Největší výhodou bezdrátových sluchátek je bezesporu volnost pohybu, kterou poskytují. Vyhnete se pnutí kabelu i zakopávání o něj. Jedná se přitom o značně univerzální typ sluchátek, která lze dobře využít u počítače, při sledování televize, hraní her, ale i toulkách po městě, sportu a cestování.
Hlavní výhodou sluchátek True Wireless vůči klasickým bezdrátovým je kompletní absence kabelů. Pecky nebo špunty fungují zcela samostatně a nezávisle na sobě. Nejsou tedy spojeny žádným napájecím kabelem, nebo můstkem přes hlavu, což přináší mimořádný komfort při poslechu. Sluchátka jsou uchovávána v pouzdru, které slouží zároveň k přenášení i k dobíjení sluchátek. Tím dosáhnete jak maximální úspory místa, tak i dlouhé doby poslechu.
True Wireless sluchátka se prodávají pouze ve verzích do uší. Máte tak na výběr ze dvou typů:
Výdrž na baterii je u True Wireless sluchátek často velmi dobrá. Zároveň ji lze rozdělit na kapacitu samotných sluchátek a kapacitu obalu. Upozorňujeme ovšem, že ne vždy vyšší cena znamená delší výdrž.
Kapacita baterie sluchátek ukazuje, jak dlouho vydrží samotná sluchátka bez nabíjení.
Kapacita baterie pouzdra bývá mnohdy několikrát vyšší než kapacita sluchátek. Když sluchátka vložíte do pouzdra, začnou se automaticky sama nabíjet.
Uvádí se v Hertzech (Hz) a jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru sluchátek. Čím větší frekvenční rozsah sluchátka mají, tím lepší je předpoklad pro kvalitnější zvuk. Běžný rozsah sluchátek je 20 Hz – 20 kHz, spodní hranice frekvenčního rozsahu vyjadřuje reprodukci basů. Sluchátka vyšší třídy mívají větší rozsah, věrněji tedy zobrazí velmi nízké kmitočty. Aby ale měla hodnota frekvenčního rozsahu význam, měla by se uvádět s odpovídající hodnotou útlumu.
Připojení True Wireless sluchátek probíhá výhradně přes Bluetooth, a tak je lze připojit ke všem mobilním zařízením včetně chytrých telefonů, tabletů, notebooků atd. Na problém byste mohli narazit při připojení ke stolnímu počítači, protože ty touto technologií často nejsou vybaveny. Tuto problematiku ovšem řeší Bluetooth adaptéry.
Mikrofon patří k běžné výbavě každých True Wireless sluchátek. Na rozdíl od běžných bezdrátových sluchátek, která mají mikrofon většinou na můstku pod krkem, u True Wireless sluchátek se mikrofon nachází přímo v nich. Tím odpadá další důvod, proč by byl potřeba kabel.
Při výběru bezdrátových sluchátek berte na zřetel i váš telefon. Sluchátka bez drátů lze zpravidla spárovat s libovolným telefonem. Přesto se vyplatí sáhnout po sluchátkách stejnojmenného výrobce, a to kvůli lepší optimalizaci systému.
Výše uvedené platí dvojnásobně pro iPhony. Ty se dají spárovat s libovolnými bezdrátovými sluchátky, pokud ale sáhnete po Apple Airpods 2021 nebo Apple AirPods Pro, nebudete muset nic nastavovat, sluchátka se spárují okamžitě. Zároveň si budete moci užívat řady vychytávek pramenícího s jednotného ekosystému iOS. Nejnovějším rozšířením oblíbené řady sluchátek pro příznivce firmy Apple jsou výše zmíněné Apple AirPods 3 (2021), které podporují mimo jiné i Spatial Audio.
Problém klasických bezdrátových sluchátek je, že sluchátka nejsou schopna pracovat sama o sobě – jsou spojena můstkem, kde se nachází baterie. To si True Wireless technologie řeší po svém. Baterie je přímo ve sluchátkách, a tak není třeba žádných dalších kabelů nebo konstrukcí přes hlavu.
