Obnovit stránku

LEGO® Icons 10289 (RECENZE) – Strelície královská

• Autor: Michal Majgot

Strelície královská je součástí botanické kolekce, kterou započala populární Bonsai. Její úspěch ukázal, že řada dospělých fanoušků už nemá tolik času na hraní si s malým městečkem a raději si vystaví na poličku něco vizuálně atraktivního. Tím je určitě i dnešní realisticky působící Strelície královská kanadského designéra, který letěl do Dánska, aby si splnil svůj sen. Jak se mu jeho první model povedl?

LEGO® Strelície královská

zdroj: LEGO

LEGO® Strelície královská ve zkratce

  LEGO® Icons 10289 Strelície královská

 • Název: Strelície královská
 • Řada: LEGO® Icons™️
 • Číslo setu: 10289
 • Výška: 46 cm
 • Průměr květináče: 13 cm
 • Počet kostek: 1173
 • Počet minifigurek: 0
 • Datum vydání: 1.6.2021
 • Doporučený věk: od 18 let

LEGO® Strelície královská

zdroj: LEGO

Obsah recenze: LEGO® Strelície královská

 1. Obsah balení
 2. Stavba květináče
 3. Stonky, listy a jejich stabilita
 4. Recenze LEGO® Strelície královská: závěrečné hodnocení

Obsah balení


V balení najdeme návod a 10 sáčků kostek, které mají různou velikost od velkých listů až po drobné dílky budoucí hlíny. Samolepky tu žádné nejsou.

 

Po rozbalení zaujme pestrost dílků. Kostek je v setu celkem 1173 a možná si řeknete, že to budou hlavně ty drobné „hlínové“ round plate 1x1. Ty ale netvoří většinu. Je jich přesně 300, což je tak akorát k rozprostření, aby nebyl vidět květináč mezi stonky. V setu je ale například hodně kostek 4x12, 2x10 a podobně.

LEGO® Strelície královská obsah krabice

LEGO® Icons 10289 Strelície královská (RECENZE)

zdroj: vlastní

Na stole si nezapomeňte udělat dostatek místa.

Z obalu by se mohlo zdát, že jde o jednoúčelovou stavbu, ze které nic jiného nepostavíte, ale právě díky pestrosti dílků je opak pravdou. Zejména květináč je doslova napěchovaný užitečnými kostkami s nekonečným množstvím využití. Dokonce se tu nachází i dílky zlatých prstýnků, kterých je pro schování do květináče věčná škoda.

Stavba květináče


Základnu květináče tvoří kruh z z osmistěnu. Některé kostky uvnitř, které zvenku nebudou vidět, jsou barevně odlišeny, abyste si při stavbě nespletli jednotlivé strany a rohy. V průběhu stavby jsem se přestal bát, že by se květina někdy převrhla. Postupně totiž přibývalo dílků, které jsou na květináč použity, až jsem si skoro říkal, že je to plýtvání materiálem. Spolu s nimi narůstala gramáž květináče. Po jeho sestavení už měl podobnou váhu, jako skutečný keramický květináč v podobné velikosti a ten se jen tak nepřevrhne.

LEGO® Strelície královská

LEGO® Icons 10289 Strelície královská (RECENZE)

zdroj: vlastní

Květináč po neustálém přidávání dílků začne něco vážit.

Stonky, listy a jejich stabilita


Na stavbu stonků a listů Strelície jsem slyšel od jiného stavitele výtku, že jde o nudně se opakující činnost. Osobně jsem to tak vůbec necítil. Tím trpí spíš jiné, větší sety. Větší obavu jsem měl o jejich stabilitu. Přecijen jsou to tenké stonky a jejich listy v součtu něco váží. Naštěstí jsou tvořeny stabilními LEGO®️Technic™️ dílky a ty jsou zasazeny asi centimetr hluboko do květináče, když nepočítám „hlínu“. Možná se to nezdá, jako moc velká hloubka, ale napojení je vyřešeno chytře naležato položenými LEGO®️Technic™️ hole dílky, které nejvyšší stonky proráží hned dvě pod sebou. Kdo někdy stavěl nějaký LEGO®️Technic™️ set, ten už tuší, jak bytelné tohle spojení je.

LEGO® Strelície královská

LEGO® Icons 10289 Strelície královská (RECENZE)

zdroj: vlastní

Zasazení stonků do květináče je spolehlivé a jen tak se nevyvrátí.

Samotné stonky jsou samozřejmě stabilnější než u skutečné květiny. Jen tak je nezlomíte. Zaujalo mě ale, že realisticky pruží přirozenou vahou listů. Dokonce si myslím, že někde u dveří ve větru se musí pohybovat stejně jako skutečná.

Recenze LEGO® Strelície královská: závěrečné hodnocení


Za poskytnutí setu LEGO® Icons 10289 Strelície královská děkujeme společnosti LEGO.

• Zdroje: Vlastní

Recenze LEGO® Icons 10289 Strelície královská: závěrečné hodnocení


LEGO® Icons 10289 Strelície královská

LEGO® Icons 10289 Strelície královská

LEGO

Celou botanickou kolekci vnímám jako vizuální nástroj k dokreslení interiéru podobně jako řadu LEGO®️ Art. Strelície je rozhodně jejím důstojným zástupcem. Už z pár kroků odstupu začíná působit jako skutečná. 

Překvapivě pestré dílky uvnitř by mohly pomoci v rozhodování, ale Strelície je po dostavění tak krásná, že ji nakonec stejně nerozeberete. 

Vytknul bych pouze počet dílků, které tvoří hlínu květináče. Je jich tak akorát na pokrytí plochy. Ani o jeden víc. Dílky se musí precizně rozprostřít, aby zakryly celou plochu. Raději bych viděl v balení ještě o jeden stodílný sáček víc. Věřím, že cenu už by to tolik nezvedlo. 

Klady

 • Stabilita a váha modelu
 • Polohovatelnost
 • Realistický vzhled
 • Zůstaly mi 2 zlaté prstýnky navíc

Zápory

 • Hlína by snesla ještě 1 stodílkový sáček
 • Černé a šedé klouby u listů mohly mít stejnou barvu

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB02