Obnovit stránku

Jak postavit chytrou domácnost

Chytré telefony byly teprve začátek – dnes s jejich pomocí můžete ovládat kompletní domácnost. Koncept SmartHome přestal být sci-fi fantazií nebo technologickou hříčkou pro geeky a stal se realitou dostupnou pro každého. Chytrou domácnost zvládnete vybudovat sami, bez tahání kabelů a složité instalace. A získáte pomocníka, který zjednoduší každodenní činnosti, zvýší bezpečnost domova a sníží energetické náklady.

Jak postavit chytrou domácnost

Jak na chytrou domácnost?

 1. Při plánování chytré domácnosti byste měli vždy brát v potaz kompatibilitu produktů s Google Assistant, Amazon Alexa, či Apple HomeKit. Tento aspekt vám pomůže v rozvoji vašeho smart home a usnadní vám ovládání produktů z jedné aplikace, či dokonce vaším hlasem.

 2. Dále je potřeba si ujasnit, jak pracují různé komunikační protokoly. Wi-Fi produkty připojíte k vašemu domácímu routeru na přímo. ZigBee a Z-Wave produkty fungující na radiových vlnách budou vyžadovat centrální jednotku (respektive bridge nebo hub). Bluetooth produkty se připojují přímo k vašemu mobilnímu telefonu, pokud jste v dosahu, či na centrální jednotku (specifikum Apple HomeKit).

 3. V době masivního nástupu zařízení spolupracujících s chytrými asistenty Siri, Google Assistant nebo Amazon Alexa vezměte v úvahu i operační systém chytrých zařízení ve vaší domácnosti.

 4. Nebojte se! Inteligentní domácnost zvládne sestavit i méně zkušený uživatel. Nastavení jednotlivých úkonů a chytrých spotřebičů je intuitivní a jednoduché.

Jak začít s chytrou domácností?

 • Základ chytré domácnosti tvoří stabilní a rychlé internetové připojení s kvalitním Wi-Fi routerem.
 • Zařízení v chytré domácnosti potřebují chytrý telefon, na který stáhnete a nainstalujete aplikaci výrobce.
 • Dalším krokem při zařizování chytré domácnosti je integrace chytrého produktu do mobilní aplikace třetích stran, jako je Google Home, Apple HomeKit nebo Amazon Alexa.

Jak chytře zabezpečit domácnost?

 • Chytré zabezpečení domu, či bytu začíná u přístupu – vhodným řešením jsou chytré zámky, chytré videokukátka, či chytré videozvonky.
 • Další možností zabezpečení vašeho smart home jsou chytré IP kamery, které vám umožní přes aplikaci v mobilu náhled do vašeho domova, případné nahrávání záznamu a další vychytávky.
 • Chytré alarmy, které dokážou pomocí senzorů a čidel střežit váš domov v případě vaší nepřítomnosti.
 • V neposlední řadě jde o řadu chytrých detektorů, které mají předejít větším katastrofám – únik vody, detekce kouře, či plynu.
iVeškeré produkty určené k chytrému zabezpečení domácnosti komunikují v síti pomocí šifrovaných zpráv, díky čemuž zamezují svému zneužití. Nutno však dodat, že toto platí pouze v případě, že i vy dodržujete základní bezpečnostní zásady při využívání internetu.

Jak chytře vytápět domácnost?

Chytré vytápění je potřeba rozdělit dle způsobu vytápění u vás doma. Pro ústřední vytápění jsou vhodné chytré termostatické hlavice, zatímco pro vytápění skrze vlastní kotel je ideálním řešením chytrý termostat. Pokud chcete ve vašem domě vytvořit komfort v podobě různých teplot v rozdílných místnostech, je potřeba vytvořit tzv. multizónové vytápění pomocí termostatu a termostatických hlavic od stejného výrobce.

Mobilní aplikace umožňuje nastavování teploty na dálku, či lze využívat polohy telefonu pro automatické vytápění. Dále lze vytvořit týdenní plán, který můžete kdykoliv dle potřeby měnit. U termostatických hlavic oceníte detekci otevřeného okna, kdy po dobu rychlého poklesu teploty, přestává topit.

