IP kamery neboli síťové kamery jsou ve spojení se zabezpečovacími systémy využívány zejména pro dohled nad majetkem a budovami. Co to ale znamená uzavřený a otevřený systém? Jaké vlastnosti ovlivňují kvalitu obrazu? K čemu slouží síťový rekordér? Zjistěte, co je při výběru IP kamery podstatné a na co nezapomenout.
Při výběru IP kamery je podstatných několik vlastností, na které si musíme při rozhodování dát pozor. Podívejte se, proč je důležité provedení a určení, co ovlivňuje rozlišení, jaké jsou možnosti ovládání a podobně.
Provedení a určení
Vnitřní kamery jsou určeny pouze pro použití v interiérech. Bývají náchylnější k poškození a nejsou nijak chráněny proti povětrnostním vlivům, vandalismu, vodě atd.
Venkovní kamery jsou určeny pro sledování zahrad, okolí budov nebo pozemků. Jsou odolné vůči vlivům vnějšího prostředí dle norem IP. Některé modely lze vybavit speciálním odolným krytem, a zamezit tak vandalismu nebo odcizení. Takže pokud víte, že něco takového hrozí, je lepší se na to připravit.
IP kamery můžeme dále rozdělit na domácí kamery a firemní. Domácí kamery jsou ideální pro použití v místnostech, kancelářích či malých obchodech. Firemní kamery umožňují připojení do kamerových systémů, sledování větších prostor i několika místností.
Maximální rozlišení
Rozlišení udává, z kolika obrazových bodů (pixelů) ve vodorovném a svislém směru je obraz tvořen. Čím vyšší rozlišení, tím detailnější obraz, což je u bezpečnostních kamer žádoucí – přesnější identifikace osob. Důležitá je také snímková frekvence, neboli kolik snímků dokáže zařízení pořídit za 1 sekundu.
VGA (640 × 480 px) představuje základní hodnotu rozlišení. Obraz není příliš detailní, postačí například pro sledování dopravního provozu, sněhových podmínek v zimních střediscích apod.
HD rozlišení (1 280 × 720 px) je v dnešní době již standard. Umožní identifikaci osob v rámci menších místností, a to již s lepší rozlišovací schopností.
Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 px) nabízí velmi kvalitní obraz a dostatek detailů i pro monitoring větších prostor. Toto rozlišení už umožní rozpoznávat obličeje a detaily, které by se jinak určovaly velmi složitě.
K dispozici jsou i kamery s vyšším rozlišením, například 2 048 × 1 536 či 2 560 × 1 920 bodů.
Sledujte také údaj o šířce záběru. S širším úhlem záběru získáte lepší perspektivu. U úhlů větších než 150° ale vzniká efekt rybího oka a klesá kvalita obrazu v detailech. U IP kamer se nejčastěji setkáte s úhlem záběru 70 až 180°, takže záleží na vás, k jakým účelům IP kameru potřebujete.
Noční vidění
Pro kvalitní snímání v noci a za špatného osvětlení využívají některé kamery IR přísvit. Ten funguje zhruba do vzdálenosti 25 m a je lidským okem neviditelný. V nočním režimu se kamera automaticky přepne do černobílého zobrazení. Díky tomu je zajištěna lepší kvalita obrazu, který by byl jinak prakticky nepoužitelný.
i
S kvalitou obrazu v šeru souvisí také světelnost. Ta se u IP kamer pohybuje v rozmezí f/1,8 až f/2,8. Hodnotu f/2.0 a vyšší lze považovat za dostatečnou pro správné vykreslení detailů a nízkou úroveň šumu i při večerních záběrech.
Možnosti ovládání
Kromě toho, že je k IP kamerám možné přistupovat na dálku, některé je možné na dálku také ovládat – rozhlížet se pomocí otáčení a kamery, přibližovat či zapínat přísvit. Toto umožní buďto webové rozhraní (při použití počítače), nebo prostředí aplikace (při použití telefonu nebo tabletu).
Ukládání záznamů
Síťové kamery snímaný obraz primárně odesílají na vzdálená úložiště, proto zpravidla nejsou vybaveny interní pamětí. Některé však disponují slotem na paměťové karty SD/micro SD, a jsou tak schopny uchovat desítky hodin záznamu. Čím větší kapacitu zvolíte, tím delší bude interval přepsání starších záznamů novějšími.
