Obnovit stránku

Jak koupit kryptoměnu?

Aktualizováno

Již jsme se dozvěděli, co je to bitcoin a kryptoměny obecně. Víme také, kdo bitcoin stvořil a za jakým účelem. Pokud se chceme stát součástí této revoluce a nechceme ji pouze sledovat z povzdálí, je zapotřebí vědět, jak lze takové kryptoměny pořídit. V následujícím článku se dozvíte, jak a kde nakoupit kryptoměny, jaké zákony je spravují a na co si dát při nákupu kryptoměn pozor.

Jak na nákup kryptoměn?; alza; kryptoměny

Jak koupit kryptoměnu? – OBSAH

 1. Kde koupit kryptoměny?
 2. Osobní prodej a nákup kryptoměn
 3. Prodejní automat na kryptoměny
 4. Prodejní automaty na všech pobočkách Alza.cz!
 5. Nákup kryptoměn v kryptoměnové směnárně
 6. Nákup kryptoměn na kryptoměnové burze
 7. Prostředí burzy Binance aneb jak se správně orientovat?
 8. CFD burzy – spekulujeme na hodnotu kryptoměn
 9. P2P burzy – přímé spojení mezi uživateli
 10. Decentralizované burzy – budoucnost obchodování s kryptoměnami?
 11. Nákup kryptoměn – daně a zákony. Jak to s nimi opravdu je?

Kde koupit kryptoměny?

Postupný rozmach kryptoměn ve světě s sebou logicky přinesl také spousty možností, jak se k těmto kryptoměnám dostat. Běžný nákup kryptoměn tak lze realizovat nespočtem možných způsobů, přičemž každý z nich přináší pro uživatele jisté výhody, nevýhody a rizika. V našem článku se podrobně zaměříme na ty nejběžnější z nich – osobní nákup kryptoměn, prodejní automaty na kryptoměny, nákup kryptoměn na obvyklých burzách a ve směnárnách, na decentralizovaných burzách či CFD burzách.

Osobní prodej a nákup kryptoměn

Nejdříve se zaměříme na osobní prodej. Tento způsob by měl být uveden na prvním místě, jelikož kryptoměny byly vytvořeny za účelem prodeje mezi jednotlivci. Hlavní účel kryptoměn jako digitálních peněz byl takový, aby se s nimi platilo za různé statky a dala se zde uchovat hodnota. Zkrátka stejný účel jako peníze.  Peníze také nechodíme nakupovat na burzy a do směnárny, ale získáváme je prací nebo prodejem svého majetku. Stejně tak mají jednou fungovat i kryptoměny. Momentálně jsou spíše nástrojem spekulace, ale už dnes najdete spoustu míst, kde je možné s nimi platit.

Jak na nákup kryptoměn?; osobní prodej
Dojednat osobní nákup kryptoměn dnes není žádný velký problém, slouží k tomu speciální skupiny na sociálních sítích nebo také různá internetová fóra.

Pokud tedy máte zájem o nákup kryptoměn, doporučuji využít právě osobní prodej. Nedáváte důvěru do rukou služeb třetích stran, a to včetně bank. Zároveň účastníci mohou mezi sebou zkontrolovat, zda transakce byla skutečně odeslána, jelikož se dá říci, že obchod probíhá „z ruky do ruky“. Přesněji tedy vy jako kupující předáte peníze prodávajícímu a ten vám před vaším zrakem přepošle poptávanou kryptoměnu na vaši mobilní či hardwarovou peněženku. V případě, že vy i prodávající používáte mobilní peněženku, není ani zapotřebí vypisovat celou adresu, ale pouze vygenerovat QR kód pro příjem zaslaných kryptoměn. Mobilní peněženka je pro osobní prodej vhodná vzhledem k tomu, že odesílání probíhá takto před vámi a vše se dá zvládnout přiložením chytrých mobilních telefonů.

Seznam nejpoužívanějších mobilních peněženek:

Pro domluvení osobního setkání doporučuji využít různé komunity na sociálních sítích. Například na Facebooku můžete nalézt několik skupin, které byly založeny přímo pro účel nákupu kryptoměn.

i Dejte si však pozor a místo setkání si domluvte na veřejných místech v zájmu svého bezpečí. I zde se totiž mohou objevovat různí podvodníci, kteří budou mít zájem o vaše peníze. Ať už digitální, nebo ty klasické, na které jsme zvyklí.

