Refresh the page

Skládání puzzle – zábava pro děti i dospělé

Aktualizováno

Radost, kterou skládání puzzle přináší, je jedním z důvodů, proč je tato záliba oblíbená u dětí i dospělých. Umožňuje nám trávit volný čas kreativním způsobem, přečkat dlouhé zimní večery, špatné počasí nebo vyplnit dny, které chceme trávit v pohodlí domova. Přečtěte si v našem článku tipy, jak skládat puzzle, aby vám to šlo hezky od ruky. Dozvíte se také, co s hotovým dílem nebo jaké je největší puzzle na světě.

jak na skládání puzzle

Skládání puzzle – OBSAH

  1. 5 důvodů, proč skládat puzzle
  2. Druhy puzzle – na zeď i na zem
  3. Jak na skládání puzzle – rady a tipy
  4. Co s hotovým puzzle?
  5. Návod: Jak slepit puzzle
  6. Jak zarámovat puzzle a pověsit jej na zeď
  7. Největší puzzle na světě a jiné rekordy

5 důvodů, proč skládat puzzle

Tento herní fenomén vznikl před více než 250 lety. Udržuje naši mysl aktivní, zpomaluje stárnutí mozku a pomáhá předcházet duševním nemocem. Přečtěte si další důvody, pro které byste si skládání puzzle neměli nechat ujít.

#1 Skládání puzzle přináší radost

Každý správně vložený dílek i poslední kousek, jenž vytvoří z puzzle obraz, ve vás vyvolá jakési uspokojení. Radost, kterou skládání puzzle přináší, má své opodstatnění. Váš mozek totiž produkuje hormon dopamin, který dodává na optimismu.

puzzle skladání
Základní tvary dílků klasického puzzle.

#2 Vybudujete si trpělivost

Při skládání puzzle brzy zjistíte, že to bez trpělivosti nepůjde. Hledání dílků, zkoušení nejrůznějších kombinací, skládání a opětovné hledání mozek po čase unaví. Uvidíte ale, že s každým dalším hotovým puzzle se bude vaše trpělivost zlepšovat.

#3 Při skládání puzzle se učíte a trénujete mozek

Když skládáte puzzle, dochází ve vašem mozku k zapojení obou hemisfér, tedy analytické i kreativní části. Takové spojení podporuje schopnost učit se a zapamatovat si. Proto je tato činnost vhodná pro děti od brzkého věku, které zatím při skládání vůbec netuší, že vlastně trénují mozek.

#4 Zaženete stres i nudu

V dnešním uspěchaném světě není vůbec na škodu se na chvíli odpoutat od všech starostí a stresu, které život přináší. Při skládání puzzle si užijete skvělý relax, zapomenete na stres a alespoň na chvíli vytěsníte starosti z hlavy. Skládat můžete s partnerem či dětmi, spolu si popovídáte, zaženete nudu a možná se skládání puzzle stane vaším společným koníčkem.

#5 Puzzle je zábava pro děti i dospělé

Díky dostupnosti různých obtížností je skládání puzzle zálibou, které se můžete věnovat po celý svůj život. V dětství začnete lehčími skládačkami a postupně se vypracujete až na díla, která budou hodna vystavení v obývacím pokoji. A pokud vás tato záliba opravdu nadchne, můžete se dokonce zúčastnit soutěže ve skládání puzzle a zbořit rekordy.

skládání puzle - zábava
Děti skládání puzzle milují. A ani jim nevadí, že se při tom učí.
i

Trocha z historie puzzle

Historie puzzle sahá až do roku 1760, kdy londýnský rytec a kreslíř map John Spilsbury vyrobil svou první skládačku. Jednu ze svých map nalepil na tvrdé dřevo a pilkou vyřezal jednotlivé země. Vytvořil jakousi vzdělávací hru, jež sloužila jako učební pomůcka zeměpisu.

Druhy puzzle – na zeď i na zem

Když se řekne puzzle, vybaví se vám nejspíše klasické drobné dílky z tvrdého kartonu. Dnes se však vyrábí i z jiných materiálů a výjimkou nejsou dokonce ani 3D puzzle, ze kterých postavíte trojrozměrné objekty.

