Obnovit stránku

Jak funguje bezdrátové nabíjení

Aktualizováno

Bezdrátové nabíjení patří k moderním vychytávkám, jimiž se výrobci vybavených mobilních telefonů snaží nalákat své zákazníky. Stačí telefon položit na kouzelnou podložku a ten se začne nabíjet. Proces je to jednoduchý a mezi uživateli žádaný, takže mezi výrobci roste podpora tohoto způsobu nabíjení stále více. Navíc ti, jejichž přístroj bezdrátové nabíjení nepodporuje, nemusí smutnit, protože i svůj stávající telefon můžete naučit nabíjet se bezdrátově pomocí standardu Qi. Jak na to? A jak vlastně funguje bezdrátové nabíjení?

Jak funguje bezdrátové nabíjení – OBSAH

  1. Bezdrátové nabíjení ve znamení Qi
  2. Jak funguje bezdrátové nabíjení?
  3. Nevýhody bezdrátového nabíjení
  4. Vyberte si telefon, který podporuje bezdrátové nabíjení Qi
  5. Jak na bezdrátové nabíjení u nekompatibilních telefonů?

Bezdrátové nabíjení ve znamení Qi 

Zatímco data se už naprosto běžně přenáší vzduchem, u energie jsme stále na počátku. I přes masivní testování různých technologií se nakonec nejvíce prosadil standard Qi [či], což je výraz z čínštiny, znamenající něco jako životní energie. Standard vznikl v roce 2008. 

Bezdrátové nabíjení pomocí elektromagnetické indukce dokáže přenášet energii na vzdálenost maximálně 1 cm. Technologie je vybavena také komunikačními a kontrolními dovednostmi. Díky tomu na svém zařízení uvidíte informace o stavu nabíjení. Samotná podložka pak pozná, že není v dosahu žádné zařízení, které by přijímalo energii. Okamžitě tak sníží svůj výkon na minimum a zmírní spotřebu elektrické energie.

Bezdratova nabijecka, Samsung Zero Flat
Kompatibilní chytrý telefon stačí odložit na nabíjecí podložku a nemusíte se o nic jiného starat. Dejte sbohem neustálému zapojování nabíječky. 

Ve sdružení výrobců, jež Qi označilo jako univerzální standard tohoto odvětví, se nachází řada výrobců mobilních telefonů (Samsung, HTC, Nokia, Sony a mnohé další), ale také švédská firma IKEA. Napájecí podložku si tedy můžete zakoupit přímo zabudovanou v nočním stolku, lampičce nebo sedačce.

i Možnosti chytré domácnosti se neustále rozšiřují. Kromě bezdrátového nabíjení telefonů by rozhodně nemělo chybět ani chytré osvětlení Philips Hue nebo meteostanice Netatmo.

Jak funguje bezdrátové nabíjení?

Bezdrátové nabíjení využívá velmi jednoduchého principu, elektromagnetické indukce. Její první využití sahá až do roku 1893, kdy Nikola Tesla rozsvítil žárovku bez použití drátů. Zjednodušeně řečeno se jedná o jev, při němž ve vodiči vzniká tzv. indukované napětí a indukovaný proud, a to v důsledku časové změny indukčního toku.

iPhone X; bezdrátové nabíjení
K předním hráčům na trhu s bezdrátovým nabíjením mobilních telefonů patří Samsung.

V praxi je systém založen na elektromagnetické indukci vznikající mezi dvěma plošnými cívkami. Jedna se nachází v podložce připojené kabelem k elektrické síti a druhá musí být součástí nabíjeného zařízení. Kromě nabíjení elektrických zařízení se s tímto jevem často setkává například u indukčních vařičů, kdy proud (a s ním kýžené, byť v procesu spíše odpadové teplo) vzniká mezi cívkou v desce vařiče a vodivým dnem hrnce.

Nevýhody bezdrátového nabíjení

Jakkoliv je bezdrátové nabíjení vysoce praktická věc – obzvláště s příchodem tzv. reverzního nabíjení, které umožňuje „předávání“ energie dalším zařízením, mobilním telefonům, sluchátkům a podobně – má své nevýhody. Jsou to zejména tyto:

  • poměrně vysoké ztráty energie;
  • zařízení je nutné položit přímo cívku na cívku a ne každé zařízení musí být nutně kompatibilní právě s vaší bezdrátovou nabíječkou;
  • je výrazně pomalejší než klasické drátové nabíjení;
  • může docházet k dlouhodobému teplotnímu poškození baterie.