Prodejní automat na kryptoměny

Jistě jste si mohli všimnout, že se v obchodních centrech (zejména v Praze) začínají objevovat automaty na prodej bitcoinů, popřípadě dalších kryptoměn. Stejně tak můžete nalézt automat i u nás. První takový automat se nacházel v sídle neziskové organizace Paralelní Polis. Zde bylo také možné poprvé zaplatit kryptoměnou, a to v kavárně, která sídlí ve stejné budově. Jedná se o totožný automat, jaký naleznete u nás na prodejně. My jsme na místo vyrazili, abychom vám krok po kroku ukázali, jak se přes takový automat na kryptoměny nakupuje.

Jak na nákup kryptoměn prostřednictvím automatu?

Když přijdete k automatu, uvidíte nápis „Nakupte bitcoiny!“. Jde o spořič obrazovky, který zmizí po dotyku displeje a následně se vám zobrazí loga kryptoměn. Poté, co se rozhodnete pro kryptoměnu a zvolíte ji, objeví se menu s možnostmi.

Jak na nákup kryptoměn?; prodejní automaty; alza
Jeden z prodejních automatů se nachází přímo na naší prodejně Alza.cz v Praze 7 – Holešovicích.

My zvolíme možnost zakoupit a přejdeme na obchodní podmínky, kde máme upozornění zákazníků na výši poplatku, dobu trvání a informace o provozovateli služby. Po odsouhlasení podmínek se dostaneme ke kroku, kdy budeme zadávat svou peněženku, kam obdržíme kupovanou kryptoměnu. Před nákupem kryptoměn přes tento automat je zapotřebí vygenerovat QR kód pro vaši peněženku. K tomu slouží výše zmíněné mobilní peněženky, jež tuto funkci obsahují, a vám stačí pouze přiložit displej svého chytrého telefonu. Pokud nemáte peněženku připravenou, v Paralelní Polis můžete zdarma obdržet papírovou peněženku, na níž je QR kód také vygenerován. Místo, kde se nachází snímač QR kódu, je zobrazeno na displeji automatu.

Jak na nákup kryptoměn?; prodejní automaty, alza     Jak na nákup kryptoměn?; prodejní automaty; alza
Samotný převod kryptoměn velice usnadňuje QR kód generovaný vaší mobilní peněženkou – automat z něj ihned zvládne zjistit správnou adresu vaší peněženky.

Po načtení peněženky snímačem se zobrazí kolonky, které ukáží, kolik je dosud vloženo v hotovosti, odpovídající částku v dané kryptoměně a adresu vaší peněženky. Raději si zkontrolujte, zda se adresa shoduje s adresou peněženky. Nyní je čas, kdy můžete vložit hotovost do automatu. Automat není vytvořen tak, aby vám vracel, takže pokud například vložíte 200 korun českých, budete za tuto částku nakupovat.

i Už jste slyšeli o celosvětové platební síti Ripple a jejím nativním tokenu XRP? V našem článku se dozvíte, jak a kde všude Ripple (XRP) nakoupit, ale také proč tento projekt způsobuje v celosvětové kryptokomunitě tolik rozporuplných reakcí.

Prodejní automaty na všech pobočkách Alza.cz!

Od konce června můžete kryptoměny nakoupit přímo u nás na prodejně. Pokud jste již navštívili naši prodejnu, určitě znáte také Paybox. Jedná se o automat na úhradu zboží, ale nyní jeho prostřednictvím můžete také nakoupit kryptoměny. Je to stejně jednoduché jako když platíte za zboží. Pro nákup přes Paybox je zapotřebí mít staženou aplikaci Alza.cz, historii objednávek a přidat si do aplikace svou peněženku na kryptoměny. Ve videu níže se dozvíte, jak při nákupu postupovat.