V první řadě byste si museli dát hodně záležet, abyste sluchátko vůbec ztratili. Ergonomii je věnována velká pozornost, a tak sluchátka v uchu většinou drží skvěle. Problém není, ani když se sluchátky běháte, cvičíte apod. Pokud se vám ovšem nepoštěstí a sluchátko ztratíte, spousta výrobců nabízí k zakoupení náhradní.
Bluetooth sluchátka jsou ze všech bezdrátových sluchátek ta nejběžnější. Připojíte je ke každému mobilnímu zařízení nebo k počítači s adaptérem. Vyrábí se zejména ve dvou provedeních, a to přes hlavu a pod krkem. Některé lepší modely často nabízí velmi dobrý zvuk, který lze srovnávat i s drátovými sluchátky.
Pokud vybíráte Bluetooth sluchátka, zapřemýšlejte nad tím, jak budete sluchátka využívat.
Otevřená
Chcete-li věrnější reprodukci hudby s nižší mírou zkreslení, vybírejte sluchátka s otevřenou konstrukcí. Více propouštějí zvuk ven ze sluchátek, tudíž při hlasitějším poslechu bude okolí slyšet vaši hudbu. Platí to i obráceně, vy budete více vnímat okolní hluk. Vhodná jsou tudíž pro ty, co nepožadují dokonalou zvukovou izolaci.
Uzavřená
Naproti tomu hudbu se sluchátky s uzavřenou konstrukcí si vychutnáte bez rušení i na hlučnější ulici. A také hlasitá hudba bude mnohem méně rušit okolí. Kvůli lepší izolaci však zvuk nemá možnost šíření do volného prostoru, nýbrž se odrazí. To má u levných sluchátek někdy za následek mírně zkreslený zvuk vinou nevyrovnaného zvukové podání a menšího množství basů kvůli omezenému vychýlení membrány.
Polouzavřená
Polouzavřená konstrukce je kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti tedy budou částečně tlumit okolní hluk a zase okolí bude do jisté míry slyšet vaši hudbu.
Výdrž na jedno nabití baterie se velmi liší model od modelu. I sluchátka s nejkratší výdrží jsou schopná zůstat v provozu několik hodin. Pokud bezdrátová sluchátka používáte převážně doma, není jejich výdrž tak důležitá. Naopak pokud často cestujete, bude se vám hodit delší výdrž baterie.
Kapacita baterie sluchátek ukazuje, jak dlouho vydrží samotná sluchátka bez nabíjení.
Uvádí se v Hertzech (Hz) a jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru sluchátek. Při výběru zpravidla platí, že čím větší je rozsah sluchátek, tím lepšího zvukového podání dosáhnete. Běžný rozsah sluchátek je 20 Hz–20 kHz, spodní hranice frekvenčního rozsahu vyjadřuje reprodukci basů. Spodní hranice tohoto rozsahu je u kvalitnějších sluchátek položená níže. Basy jsou tak reprodukovány mnohem věrněji. Někteří výrobci do svých sluchátek přes hlavu implementují i funkci vibrací. Tato funkce pak požitek z basů prohlubuje ještě více. Aby ale měla hodnota frekvenčního rozsahu význam, měla by se uvádět s odpovídající hodnotou útlumu.
Akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. Čím vyšší citlivost, tím lepší reprodukce zvukového signálu. Vyšší hodnota znamená i větší hlasitost, tudíž vaše sluchátka budou hrát hlasitěji. Pro zařízení s nízkým výstupním výkonem, jako jsou např. MP3 přehrávače, jsou vhodná sluchátka s vysokou hodnotou citlivostí nad 100 dB/mW a nízkou impedancí do 80 Ohmů.
Impedance má vliv na to, jak hlasitě budou sluchátka hrát. Sluchátka s impedancí do 100 Ohmů mají vyšší hlasitost a vhodná jsou i pro přenosné přehrávače, jelikož nižší impedance nevyžaduje tak vysoké napětí. Impedanci nad 100 Ohmů mají sluchátka vyšší třídy. Nejsou vhodná k mobilu bez předzesilovače, protože vyžadují výkonnější zdroj signálu.
