Obnovit stránku

LEGO® Ideas 21335 (RECENZE) – Za světlem majáku

• Autor: Michal Majgot

S novým setem motorizovaného majáku se LEGO designéři skutečně vytáhli. Nebál bych se ho označit za jeden ze dvou nejhezčích setů vůbec. Samozřejmě zásluhy patří také Sandrovi Quattrini - designérovi původního modelu, ze kterého maják vychází. Řada LEGO Ideas totiž značí, že maják vznikl v rukou fanouška a do oficiální distribuce byl zařazen po významné podpoře celé komunity. Pojďme tedy prozkoumat, čím si to zasloužil.

LEGO Motorizovaný maják

zdroj: LEGO

LEGO Motorizovaný maják ve zkratce

  LEGO Ideas 21335: Motorizovaný maják

 • Název: Motorizovaný maják
 • Řada: LEGO® Ideas
 • Číslo setu: 21335
 • Výška: 54 cm
 • Šířka: 25 cm
 • Hloubka: 25 cm
 • Počet kostek: 2065
 • Počet minifigurek: 2
 • Datum vydání: 1.9.2022
 • Doporučený věk: od 18 let

LEGO Motorizovaný maják

zdroj: vlastní

Obsah recenze: LEGO Motorizovaný maják

 1. Obsah balení
 2. Příběh majáků a Fresnelovy čočky
 3. Elektřina na ostrově
 4. Tajemství přímořských skal
 5. Bydlení strážce
 6. Věž s interiérem
 7. Záhada zlatých prstýnků
 8. Recenze LEGO Motorizovaný maják: závěrečné hodnocení

Obsah balení

Před rozbalením krabice si raději udělejte dostatek místa. Její obsah vám totiž spolehlivě zaplní i sebevětší stůl.

V krabici najdete:

 • 13 očíslovaných sáčků plných součástek, u kterých má řada z nich ještě menšího brášku se stejným číslem,
 • neoznačený sáček se skalními součástkami,
 • papírovou obálku se základovou deskou v novém odstínu "Earth Blue",
 • bateriový box,
 • elektrický motor,
 • kabel s konektorem na jednom konci a dvěmi bíle svítícími diodami na konci druhém,
 • samolepky
 • a obálku s návodem. Ten je dvojdílný a v případě takto velkého modelu spíš připomíná menší knihu.
LEGO Ideas Maják obsah krabice

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

Na stole si nezapomeňte udělat dostatek místa.

Příběh majáků a Fresnelovy čočky


Hned první stránky návodu nechávají nahlédnout do historie vzniku majáků a do zákulisí vývoje modelu. Seznámíme se tu s autorem původního modelu a jeho rodinou, se třemi designéry, kteří se jeho modelem inspirovali a mají na svědomí oficiální set a také s největším oříškem, se kterým se museli poprat.

Tím oříškem je takzvaná Fresnelova čočka. Ta po svém objevu francouzským fyzikem v roce 1822 způsobila majákovou revoluci. Dokázala totiž zaměřit světlo do světelného paprsku a tím zvýšit účinnost svícení na osmdesát procent. Od té doby vidí námořníci světlo majáků desítky kilometrů daleko.

LEGO Ideas Maják Fresnelova čočka

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

Fresnelova čočka v podání nově vyvinutého LEGO dílku.

Autoři očividně usilovali o realistický model a to se týká i svícení. V návodu můžeme vidět fotku deseti prototypů nové součástky, protože nic podobného LEGO dosud v repertoáru nemělo. Nic, s čím by se precizní designéři spokojili. Výsledkem není nic menšího, než plnohodnotná Fresnelova čočka, která v kombinaci se zrcadlovou samolepkou se světlem dělá totéž, co skutečný maják.

Celý ten příběh kolem dodává modelu na vážnosti. Člověk si uvědomí, kolik úsilí za jeho vytvořením stojí a už ho možná tolik nepřekvapí jeho propracované stavební detaily.

Elektřina na ostrově


LEGO Motorizovaný maják je plně funkční. Svítí, jeho světlo se točí a podsvícená jsou dokonce i kamna v chatce. To je něco, na co kritici cenovky rádi zapomínají. Jsem fanoušek, který si pro své modely rád vyrábí světelné doplňky. Jednak mě to baví a jednak jsou výrobky třetích stran často drahé skoro jako model samotný. Proto umím ocenit rozhodnutí nabízet set takto kompletní a obdivuji vynalézavost, s jakou všechny nevzhledné komponenty schovali.

LEGO Ideas Maják Motor

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

Box na baterie s ovládáním a motor jsou připraveny na zakomponování do jakékoliv stavby.