Nákup kryptoměn v kryptoměnové směnárně

Stejně jako máme směnárny na směnu mezi různými měnami, existují také směnárny na směnu mezi fiat měnou a kryptoměnou. Pro případ, že jste to dosud nepostřehli, fiat je označení pro běžné peníze, kterými denně platíme. Nákup kryptoměn přes kryptoměnové směnárny je stejný, jako když provádíte internetovou platbu za položky v e-shopu nebo při platbě za dovážené jídlo. Liší se pouze v tom, že zde je zapotřebí zadat adresu vaší peněženky. Tentokrát však nebudete snímat QR kód, ale zadáte její textovou formu.

Jak na nákup kryptoměn?; směnárny; coinbase
Platforma Coinbase vznikla již v roce 2012 a aktuálně se řadí mezi jedny z nejpopulárnějších kryptoměnových směnáren světa.

Směnárny často slouží jako vstupní brána do světa kryptoměn. Nejedná se o nejlevnější cestu pro nákup kryptoměn, zato je poměrně rychlá a pohodlná. Přes směnárny si lidé často nakupují bitcoiny, které nechávají posílat rovnou na burzy a zde za ně nakupují další kryptoměny. Jednou z funkcí bitcoinu je samozřejmě také to, že je obchodován v páru s ostatními kryptoměnami, tudíž ve většině případů slouží jako vstupní brána do světa kryptoměn.

Směnárna vs. burza. Jaký je rozdíl?

Směnárna se od burzy liší tím, že neslouží pro obchodování mezi koncovými uživateli. Zatímco na burzách neprodáváte a nenakupujete přímo od dané společnosti, ale od lidí, u směnárny ano. Burzy vydělávají také na poplatcích, stejně jako automaty. Ve většině případů si burzy procentuelně stanoví část poplatku z prováděného nákupu či prodeje. Stejně tak to mají automaty, které mají tento poplatek vyšší, jelikož zde neprobíhají obchody tak frekventovaně, jako je tomu na burzách.

i Směňujte i mezi kryptoměnami!

Existují také směnárny, které neslouží pro směnu mezi fiat měnou a kryptoměnou, ale pouze mezi kryptoměnami. Na burzách většinou můžete obchodovat v páru s kryptoměnami Bitcoin, Ethereum a možná s pár dalšími kryptoměnami jako Bitcoin Cash nebo Litecoin. V tomto typu směnáren si vyberete jednu z podporovaných kryptoměn a směníte ji napřímo za jinou. Není třeba používat dominantní kryptoměny jako mezičlánek, ale lze přímo směnit kryptoměnu za tu, kterou poptáváte. Nejznámější z tohoto typu směnáren je služba s názvem Shapeshift, jež momentálně podporuje směňování 72 kryptoměn.

Směnárny však vydělávají trochu jinak. Pokud se rozhodnete přes směnárnu nakupovat kryptoměny, všimnete si často značného rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Tomuto se říká spread a jedná se o způsob, kterým směnárny generují zisk. Nejedná se pouze o kryptoměnové směnárny. S tímto způsobem se lze setkat také u běžných směnáren či bank. Cena nákupu je zkrátka o něco vyšší než aktuální tržní cena, a cena prodeje je samozřejmě o něco nižší.

Nákup kryptoměn na kryptoměnové burze

Než se však vydáte do tohoto neprozkoumaného prostředí, mějte na paměti, že zde čelíte vysokému riziku. Nejen že jsou kryptoměny vysoce volatilní, ale v prostředí burz také figuruje mnoho obchodníků s dlouholetými zkušenostmi, kteří se zde stávají vaší konkurencí. Tzv. obchodování „na páku“ zezačátku raději vynechte. Tuto možnost poskytuje malá část kryptoměnových burz, avšak můžete tím snadno přijít o své prostředky. Jedná se o obchodování, kdy vytváříte pozici, u níž nevyužíváte pouze svůj kapitál, ale půjčujete si cizí. Váš kapitál v tuto chvíli slouží jako ručení. Právě proto kvůli jedné špatné pozici můžete přijít o veškeré své prostředky.

Jak na nákup kryptoměn?; burzy; binance
Pro potřeby našeho článku využijeme známou kryptoměnovou burzu Binance, která začala fungovat v roce 2017.

Jednoduché a dostupné obchodování

Jednou z výhod obchodování na burzách s kryptoměnami je jednoduchost a dostupnost. Pokud jste se již někdy registrovali na nějakých internetových stránkách, zvládnete pravděpodobně registraci i zde. Průběh registrace u jednotlivých burz je většinou stejný. Já používám burzu s názvem Binance. Prostředí této burzy působí profesionálně, ale zároveň není složité, proto jsem se rozhodl "???".