Jak chytře osvětlit domácnost?

Je více než běžné, že i když jste o chytré domácnosti jako celku nikdy neslyšeli, setkali jste se alespoň jednou s pojmem chytré osvětlení. A není divu, chytré osvětlení je jednoduché, levné a dokáže do velké míry zpříjemnit, nebo někdy dokonce i ochránit vaše domácí prostředí. Chytré osvětlení navíc nabízí široké možnosti ovládání a kompatibility – regulujete intenzitu, měníte barvu a zapínáte/vypínáte osvětlení skrze mobilní aplikaci, chytrého asistenta, nebo dokonce s využitím geolokace.

Portfolio produktů v této kategorii je rovněž obsáhlé. Myslete na to, že levnější modely zpravidla nedisponují velkými možnostmi přizpůsobení a nemohou měnit barvu. Dále dělíme chytrá světla do dvou základních kategorií, WiFi chytré osvětlení a osvětlení vyžadující tzv. bridge neboli centrální jednotku. Chytré osvětlení fungující na WiFi je sice levnější, ale hlavní nevýhoda tkví v tom, že každá jedna žárovka je napřímo spojena s vašim routerem. Proto v případě, kdy máte chytrými světly vybavenou celou domácnost, může dojít k jeho přetížení, a tudíž nesprávnému fungování celé chytré domácnosti. Naopak chytré osvětlení s bridgem funguje tak, že k WiFi routetru je připojeno vždy pouze jedno zařízení (centrální jednotka), které se stará o správu všech žárovek a svítidel. Mimo úlevu pro router přináší bridge ještě další výhodu, umožní totiž ovládat osvětlení domácnosti, i když doma zrovna nejste.

iCo všechno vlastně takové chytré osvětlení umí? Třeba navodit atmosféru u večerního filmu, vytvořit ideální prostředí pro čtení knížky, budit celý dům anebo simulovat vaši přítomnost ve chvíli, kdy jste zrovna na dovolené!

Jak využít chytré domácí spotřebiče?

V čem jsou chytré domácí spotřebiče vlastně tak chytré? Kromě toho, že umí vše, co umí běžné spotřebiče, je také možné je ovládat, mít neustále pod kontrolou a nastavovat na dálku. Uveďme jeden příklad za všechny – kolikrát se vám přihodilo, že jste zapomněli vyprané prádlo v pračce? S chytrou pračkou a sušičkou se vám toto zkrátka nestane. Stačí při odchodu nastavit čas vyprání nebo usušení na chvíli, kdy se zrovna z práce vracíte, přičemž vás na vyprané prádlo upozorní také notifikace v chytrém telefonu.

Co by to bylo za chytrou domácnost, kdyby se neuměla sama uklidit? Robotický vysavač uklidí podlahu v celé domácnosti dříve, než si toho stihnete všimnout. Vysaje, vytře, zaparkuje a nabije se zcela sám, vaši pozornost vyžaduje opravdu jen v nezbytně nutných případech. Dalším důležitým společníkem je chytrá lednice, ve které si například přímo z obchodu zkontrolujete, co doma zrovna chybí. Milovníci horkých nápojů ocení chytré konvice, jež jsou schopné předehřát a udržovat teplotu vody dle vámi zvoleného nápoje, nebo chytré kávovary, kde si jen s pomocí aplikace připravíte kávu přesně podle svých představ!

Jak využít chytré hlasové asistenty?

Nyní je načase začít si klást otázku, proč se vlastně zatěžovat mobilní aplikací, když nám na ovládání chytré domácnosti postačí několik základních frází v angličtině? Všechny tři nejpopulárnější systémy pro chytrou domácnost – Google Home (Google Asistent), Amazon Alexa (asistentka Alexa), Apple HomeKit (asistentka Siri) – mají v sobě hlasové ovládání integrováno. Jak už bylo naznačeno, všichni asistenti hovoří bohužel pouze anglicky, a proto je nutné znát alespoň základní pokyny v angličtině. Nebojte, český přízvuk jim nevadí.

