny, sešlosti nebo team building.
i
Co je to vlastně logika?
Definicí logiky je mnoho, ale obecně se jedná o filozofickou vědu zabývající se správností usuzování, odvozování a hledání pravdy. Jde tedy především o nástroj, jenž vylepšuje myšlení a shrnuje postupy, které nám napomáhají k dosažení pravdivých závěrů.
Jaký je doporučený věk hráčů logické hry pro děti?
Při výběru logické hry pro děti je důležité brát ohled na doporučený věk. Jednoduché hry budou pro starší děti nezajímavé a dlouho u nich nevydrží. Příliš těžké logické hry naopak odradí menší děti, protože si nebudou vědět rady s řešením. Jaká hra je pro dítě vhodná?
- Dětem do čtyř let doporučujeme paměťové a jednoduché číselné hry, kupříkladu pexeso či domino. Pomohou také s rozvojem lehké motoriky.
- Děti od pěti do devíti let zvládnou lehčí hlavolamy a jazykové i prostorové hry, třeba tangramy. Mohou je také zajímat detektivní nebo jednodušší strategické hry.
- Děti od deseti let si hravě poradí s únikovou, abstraktní nebo strategickou hrou, například šachy. Zvládnou také opravdu náročné hlavolamy nebo párové hry jako například šachy.
Jak dlouhá by měla být logická hra pro děti?
Délka logické hry se může pohybovat mezi 15 minutami a 3 hodinami, často tak má vliv na soustředění dítěte a obtížnost. Proto doporučujeme vybírat také s ohledem na věk a trpělivost dítěte, mladší děti nemusejí být vždy trpělivé a mohou jim vyhovovat spíše krátké a svižné hry. Bývá pravidlem, že čím delší hra, tím více pravidel.
Logické hádanky pro děti v knižní formě naleznete v sekci bystrá hlava. Tyto knížky obsahují řadu úkolů, samolepek a aktivit, které děti zabaví a zároveň procvičí jejich myšlení.
Jak rozlišujeme logické deskové hry pro děti?
Logické hry se liší také typem, jenž určuje dovednosti, které hra procvičuje. Mezi pět nejběžnějších druhů patří:
- Jazykové logické hry pro děti trénují slovní zásobu popisováním a hádáním různých slov. Hodí se jak pro menší děti, které se teprve učí mluvit, tak pro starší při učení cizích jazyků.
- Prostorové logické hry testují orientaci v prostoru, nejčastěji dosažením cíle či vytvořením cesty. Podporují rozvoj prostorové představivosti a strategického myšlení.
- Detektivní logické hry vás postaví do role vyšetřovatele a máte za úkol pomocí stop a dedukce odhalit pachatele. Jsou vhodné pro starší děti, typicky od 8 let. Některé jsou ovšem vhodné až od 18 let.
- Matematické logické hry procvičí matematické schopnosti, většinou za účelem získání co nejvíce bodů. Hodí se jak pro předškoláky a děti v základních školách, tak pro starší, kteří se chtějí trochu zapotit.
- Logické hry pro ty nejmenší učí děti tvary, barvy, zvířátka, jednoduché předměty a paměťové dovednosti.

Jazyková logická hra pro děti

Detektivní logická hra pro děti

Matematická logická hra

Logická hra pro ty nejmladší děti
i
Vzdělávací hry pro děti se kromě logického myšlení zaměřují na čtení, psaní a počítání. Naučí děti základním početním či jazykovým dovednostem formou hry a zábavy.
Jaké další logické hry si můžete zahrát?
Deskové hry nejsou jediným způsobem na potrápení mozkových závitů, vyzkoušet můžete také spletité hlavolamy, vzrušující únikovky nebo klasické retro hry.
Únikovky – podaří se vám včas vyřešit všechny hádanky?
Stolní únikové hry jsou domácí variantou únikovek (escape games), jež nabývají na popularitě. Cílem únikovky je vyřešit sérii logických hádanek, rébusů a úkolů, než vyprchá stanovený čas. Oproti běžným logickým hrám se liší delší dobou hraní až 120 minut a esencí spolupráce, která může být k vyřešení záhady nezbytná. V únikové hře se můžete přenést do slavných měst a památek, nebo například na dno oceánu, do opuštěné chaty, či na zapomenutý ostrov.
S hlavolamy otestujete logiku a prostorovou představivost
Hlavolamy testují logiku, zručnost, prostorovou představivost a další dovednosti vás i dětí. Jsou dostupné v rozdílných tvarech i velikostech, ale liší se především řešením, na které máte přijít manipulací mechanických částí hlavolamu. V nabídce naleznete hlavolamy o lehké, střední a těžké obtížnosti, záleží jen na vás, jak moc chcete potrápit své mozkové závity. Mezi ty nejoblíbenější patří Rubikova kostka, Ježek v kleci a Hanojská věž.
Klasické a retro hry aneb zavzpomínejte si na staré časy
Klasické a retro hry jsou považovány za legendární kousky, které inspirovaly většinu moderních stolních her. Patří mezi ně šachy, dáma, vrhcáby nebo člověče nezlob se. Nejčastěji jsou to hry pro dva hráče, které vyžadují usilovné soustředění a předpovídání soupeřova kroků. Některé klasické a retro hry jsou dostupné také v netradičních provedeních vhodných pro mladší hráče – zahrajte si s dětmi například Pexeso Ledové Království.
Strategické stolní hry procvičí schopnost plánovat a předvídat
Strategické deskové hry většinou umístí hráče do funkce velitele a trénují jejich rozhodovací schopnosti. Rozhoduje v nich řádně promyšlený plán, nic nesmí být necháno náhodě. Nutností je také předvídání budoucího tahu soupeře a zapojení kreativního myšlení při řešení zapeklitých situací. Strategické hry bývají časově delší a jsou typicky zasazené do konkrétního tématu nebo historického období.
Cestovní logické hry se vejdou do každého batůžku
Cestovní logické hry jsou typicky zmenšenou verzí klasických deskových her. Vyznačují se malým balením, které se jednoduše vejde do jakéhokoliv zavazadla. Můžete si je tak zahrát například ve vlaku a zkrátit si čas na cestách. Některé cestovní logické hry mají i speciální krabičku, která hru ochrání při přepravě.
Rozšíření logické hry – obohaťte starší hru o nové možnosti
Některé logické hry nabízejí možnost zakoupit si rozšíření. Ta obohatí hru například o další karty, herní figurky, příběhové linie, nebo ji přenesou do jiného tématu či časového období. Rozšíření nejsou nutná pro plnou funkci hry, ale mohou být zajímavou změnou, zvláště když hru už dobře znáte. Často ovšem přidávají řadu nových pravidel, která by mohla být pro mladší hráče matoucí. Při výběru dejte také pozor, že nekupujete rozšíření místo základní hry, rozšíření samo o sobě totiž není hratelné.
Zahrát si můžete i logické hry online, které ovšem nemají takový efekt jako hraní s rodinou či přáteli. Navštivte kategorii logické videohry, pokud si i přesto přejete procvičit mozkové závity prostřednictvím virtuálních logických hádanek a rébusů.