Verifikace

Verifikace u některých burz slouží k získání více oprávnění pro manipulaci se svými prostředky. Některé burzy dokonce neumožňují se svými prostředky disponovat, dokud verifikace neprovedete. Při verifikaci musíte doložit jeden či dva doklady (občanský průkaz, řidičský průkaz či pas), díky nimž si burza ověřuje své uživatele. Doklady je zapotřebí vyfotit nebo naskenovat z obou stran a zároveň vyplnit formulář, kam zadáváte údaje podrobnější než při registraci.

Bezpečnostní opatření

Vzhledem k tomu, že svět kryptoměn byl ještě donedávna poměrně neregulované prostředí, je zapotřebí být o to více ostražitý. K tomu slouží různá bezpečnostní opatření, která máte možnost aktivovat v nastavení účtu.

Bezpečnostní opatření – na co si dát pozor?

Podvodné odkazy

Když navštívíte stránky nějaké burzy, ujistěte se, že v url adrese stránky nejsou neobvyklé symboly a všechna písmena sedí. V minulosti vznikaly různé podvodné stránky, které pouze změnily jeden znak v adrese a vydávaly se za originál. Někdy to bylo tak nepatrné, že si toho téměř nešlo všimnout (všimněte si nepatrné čárky pod adresou na obrázku níže). Kdybyste se na této podvodné stránce registrovali, provozovatel by získal vaše přihlašovací údaje, které by mohl v budoucnu zneužít. Proto je dobré si účet zabezpečit i dalšími opatřeními, například dvoufaktorovým ověřováním (2FA).

Jak na nákup kryptoměn?; bezpečnost

2FA

2FA neboli dvoufaktorové ověření je bezpečnostní opatření, které může ochránit váš účet v případě, že by někdo získal vaše přihlašovací údaje. Jedná se o aplikaci, která je k dispozici zdarma ke stažení v obchodu s aplikacemi a v krátkém časovém intervalu generuje náhodný číselný kód. Tento kód musíte na burzách zadávat během přihlašování a výběru vašich prostředků. Výhoda je v tom, že tento kód máte k dispozici pouze vy po omezenou dobu, tudíž nikdo nemůže zneužít vaše přihlašovací údaje.

Jak na nákup kryptoměn?; bezpečnost

Potvrzovací mail

Většina burz nabízí možnost potvrzení přihlášení prostřednictvím emailu. Funguje to na stejném principu jako potvrzování při registraci. Pokud by se však někomu dostal do ruky přístup na vaši emailovou adresu, nebude toto bezpečnostní opatření k ničemu platné, proto doporučuji také výše zmíněné dvoufaktorové ověření.

Whitelist IP

Dalším opatřením je whitelist IP adres pro přihlášení. Zkrátka můžete si vytvořit seznam IP adres, z nichž bude možné se připojit. Na toto opatření pozor. Můžete se ocitnout v situaci, kdy se budete potřebovat nutně dostat na svůj účet, ale vzhledem k tomu, že nebudete na síti, ze které se běžně přihlašujete, na svůj účet se nedostanete. Tímto způsobem můžete promarnit velikou šanci k nákupu, či naopak k prodeji.

Pozor na doplňky v internetovém prohlížeči

Dávejte si pozor na doplňky do internetového prohlížeče. Snažte se stahovat doplňky pouze z důvěryhodných zdrojů. V nejlepším případě používejte internetový prohlížeč, kde žádné doplňky nainstalované nemáte. Může totiž dojít k tomu, že nedůvěryhodné doplňky budou monitorovat vaše přihlášení a dojde k odcizení přihlašovacích údajů nebo manipulaci s vaším účtem poté, co se přihlásíte. 

Prostředí burzy Binance aneb jak se správně orientovat?

Registrace na burze Binance

Přejděte na webové stránky burzy www.binance.com a v pravém horním rohu zvolte Register (v překladu „zaregistrovat“) a přejdete na formulář. Nyní vyplníte všechny požadované informace a potvrdíte formulář. Následně bude do vaší emailové schránky zaslán potvrzovací e-mail.

i Pokud by vám e-mail nepřicházel během pár minut, doporučuji zkontrolovat spam ve vaší schránce.