Jak postupovat v případě, že telefon nechceme doma používat ideálně vůbec? Chytrou domácnost můžeme ovládat také za pomoci chytrého reproduktoru nebo chytrých hodinek se zabudovaným asistentem. Obecně lze hlasového asistenta v chytrém reproduktoru považovat za pomyslný středobod celé chytré domácnosti – kromě ovládacích prvků využijeme například také aplikace na streamování hudby (Spotify, Apple Music, YouTube Music), předpověď počasí, dopravní informace nebo přehled nejnovějších zpráv. Centrální jednotky s hlasovými asistenty vás díky zabudovaným mikrofonům uslyší i přes okolní hluk, a navíc s vámi zvládnout vést i poměrně rozvité konverzace.

Jak využít scénáře a automatizace?

Jste v situaci, kdy si s vaší chytrou domácností skvěle rozumíte a chcete ji začít využívat naplno. K tomu vám pomohou scénáře a automatizace. Scénář umožňuje v jeden okamžik spustit několik akcí najednou – typicky se jedná o scénář typu „Dobré ráno“ nebo „Dobrou noc“, kdy váš hlasový asistent rozsvítí (zhasne) světla, zvýší (sníží) teplotu v obývacím pokoji a zapne (vypne) větrák. Fantazii se zde meze nekladou, scénářů můžete vytvářet mnoho a mohou obsahovat nespočet různorodých příkazů.

Automatizace, jak už název napovídá, jsou tady od toho, aby se chytrá domácnost obešla i bez vás. Jinými slovy, automatizace umožňuje spustit několik akcí najednou bez vašeho vědomí, ale pouze v případě splnění nějaké podmínky. Otevření okna vyvolá vypnutí topení, otevření dveří způsobí rozsvícení světel nebo nejrůznější reakce na narušení zabezpečení domácnosti. Cílem je mít vše důležité na jeden klik, povel nebo zcela automaticky.

Jak chytře vyrazit na dovolenou?

Kdo se postará o náš dům? To je často vůbec první starost při plánování delší dovolené. S vyladěnou chytrou domácností vás tato nepříjemná otázka trápit nebude. Chytré květináče se postarají o zalévání, automatické dávkovače vody a jídla v kombinaci s chytrým pelíškem zajistí komfort pro vaše mazlíčky a díky chytrému zabezpečení se nemusíte bát nezvaných hostů.

V případě, že se vám po domově bude třeba jen stýskat, stačí se připojit na chytré kamery a podívat se, jak to tam zrovna vypadá. Chytré uzávěry, čidla a další senzory zase pomohou předejít katastrofám typu úniku vody či plynu. A pokud se o něco nepostará systém domu, stačí za pomoci chytrého zámku dovnitř na dálku pustit třeba vašeho souseda.

Kapitoly průvodce chytrou domácností

Inteligentní dům vs. chytrá domácnost

Ve spojení s chytrou domácností můžeme narazit i na pojem inteligentní dům (nebo chytrý dům). I když lze oba výrazy považovat za významově příbuzné, neznamenají totéž. Chytrá domácnost (Smart Home) je obvykle marketingové označení pro systém vzájemně komunikujících prvků, které si můžete kdykoliv pořídit i do své současné domácnosti a zpříjemnit či usnadnit si jimi život. Jak se dočtete v tomto průvodci, jde především o světla, zabezpečovací prvky, kuchyňské spotřebiče a podobná zařízení.

Alternativně lze za chytrou domácnost označit jakékoliv domácí prostředí využívající chytré prvky. Lze proto tímto způsobem pojmenovat jak domácnost postavenou na systémech Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant a podobně, tak domácnost uvnitř inteligentního domu. Zatímco za inteligentní domácnost lze označit každou domácnost v inteligentním domě, za inteligentní dům nelze označit každý dům využívající prvky chytré domácnosti.