Klasické puzzle

Klasické puzzle vzniká rozřezáním destičky s motivem na drobné dílky s charakteristickým tvarem. Navzájem do sebe zapadají jen jediným možným způsobem, žádný dílek nesmí být stejný. Tyto klasické skládačky jsou oblíbenou zábavou dětí i dospělých. K dostání jsou nejrůznější motivy skládající se z několika málo dílků, ale můžete si pořídit i velké puzzle s tisíci dílky, jejichž skládání vás zabaví klidně i na několik dní.

Dřevěné puzzle

Dřevěné puzzle je vzhledem k velikosti jednotlivých dílků vhodné spíše pro děti. Může být pro ně jednou z prvních hraček, se kterou procvičí motoriku a soustředění. Díky tomu, že je vyrobeno z přírodního materiálu, podporuje v dítěti vztah v přírodě, bývá recyklovatelné a často v rodině vydrží i několik generací.

Pěnové puzzle

Pěnové puzzle na zem je další variantou pro děti. Po sestavení z něj vznikne podložka na zem, která často tvoří doplněk dětského pokoje. Vzhledem k určení pro menší děti bývá pěnové puzzle doplněné o motivy písmen a číslic, základních obrázků tvarů či zvířat, které tvoří dílky, jež se vkládají do podložky.

i Jelikož se staví převážně na zemi, zajímají se rodiče také o to, jak vyčistit pěnová puzzle od nejrůznějších nečistot. Vzhledem k faktu, že jsou relativně odolná proti ohýbání a mačkání, je můžete prát na nízký stupeň i v pračce. Bohatě ale postačí každý dílek opláchnout vlažnou vodou a nechat řádně vyschnout. Údržbu byste měli provádět pravidelně spolu s úklidem ostatních ploch v dětském pokoji.

3D puzzle

3D puzzle se v základu liší tím, že se nestaví na zemi, ale v prostoru. Díky tomu vznikají působivá díla, která v dětech rozvíjí představivost a porozumění trojrozměrným objektům. 3D puzzle často ztvárňují světoznámé a historické budovy, zvířata či dopravní prostředky.

skládání puzzle má mnoho podob
Skládání puzzle má mnoho podob, dílky můžete spojovat klidně i v prostoru.

Jak na skládání puzzle – rady a tipy

Skládání puzzle se můžete začít věnovat prakticky kdykoliv. Dostupné jsou různé obtížnosti, a tak si na své přijdou nejen začátečníci, ale i zkušení puzzlaři. Když máte před sebou malé puzzle, zdá se to být jednoduché, jakmile ale otevřete krabici s více než tisíci dílky, jeví se skládání jako nelehký úkol.

Abyste se u této kreativní činnosti nestresovali, ale naopak se odreagovali, připravili jsme pro vás tipy a prověřené techniky, díky kterým vám půjde skládání puzzle hezky od ruky.

#1 Vyberte si místo, kde budete puzzle skládat

U malých skládaček není výběr vhodného místa tolik důležitý. Jakmile si ale pořídíte velké puzzle se spoustou dílků, tento krok rozhodně nepodceňujte. Skládání puzzle se může protáhnout i na několik dní a jeho přemístění není vůbec jednoduché. Vyberte si proto místo, kde vám rozložené dílky nebudou v nejbližších dnech překážet.

i Jaké rozměry bude mít puzzle po složení, se dozvíte z údajů na krabici. Než začnete skládat, zkontrolujte, zda se vám na vybrané místo puzzle vejde.

Pamatujte také na správné světlo. Přímý svit ze žárovky vám bude spíše na obtíž, stejně tak i sluneční paprsky dopadající přímo na plochu. Takové světlo vytvoří nepříjemné barevné odlesky, které vám skládání pekelně ztíží. Vhodnější je proto světlo rozptýlené stínítkem nebo nepřímé denní světlo.

puzzle skladání - spravné světlo
Na obrázku vidíte, že ani místo blízko u okna nemusí být vždy nejlepší.

Praktickým pomocníkem je při skládání puzzle speciální podložka, na kterou si dílky vyložíte. Ve chvíli, kdy vám rozestavěný obraz bude překážet, podložku i s dílky jednoduše srolujete a schováte. Dílky by se při správném zacházení od sebe neměly rozdělit. Puzzle je možné zakoupit s podložkou v setu. Pokud ji budete kupovat zvlášť, zaměřte se především na její rozměry, aby byly pro vaše dílo dostatečné.

