Obnovit stránku

Jak vybrat bezsáčkový vysavač

Bezsáčkové neboli cyklonové vysavače představují alternativu ke klasickým sáčkovým vysavačům. S těmito vysavači vám nejen odpadá starost s nákupem sáčků, mohou se také pochlubit stálým sacím výkonem. Jak ale vybrat kvalitní cyklonový vysavač, aby splnil vše, co od něj očekáváte?

Jak vybrat bezsáčkový vysavač

Tipy pro výběr bezsáčkového vysavače

  1. U bezsáčkového vysavače se nevyplatí šetřit. Kvalita je ohodnocena cenou a nízká cena se může výrazně odrazit na účinnosti vysavače.

  2. Před koupí bezsáčkového vysavače se ujistěte, zda jsou náhradní filtry k danému modelu dostupné.

  3. Máte-li domácí zvířata, bude se vám hodit turbokartáč jako doplňkové příslušenství.

  4. Jestli ve vašem bytě převládají tvrdé podlahy, vybírejte vysavač s měkkými kolečky.

Důležité parametry pro výběr bezsáčkového vysavače

Konstrukce vysavače

Zcela zásadním kritériem pro kvalitní cyklonový bezsáčkový vysavač je jeho konstrukce. Bezsáčkové vysavače totiž využívají tzv. cyklonového efektu, kdy v důsledku odstředivé síly dochází k oddělení větších a menších nečistot z nasátého vzduchu. Drobounké částečky, které v nádobě nezůstanou, jsou přefiltrovány přes filtry, které jsou umístěny před a za motorem. Z vysavače by pak měl zpět do místnosti vycházet jen čistý vzduch. Pokud je konstrukce bezsáčkového vysavače kvalitní, zůstává díky rotačnímu cyklonovému efektu 99,999 % prachu v nádobě.

Nekvalitní bezsáčkové vysavače, které naplno nevyužívají odstředivý efekt čili cyklon, ženou prach přes odstředivou komoru rovnou do filtru, což má podobný efekt jako vysávání sáčkovým vysavačem, ve kterém ovšem chybí sáček.

A jak poznat kvalitní konstrukci cyklonového vysavače? Prohlédnutím vysavače v obchodě to nepoznáte, ale vodítkem může být pořizovací cena, která je přímo úměrná kvalitě. Všímejte si emisí prachu, které vypovídají o kvalitě vyfukovaného vzduchu a účinnost vysávání koberců.

Příkon cyklonového vysavače

Příkon představuje množství spotřebované elektrické energie a samozřejmě platí, že čím vyšší příkon, tím větší spotřeba energie. Hodnoty příkonu u bezsáčkových vysavačů se pohybují od 200 do 1 600 W. Vysoký příkon, ovšem neznamená dobrou výkonnost vysavače, a naopak malý příkon nevylučuje dobrý sací výkon a efektivitu vysávání. Neberte tedy údaj o příkonu jako směrodatnou informaci pro výběr vysavače. Jestli vás zajímá proč tomu tak je, podrobněji se o tom dočtete v článku „Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?”.


Sací výkon cyklonového vysavače

Sací výkon je považován za jeden z nedůležitějších parametrů. Ovšem ne vždy je ze strany výrobců udáván, protože není jednotný systém jeho měření, a tedy údaje od jednotlivých výrobců nelze jednoznačně porovnat. Obecně lze říci, že sací výkon představuje 20-35 % příkonu.

Obzvláště u bezsáčkových vysavačů je hodnota sacího výkonu důležitá. Měla by být minimálně 350 W, abyste měli jistotu, že cyklonový efekt bude účinný a filtry se nebudou zanášet.


Pozn.: Chcete-li se dovědět více o sacím výkonu vysavačů a na čem závisí, doporučujeme přečíst si náš článek „Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?

Typ filtrace

I přesto, že opravdu kvalitní cyklonový systém zadrží nečistoty a drtivou většinu prachových částeček, ty nejmenší částečky prachu se dostanou dál a musí je vyfiltrovat filtr tak, aby byl vyfukován pouze čistý vzduch. Jak jsme si již výše řekli, velmi záleží na kvalitní konstrukci, aby cyklon nebyl jen klamavý název. Prach, který v nádobě nezůstane, je přefiltrován přes filtry, které jsou umístěny před a za motorovou turbínou. Přičemž nejdůležitější je výstupní filtr, který zajišťuje čistotu vyfukovaného vzduchu.

Bezsáčkový vysavač může využívat mikrofiltr, EPA či HEPA filtr, nebo vodní filtraci. Některé filtry jsou rovněž omyvatelné.


  • Mikrofiltr

Jde o základní typ mikrofiltrů vyráběný z tkaniny nebo z molitanu. Mikrofiltr se nejčastěji používá jako vstupní, motorový filtr, který chrání motor před nečistotami. Nemají certifikaci.