Výhodou bezdrátových sluchátek je volnost pohybu. Bluetooth sluchátka mají od zdroje hudby dosah kolem 10 metrů. Kvalita zvuku se s dálkou většinou nijak nemění, ale na větší vzdálenosti může začít signál vypadávat. Bluetooth signál je také příliš slabý na efektivní průchod překážkami, takže se přes zdi může dosah značně zkrátit.
Bluetooth sluchátka zpravidla jednoduše připojíte k jakémukoliv mobilnímu zařízení (mobil, tablet, notebook,...). Problém nastává, pokud chcete sluchátka propojit se stolním počítačem nebo třeba chytrou televizí. Pro tato zařízení je potřeba nejdříve zakoupit Bluetooth adaptér.
Některá sluchátka tuto možnost nabízí. V balení vám pak přijde spolu se sluchátky i jack/USB kabel, který můžete zapojit třeba do notebooku a poslouchat přes kabel tak, jako s obyčejnými sluchátky. To, jestli jednotlivá sluchátka zdířku na kabel mají, se s největší pravděpodobností dočtete přímo v popisku produktu.
Zpravidla ne. Bluetooth sluchátka jdou připojit ke všem mobilním zařízením, která podporují stejnou verzi rozhraní Bluetooth. Problém by se tedy neměl objevit u žádného zařízení vyrobeného po roce 2010.
Radiofrekvenční sluchátka jsou pravděpodobně ta nejvhodnější pro náročné uživatele. Na rozdíl od Bluetooth sluchátek používají k přenosu signálu rádiové vlny. Ty můžete vysílat buď pomocí USB vysílače nebo přes speciální vysílací stanicí, která má dosah až několik desítek metrů.
Při výběru radiofrekvenčních sluchátek mějte na paměti, že se vyrábějí pouze s můstkem přes hlavu. Dále se dělí na sluchátka na uši a okolo uší.
Sluchátka na uši jsou o poznání skladnější, a tak se hodí spíše na cesty. Zároveň je toto provedení méně pohodlné zejména při delším používání.
Sluchátka okolo uší jsou mnohem pohodlnější a lépe tlumí zvuk. Na druhou stranu jdou často hůře složit.
Otevřená
Chcete-li věrnější reprodukci hudby s nižší mírou zkreslení, vybírejte sluchátka s otevřenou konstrukcí. Více ale propouštějí zvuk ven ze sluchátek, tudíž při hlasitějším poslechu bude okolí slyšet vaši hudbu. Platí to i obráceně, vy budete více vnímat okolní hluk. Vhodná jsou tudíž pro ty, co nepožadují dokonalou zvukovou izolaci.
Uzavřená
Naproti tomu hudbu se sluchátky s uzavřenou konstrukcí si vychutnáte bez rušení i na hlučnější ulici. A také hlasitá hudba bude mnohem méně rušit okolí. Kvůli lepší izolaci však zvuk nemá možnost šíření do volného prostoru, nýbrž se odrazí. To má u levných sluchátek někdy za následek mírně zkreslený zvuk vinou nevyrovnaného zvukové podání a menšího množství basů kvůli omezenému vychýlení membrány.
Výdrž na jedno nabití baterie se velmi liší model od modelu. I sluchátka s nejkratší výdrží jsou schopná zůstat v provozu několik hodin. Pokud bezdrátová sluchátka používáte převážně doma, není jejich výdrž tak důležitá. Naopak pokud často cestujete, bude se vám hodit delší výdrž baterie.
Kapacita baterie sluchátek ukazuje, jak dlouho vydrží samotná sluchátka bez nabíjení.