Existují i kamery se zabudovaným akumulátorem či možností napájení běžnými bateriemi. Takové modely mohou nahrávat i několik hodin v případě výpadku elektrického proudu.
Připojení a napájení
Bezdrátové WiFi kamery umožňují šifrovaný bezdrátový přenos obrazu. Nutné je napájení adaptérem. Problematický je omezený dosah, takže si před výběrem raději zkontrolujte, zda dosah bude stačit.
Síťový LAN kabel poskytuje stabilní a rychlý přenos obrazových dat. Velkou výhodou je možnost napájení přes síťový kabel PoE. K takovým kamerám není potřeba přivádět další kabel, který jinak řeší napájení.
V dnešní době lze již kamery propojit i pomocí Bluetooth například se smartphonem a v aplikaci sledovat obraz z kamery. To se hodí například ve chvíli, kdy jste na dovolené, ale chcete vědět, co se děje okolo domu.
i
Stále si nevíte rady, jak vybrat IP kameru? Přečtěte si náš článek, který vám poradí.
Co u IP kamery znamená otevřený a uzavřený systém
IP kamery fungují buď v uzavřeném, nebo otevřeném systému. Otevřený systém značí, že k obrazu z kamery má přístup kdokoliv s přístupem k internetu, proto název "otevřený". Jedná se například o IP kamery ke sledování dopravy, průběhu stavby, sněhového zpravodajství ze středisek apod. U uzavřeného systému neboli CCTV nejsou žádné signály veřejně distribuovány, ale jsou sledovány za účelem bezpečnosti.
Zkratka CCTV znamená Closed Circuit Television (uzavřený televizní okruh).
Můžete si pořídit kamerový systém v jednom balíčku
Pokud si nechcete kupovat jednotlivé IP kamery, síťové rekordéry a další příslušenství zvlášť, existuje možnost pořídit kamerový systém jako celek. Při koupi kamerového systému máte zajištěnou kompatibilitu a jistotu, že vše bude fungovat tak, jak má. Většina kamerových systémů má v základu 4 IP kamery a síťový rekordér.
i
Vybrat pořádný bezpečnostní systém není jen tak. Přečtěte si, jak vybrat bezpečnostní systém, abyste nebyli zaskočeni a nezapomněli na nic podstatného.
Užitečné vlastnosti IP kamer
LED přísvit dokáže osvětlit prostor pomocí bílého světla ze zabudovaných LED světel.
Možnost otáčení umožní otáčet kamerou pomocí klávesnice nebo potřebného softwaru až o 360°.
Kamery s detekcí pohybu umí zachytit pohyb a po zachycení spustit nahrávání na paměťovou kartu.
Pokud je v krytu čočky umístěno zvětšovací sklíčko, kamera disponuje funkcí bližšího přiblížení.
Kamera s vestavěným mikrofonem dokáže kromě obrazu zaznamenávat i zvuk.
Vestavěný reproduktor zpravidla umožňuje obousměrnou komunikaci, můžete tedy skrze kameru i mluvit.
Pořiďte si bezpečnostní kameru do domácnosti, abyste věděli o všem, co se děje.
Co je to síťový rekordér
Síťový rekordér neboli NVR (Network Video Recorder) je jednoúčelové zařízení, které dokáže zaznamenávat obraz z IP kamery na pevný disk. Připojuje se do sítě pomocí LAN kabelu. V případě, že jsou na stejné síti i IP kamery, rekordér je dokáže vyhledat a připojit. NVR se dodávají bez pevných disků.
i
Aby se NVR dokázalo spojit s IP kamerami, musí kamery podporovat protokol Onvif. Bez této podpory spojení většinou není možné. Před nákupem si tuto vlastnost zkontrolujte.
Hledáte příslušenství pro IP kamery?
Některé IP kamery nemusí v balení obsahovat vše, co budete potřebovat. Napájecí zdroj, dálkové ovládání, solární panel pro pohon kamery a spoustu dalšího. Jednoduše se podívejte na příslušenství k IP kamerám, které nabízíme a najděte přesně to, co vám chybí. Díky nám si postavíte dokonalý kamerový systém.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.