Vyberte si telefon, který podporuje bezdrátové nabíjení Qi

Přestože bezdrátové nabíjení razantně zvyšuje uživatelské pohodlí a na trhu je dostatek bezdrátových nabíječek, výrobci je integrují jen do dražších chytrých telefonů. Uživatelé levnějších modelů mají prozatím smůlu.

i Zaujala vás technologie bezdrátového nabíjení a chcete si pořídit takto vybavený telefon? Vždy aktuální seznam kompatibilních telefonů najdete na stránkách qinside.biz.

Jednotlivé bezdrátové nabíječky se mezi sebou liší především po designové stránce. Kompatibilitu není potřeba řešit, protože na trhu jsou k dispozici již pouze nabíječky podporující standard Qi.

iPhone 8, fotoaparát smartphone; Samsung Galaxy Note8 Samsung Galaxy S8
K telefonům, které nabízejí bezdrátové nabíjení, patří i Google Pixel 4, iPhone 11 Pro nebo Samsung Galaxy Note10+.

Jak na bezdrátové nabíjení u nekompatibilních telefonů?

Chcete využívat bezdrátové nabíjení, ale nemáte kompatibilní telefon? To není nepřekonatelná překážka. Na trhu existuje široká škála příslušenství jako speciální kryty nebo samolepky, které samy podporují bezdrátové nabíjení. Stačí je nasadit na telefon a můžete začít bezdrátově nabíjet.

iPhone 7; bezdrátové nabíjení
Máte například iPhone 7 a chcete také používat bezdrátové nabíjení? Zakupte si speciální kryt a k němu nabíjecí podložku.
i Mohlo by vás zajímat


Bezdrátové nabíjení pomocí standardu Qi nás baví, mezi největší výhody patří jednoduchost a pohodlí, byť oproti klasickému kabelu je pomalejší. Je to ale jen malá nevýhoda, kterou mu spousta uživatelů bez větších problémů odpustí.

Co jsme napsali o bezdrátovém nabíjení dříve?

Moderní chytré telefony mají celou řadu zábavných funkcí, ale to každodenní připojování kabelu s nabíječkou je zkrátka otrava. Poradíme vám, jak si zařídit pohodlné bezdrátové nabíjení, díky kterému budete mít svůj telefon neustále plný energie.

Jak funguje bezdrátové nabíjení?

Nejvýznamnější zastoupení má indukční nabíjení, jehož první využití sahá až do roku 1893, kdy Nikola Tesla rozsvítil žárovku bez použití drátů. Systém je tedy založen na elektromagnetické indukci mezi dvěma plošnými cívkami. Jedna se nachází v podložce připojené kabelem k elektrické síti a druhá musí být součástí nabíjeného zařízení.

Máme dobrou zprávu – penetrace již připravených telefonů pro bezdrátové nabíjení se velmi rychle zvyšuje.

Některé telefony jsou již nachystané od výrobce

Zářivým představitelem již vestavěného bezdrátového nabíjení je vlajková loď společnosti Samsung – Galaxy S6, S6 edge a S6 edge+. V tomto případě si stačí pořídit elegantní nabíjecí podložku a máte vystaráno.

Samsung EP-PG920I

Jiné telefony zase musíte drobně vylepšit

I starší model však můžete rozšířit o možnost bezdrátového nabíjení, a dokonce vás to ani finančně nezruinuje. Stačí totiž zakoupit speciální modul se standardem Qi a ten přiložit na správné místo přímo k baterii. Je to docela snadné a uživatelský komfort se rázem posune o level výše.

Nabíjecí podložka CONNECT IT Qi

Luxusní řešení od Patriotu

Poslední variantou je zakoupení upraveného pouzdra patriot FUEL iON, do kterého váš telefon pohodlně obléknete. Poté už ho stačí přicvaknout na magnetický stojánek (zároveň působí jako nabíječka), a máte veškeré nepříjemnosti s nabíjením vyřízené.

Bezdrátové nabíjení má rozhodně budoucnost a už nyní se pilně pracuje na dalším zlepšení této technologie, aby například fungovala na delší vzdálenost.

WEB8