#2 Začínáme skládat puzzle: Nejdříve roztřiďte dílky

Nepřehledná hromada dílků puzzle ve vás chtě nechtě vyvolá pocit, že nevíte, kde začít. Věnujte proto čas jejich roztřídění, proces skládání si pak mnohem více užijete. Pokud skládáte větší puzzle, není potřeba jej třídit celé, ale můžete postupovat po částech motivu a zbytek nechat zatím v krabici. A jestliže jste na skládání dva, můžete se při skládání a třídění dílků střídat.

Jak třídit dílky puzzle?

Každému může vyhovovat jiná metoda třídění puzzle. Nic ale nezkazíte tím, když si na začátku všechny dílky otočíte obrázkem nahoru. Zvlášť od ostatních dílků si vyčleňte okraje, případně je můžete nechávat na ploše, kde budete puzzle stavět. Poté si prohlédněte váš motiv. Jestliže je to možné, rozdělte je na části podle barev. Stejně tak rozdělte dílky s motivy obličejů, budov či jiných záchytných bodů s jasnými detaily.

skladani puzzli
Třídění dílků si žádá pořádek. Budou se vám proto hodit úložné boxy na puzzle nebo jakékoliv krabice či tácy.
i Při třídění dílků bude užitečný i kus kartonu, kterým krabice vyložíte. Tyto kartonové podložky pak lze snadno stohovat na sebe, což oceníte zejména v případě velkého množství dílků.

#3 Složte okraje puzzle

Okraje se snadno třídí i skládají. Jelikož mají jednu, či v případě rohů dvě strany zcela rovné, je počet kombinací omezený. Navíc je jich v porovnání s ostatními dílky méně. Při skládání se držte barvy a motivu a uvidíte, že to půjde hezky od ruky. Jestliže vám bude některá část rámu chybět, nebojte se – mezi zbývajícími dílky ji později jistě objevíte. Části okrajů lze skládat i zvlášť, po složení je k sobě jednoduše připojíte. Vznikne rám, který vám dá jasnější představu o obrazu a celkovém rozměru puzzle.

#4 Sestavte nejjednodušší části puzzle

Skládáním okrajů začala ta správná zábava. Nyní je na řadě sestavit několik nejlehčích oblastí motivu a dát je na místo. U každého obrazu budou tyto části pochopitelně jiné. Prohlédněte si předlohu a zvažte, v které oblasti jsou výrazně odlišné barvy či propracované detaily. Jestliže jste si pečlivě roztřídili dílky, je pro vás tento krok o něco snazší.

i V této fázi rovněž oceníte použití kartonových podložek. V případě misky či boxu byste museli přesouvat dílek po dílku zvlášť, z podložky je ale jednoduše shrnete.
jak skládat puzzle návod jak skládat puzzle návod 2 jak skládat puzzle návod 3
Postup skládání puzzle.

Jakmile nějakou oblast složíte, dejte ji podle předlohy na místo. Snáze se vám budou umisťovat ty, které navazují přímo na okraj. Jiné části mohou být zatím malé a nespojené – nechte je na místě a uvidíte, že při skládání a prohledávání dílků co nevidět narazíte na kousky, které dané části spojí.

Pokud nemáte složenou většinu obrazu, tak určitě nedělejte častou začátečnickou chybu, že si do ruky vezmete jeden dílek a budete hledat, kam patří. Jednak vám to zabere strašnou spoustu času, a navíc vás to může i natolik znudit, že se rozhodnete hodit skládání puzzle za hlavu. Tato činnost vás má ale především bavit. Namísto toho proto neustále sledujte předlohu, kontrolujte barvu, motiv, díry a výběžky dílků. Při troše trpělivosti se začne skládanka pomalu měnit v obraz.

#5 Sestavte složité části puzzle

Jestliže jste to ještě neudělali, tak se v této fázi občerstvěte a nechte hlavu a oči odpočinout. Neustálé prohlížení dílků může pěkně unavit. Zvláště, pokud u skládání puzzle sedíte, také protáhněte a rozpohybujte tělo – jinak by vás mohla rozbolet záda či krční páteř.