Inteligentní dům smart home
Ať už máte pravý inteligentní dům, nebo ne, chytrou domácnost můžete skutečně nabít funkcemi.

Správně jsou chytré domy typem budov, které se jako „inteligentní“ už projektují. Nejde tedy jen o sadu chytrých prvků tvořících inteligentní domácnost, nýbrž o komplexní systém využívající specificky připravenou elektroinstalaci i architektonická a strojní řešení. Ta spolupracují tak, aby byla budova maximálně automatizovaná, regulovatelná a úsporná.

Starší budovu lze chytrému domu přiblížit podobně, jako ji lze zateplit. Ale tak jako prostým zateplením nedosáhnete energetické úspornosti nových pasivních domů, ani stará budova s novými chytrými prvky nenabízí tolik možností jako od základů navržený inteligentní dům. Nicméně pokud chcete vytvořit něco jako inteligentní dům svépomocí, Smart Home prvky jsou nejlevnějším a nejpraktičtějším řešením, které můžete využít. Se zapojením si poradíte sami a díky bezdrátové komunikaci prvků se vyhnete i větším stavebním úpravám.

Chytrá domácnost: cena je jen na vás

Cenu chytré domácnosti nelze ani zdaleka přesně určit, neboť je škálovatelná. Za formu domácí automatizace lze považovat už to, že si pořídíte chytré osvětlení ovládané z telefonu, což vás vyjde na pár stovek až nižší tisíce korun (opět podle množství světel). Můžete si ale chytře vybavit třeba celou kuchyň. Pokud si koupíte chytrý kávovar, lednici, myčku a další prvky, lze říci, že chytrá domácnost stojí desítky tisíc.

Také se ale můžete rozhodnout vstoupit do budoucnosti po hlavě a do chytré domácnosti zakomponovat vytápění, bezpečnostní prvky, vrata od garáže, rolety na oknech, fotovoltaickou elektrárnu, ohřev bazénu a podobně zásadní součásti. V takovém případě vyjde chytrý domov klidně i na stovky tisíc, což samozřejmě odpovídajícím způsobem pocítíte na svém životním komfortu.

Možnosti chytré domácnosti

Co vám chytrá domácnost přinese?

Možnosti jsou téměř neomezené. Ráno vás neprobudí ostrý jas lampy, ale pomalu se rozsvěcující měkké světlo, zatímco v kuchyni se již vaří voda na čaj. Po vašem odchodu termostat snižuje teplotu a chytré zásuvky se automaticky odpojují. Bezpečnostní senzory hlídají celý prostor a posílají vám notifikace, pokud zaznamenají cokoliv podezřelého. Kamery vám zároveň zprostředkují přímý přenos z obýváku až do kanceláře. Cestou domů se stavíte nakoupit a lednička vám zkontroluje, jaké potraviny v ní máte a co musíte dokoupit. Večer se vracíte do vytopeného bytu, chytrý zámek za vámi automaticky zamyká a pohybové senzory se vypínají. Zatahují se rolety, spouští se AV systém a chytré osvětlení zlehka dokresluje atmosféru filmu. U dětí v pokojíčku se samo zhasne světlo, jakmile usnou. A vy nad tím vším máte absolutní kontrolu díky intuitivní aplikaci v chytrém telefonu.

 • Snadné ovládání celé domácnosti na dálku z displeje smartphonu.

 • Vytváření automatických scénářů a navazujících akcí pro různé situace.

 • Dokonalý přehled o vašem domově – kdekoli a kdykoli.

 • Zvýšení bezpečnosti a pohodlí.

 • Snížení a kontrola nákladů na provoz domácnosti.

Jednoúčelové sady

Jednoúčelové sady představují nejsnazší cestu k chytré domácnosti. Jsou relativně levné a jednoduché na instalaci – prakticky stačí vše vybalit z krabice, rozmístit po bytě a zapnout. Tyto sady ale často plní pouze jediný účel (např. zabezpečení) a bývá obtížné je posléze rozšířit o zařízení jiného výrobce, neboť se jedná o uzavřený systém s vlastním komunikačním protokolem. Příkladem může být třeba chytrý termostat, ke kterému sice dokoupíte další termo hlavice, ale při pořízení chytré žárovky od jiného výrobce si k jejímu ovládání musíte stáhnout další samostatnou aplikaci. Čím více tedy svou chytrou domácnost rozšiřujete, tím více potřebujete aplikací, což není zrovna pohodlné.