  • EPA a HEPA filtr

Jedná se o certifikované a nejspolehlivější filtry vzduchových částic. Zvládnou zachytit mikročástice od 0,01 mikrometrů do 100 mikrometrů, a podle účinnosti se dělí do několika tříd. Za označením EPA či HEPA následuje číslo označující danou třídu. Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost. Dříve se u vysavačů používalo pouze označení HEPA s číslem 10 až 13. Dnes již podle nové klasifikace filtrů zní jejich názvy EPA E10 až E12 a HEPA H13, který má účinnost až 99,95 % zachycených částic.

Vyšší než třída 13 se u vysavačů běžně nepoužívá, protože čím lépe filtr filtruje, tím větší odpor je kladen proudícímu vzduchu. Takto účinné filtry totiž kladou příliš vysoký odpor vzduchu a zvyšují tak nároky na výkon a konstrukci vysavače.

Pro lepší představu uvádíme účinnost jednotlivých používaných tříd EPA a HEPA filtrů:


EPA 10 85 %
EPA 11 95 %
EPA 12 95,5 %
HEPA 13 99,95 %

Pokud máte doma alergika nebo astmatika, určitě volte certifikované filtry EPA E12 nebo HEPA H13, které dokáží vyfiltrovat také bakterie i s jejich exkrementy. Pro lidi bez těchto potíží není použití HEPA filtrů nezbytné.

Filtry mohou být omyvatelné nebo neomyvatelné.

Omyvatelné filtry se lépe udržují, protože je jednoduše opláchnete pod tekoucí vodou, čímž snadno odstraníte viditelné nečistoty. Malé částice uvnitř filtrů se přesto zafixují. Omytý filtr nechte před dalším použitím důkladně vyschnout. Jinak riskujete zničení filtru nebo dokonce i zničení motoru.

Neomyvatelný filtr byste měli čistit mechanicky (omést metličkou nebo vyklepat) nebo vyfoukat vzduchem, což se nedoporučuje alergickým osobám.

Životnost omyvatelného a neomyvatelného filtru je podobná. U bezsáčkových vysavačů se doporučuje výměna filtru alespoň jednou za půl roku nebo i dříve dle míry zanesení.


Pozn.: Nezapomeňte se informovat o dostupnosti filtrů k vybranému typu bezsáčkového vysavače ještě před koupí konkrétního modelu.

  • Vodní filtr

Cyklonový systém umožňuje také vodní filtraci. Princip je takový, že vodní vír vychytává uvnitř prachové nádoby nečistoty ze vzduchu, čímž prachové částečky zvlhčí. Cyklonové vysavače s vodní filtrací se doporučují pro alergiky a astmatiky, protože takovéto vysavače vyfukují velmi čistý vzduch a také vyprazdňování prachové nádoby je pro alergické osoby bezpečnější. Vodu jednoduše vylejete a prach se nevrací do vzduchu. Vysavač s vodním filtrem samozřejmě disponuje i dodatečnými filtry.

Nevýhodou bezsáčkových vysavačů s vodním filtrem někdy bývá slabší sací výkon, který musí být regulován proto, aby se voda z nádržky nedostala do motoru vysavače.

Objem nádoby pro sběr nečistot

U bezsáčkových vysavačů nehraje objem prachové nádoby až tak velkou roli jako například u sáčkových, protože prachová nádoba se doporučuje vysypávat po každém vysátí. Objem může být 0,7 l až 4,9 l. Nejčastěji se kapacita nádobky pohybuje mezi 1,2 až 2 litry, přičemž v běžné domácnosti by měla stačit kapacita kolem 1,5 l. Pro rozlehlejší prostory je dobré volit větší objem, abyste se vyhnuli vysypávání nečistot během úklidu.

Způsob vyprazdňování nádoby

Nádobu můžete vysypávat po každém vysátí nebo podle míry zaplnění, což je v praxi maximálně po pár vysávání. Abyste přišli co nejméně do styku s vyluxovaným prachem, měla by být nádoba opatřena tzv. One touch systémem, nebo jakýmkoliv jiným systémem, který vás ušetří přímého kontaktu s nečistotami.


TIP: Pokud máte možnost, vysypávejte nádobu mimo interiér domova, tj. rovnou do polelnice, aby nedošlo k opětovnému rozptýlení prachu zpátky do bytu.

Hmotnost vysavače

Vysavače jsou sice na kolečkách, což ulehčuje jejich přenášení po bytě, přesto je jejich hmotnost nezanedbatelným parametrem. Poznáte to při popojíždění po větším bytě, a hlavně při přenášení vysavače po schodech. Také při pořizování vysavače pro starší osoby je potřeba na to brát zřetel. Běžná váha bezsáčkových vysavačů se pohybuje mezi 5-7 kg, ale k dostání jsou i lehčí cyklonové vysavače s hmotností 3-4 kg nebo naopak těžší o váze 8-9 kg.