Uvádí se v Hertzech (Hz) a jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru sluchátek. Zjednodušeně lze říci, že čím větší je frekvenční rozsah sluchátek, tím lépe sluchátka reprodukují zvukové extrémy, tedy basy a výšky. Běžný rozsah sluchátek je 20 Hz–20 kHz, kde právě spodní hranice vypovídá o reprodukci basů. U spousty kvalitnějších sluchátek je nižší hranice položena pod 20 Hz. Basy jsou tak reprodukovány mnohem věrněji. Někteří výrobci do svých sluchátek přes hlavu implementují i funkci vibrací. Tato funkce pak požitek z basů prohlubuje ještě více. Aby ale měla hodnota frekvenčního rozsahu význam, měla by se uvádět s odpovídající hodnotou útlumu.
Akustický výkon sluchátek, který se uvádí v dB/Wm. Čím vyšší citlivost, tím lepší reprodukce zvukového signálu. Vyšší hodnota znamená i větší hlasitost, tudíž vaše sluchátka budou hrát hlasitěji. Radiofrekvenční sluchátka budete pravděpodobně využívat hlavně k počítači, a tak si můžete dovolit koupi sluchátek s nižší citlivostí pod 100 dB/mW, jelikož výstupní výkon zvukové karty je dostatečný.
Impedance má vliv na to, jak hlasitě budou sluchátka hrát. Sluchátka s impedancí do 100 Ohmů mají vyšší hlasitost a vhodná jsou i pro přenosné přehrávače, jelikož nižší impedance nevyžaduje tak vysoké napětí. Impedanci nad 100 Ohmů mají sluchátka vyšší třídy. Zvuk z nich je kvalitnější a pokud budete sluchátka využívat k počítači, nemusíte se ničeho bát. Výkon zvukové karty by měl bohatě postačit.
Výhodou bezdrátových sluchátek je volnost pohybu. Kvalita zvuku radiofrekvenčních sluchátek je srovnatelná s Bluetooth sluchátky, avšak radiofrekvenční mají zpravidla větší dosah. Výhodou je také dobra průchodnost radiových vln materiálem, takže vás nezastaví ani zdi.
Radiofrekvenční sluchátka v provedení s USB vysílačem mají dosah asi 10–12 metrů od přehrávacího zařízení, typ s vysílací stanicí až 100 metrů od stanice. Pro připojení USB vysílače samozřejmě potřebujete USB port, takže taková sluchátka jsou vhodná například k notebooku, počítači nebo chytré televizi. V případě typu s vysílací stanicí se není čeho bát. Zapojíte do ní totiž pomocí jacku, optického kabelu nebo RCA téměř cokoliv.
Největší rozdíl je v dosahu. Zatímco Bluetooth sluchátka dosáhnou jen pár metrů a jejich signál se může zhoršit průchodem přes zdi, radiofrekvenční sluchátka tento problém nemají. Ať už si vyberete jakýkoliv typ, signál lehce projde materiálem. Výhodou vysílací stanice je pak obrovský dosah.
Část sluchátek, která přichází do kontaktu s uchem. Náušníky jsou měkké, aby byly pohodlné i při poslechu několik hodin. Vyrábí se ze semiše, tkaniny nebo umělé kůže.
Hlavový most spojuje mušle sluchátek. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.
Impedance se uvádí v Ohmech a jedná se o elektrický parametr, který vyjadřuje odpor obvodů ve sluchátkách. Sluchátka s impedancí do 100 Ohmů mají větší zkreslení, ale také vyšší hlasitost, hodí se tedy k přenosným přehrávačům. Impedance 250–600 Ohmů se projeví nižší hlasitostí a menším zkreslením.
Základní princip technologie ANC – tedy Active Noise Control, resp. Cancelling spočívá ve vyrušení vnějších zvuků tím, že se jim do cesty postaví jiný zvuk, který je eliminuje. Pro odstranění nežádoucího hluku se využívá stejného vlnění (zvuk je vlna, tzv. amplituda), jako je rušivý zvuk, jen na opačné frekvenci. Spojí-li se oba tyto zvuky, dojde k jejich vzájemnému vyrušení.
Další pojmy