 • Nižší pořizovací cena
 • Snadná instalace
 • Okamžité fungování
 • Kompatibilita komponentů omezena stejným výrobcem
iNekompatibilitu jednoúčelových sad s komponenty jiných výrobců může do jisté míry nahradit bezplatná aplikace IFTTT (z anglického If This Then That – „pokud tohle, udělej tamto“) či aplikace výrobců třetích stran (Google, Amazon, Apple), sloužící jako most mezi cloudovými službami nesouvisejících zařízení a aplikací. Nastavením sekvencí typu „v případě detekce pohybu rozsviť světlo na chodbě“ propojíte jinak nekompatibilní komponenty vašeho smart home.

Centrální jednotky

Srdcem a mozkem dobře provázané chytré domácnosti je centrální jednotka, tzv. hub. Centrální jednotku stačí propojit s routerem a posléze libovolným připojováním dalších zařízení postupně vystavět komplexní chytrou domácnost.

Hub ke komunikaci s jednotlivými chytrými komponenty užívá nejčastěji protokoly ZigBee nebo Z-Wave, bezpečně šifrované 128bitovým algoritmem. Oba protokoly komunikují postupným předáváním signálu napříč zařízeními až k centrální jednotce. S každým dalším zařízením tedy rozšiřujete dosah sítě. ZigBee a Z-Wave ale komunikují na odlišných frekvencích, při výběru smart zařízení tedy dbejte na protokolovou kompatibilitu.

Nejpohodlnějšího ovládání centralizované inteligentní domácnosti dosáhnete pomocí chytrých asistentů s hlasovým ovládáním, jako je Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple HomeKit. Ty dokážou dále komunikovat s nejrůznějšími zařízeními pomocí WiFi i Bluetooth.

 • Rozmanitost a dokonalá provázanost celého systému
 • Ovládání centralizované na jednom místě, z jediné aplikace
 • Možnost postupného rozšiřování o další komponenty
 • Vyšší pořizovací cena
 • Prvotní zapojení může být obtížnější
 • Omezení výběru komponentů dle kompatibility s protokolem
iUž s protokolem Bluetooth 4.2 učinil Internet věcí velký skok kupředu, ale Bluetooth 5 jeho podporu ještě rozšíří díky důrazu na zabezpečení, dvakrát rychlejší konektivitě, většímu dosahu, výdrži a stabilitě. Zvládne tak zajistit komunikaci zařízení po celém domě.

Apple HomeKit

Uživatelé operačního systému iOS k centralizaci chytré domácnosti vyloženě nepotřebují specializovaný hub s komunikačním protokolem ZigBee či Z-Wave. Produkty fungující přes aplikaci Domácnost od Apple totiž fungují na lokální síti – musíte být doma na stejné Wi-Fi jako je ovládaný produkt. Možnost vzdáleného ovládání mimo lokální síť – např. z druhého konce světa – však přichází v úvahu až při využití centrální jednotky, jako je Apple TV, Apple HomePod nebo Apple iPad v režimu domácího centra.

Apple HomeKit sdružuje ovládání smart spotřebičů a komponentů označených logem „Works with Apple HomeKit“ v jediné aplikaci. Přímo v ní snadno přidáte další domácnosti i další uživatele. Apple HomeKit podporuje ovládání chytrými hodinkami Apple Watch a díky Siri dokonce i hlasovými pokyny. Zcela nejpohodlnější ovládání nabídne multimediální zařízení Apple TV či chytrý reproduktor Apple HomePod.