Délka kabelu

Zohledněte také délku přívodního kabelu, protože krátká šňůra vám ve velkém bytě může dost otrávit luxování. Obvykle jsou dnes k dostání vysavače s délkou přívodního kabelu kolem 9 metrů.

Akční rádius

Akční rádius udává vzdálenost, do které vysavačem dosáhnete při vysávání od elektrické zásuvky. Je tedy součtem délek přívodního kabelu, vzdálenosti vstupu přívodní šňůry od sacího vstupu vysavače, délky sací hubice a trubic. Při sčítání se předpokládá uchopení madla v běžné výšce. U bezsáčkových vysavačů je akční rádius 6 až 13 m.

Materiál a ergonomie trubice

Trubice by se při vysávání neměla prohýbat, takže se raději vyhněte plastovým variantám a dejte přednost trubici z oceli nebo nerezu. Výhodou je teleskopický výsun, díky němuž si výšku trubice nastavíte dle své výšky. Teleskopický výsun by se měl dát dobře zafixovat, aby nedocházelo během úklidu k zasouvání tyče.


TIP: Některé dražší modely cyklonových vysavačů disponují natáčecí rukojetí, se kterou zajedete jednou rukou a bez námahy do všech koutů a úhlů, a dokonce s ní jednoduše odstraníte prach a pavučiny ze zdí a stropů.

Ovládání vysavače a sacího výkonu

Zdánlivou maličkostí se může zdát způsob ovládání sacího výkonu či zapnutí a vypnutí vysavače. Většina modelů má toto ovládání na těle vysavače. Ale pokud je možné ovládat sací výkon a zapnutí či vypnutí vysavače elektronicky na rukojeti, významně to přispívá ke komfortu při práci s ním. Nemusíte se ohýbat a při přecházení na povrchy vyžadující menší či věští výkon si intenzitu sacího výkonu pohodlně nastavíte na madle. Řízení výkonu může být manuální nebo elektronické s LED displejem.

Doplňkové funkce a příslušenství bezsáčkového vysavače

Funkce mokrého vysávání

Tuto funkci využijete, když se vám rozlije nějaká tekutina na podlahu. Režim mokrého vysávání si s ní poradí. Je vhodný také na odstraňování odolných skvrn nebo na tlakové čištění koberců či čalounění. Všechny nečistoty jsou namáčeny, aby se snadněji odstranily. Tato metoda je šetrná pro všechny typy povrchů. Při mokrém čištění bezsáčkovým vysavačem se nevíří prach, takže je vhodné i pro alergiky.

Indikátor zanesení filtru

Díky indikátoru poznáte, kdy je potřeba filtr vyměnit. Odpadá tak nutnost otevírání vysavače a kontroly po každém použití.

Funkce Soft Start

Pokud chcete ochránit motor vysavače a prodloužit tak jeho životnost, bude se vám líbit funkce Soft Start, která vysavač nastartuje postupně a jeho zapínání je tak šetrnější k motoru.

Výbava a příslušenství

Každý vysavač má ve výbavě hubici na koberce a hubici na tvrdé podlahy, nebo univerzální hubici na oba typy ploch. Ale některé bezsáčkové vysavače disponují daleko širší výbavou.

Určitě se vám bude hodit štěrbinová hubice, díky které se dostanete do těžko přístupných míst nebo hubice na čalounění, s níž jednoduše vysajete čalouněný nábytek.

Pro efektivní odstranění zvířecích chlupů či vlasů z koberce je vhodný turbokartáč. Ten je tvořen jedním nebo více rotujícími kartáči s tvrdými štětinami. Pokud potřebujete chlupy odstranit ze sedaček, pomůže vám mini turbokartáč. Některé vysavače poskytují dokonce speciální hubici na srst určenou pro ošetření kůže a srsti domácích mazlíčků. Zbavuje zvířata nečistot, škodlivin a alergenů (např. prach, pyly, roztoče).

Užitečný při odstranění prachu ze záclon nebo obrazů může být prachový kartáček pro péči o křehké předměty.


TIP: Pokud se vám nechce měnit pořád dokola hubice podle typu podlahy, pneumatická podlahová hubice tuto starost vyřeší za vás. Sama se automaticky nastaví pro optimální utěsnění na všech typech podlah. Podlahové hubice tak již není třeba měnit. Takovou hubicí se zatím mohou pochlubit pouze cyklonové vysavače ve vyšší cenové relaci.