Základem je box poháněný 6 tužkovými bateriemi. Ty v balení LEGO Motorizovaný maják nenajdete, není to ale nic, co by nevyřešilo překliknutí do sekce Alza Power, až budete Maják objednávat. K jejich výměně budete potřebovat malý křížový šroubovák. Na boxu se mi líbí jeho možnosti spojení s jakoukoliv stavbou. I vypínač si můžete sestavit podle vlastních představ a pokud byste chtěli box použít pro jinou stavbu, například jako základ nějakého auta, je možné ovládat otáčení motoru na obě strany. V případě našeho majáku je ale tahle možnost zastavěna.

Možnosti propojení musím pochválit i na motoru a dokonce i rozdvojka drátu vedoucího ke světlům je kompatibilní s Technic pinem.

Jediné, co mě trochu zklamalo, je hlučnost motoru. Doufal jsem, že ho utlumí zastavění dovnitř, ale to se podařilo jen trochu.

Tajemství přímořských skal


I když má celý model Motorizovaného majáku lehce přes půl metru, žádná jeho část není ošizena. Například skalní podstavec může působit jen jako způsob nahnání výšky, ale ve skutečnosti je v něm pečlivě vyřešený a oddělený prostor strojovny, motoru a bateriového boxu.

Autoři vás v návodu naučí stavební techniky, které významně zvyšují pevnost. Překvapily mě také 4 gumové součástky, na které "zavěsíte" motor a tím tlumíte vibrace motoru.

LEGO Ideas Maják Skála

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

Motor není napevno spojen se skalní základnou, aby stavbu neovlivňoval svými vibracemi.

Zbylý prostor podstavce tvoří jeskyně s pokladem, který tu zanechala pravděpodobně nějaká ztroskotaná pirátská loď. Z ní zřejmě také pochází velká kotva na druhé straně ostrova. Poklad v jeskyni skrývá 4 diamanty různých barev, z nichž každý byl v sáčku ještě jednou jako náhradní. Jeskyně má uvnitř ukrytý vypínač a dokonce tu visí malý netopýr.

LEGO Ideas Maják Box na baterie

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

Box je pro snadnou výměnu baterií přístupný zvenku. Kryt je schovaný za odnímatelnou částí skály.

Zvenku je ostrov tvořen velkými skalními součástkami, kterým se v komunitě přezdívá BURP - Big Ugly Rock Piece neboli velký ošklivý kus skály. Dospělí fanoušci totiž preferují jemnější detaily z menších kostek. Přesto ale u tohoto modelu nemůže být o nějaké juniorizaci vůbec řeč. Naopak nám zde LEGO ukazuje, jak tyto větší bloky zakomponovat a obohatit o detaily, aby celek působil přirozeně.

Celý ostrov je posazen na baseplate desku v novém odstínu tmavě modré: "Earth blue". Skvělá volba pro noční moře. Bohužel se samostatně prodávají základní desky v jiném odstínu modré. K dotvoření oceánu u vašeho města proto musíte využít služby LEGO Pick a Brick a díl si případně doobjednat.

Motorizovaný maják obývá strážný


Na to, že chatka strážce majáku má jedinou místnost, se do ní vešlo překvapivě hodně detailů. Postel, noční stolek s olejovou lampou, (podsvícená) kamna s konvicí, zásoba dřeva, polička se sklenicí a sýrem, nádobí, hodiny a pracovní stůl, který má psací brk, mapu se zakreslenou pozicí majáku a dopis v šuplíku. Oceňuji také, že si designéři zvolili raději sestavení individuálních dveří namísto už hotových jednodílkových.

Moc hezký detail je i obraz rodiny pózující před majákem. Je to vyobrazení skutečné fotografie Sandrovi rodiny z výletu do Gaspésie. Oproti originálu byla přidána Sandrova máma, aby rodina byla kompletní.

LEGO Ideas Maják Chata správce

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

Interiér chaty správce

Chvíli jsem si lámal hlavu nad jednou věcí. Když autoři Motorizovaného majáku umí tak dobře schovat každý kousek drátu, proč je za chatkou jedna jeho část tak na očích? Pak mi došlo, že to vlastně evokuje reálné elektrické vedení, které i ve skutečnosti propojuje budovy.

Jedná výtku vůči Motorizovanému majáku ale přece jen mám. Nemohl jsem si nevšimnout, že bílou kostkou zvenku prosvítá rozsvícené světlo od kamen. Je to trochu zamaskované rostlinami, ale myslím, že to šlo vyřešit lépe. Třeba tam mohla navazovat venkovní toaleta, kterou byste na Majáku hledali marně. Nechci si domýšlet, kam nebohé minifigurky chodí.

Věž s interiérem


U samotného majáku byste asi čekali, že vnitřek jeho sloupu bude tvořen převážně osou, která vede od motoru ve skále a točí světlem na vrcholu majáku. Ta je ale dokonale schovaná v jeho zdi. Díky tomu šlo vytvořit plnohodnotný interiér. Přímo z chatky může strážce projít do věže a za pomocí žebříků se dostat až na její vrchol. Kromě žebříků věž schovává bezpečnostní sekyrku a dokonce i další obraz.