Odkazem uvedeným v zaslaném mailu potvrdíte registraci a nyní se stačí pouze přihlásit na webových stránkách v levém horním rohu zvolením Log in (v překladu „přihlásit se“). Po přihlášení v levém horním rohu naleznete možnost Exchange, pomocí které se dostanete rovnou do obchodního rozhraní. Obchodní rozhraní je poměrně přehledné a jednoduché. Vysvětlíme si základní pojmy pro lepší orientaci.

Orderbook

Na levé straně rozhraní vidíme Orderbook. Červeně je označena nabídka, zeleně je označena poptávka. Orderbook se ve světě obchodníků většinou nepřekládá. Kdybychom na tom však lpěli, mohli bychom to nazvat seznam příkazů. Jedná se o skutečně o seznam či tabulku aktuálních obchodních příkazů.

Jak na nákup kryptoměn?; burzy; binance. orderbook
Orderbook nám zobrazuje jak graficky, tak číselně aktuální stav na trhu, tedy stav nabídky a poptávky.

Historie obchodů

Historie obchodů je jasná z názvu. Vidíme zde seznam posledních vykonaných obchodů. Může nám to pomoci monitorovat trh a zároveň vyhledat svůj vlastní příkaz.

Jak na nákup kryptoměn?; burzy; historie
Jak koupit kryptoměny na burze Binance – historie obchodů

Graf

Jedná se o grafické znázornění vývoje ceny. Stejně jako u většiny burz, i zde máte možnost si přepínat mezi různými časovými horizonty a typy grafu.

Jak na nákup kryptoměn?; burzy; binance, graf, cena
Jak koupit kryptoměny na burze Binance – grafické znázornění vývoje ceny

Zadávání příkazu

Je vám asi jasné, že tlačítko Buy a Sell indikují nákup a prodej. Zde je jen zapotřebí zadat množství a cenu. Pokud zvolíte možnost market, příkaz se vykoná za aktuální tržní cenu.

Jak na nákup kryptoměn?; burzy; zadávání příkazů
Jak koupit kryptoměny na burze Binance – zadávání příkazů

Další možnosti na burze Binance

Další důležité možnosti najdete v pravém horním rohu. Zde vidíte možnosti Funds, Orders, Join Us, Support a News. V překladu by to bylo Prostředky, Příkazy, Připojte se k nám, Podpora a Novinky. Po přeložení je jasné, co která možnost představuje. Nás zajímají prostředky a příkazy. Když zvolíme možnost příkazy, můžeme si zobrazit momentálně otevřené příkazy, historii příkazů a historii vykonaných příkazů. Pokud zvolíme prostředky, můžeme si zase zobrazit naše zůstatky, vklady, výběry a historii transakcí.

Jak na nákup kryptoměn?; burzy; binance, výběry
Jak koupit kryptoměny na burze Binance – výběr prostředků

Jestliže chceme prostředky na burzu poslat, zvolíme Deposits (v překladu „vklady“) a vybereme kryptoměnu, kterou chceme zaslat na burzu. Následně se nám zobrazí adresa, na kterou danou kryptoměnu zašleme. V opačném případě, když chceme nějakou kryptoměnu vybrat, zvolíme možnost Withdrawals (v překladu „výběry“) a zase zvolíme, jakou kryptoměnu chceme vybrat. Následně se nám zobrazí pole, kam zadáme adresu peněženky a zvolíme částku, kterou chceme vybrat. Pod zvolenou částkou můžeme vidět poplatek za výběr.

CFD burzy – spekulujeme na hodnotu kryptoměn

CFD, celým názvem Contract For Difference (dalo by se přeložit jako „kontrakt na rozdíl“), je závazek, který určuje, že prodávající zaplatí kupujícímu rozdíl mezi stávající hodnotou aktiva a jeho hodnotou k okamžiku, kdy byl kontrakt uzavřen. Některé tyto burzy také otevřely obchodní páry s kryptoměnami. Nezapomínejte však na jednu věc. Nakoupené prostředky na CFD burzách nevlastníte, ale pouze spekulujete na jejich hodnotu. U běžných kryptoměnových burz sice nevlastníte kryptoměny, když jsou umístěny na vašem účtu, ale můžete si je přeposlat zpět do svého vlastnictví. Zde však nemůžete s prostředky manipulovat. Poskytovatelem těchto kontraktů je například platforma Plus500. Momentálně tato služba umožňuje obchodování se 7 kryptoměnami.