Měkčená kolečka

V případě, že ve vaší domácnosti převládají tvrdé podlahy, pořiďte si vysavač s měkčenými kolečky, aby nedošlo k poničení či poškrábání při přesouvání spotřebiče.

Bezsáčkové (cyklonové) vysavače

Bezsáčkové vysavače

  • Nečistoty jsou sbírány do prachové nádoby
  • Není potřeba kupovat prachové sáčky
  • Disponují stálým sacím výkonem

Bezsáčkové vysavače jsou ideální pro úklid hrubých nečistot. Při pravidelné údržbě mají stálý sací výkon a zcela vám odpadá starost s dokupováním prachových sáčků. Nečistoty jsou ukládány ve speciální nádobě, kterou stačí následně pouze vysypat. Při vysypávání nádoby může dojít ke kontaktu s prachem nebo minimálně k jeho rozptýlení do prostoru, což je negativum a nevyhovuje to alergikům. Ovšem výrobci vyvíjí stále dokonalejší způsoby vyprazdňování nádoby, čímž tuto nehygieničnost eliminují. Navíc pokud cyklonový vysavač disponuje vodním filtrem, zvlhčené nečistoty se jednoduše vylijí s vodou a k rozptýlení prachu do vzduchu nedochází. Bezsáčkové vysavače jsou většinou designově lákavé, někomu však může vadit pohled na průhlednou nádobu plnou nečistot.

Výhody a nevýhody
  • Není potřeba vyměňovat sáčky
  • Stálý sací výkon (při správné údržbě)
  • U kvalitních přístrojů velmi účinná filtrace
  • Umožňuje i mokré vysávání
  • Díky průhledné nádobě vidíte objem nečistot
  • Po každém nebo téměř každém vysávání je třeba vysypat nádobu s prachem
  • Možný únik prachu do prostoru při vysypávání nečistot
  • Častější výměna filtrů než u sáčkových vysavačů
  • Náročnější údržba

Často kladené otázky

Je bezsáčkový vysavač vhodný i pro alergiky?

Obecně se bezsáčkové vysavače moc nedoporučují pro alergiky. Při vysypávání prachové nádoby může docházet ke styku s nečistotami, a hlavně k opětovnému rozptýlení prachových částic do vzduchu. Ale výrobci dnes již přichází s propracovaným systém vysypávání nádoby, který tuto nepříjemnost eliminuje. Navíc existuje i tzv. vodní filtrace, díky které se nečistoty zvlhčí a nepředstavují pro alergika nebezpečí. Mokré vysávání vám navíc umožní luxování bez víření prachu. Můžeme tedy říci, že kvalitní cyklonový vysavač s těmito vlastnostmi je určitě pro alergiky vhodný.

Proč čistit a vyměňovat filtr bezsáčkového vysavače?

I u dražších vysavačů může dojít ke snížení výkonu, a to právě kvůli zaneseným filtrům. U všech cyklonových vysavačů je potřeba pravidelně filtry čistit a vyměňovat. Výměna se doporučuje každého půl roku při běžném používání vysavače v domácnostech.

Co se děje, pokud je filtr zanesený?

  • Filtr klade příliš velký odpor vzduchu, vysavač nevysává, snižuje se sací výkon
  • Motor se přehřívá a ničí
  • Zvyšuje se spotřeba energie

TIP: Některé nejdražší bezsáčkové vysavače do domácností garantují dokonce doživotní bezúdržbové filtry. Separace prachu ve vysavačích by měla být natolik účinná, že na rozdíl od jiných vysavačů nevyžadují praní ani výměnu filtrů. Odpadá tedy nejen nutnost nákupu sáčků, ale také filtrů.

Jaký je rozdíl v životnosti omyvatelného a neomyvatelného filtru?

Žádný. Životnost mají přibližně stejnou. Rozdíl je pouze ve způsobu čištění. Omyvatelný filtr se lépe udržuje. U bezsáčkového vysavače se doporučuje výměna výstupního filtru jednou za půl roku.

V čem spočívá údržba bezsáčkového vysavače?

Údržba cyklonových vysavačů není nijak náročná, ale aby vám vysavač dobře sloužil, je potřeba na ni nezapomínat.

Sběrnou nádobu nestačí pouze vysypávat, je potřeba ji čas od času i důkladněji umýt. Také je vhodné ošetřit těsnící gumičku, aby její těsnící vlastnosti zůstávaly funkční. V návodu od výrobce se dovíte, jak na to.

Stejně jako u všech ostatních vysavačů, i u cyklonového vysavače je potřeba pravidelně měnit filtr. Některé modely vás na to upozorní pomocí indikátoru zanesení filtru. Pokud ho váš vysavač nemá, musíte si to ohlídat sami, přičemž u bezsáčkových vysavačů se doporučuje výměna jednou za půl roku.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08