 • Pro lokální ovládání eliminuje nutnost pořízení specializovaného hubu
 • Produkty kompatibilní s Apple HomeKit fungují na Wi-Fi nebo Bluetooth
 • Pohodlné ovládání pomocí iPhonu, iPadu nebo Apple Watch
 • Hlasové ovládání díky asistentce Siri
 • Pouze pro majitele produktů Apple
 • Využití automatizací a vzdálené ovládání pouze s domácím centrem (Apple HomePod, Apple TV, iPad)
 • Funkční pouze ve verzi systému iOS 10 a vyšší

Chytré osvětlení

 • Nástěnné i stolní lampy, LED pásky, chytré žárovky
 • Nastavitelná intenzita, teplota světla, barevný odstín i funkce stmívání
 • Přirozené usínání a probouzení díky postupnému rozsvěcení a zhasínání
 • Nepravidelné intervaly svícení v době vaší nepřítomnosti pro odlákání zlodějů
 • Možnost propojení a synchronizace jednotlivých žárovek
 • Scény napodobující přírodní scenérie
 • Navození optimální atmosféry pro různé aktivity a situace (příchod domů, sledování filmu, ranní vstávání…)
 • Více se dozvíte v našem průvodci Jak vybrat inteligentní osvětlení

Philips HUE

 • Nejpropracovanější systém chytrého osvětlení od renomovaného výrobce
 • Zahrnuje kompletní svítidla, samostatné LED pásky, smart LED žárovky, spínače
 • Pro plnou funkčnost vyžaduje vlastní centrálu – Philips HUE Bridge
 • Snadné zprovoznění – v nabídce množství startovacích balíčků
 • Široce kompatibilní – podporuje Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant i IFTTT
 • Přečtěte si také náš návod Jak vybrat správný ovladač pro Philips HUE
Chytrý termostat

Chytré termostaty

 • Chytrý termostat se propojí s běžným kotlem na plyn, tuhá paliva či dřevo
 • Bezdrátově ovládá vytápění a klimatizaci podle nastaveného programu
 • Chytrý termostat vám poradí, jak snížit náklady na vytápění
 • Učí se vaše návyky i oblíbená nastavení teplot v různou denní dobu i roční období
 • Sám spustí vytápění, detekuje-li vaši přítomnost
 • Jakmile opustíte domov, přepne se chytrý termostat do úsporného režimu
Chytrá zásuvka

Chytré zásuvky, tlačítka a spínače

 • Chytré zásuvky slouží k ovládání provozu spotřebičů na dálku
 • Statisticky informují o spotřebě energie, notifikují uživatele o stavu přístrojů
 • WiFi zásuvka může být funkční i samostatně
 • Chytré tlačítka umožňují ovládání několika zařízení jediným stisknutím
 • Programovatelné – různé povely pro libovolné akce
 • Některá tlačítka se učí povely od klasických infračervených ovladačů
Chytré detektory a senzory

Chytré detektory a senzory

 • Chytrý senzor pohybu vás upozorní na pohyb či vibrace
 • K dispozici jsou ale i senzory kouře, zvuku, plynu nebo úniku vody
 • Díky včasným notifikacím máte o svém domově vždy dokonalý přehled
 • Venkovní senzory bývají odolné proti vniknutí prachu a vodě
 • V rámci chytré domácnosti často plní funkci spouštěče navazujících akcí
 • Vypnou lampičku, jakmile dítě usne
Chytré zapezpečení domácnosti

Chytré zabezpečení domácnosti

 • Chytré bezpečnostní kamery jsou očima vaší inteligentní domácnosti
 • Rozpoznají členy domácnosti i domácí mazlíčky
 • Poskytují neustálý přehled o střeženém prostoru
 • Okamžité spuštění nahrávání a odeslání notifikace uživateli při narušení
 • Chytré bezpečnostní senzory odešlou zprávu při násilném otevření dveří nebo oken a spustí alarm
 • Upozorní na pohyb v prostoru i okolí střeženého objektu
 • Chytré zámky odemknete smartphonem nebo otiskem prstu, nemusíte tedy nosit klíče
 • Možnost přiřazení dlouhodobých i jednorázových přístupových práv uživatelům (ocení majitelé AirBnB bytů)
 • Vhodné pro monitorování přístupů nebo sledování docházky
Chytrá meteostanice