LEGO Ideas Maják Interiér věže

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

Interiér věže majáku

Vrchol věže s vlastním světlem je další ukázkou zručnosti návrhářů Motorizovaného majáku. Mám také rád kreativní využití dílků, které byly původně vytvořeny pro něco jiného. Tady jsou například použity průhledné dílky garážových vrat jako "skleněná" stěna. Hromosvod na špičce bude zase nejspíš tvořen kordem šermíře.

Zadní část fasády věže je konstruována tak, aby se dala pohodlně sundavat a to v jednotlivých patrech zvlášť. Podobně lze nadzvednout střechu chatky, takže návštěvám nic nebrání obdivovat váš model i zevnitř.

Záhada zlatých prstýnků


Model jsme si prošli. Zbývá nám však vyřešit ještě jednu záhadu, kterou si pro nás LEGO Motorizovaný maják připravil.

Je celkem normální, že vám zbyde několik kostiček. Často dostanete víckrát ty dílky, které byste mohli ztratit. Například ke kyblíku tu dostanete dvě madla, kdybyste o jedno přišli a dvakrát získáte i malý kompas. Za ty roky už vím, že pokud mi zbyde jeden kus daného dílku, je to v pořádku, ale pokud mi z jednoho rozbaleného sáčku zbydou dva stejné dílky, tak jsem něco v návodu přehlédl.

Z postaveného majáku mi kromě několika náhradních drobností zůstaly dva zlaté prstýnky. No, velikost sice evokuje spíš náramek, protože minifigurky prsty nemají, ale z nedávno představeného setu Pána Prstenů: Roklinka víme, že právě tento dílek by měl být prstýnek. Návod ho zmiňuje jen při použití jednoho kusu na osu otáčení světla, což jsem udělal, ale celkem byl v balení 3x.

LEGO Ideas Maják Prstýnky

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

Prstýnky

Máme dvě minifigurky. První je strážce majáku a pokud jde o druhou minifigurku, pod rybářskou čepicí, kterou znáte z hororů je zcela jistě ženský obličej. Nevím, proč ji označují jako "námořník" nebo "mořeplavec". Podle mě je to jeho žena nebo družka. Mám tedy jejich snubní prstýnky? Nebo se jí po letech chystá strážce požádat o ruku zásnubním prstýnkem a ten druhý je náhradní? Těžko říct.

Minifigurka ženy sedí v malé loďce s kočkou a kompasem. Podle mé manželky od něj vesluje pryč, ale já mám romantičtější duši a umím si představit, že strážce ji vyhlíží dalekohledem a těší se na romantickou žádost na majáku při západu slunce.

LEGO Ideas Maják 21335

LEGO Ideas 21335: Maják (RECENZE)

zdroj: vlastní

LEGO uvádí, že loďka neplave, ale osobně si myslím, že by plavala. Jen byste si tím zničili samolepku.

Recenze LEGO Motorizovaný maják: závěrečné hodnocení


Za poskytnutí setu LEGO Ideas 21335 Motorizovaný maják děkujeme společnosti LEGO.

• Zdroje: Vlastní

Recenze LEGO Ideas 21335 Motorizovaný maják: závěrečné hodnocení


LEGO Ideas 21335: Motorizovaný maják

LEGO Ideas 21335: Motorizovaný maják

LEGO

Motorizovaný maják je zvenku nádherný a zevnitř pečlivě promyšlený model. V průběhu stavby jsem si často říkal, že si autoři vědomě vybrali komplikovanější způsob, který málokdo docení, i když si mohli usnadnit život. Přes půl metru vysoká dominanta je navíc plně elektrická. Že to není na úkor praktičnosti ani estetiky, muselo dát velkou práci. Pochválit také musím nespočet detailů. Drobnosti jako ryba v sudu, na kterou si brousí zuby racek jsou pomyslnou třešničkou na dortu. 

Lehce nepříjemná je hlasitost spuštěného motoru. Představoval jsem si zapnutý maják v pracovně jako příjemnou kulisu k večerní práci, ale ten zvuk je v tichu rušivý. Samozřejmě to jde vyřešit odpojením motoru z bateriového boxu. Maják může jen svítit. Když ale víte, jak propracovaný mechanismus skrývá, bylo by vám to líto. Zbytek výtek jsou drobnosti, které vám ale nemohou zabránit v pořízení jednoho z nejlepších setů, který jsem kdy skládal.  

Klady

 • Impozantní velikost
 • Krásný design
 • Plně elektrický
 • Propracované zakomponování
 • Drobné detaily

Zápory

 • V tichu trochu hlučný
 • Drobné prosvítání krbu přes zeď
 • Barva baseplate k dotvoření krajiny se samostatně neprodává

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB16