Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak si čistit zuby manuálním zubním kartáčkem

Při používání manuálního zubního kartáčku je nejdůležitější osvojit si správnou techniku čištění. Optimální a pravidelná péče o ústní dutinu vám pomůže udržet si zdravé zuby a dásně po celý život. Na co byste rozhodně při každodenní ústní hygieně neměli zapomínat a kolik času čištění zubů věnovat? Poradíme vám v našem průvodci.

Jak si čistit zuby manuálním zubním kartáčkem

Manuální zubní kartáčky v otázkách a odpovědích

Jaký manuální kartáček si vybrat?

Vybírejte kartáček s jemnými rovně střiženými štětinami. Nejčastěji bývají zubními lékaři doporučovány štětiny se stejnou délkou, ale důležitá je i jejich tvrdost a hustota. K dostání jsou kartáčky s měkkými a tvrdými štětinami. Měkké štětiny jsou vhodné pro lidi s citlivými dásněmi. Ať už si zvolíte jakoukoli tvrdost štětin, mějte na paměti, že na zubní kartáček není vhodné příliš tlačit, protože tlak zvyšuje riziko poranění dásní. Co se týče hustoty štětin, platí, že čím více, tím lépe. Kvalitní kartáček by měl mít 3500 štětin a více. 

Čeho dalšího si při výběru manuálního zubního kartáčku všímat?

Kromě kvality štětin si všímejte také řešení rukojeti. Kartáček se vám musí pohodlně držet v ruce. Důležitá je také hlavice, která musí být dostatečně malá, aby dosáhla i na těžce dostupná místa, jako jsou strany posledních stoliček. Ideální velikost hlavy kartáčku pro dospělé je kolem 2 centimetrů. V neposlední řadě se spousta lidí rozhoduje i podle barvy kartáčku. 

Jak často a kolik minut si zuby čistit?

V ideálním případě byste zuby měli čistit po každém jídle. Jako minimum doporučují zubní lékaři čištění 2-3× denně. Pokud chcete mít jistotu, že pro zdraví svých zubů děláte maximum, čistěte je po každém jídle. Minimální délka čištění zubů by měla být 2-3 minuty, zubní lékaři ale uváději, že za méně než 5 minut si zuby dokonale vyčistit nelze. 

Jakým způsobem si zuby čistit?

Technika čištění je nejdůležitějším faktorem redukujícím vznik zubního onemocnění. Více o tom, jak by měla vypadat a co zahrnuje, se dočtete níže.

Zásady správné techniky čištění zubů

Zuby si čistěte minimálně 2× denně. Ideálně však po každém jídle.

  • Naneste na kartáček malé množství zubní pasty přibližně velikosti hrášku.
  • Štětiny hlavice kartáčku přiložte podél linie dásní v úhlu 45 °.
  • Nesvírejte kartáček křečovitě, při čištění je důležitý volný pohyb zápěstí. Zuby čistěte krátkými stíravými pohyby hlavice.
  • Ústní dutinu si pomyslně rozdělte na čtvrtiny: vlevo nahoře, vlevo dole, vpravo dole a vpravo nahoře – každý segment důkladně vyčistěte (alespoň 30 vtěřin). 
  • Začněte čištěním vnější strany zubů, pokračujte na zadní stranu a zakončete čištěním kousacích ploch zubů.
  • Čistěte zuby po dobu minimálně 2,5-3 minut, nebo do doby, než budou dokonale hladké a čisté.
  • Použijte mezizubní kartáček a vyčistěte s ním všechny prostory mezi zuby.
  • Použijte zubní nit a prostory mezi zuby dočistěte.
  • Vypláchněte ústní dutinu ústní vodou.
  • Na závěr jemnou masáží kartáčkem vyčistěte povrch jazyka.

Po dokončení čištění kartáček umyjte pod tekoucí vodou a nechte jej oschnout na vzduchu.

Schéma chrupu

Zubní pasta, doplňky a skladování kartáčku

Jakou zubní pastu používat?

K dostání jsou nejrůznější druhy zubních past určených pro zuby citlivé, paradentózní, zabarvené a další. Pasta s obsahem fluoridu pomáhá bojovat proti vzniku zubního kazu a mineralizovat sklovinu. Po vyčištění zubní pastou si ústa důkladně vypláchněte. Zubní pastu nepolykejte, není určena ke konzumaci a může způsobovat zdravotní problémy.

Musím používat mezizubní kartáčky a zubní nitě?

Ano. Většina zubních kazů vzniká právě z důvodu nedostatečného čištění mezizubních prostor, které představují ideální prostředí pro růst bakterií a virů. Po každém čištění zubním kartáčkem použijte mezizubní kartáček a všechny mezizubní prostory s ním vyčistěte. Ideální je čištění zakončit použitím zubní nitě a strany zubů s její pomocí dočistit.

Ústní voda – ano, nebo ne?

Ústní voda má desinfekční účinky a pomůže zlikvidovat zbytky bakterií, které v ústech zůstanou i po důkladném čištění. Ústní voda je doplňkem k mechanickému čištění a jeho účinky doplňuje. Společně tak působí proti vzniku zubního kamene, kazu a onemocnění dásní ještě efektivněji.

Je lepší manuální nebo elektrický zubní kartáček?

Nejdůležitější je vždy správná technika čištění. Faktem však zůstává, že elektrický zubní kartáček čištění usnadňuje. Při jeho použití je snazší zvládnout techniku čištění. Investice při jeho pořízení může být také motivací pro důkladnější čištění. Výsledky studií prokazují, že lidé si čistí s elektrickým zubním kartáčkem zuby delší dobu než s manuálním.

Jak často kartáček vyměňovat?

Sledujte známky opotřebení na hlavici kartáčku. Pokud si všimnete, že štětiny nedrží tvar, rozjíždějí se do stran nebo jinak změnily svůj vzhled, je nejvyšší čas kartáček vyměnit za nový. I v případě, že na první pohled štětiny nejeví známky opotřebení, vyměňujete kartáček každé tři měsíce. V hlavici kartáčku se hromadí viry a bakterie, které mohou být zdrojem infekce, proto je vhodné jej vyměnit i po každé nemoci. 

Jak zubní kartáček skladovat?

Kartáček uchovávejte v suchu. Po každém použití kartáček důkladně opláchněte vodou a nechte na vzduchu štětiny vyschnout. Bezprostředně po použití kartáček neukládejte do pouzdra ani na něj nenasazujte kryt hlavice, ty ostatně slouží především pro uschování kartáčku při cestování. Ve vlhkém prostředí se snadněji množí bakterie.

P-DC1-WEB28