Jakkoliv šlo skládání hlavních motivů obrázku od ruky, nyní se připravte, že přijde leckdy i velmi zdlouhavá část. Na jejím konci ale budete náležitě odměněni, takže hurá do práce. Když máte všechny záchytné body složené, roztřiďte si zbývající dílky podle barvy, pokud to jde. Poté si je seřaďte podle tvarů, a to ideálně do řádků, sloupců či hromádek, zkrátka přehledně.

Nyní nezbývá nic jiného než zjistit, který dílek do dané oblasti patří. Všímejte si těch nejmenších detailů, a když už jsou před vámi jen monotónní dílky bez čehokoliv, co by vám poradilo, zkoušejte je jeden po druhém. Dílky budou postupně ubývat, až nakonec zbyde jen jeden – po jeho vložení vás čeká odměna v podobě radosti ze složeného puzzle.

jak skládat puzzle návod 4 jak skládat puzzle návod 5
Složení celého obrazu.

Co s hotovým puzzle?

Na složené puzzle je radost pohledět. Vidíte kus práce a čas, který jste skládání věnovali. Možná jste navíc neskládali sami, ale s partnerem či dětmi, a tak byste si rádi vzpomínky na tyto momenty zachovali. Ať už jste právě poskládali vlastní puzzle z fotografie, či váš oblíbený motiv, přichází na řadu otázka, co s hotovým dílem.

Pokud puzzle nechcete uložit zpět do krabice nebo jej někomu vypůjčit, je nejlepším řešením z něj udělat obraz a pověsit na zeď. Jak ale zajistit, aby se jednotlivé dílky nerozpojily? Čtěte dále a dozvíte se, že bez lepení puzzle to nepůjde.

co s hotovým puzzle
Hotové puzzle nemusíte schovávat zpět do krabice.

Návod: Jak slepit puzzle

Jestliže jste se rozhodli hotové dílo vystavit, čeká vás lepení puzzle. Jak na to? Nejlepším řešením je pořídit si speciální lepidlo, se kterým je nejméně práce. Další možností, jak slepit puzzle, je použití samolepicí fólie, alternativně lze využít i obyčejné lepidlo na papír či dřevo.

i Chcete-li pověsit puzzle na zeď, není nutné jej hned lepit k podkladu. Pověsit ho můžete i bez lepení, řešením jsou klasické euroklipy, o kterých se více dozvíte níže.

Jak slepit puzzle pomocí speciálního lepidla

  1. Puzzle přesuňte na podklad, ke kterému jej chcete přilepit.
  2. Vezměte si lepidlo a naneste jej v dostatečném množství na horní stranu puzzle (na obrázek).
  3. Pomocí štětce či kartonu lepidlo rozetřete po puzzlích.
  4. Nelekejte se, že je lepidlo bílé, po zaschnutí zprůhlední.
  5. Po zaschnutí se můžete vrhnout na zarámování puzzle.
jak slepit puzzle
Po zaschnutí se přesvědčte, zda jste lepení puzzle provedli správně. Všechny dílky by měly držet na svém místě.

Jak na lepení puzzle k samolepicí fólii

Tato metoda je o něco složitější a pomocník se vám bude určitě hodit. Nebudete potřebovat lepidlo, ale širokou samolepicí fólii. Vystřihněte z ní kus, který odpovídá velikosti puzzle. Nyní je potřeba složené puzzle obrátit, k fólii se totiž lepí ze zadní strany. Nejjednodušší je obložit puzzle z obou stran kartonem a překlopit. Buďte opatrní, ať vám hotové dílo nevypadne.

Nyní sejměte karton ze zadní strany puzzle a pusťte se do lepení. Z fólie strhněte zadní stranu a pečlivě přilepte k puzzlím. Jakmile budete mít oba kusy slepené, vezměte si kuchyňský váleček a postupným přejížděním přilepte všechny dílky k ploše. Pokud vše drží na svém místě, pusťte se do rámování puzzle.

Jak přilepit puzzle klasickým lepidlem

Jestliže nemáte po ruce speciální lepidlo ani samolepicí fólii, můžete se pustit do lepení puzzle s pomocí obyčejného lepidla. Opět jej ale bude potřeba překlopit zadní stranou nahoru. Obložte ho tedy z obou stran kartony jako v předchozí metodě a překlopte. Poté naneste lepidlo na podklad, ke kterému chcete puzzle přilepit. Přiložte k sobě, opět válečkem přejeďte, aby se všechny dílky přilepily, a nechte důkladně zaschnout. Takto přilepené puzzle můžete zarámovat nebo vložit do euroklipu.