P2P burzy – přímé spojení mezi uživateli

P2P je zkratka pro peer-to-peer, výraz, který se používá především v počítačových sítích. Jedná se o případ, kdy koncoví uživatelé jsou spojeni přímo mezi sebou a nevyužívají k tomu zprostředkovatele. V případě obchodování je tomu stejně. Uživatelé nevyužívají třetí stranu pro vykonání obchodu, třetí strana zde však může existovat pro provoz platformy, na které se obchody odehrávají.

Nejznámějšími službami pro P2P obchodování jsou:

Decentralizované burzy – budoucnost obchodování s kryptoměnami?

Jak již bylo zmíněno, burzy se v minulosti potýkaly s obrovským nárůstem uživatelů, na který nebyly z technického hlediska připraveny. V důsledku toho se některé z nich staly dočasně nepoužitelnými, nebo uzavřely registrace uživatelům. Odpovědí na tento problém jsou decentralizované burzy. Decentralizované burzy by se daly nazvat burzami budoucnosti, jelikož právě to je řešení pro aktuální stav. Decentralizace tu řeší stejnou problematiku, jako je tomu u kryptoměn. Výkon není centralizovaný na jednom místě, ale rozložený mezi síť uživatelů.

i Mohlo by vás zajímat
1. Jak platit bitcoinem na Alza.cz? Připravili jsme podrobný návod.
2. Co je to vlastně ten blockchain? Přinášíme odpovědi!
3. Kryptoměnové forky. Vše, co jen chcete o větvení kryptoměn vědět.
4. Hardware peněženky – aneb lidé, updatujte!
5. Coinmarketcap. Mějte přehled o kryptoměnách.
6. Kdo je Satoshi Nakamoto?. Pátráme po tvůrci Bitcoinu.

To nás přivádí k první a hlavní výhodě oproti běžným burzám. Pokud nejde o jeden nebo pár serverů, nemůže dojít k útoku či odstavení burzy. Burzu tvoří síť uživatelů a ve chvíli, kdy vyřadíte jeden článek, může být nahrazen jiným. Další kladnou vlastností je, že obchodované prostředky vlastníte vy. U běžných burz s nimi můžete obchodovat, vybírat a vkládat, ale ve chvíli, kdy je vložíte, tak vám do výběrů nepatří. Decentralizované burzy umožňují, že každý uživatel své prostředky vlastní i ve chvíli, kdy s nimi obchoduje na burze. Díky tomu nemůže dojít k vykradení burzy a ztrátě prostředků více uživatelů zároveň.

Nejznámější decentralizované burzy jsou:

Nákup kryptoměn – daně a zákony. Jak to s nimi opravdu je?

Ohledně nákupu kryptoměn je na místě uvést také tyto dva zákony, kdybyste se rozhodli nakupovat za vyšší částky:

 • Zákon o omezení plateb (254/2004 Sb.) v hotovosti říká, že jedna osoba může během jednoho kalendářního dne zaplatit jiné osobě v hotovosti částku ve výši maximálně 350 000 Kč
 • Zákon proti praní špinavých peněz (253/2008 Sb.) stanovuje, že určité osoby musí identifikovat klienta prostřednictvím občanského průkazu či pasu (je-li fyzickou osobou) nebo ověřením dokladů o existenci právnické osoby (je-li právnickou osobou), a to vždy před uzavřením obchodu nad 1 000 € (přepočítává se na koruny české podle aktuálního kurzu České národní banky).

Pokud jste se setkali s osobami, které vám tvrdí, že kryptoměny jsou ideálním způsobem, jak se vyhnout daním, dávejte si na tyto rady pozor. V případě nákupu se o danění stará prodávající, avšak pokud se rozhodnete k prodeji, je zapotřebí řádně zdanit, a to i v případě, že se jedná o osobní prodej. Více o danění a účtování kryptoměn naleznete v tomto článku Kryptoměny v účetnictví a v daních.

WEB7