Chytré meteostanice

 • Chytrá meteostanice ve spolupráci s on-line službou sleduje a předpovídá počasí, měří teplotu, vlhkost a tlak vzduchu, rychlost větru, množství srážek…
 • Odesílá notifikace při definovaných událostech – např. špatné kvalitě ovzduší nebo blížící se bouři
 • Uživatelé mohou využívat sdílená data uživatelů zařízení stejného výrobce z celého světa
 • Přehledné zobrazení dlouhodobých statistik a grafů
Chytrý videotelefon

Videotelefony, videokukátka a videozvonky

 • Domácí videotelefon na obrazovce zobrazuje, kdo stojí u dveří
 • Chytré videotelefony umí přenášet obraz do telefonu uživatele
 • Umožňují dálkové odemknutí dveří i otevření brány
 • Venkovní modul bývá odolný proti krádeži a mechanickému poškození
Chytrý květináč

Chytré květináče

 • Chytrý květináč zajišťuje neustálý přísun čerstvých bylin, ale i ovoce a zeleniny
 • Automatické systémy zajišťující zavlažování, vyživování, přirozený světelný cyklus
 • Smart Garden bez pesticidů a růstových hormonů
 • K dispozici připravené kapsle se semínky různých rostlin

Slovník pojmů – chytrá domácnost

Internet věcí

Z anglického Internet of Things (zkráceně IoT). Díky vysokorychlostnímu internetu se neustále zvyšuje množství zařízení a přístrojů běžné spotřeby, které pomocí internetu komunikují se svými uživateli a odesílají data o provozu do cloudových služeb nebo jiným zařízením. Internet věcí představuje jeden z hlavních pilířů konceptu chytré domácnosti (Smart Home).

Bluetooth

Bluetooth představuje standard pro bezdrátovou komunikaci mezi dvěma i více zařízeními, např. počítačem, chytrým telefonem a chytrými hodinkami, ale i mezi komponenty chytré domácnosti. Nevýhodou je dosah omezený na několik desítek metrů.

Apple HomeKit

Otevřený protokol vyvinutý společností Apple pro bezdrátové ovládání zařízení v chytré domácnosti. Chytré přístroje s certifikací Works with Apple HomeKit, jako např. termostaty, osvětlení nebo různé senzory, jsou sdruženy v aplikaci Domácnost (Home) pro telefony a tablety se systémem iOS (od verze 10), v níž lze snadno vytvářet automatizace a scénáře podmíněné definovanými situacemi.

Z-Wave

Z-Wave je jedním z nejvíce využívaných protokolů pro bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními v chytré domácnosti. Jedná se o otevřený protokol, což znamená, že spolu teoreticky mohou spolupracovat zařízení různých výrobců. Mozkem systému bývá obvykle Z-Wave centrála, jednotlivé komponenty si však dokážou signál vzájemně předávat, a rozšiřovat tak dosah celé sítě s každým dalším připojeným zařízením.

ZigBee

ZigBee je stejně jako Z-Wave otevřený protokol bezdrátové komunikace, který propojuje jednotlivé součásti automatizované domácnosti jako např. bezpečnostní senzory a alarmy, termostaty, zámky nebo kamery s centrální řídicí jednotkou, ale i mezi sebou navzájem. Využití nachází také v průmyslu. Komponenty s podporou ZigBee spolu komunikují ve frekvenčním pásmu 868 MHz nebo 2,4 GHz.

IFTTT

Zkratka pro anglický výraz If This Then That, který lze volně přeložit jako „Pokud se stane toto, musí se stát i tamto“, označuje bezplatnou webovou platformu, která dokáže formou tzv. appletů, tedy řetězců podmíněných akcí a reakcí, propojit jinak nesouvisející aplikace i chytrá zařízení. K dispozici je také aplikace pro chytré telefony a tablety se systémem iOS a Android.

Slovník pojmů

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08