Jak zarámovat puzzle a pověsit jej na zeď

Chcete si pověsit puzzle na zeď? Lepením práce nekončí. Aby byl výsledek opravdu elegantní a příjemně doplnil interiér, je vhodné puzzle zarámovat. Jaké máte možnosti?

  1. Pevné rámování puzzle pod skleněnou tabulí je nejelegantnější řešení. Ověřte si velikost puzzle a podle toho vyberte rám (postačí vám klasický rámeček, který se používá pro rámování fotografií). Slepené puzzle vložte mezi podklad a sklo (plexisklo), připevněte sponkami a pomocí otvoru či háčku pověste.
  2. Rámování puzzle lištami si žádá kvalitní a tvrdý podklad a pečlivé slepení. Puzzle totiž nebude překryté ochranným sklem, a tak je nutné, aby všechny dílky na podkladu řádně držely. Puzzle vložte do rámu a pomocí sponek zafixujte. Poté můžete puzzle pověsit.
  3. Rámování puzzle bez lepení je možné díky takzvaným euroklipům (nebo též kliprámům). Jedná se o sadu plexiskla a tvrdého podkladu. Mezi tyto části vložíte složené puzzle a pomocí klipů zafixujete. Kliprámy bývají opatřeny háčky a úchyty na pověšení. Přestože je takto možné pověsit puzzle bez lepení, je vhodnější jej k podkladu přilepit, po čase by totiž mohlo začít sjíždět dolů.
jak zarámovat puzzle
Než se pustíte do rámování puzzle, vyberte vhodné místo.
i

Každý obraz si zaslouží paspartu

Pasparta je kartonová obruba obrazu, která má estetickou i ochrannou funkci. Mezi obrazem a rámem vytváří neutrální prostor, který umožní dílu vyniknout. Na paspartu je potřeba myslet už při koupi rámu, který by tak měl být o něco větší, než jsou rozměry puzzle.

Největší puzzle na světě a jiné rekordy

Začátky bývají těžké, ale cvičení dělá mistry. A někteří berou skládání puzzle opravdu vážně. Přečtěte si, jaké rekordy padly u nás i ve světě.

Největší puzzle na světě

V roce 2008 se v německém městě Ravensburg, odkud pochází také jeden z největších výrobců puzzle, sešlo přibližně 15 tisíc příznivců této oblíbené skládačky. Společně sestavili největší puzzle na světě, které čítalo celkem 1 076 280 dílků. Trvalo jim to bezmála 5 hodin, přičemž vznikl obraz o rozloze přibližně 600 m². Takto byl zbořen původní rekord složení puzzle o 212 000 ks, který padl v Singapuru roku 2002.

Nejvíce dílků puzzle složených jedním člověkem

Pro rekordy nemusíme chodit daleko. Místní rekordmankou je paní Anna Počarovská z Miroslavi, která během 25 let poskládala celkem 92 různých obrazů. Celkový počet dílků, které jí prošly pod rukama, je neuvěřitelných 280 312 ks. V roce 2017 se do České databanky rekordů zapsala díky složení svého největšího díla s názvem Dvojitá retrospektiva, která čítá 32 250 dílků.

Největší puzzle na trhu

Donedávna patřilo k největším již zmíněné puzzle s názvem Dvojitá retrospektiva o 32 250 ks. Zanedlouho jej však překonala skládačka s názvem Život v divočině – toto ve své době největší puzzle čítá celkem 33 600 dílků a po složení zabere 9 m². Aktuálním držitelem zápisu v Guinness World Records z roku 2016 je puzzle Nezapomenutelné okamžiky z řady Disney. Čítá neuvěřitelných 40 320 dílků a po složení měří 6,8 × 1,9 metru.

i Mohlo by vás zajímat:

Puzzle mohou být láskou na celý život. Pokud přemýšlíte, jak zabavit a zklidnit mysl, pusťte se do skládání a užijte si dny, kdy vás počasí nebo jiné okolnosti nutí zůstat doma.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB08